עבור לתוכן
  • צור חשבון
  • סקירה: Explore Scientific 102AR

פרטים טכניים

מפתח - 102ממ

סוג עדשה - דובלט אכרומט

אורך מוקד - 663

יחס אורך מוקד: F/6.5

ללא חצובה - טלסקופ בלבד

משקל - כ 5 קילו

מחיר משוער - 550$

הקדמה

הטלסקופ הזה נרכש במיוחד לצפייה\צילום של השמש בעזרת פילטר Daystar Quark. הפילטר מאפשר שימוש בטלסקופ שובר אור סטנדרטי עד 150ממ, מה שמאפשר מערכת מצויינת לצפייה בשמש במחיר שפוי. מכיוון שהטלסקופ מיועד לשמש, המחלה של הטלסקופים האכרומטיים - האברציה הכרומטית או עיוות הצבעים ממש לא אמורה להשפיע - בכל מקרה מעבירים פס מאוד צר של אור אז אין בעיה שגלי אור שונים מגיעים למקומות שונים (כחול ואדום).

image.png.a493fcd9fa941df56f20c99c4fc0f488.png

אביזרים נלווים

הטלסקופ מגיע עם נרתיק אחסון ונשיאה, דיאגונל של 2", פוקוסר עם שתי מהירויות, טבעות, Dovetail, ידית נשיאה ופיינדר סקופ.

בהתחשב בעלויות האביזרים האלה (דיאגונל לבדו יכול לעלות 100-150$) המחיר הוא יותר מסביר.

הפיינדר הוא מהסוג הישר - הופך את התמונה בכל הכיוונים ומגיע עם מתאם יחודי ל Explore Scientific. די מבאס במיוחד שאני מעדיף פיינדר ישר זוית RACI או, יותר מזה, אני צריך פיינדר לשמש שרובם מגיעים עם החיבור הסטנדרטי של Synta.

לשמחתי, ניתן להתקין מתאם של Synta על ידית הנשיאה - היא מגיעה עם חריץ מתאים לברגים ממש במרכז וזה מה שעשיתי. הפיינדר של Explore מצא את עצמו במחסן לתמיד.

image.png.7452e9c2bca0a35ae218fba832c6409f.png

צילומי שמש

נהדר, 102ממ לטובת השמש זה גודל עצום לעומת טלסקופים יעודיים במחיר שפוי של עד 1600$, בערך פי שניים, מה שמאפשר קבלת פרטים נהדרים על פני השמש וההתפרצויות על הקצה שלה בהגדלות עצומות.

הפוקוסר הכפול הוא חשוב מאין כמוהו כי הפילטר שמש מגיע עם בארלו מובנה של X4.2 מה שהופך את כל תהליך הפיקוס לעדין ביותר. מאחר ועדיין אין לי פוקוסר חשמלי, בלי ידית הפוקוסר העדינה אני בספק אם הייתי מצליח בכלל לצלם את השמש.

לקבל את כל הדיסקה של השמש זה בלתי אפשרי עם אורך המוקד הזה אבל זה משהו שאני בכל מקרה לא מעוניין לצלם, לפחות לא בשלב זה.

צפייה וויזואלית בשמש - ללא הצלחה עד היום אבל לא מיציתי את הנסיונות.

צפייה בלילה

מאחר ולילה מהווה חלק לא קטן מהיממה ואני צופה לא מעט גם בלילה 🙂 ניסיתי את הטלסקופ הזה גם לצפייה סטנדרטית.

image.png.1d713512548202fff72bdef59f6c7206.png

כוכבי הלכת

צפייה בכוכבי הלכת עם הטלסקופ הזה חושפת בצורה חדה וברורה את האברציה. הם נראים סגולים עם הילות של אור כחול\אדום, ממש מוגדש עד להפרעה בהבחנה בפרטים. לא החוויה שהכי נהנתי ממנה. מה שכן, הבנתי שיש פילטרים כמו Finge Killer שאמורים להקל על הבעיה.

אבל… בעבר, עם טלסקופ שובר אור של 120ממ F/5 האברציה הייתה חמורה יותר - גם גודל וגם אורך מוקד נמוך יותר מה שגורם לאור להתפזר אפילו יותר. בנוסף, עם אותו 120ממ, מאדים מעולם לא היה שום דבר מעבר לעיגול כתום. עם Explore Scientific 102AR למרות שהוא קטן יותר, הצלחתי לראות את כיפת הקרח בקוטב של מאדים. אני מניח שזה גם בזכות שאר החלקים העדיפים באיכותם - עיניות ודיאגונל אבל זה עדיין הפתיע אותי.

ירח

גם בצפייה בירח האברציה מורגשת, במיוחד על השוליים שלו אבל בזכות יחס אורך המוקד, זה יחסית נסבל. אם מתמקדים באזורים פנימיים, האברציה כמעט ולא מורגשת.

מה שכן, בגלל אורך המוקד הקצר, לא הצלחתי להגיע להגדלה המקסימלית של הטלסקופ - 200. פשוט אין לי את העינית המתאימה בינתיים.

אובייטים של חלל עמוק

הבדיקה שלי לא מושלמת באזור הזה, עדיין יש לי לא מעט אובייקטים שאני צריך לצפות בהם, אבל כבר אפשר לתת סקירה קצרה באזור הזה.

מכיוון שהטלסקופ הוא בעל קוטר יחסית קטן ובעל שדה רחב, צפיתי באמצעותו באובייקטים בהירים וגדולים.

כאן נמצא הכוח של המכשיר הזה.

כאן בפעם הראשונה ראיתי את הפליאדות במלואן עם רמז לערפילית העוטפת אותן, אחד המראות הנפלאים שנגלו בפני, ממש ככה.

בנוסף, אובייקטים כמו הצביר הכפול פשוט נהדרים בטלסקופ הזה, במיוחד כמובן ממקום חשוך.

גם בצבירים סגורים בהירים כמו M15 ממש כיף לצפות כי רואים גם את הצביר וגם את מה שמסביב וזה נותן הקשר לכל הסיפור. אולי האברציה כאן קצת מקלקלת אבל בגדול זה ממש תענוג.

שדות כוכבים - בקיץ לקחתי את הטלסקופ הזה למדבר וטיילתי איתו על מרכז שביל החלב. בזכות השדה הרחב מקבלים חוויה יוצאת מן הכלל של שדות כוכבים רחבי ידיים הזרועים בצבירים כדוריים ופתוחים. באמת חוויה נהדרת ומומלצת.

בערפילית הגדולה באוריון צפיתי רק מהרי ירושלים כשהיא הייתה יחסית נמוכה אז הרבה פרטים לא ראיתי ואני מתכוון לנסות אותה במדבר.

מה שכן, את המראות הטובים ביותר שקיבלתי עם הטלסקופ הזה ראיתי באמצעות עיניות רחבות שדה של Tele Vue. לדוגמא, בפליאדות ובצביר הכפול צפיתי באמצעות פלוסל 40ממ בבורטל 5 והמראה היה נחמד, לא יותר מזה. כשמחליפים לעינית Ethos 21mm מקבלים כמעט את אותו השדה אבל בהגדלה כפולה וכאן מקבלים את ההנאה הגדולה ביותר מאובייקטים כאלה, פשוט נהדר. בצביר הכפול מקבלים עושר עצום ומראה פשוט נהדר, כך גם בפליאדות.

כל מערכת אופטית טובה כמו החלק החלש שלה, אז להשתמש בעינית האיכותית ביותר שלי די מיצה את כל היכולות של הטלסקופ והדיאגונל ובגדול היכולות האלה לא רעות בכלל בהתחשב במחיר ובגודל.

EAA

בסשן היחיד של EAA שעשיתי ביחד עם @Guydive, הטלסקופ סיפק תמונות לא רעות בכלל. אני ממש מרוצה מהתוצאות באזור הזה וצריך בהחלט להמשיך לנסות את התחום

image.png.739b79bfa12356d172ec4497951deeb6.png

ערפילית הברבור (אומגה) כפי שנצפתה ב EAA מהחצר האחורית - Bortle 8

image.png.837666b8181c11d35933b239e6c02e77.png

מה לא אהבתי

הפוקוסר פיתח סוג של backlask או חופש עד שהוא ננעל ומתחיל ממש לשנות את הפוקוס - משהו שאצטרך לפתוח ולסדר.

הפיינדר שמגיע איתו והמתאם פיינדר הם יחודיים ל Explore Scientific וזה מצריך מתאם אחר, חבל שלא משתמשים באביזרים סטנדרטיים.

אברציה קשה בכוכבי הלכת - ממש לא מומלץ לצפות בהם, לפחות ללא פילטר ייעודי

מה אהבתי

דיאגונל של 2" שמאפשר צפייה באמצעות עיניות רחבות שדה בלי הוצאות נוספות

פוקוסר Dual Speed - אמנם לא מושלם אבל במקרה של השמש - מציל חיים 🙂

היכולות האופטית של הטלסקופ הן פשוט נהדרות למרות גודלו, גם לשמש וגם לצפייה בלילה. כל עוד לא צופים בירח וכוכבי הלכת, הטלסקופ הזה מספק חוויה נהדרת של שדה רחב ששום ניוטוני עצום לא יכול לתת.

לסיכום

לטובת השמש הטלסקופ הזה ממלא את תפקידו בצורה מצויינת ולטובת אובייקטים גדולים ובהירים של חלל עמוק גם כן.

הטלסקופ מגיע עם אבזור נהדר לטלסקופ ברמה הזו ויכול להתאים כטלסקופ ראשי לאסטרונום המתחיל או כמכשיר משלים לבעלי טלסקופים גדולים יותר כמכשיר grab and go נהדר. יש לקחת בחשבון שהוא לא מגיע עם חצובה ומחירו לא נמוך יחסית למתחרים בקטגוריה הזו.

תגובות משתמשים

תגובה מומלצת

עדיין לא נוספו תגובות.

הצטרף לשיחה

אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

אורח
    Add a comment...

×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• פעילות אחרונה

1. 1

טלסקופ - רכישה

2. 1

טלסקופ - רכישה

3. 4

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

4. 4

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

• צור חדש...

Important Information