עבור לתוכן
  • צור חשבון

חוות דעת לגבי טלסקופ

תגובות מומלצות

שלום 

מחפש לקנות טלסקופ ראשון ומתלבט בין 3 דגמים

אשמח לחוות דעת בנוגע לדגמים או דגם אחר מומלץ… 

מחפש משהו איכותי שמתאים למתחילים ובהמשך לשלבים יותר מתקדמים, עיקר השימוש כרגע יעשה מתוך העיר אבל לא רק. 

תודה לעוזרים 🙂

B63C2D10-D075-4D7A-B12D-F964BC4B456B.jpeg

01531586-0222-4830-8EFF-54F534260FAE.jpeg

0EB44259-8CBD-4BC6-B139-740555DA8917.jpeg

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שלושת הדגמים שציינת בהחלט יתאימו למתחיל. שלושתם טובים ואיכותיים.

אני הייתי משאיר את ההתלבטות רק לשני דגמים, הראשון והאחרון. אם כבר אתה שוקל דובסוני, לך על שפופרת סגורה. יש לה הרבה יתרונות. יתרונות השפופרת הפתוחה הן ניידות ומשקל, אבל זהו. לשפופרת הסגורה יש יותר יתרונות.

למפתח יש יתרון גדול, וההבדל בין 8 אינטש ל-4 אינטש (שזה הקוטר של שובר האור) מאד מורגש. אז אם אין לך בעיה של אכסון והמשקל לא מרתיע אותך - לך על הדובסוני.

יתרון מאד גדול של שובר האור - זו ניידות הרבה יותר גדולה. הוא קל יותר, וקטן יותר. עוד יתרון גדול שלו - שבעתיד, אם תחליט, תוכל להשתמש בו (בתוספת של עוד ציוד, חצובה עם עקיבה) גם לתצפית EAA - תצפית מבוססת צילום.

אם המחיר לא מהווה חסם - לברקת יש גם מחזיר אור דומה של 10 אינטש במחיר של 3800 ש"ח - אם כבר הולכים על דובסוני - אני הייתי הולך עליו, אבל קח בחשבון שהוא יותר כבד (לא ממש יותר גדול).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

רק מוסיף עוד עניין - לדובסוני אין אברציה כרומטית, ובשובר הזה יש, והיא תהיה מורגשת.

לדובסוני יש גם יתרון של יציבות - החצובה של השובר לא הכי יציבה (למרות שהיא טובה יותר מהרבה חצובות שבאות עם טלסקופים למתחילים).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש לי את שני הטלסקופים של סקייווצ'ר.

בתור טלסקופ ראשון/יחיד בהחלט הייתי הולך על הדובסוני. זה טלסקופ שמתאים לכל מטרה. החסרון היחיד שלו זה גודל ומשקל. המפתח שלו מספיק גדול בשביל לצפות בגרמי שמיים עמוקים וגם לקבל רזולוציה טובה ולהגיע להגדללות גדולות על כוכבי לכת. השדה שלו רחב מספיק לכמעט כל האובייקטים, חוץ מגדולים במיוחד. לשימוש נוח כדאי מאד להחליף את הפיינדר המקורי בפיינד 90 מעלות + כוונת נקודה אדומה. כסא גם חשבו נאד.

הצינור המתקפל לא יוצר לא שום בעיות ומאשר לשים אותו בעמידה באותו לחסוך הרבה מקום - פעםרציתי לעשות השוואה בין 12" ל 8" אז לקחתי את שניהם לנגב בסקודה פאביה + כל הציוד הלווה. אפשר להכין שמלה כדי לפתור בעיות של אור לא רצוי/לחות/גלי חום שנכנסים פנימה לצינור מהצד.

שובר אור אכרומטי של 120 מ"מ הוא כלי מצויין להגדלות נמוכות ושדה רחב מאד. יש לי אותו כטלסקופ משלים למטרה זו, אבל כדי לממש את כל הפוטנציאל צריך דיאגונל של 2". בהגדלות בינוניות עד גדולות ו/או על אובייקטים בהירים כמו כוכבי לכת האברציה הכרומטית ופוגעת בחדות התמונה. החצובה שמגיע לא מאפשרת לאזן את הטלסקופ מעל זווית מסויימת (מעל 60 מעלות בערך הוא מתחיל לצנוח) וצריך לחבר אילטורים כדי להתגבר על זה.

F/6 8" SkyWatcher Collapsible Dob; 12" F/5 Meade Lightbridge Truss Dob; SkyWatcher StarTravel 120mm F/5

EPs: SkyRover ED 35mm; SkyRover UFF 30mm, SkyRover UWA 28mm, ES68 24mm; Meade UWA 20mm, ES82 18mm; ES82 11mm; SkyRover XWA 7mm, MaxvsiOn 82 6.7mm; 7.2 - 21.5mm Hyperflex Zoom; Celstron Excel LX 2x Barlow

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אגב, עוד עניין ששכחתי. לדובסוני הסגור מברקת יש יתרון אחר - הוא מגיע עם פוקוסר 2 מהירויות.

אני קניתי דובסוני סגור של סקייווצ'ר, ואח"כ שדרגתי לו את הפוקוסר. זה אחד השדרוגים המשמעותיים ביותר שאפשר לעשות לטלסקופ, וזה יתרון גדול שהדובסוני מברקת מגיע כבר עם אחד כזה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני ב-13.11.2022 at 15:52 שחר רייש אמר:

אגב, עוד עניין ששכחתי. לדובסוני הסגור מברקת יש יתרון אחר - הוא מגיע עם פוקוסר 2 מהירויות.

אני קניתי דובסוני סגור של סקייווצ'ר, ואח"כ שדרגתי לו את הפוקוסר. זה אחד השדרוגים המשמעותיים ביותר שאפשר לעשות לטלסקופ, וזה יתרון גדול שהדובסוני מברקת מגיע כבר עם אחד כזה.

תודה לכלום על העזרה, אשמח שתסביר לי ברשותך על תוספת הפוקוסר 😊

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

פורסם (נערך)
לפני 2 שעות אליאור מאיר אמר:

אשמח שתסביר לי ברשותך על תוספת הפוקוסר 😊

לדובסוני של סקייווצ'ר יש אחלה פוקוסר (החלק הלבן שמתחת העינית בתמונה הזו Sky-Watcher | Sky-Watcher Global Website), החיסרון שלו הוא שיש לו רק מהירות אחת. זה קצת קשה להגיע לפוקוס מדויק ככה. 

לעומת זאת, לgso יש פוקוסר 2 מהירויות. זה אומר שליד הגלגל הגדול שמשנה את הפוקוס בעוצמה רגילה, יש גלגל קטן יותר שמיועד לפוקוס עדין (מזיז את הפוקוסר ביחס של 1:10 לעומת הגלגל הגדול, נראה בשחור בתמונה הזו image.jpeg.aad590ba47471200c5a86503ce374ae0.jpeg). הרבה יותר נוח לפקס ככה.

לגבי הרוחב של הרכב - אצלי בניסאן מיקרה (אותו רוחב ספסל) הטלסקופ נכנס בספסל האחורי עם הבסיס בצורה כזו:

1636300364078.jpg.5d1bb032daab6a22e0039ee6a31e00e8.jpg

ושמתי ספוג על הבורג שבמרכז הבסיס, כדי שהטלסקופ לא יחטוף מכות במהלך הנסיעה. לתוספת ריפוד מהצדדים אני גם עוטף את החלק של הטלסקופ שנמצא על הבסיס במגבת (לא מופיע בתמונה).

1636300364088.jpg.1613d53d5e79494d9758a0e234d0e723.jpg

הקרדיט לרעיונות האלה מגיע ל @Guydive.

נערך היום על-ידי שחר רייש
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה על הקרדיט שחר. בכל מקרה מבירור שעשיתי האורך של הצינור של 8 אינץ׳ הוא 115 ס״מ. על פניו זה אמור להספיק כדי להיכנס בספסל האחורי, אבל אם אתה נסגר עליו שווה לבדוק יותר לעומק לפני שמזמינים. 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 11 דקות Guydive אמר:

האורך של הצינור של 8 אינץ׳ הוא 115 ס״מ.

מדדתי עכשיו את הסקיווצ'ר -112 כולל המכסה. לפי המפרט של הgso, הוא באותו אורך.

החלק שיכול להיות שכן מוסיף זה הבסיס. אם הבסיס של gso קצת יותר גדול (לא יודע אם זה המצב), יכול להיות שזה ימנע סידור כזה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה שבתמונה האמצעית 🙂

יש לו פיינדר לא רע רק ישר וצריך להתכופף...

ואם כבר אתה כאן 🙂 יש לי את שתי העיניות סטוק (25mm שאני מחבב ועוד אחת 10mm עם חור קטן שאני לא אוהב) ועוד 4ממ  Sky-Watcher UWA .

מה כדאי להוסיף לסט כדי ליצור סט טוב  מבלי להוציא אלפי שקלים?

רוצה לחפש גרמי שמיים (אין לי גו טו) וכמובן לראות אובייקטים/פלנטות בצורה אופטימלית.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 28 דקות jhonnyquan אמר:

זה שבתמונה האמצעית 🙂

לגבי הפוקוסר - אני קניתי את זה, שהוא כרגע לא במלאי.

יש אפשרות אחרת - ערכת שדרוג. יש פה כמה שקנו את זה ומרוצים. אני בעיקרון תכננתי לקנות את זה גם, אבל זה לא היה במלאי כשקניתי.

לפני 31 דקות jhonnyquan אמר:

יש לו פיינדר לא רע רק ישר וצריך להתכופף...

לגבי פיינדר - אני משתמש בטלרד. יש הרבה שמשתמשים בשילוב של נקודה אדומה ופיינדר RACI (עם זוית ישרה). שים לב שאם אתה רוצה להשתמש בשניהם במקביל, צריך מפצל.

לפני 39 דקות jhonnyquan אמר:

מה כדאי להוסיף לסט כדי ליצור סט טוב  מבלי להוציא אלפי שקלים?

עיניות זה עולם שלם. לי יש 24/82 של maxvision (שיבוט של explore scientific), שכבר מאוד קשה למצוא אותה, 11/82 מקורית של es, וזום 7-21 של svbony עם בארלו לפלנטרי.

בגדול, כדאי לשדרג את העיניות שהגיעו עם הטלסקופ, לעיניות באותו אורך מוקד (אפשר גם לסטות מזה קצת), אבל באיכות טובה יותר.

מה התקציב שלך? כתבת לא אלפי שקלים, אבל מה כן?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 1 שעה שחר רייש אמר:

איזה טלסקופ יש לך?

העינית 4ממ האחרונה שציינתי נקנתה ב 200 שח בנפרד בעסקה על הטלסקופ.

לגבי תקציב.. מאות שקלים נגיד על כמה עיניות .

אפשר להתחיל עם 2 טובות .

אודה לך מאוד אם תוכל למקד אותי על עיניות שנותנות תמורה טובה למחיר שלא נחשבות עינית קצה של 300 פאונד .

אגב ראיתי כאן קישור לפיינדר של  

https://www.firstlightoptics.com/finders/stellalyra-8x50-right-angled-correct-image-raci-finder-scope-with-bracket.html

מכיר?

שווה להחליף?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

פורסם (נערך)

לפני 25 דקות jhonnyquan אמר:

העינית 4ממ האחרונה שציינתי נקנתה ב 200 שח בנפרד בעסקה על הטלסקופ.

לגבי תקציב.. מאות שקלים נגיד על כמה עיניות .

אפשר להתחיל עם 2 טובות .

אודה לך מאוד אם תוכל למקד אותי על עיניות שנותנות תמורה טובה למחיר שלא נחשבות עינית קצה של 300 פאונד .

אגב ראיתי כאן קישור לפיינדר של  

https://www.firstlightoptics.com/finders/stellalyra-8x50-right-angled-correct-image-raci-finder-scope-with-bracket.html

מכיר?

שווה להחליף?

זה אחלה פיינדר. אני הוספתי קישור (בהודעה הקודמת) לאחד קצת יותר זול, שיעשה את אותה עבודה.

לגבי העיניות - אתה מרכיב משקפיים? זה יכול להשפיע (דורש eye relief ארוך יותר).

אני רואה שאת הmaxvision 24/82 מוכרים עכשיו בעליאקספרס ב215$ (את העיניות שלי אני קניתי בעליאקספרס, יש שם כמה חנויות אמינות שמוכרות ציוד אסטרונומי. רק קח בחשבון שיהיה על זה גם מע"מ, החנות הזו מדווחת). הגיוני שבבלאק פריידי גם יהיו קופונים, ויהיה אפשר להשיג מחיר קצת יותר טוב.

אם זה יותר מדי יקר, יש את ה24/68 המקורית של es ב150$ בחנות אחרת בעלי, ואולי שווה לקנות את ה28 מ"מ במקום. שם לא אמור להיות מע"מ (אצלי לא היה, רק ביקשתי מהמוכר שיכתוב מחיר מתחת ל50 דולר על החבילה).

נערך היום על-ידי שחר רייש
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 1 שעה jhonnyquan אמר:

רוצה לחפש גרמי שמיים (אין לי גו טו) וכמובן לראות אובייקטים/פלנטות בצורה אופטימלית

אני ממליץ תסתכל פה

לגבי פיינדר פשוט הייתי כרגע מוסיף נקודה אדומה.

לפני 1 שעה jhonnyquan אמר:

כדי ליצור סט טוב  מבלי להוציא אלפי שקלים

עיניות זה עניין מאוד אישי וגם מאוד תלוי בניסיון.

קודם כל לא חסרות עיניות טובות בתקציב מאוד סביר. אבל לפני שאתה קונה הייתי מציע תסתכל בעיניות של אחרים במפגש.

למשל אני משתמש בעינית שלדעתי מצוינת שעולה כ$12. היא לא מושלמת אבל היא מאוד נוח  לי. לעומת זאת עינית אחרת שעולה כ$200 שראיתי במפגש נתנה לי תמונה קצת יותר טובה בקצה שדה הראיה אבל הייתה הרבה יותר כבדה ולא נוחה לי.

לכן אני מציע שתשאיל עינית ותבדוק מה טוב לתקציב שלך ולנוחות שלך

יישומון AstroHopper ניווט אוטומטי בלי לשבור ראש

הטלסקופים שלי: Celestron AstroMaster 102AZ, SVBony sv501p 60mm

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לגבי עיניות עם אורך מוקד יותר קצר - יש אנשים שמרוצים מהעינית 9 ממ goldline של svbony. אין לי ניסיון איתה, אבל אומרים שהיא נותנת תמורה טובה ביחס למחיר.

אם אתה רוצה משהו קצת יותר איכותי, כנראה ש10 ממ nirvana תתן אחלה תמורה. (גם אותה לא ניסיתי, יש עליה אחלה ביקורות).

גם פה יש את המקורית של es (אני משתמש ב11 ממ, והיא מעולה).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארתיום,

תודה אעבור על זה.

שחר,

תודה על כל המידע קיבלתי את הטלסקופ שלשום ומאז אני מנסה להיכנס לעניינים.

לא מכיר אף אחד בתחום ,לכן אצטרך בשמחה להגיע למפגשים.

לגבי ערכת השדרוג האם זה מסובך לשדרג את הפוקוסר איתה?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

פורסם (נערך)

שחר,

האם יש טעם בקניית עיניות 2" ?

יש מתאם שמגיע אבל כמובן שכל האופטיקה בטלסקופ שלי מותאמת ל 1.25".

והאם כדאי לרכוש פילטר uhc ו/או ir

נערך היום על-ידי jhonnyquan
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 11 דקות jhonnyquan אמר:

האם יש טעם בקניית עיניות 2" ?

עיניות 2" מיועדות למצבים ששדה הראיה גדול מדי בשביל 1.25". ה24/68 ששלחתי היא בערך הגבול של השדה האפשרי ב1.25".

לפני 12 דקות jhonnyquan אמר:

פילטר uhc יכול לעזור (רק לערפיליות), אבל לפי דעתי oiii עדיף. אני משתמש בגרסת 2" של svbony. פילטר IR לא רלוונטי, כי העין האנושית בכל מקרה לא רואה את אורך הגל הזה. הוא מיועד לצילום בלבד.

אבל אם יש לך את הטלסקופ רק יומיים, אולי כדאי לחכות עם פילטרים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 40 דקות jhonnyquan אמר:

...

לא מכיר אף אחד בתחום ,לכן אצטרך בשמחה להגיע למפגשים.

אולי זה רק אני, אבל יש לי שאלה:

למה אתה רץ עם ציוד בלי לצבור קצת ניסיון?

תגיע למקומות חשוכים (כן למפגשים) תראה קצת דברים, תצבור ניסיון ותרגיש מה חסר לך.

קח בחשבון ששום פילטר או עינית ואפילו מפתח גדול לא יפצו על ניסיון - ניסיון צפייה. 

אני זוכר הייתי במצפה משואה עם חבר'ה. ניסיתי לראות את ערפילית הטבעת. פשוט לא ראיתי אותה. מישהו (שכחתי את שמו) הגיע עם משקפת ואמר הנה אני רואה אותה טוב. הזמנתי אותו להציץ בעינית אצלי והוא אומר הנה היא בדיוק בשדה הראיה. אני פשוט לא ראיתי. כשניסיתי לראות צביר כדורי בפעם הראשונה פשוט פספסתי אותו (אגב בתנאי העיר) - אבל אחרי הפעם החמישית שהגעתי לאותו מקום ושמתי לב שיש משהו דהוי מופיע שם כל פעם בשרה ראיה... הבנתי שזה מה שאני מחפש. יותר מזה הוא היה נעלם כשאני צופה בו ישירות (יש תופעה גם כזו)

אחרי שצברתי ניסיון והבנה אני התחלתי לזהות דברים יחסית בקלות (תלוי מה) - ואני עדיין לפעמים לא רואה גלקסיות בטלסקופ 10" במדבר שאחרים רואים.

במקום לחפש פוקוסר, פיינדר ופילטרים (שללא ספק כל אחד תורם), הייתי פשוט מוציא את הטלסקופ ואפילו בתנאי העיר מתחיל לחפש דברים כמה שיותר - יש מלא צבירים פתוחים שאפשר לראות, יש אנדרומדה יש אוריון, יש לא מעט צבירים כדוריים (שאומנם נראים חוורים בעיר אבל עדיין). אז נכון הם לא ייראו מרשימים כמו במדבר אבל זה יתן לך ניסיון מעשי אמתי.

יש לך חבילה מאוד מכובדת להתחיל איתה. אין גבול לכמות השיפורים והשיפצורים שאפשר לעשות לציוד, אבל אף אחד אינו תחליף לניסיון.  תגיע למפגש אם זה במדבר או לפעמים במקומות חשוכים במרכז הארץ (שאומנם לא שווים כמו מדברים אבל קרובים). ומשם תראה לאן פניך ורצוניך.

יישומון AstroHopper ניווט אוטומטי בלי לשבור ראש

הטלסקופים שלי: Celestron AstroMaster 102AZ, SVBony sv501p 60mm

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצטרף לשיחה

אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

אורח
הוסף תגובה

×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• פעילות אחרונה

1. 2

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

2. 2

3. 2

4. 0

מטאור ב 15.3.2024 01:20

5. 5

ZWO seestar S50

• נושאים