עבור לתוכן
  • צור חשבון

טלסקופ חדש - כמה שאלות

תגובות מומלצות

שלום לכולם,

רכשתי טלסקופ חדש, ניוטוני-דובסוני.

אתמול ניסיתי להשתמש בו לראשונה.

מצאתי את הירח- אבל לא הצלחתי להתפקס עליו.

האם זה שלא עשיתי קולימציה יכול לגרום לזה?

אפשר קישור למדריך טוב לקולימציה?

תודה!!!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 1 שעה bavihai אמר:

שלום לכולם,

רכשתי טלסקופ חדש, ניוטוני-דובסוני.

אתמול ניסיתי להשתמש בו לראשונה.

מצאתי את הירח- אבל לא הצלחתי להתפקס עליו.

האם זה שלא עשיתי קולימציה יכול לגרום לזה?

אפשר קישור למדריך טוב לקולימציה?

תודה!!!

שלום, ברוך הבא.

איזה דגם טלסקופ קנית? באיזה עינית השתמשת?

לא סביר שהבעיה היא קולימציה, הרבה יותר סביר שהיית צריך להוסיף או להוריד מאריך לפוקוסר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מה בדיוק אתה רואה? האם אתה רואה שינוי כשמנסה להתפקס? האם הפוקסר זז פנימה/החוצה כשאתה מנסה להתפקס?

ב GSO לדעתי לא צריך מאריך. לדעתי צריך להדק או לשחרר את הבורג שנועל את הפוקוסר (אז הידית מסתובבת אבל הפוקוסר לא זז).

F/6 8" SkyWatcher Collapsible Dob; 12" F/5 Meade Lightbridge Truss Dob; SkyWatcher StarTravel 120mm F/5

EPs: SkyRover ED 35mm; SkyRover UFF 30mm, SkyRover UWA 28mm, ES68 24mm; Meade UWA 20mm, ES82 18mm; ES82 11mm; SkyRover XWA 7mm, MaxvsiOn 82 6.7mm; 7.2 - 21.5mm Hyperflex Zoom; Celstron Excel LX 2x Barlow

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש את שני הברגים האלה(tension, locking). צריך לכוון אותם ככה שכאשר אתה מסובב את הגלגל הפוקוסר זז (יוצא ונכנס מהטלסקופ), אחרת אין לך שליטה בפוקוס.

כן, זה החלק שאפשר להזיז גם ידנית, אבל הרעיון שתהיה לך שליטה דרך הגלגל ואז ניתן להגיע לפוקוס.

optimize_gso_crayford_01[1].jpg

F/6 8" SkyWatcher Collapsible Dob; 12" F/5 Meade Lightbridge Truss Dob; SkyWatcher StarTravel 120mm F/5

EPs: SkyRover ED 35mm; SkyRover UFF 30mm, SkyRover UWA 28mm, ES68 24mm; Meade UWA 20mm, ES82 18mm; ES82 11mm; SkyRover XWA 7mm, MaxvsiOn 82 6.7mm; 7.2 - 21.5mm Hyperflex Zoom; Celstron Excel LX 2x Barlow

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 9 שעות bavihai אמר:

תודה- כן- זה עובד.

אולי פשוט הייתי מסונוור מכמות האור?

מצב טוב... ירח מלא עושה המון המון אור. בכל מקרה תנסה שוב, הירח הוא מטרה טובה לבדוק עליה. אתה יכול להתנסות גם באור יום על מטרה כמה שיותר רחוקה (לפחות קילומטר).

מובן מאליו אבל אגיד בכ״ז - לעולם לא לכוון אל השמש, אפילו לא לאיזור שהיא נמצאת בו כדי למנוע טעויות. 

עוד משהו שתצטרך בהכרח זה קולימטור כדי לעשות קולימציה. 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

השאלה אם אני יכול לראות פרטים על כוכב לכת כלשהו ללא פילטר- כי מה שאני רואה זו נקודת אור עם העיינית 30 מ״מ . (עם ה-9 לא הצלחתי לצלוף- כניראה בגלל הקולימציה)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

עם 30 מ"מ אתה אמור לראות מכתשים על הירח (ליד הגבול של אור וצל) את הטבעות סביב שבתאי, את הסהר של נגה ואולי את חגורות העננים על צדק. עם 9 מ"מ גם אם הטלסקופ לא מקומלץ אמור לראות את חגורות העננים של צדק.

זה שלא הצלחת "לצלוף" עם ה 9מ"מ לא בעיה של קולימציה, אלא שדה הרבה יותר צר בגלל הגדלה גדולה יותר. צריך לאפס את הכוונת ככה שמה שאתה רואה במרכז העינית נמצא גם במרכז הצלב שלה. או לפחות לצלוף עם ה 30 מ"מ, לשים את האובייקט במרכז ולהחליף ל 9 מ"מ לפני שהוא יברח (בעדינות, בלי להזיז את הטלסקופ).

הירח מסנוור אבל אפשר להתרגל לזה, גם צפיה בהגדלה גדולה יותר מפחיתה את הסינוור. אני צופה על הירח בלי פילטר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לגבי קולימציה, בניוטוני חשוב לעשות קולימציה בכל שימוש, במיוחד אם מזיזים את המכשיר ממקום למקום. הקולימציה הראשונה אולי תיקח יותר זמן אבל אחר כך זה מאוד זריז.

לא יקרה כלום אם תדלג על התהליך מדי פעם, העין שלך לא ממש תרגיש בהבדל.

אמנם הבעיה הסתדרה אבל אם בכל מקרה תרצה מדריך קולימציה:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ממשיך בחפירה

1. המשקפת finder של ה-gso היא משקפת ישרה. שזה אחלה עבור אנשים שיכולים לסובב את הצואר לזויות מעל 90 מעלות. אני פחות גמיש ואני צריך משהו יותר ארגונומי.

מניסיונכם- האם להלביש עינית דיאגונלית או להחליף את המשקפת?

לדוגמא:

1.25" Telescope Mirror Erecting,90 Degree Diagonal Adapter Erecting Image Prism Zenith Mirror for Telescope https://a.co/d/1egLbRN

או 

SVBONY SV182 Finderscope, Right-Angle Correct-Image Optical Finder, 6x30 Finder Scope for Astronomy Telescope, with Crosshair and Bracket https://a.co/d/arM0U9O

(אגב- לי יש כרגע  finder 50mm עם הגדלה x8- נישאות השאלה גם אם לשמר את ההגדלה הזו או ש הגדלה של 5 עדיפה)

ושאלה שניה- הצלחתי לצלוף על שבתאי אתמול מהמרפסת אולם ראיתי רק נקודה זוהרת דרך העינית 9ממ בשקיעה- לא בחשכה מוחלטת.

האם אני צריך פילטר על מנת לצפות בטבעות?

שאלה שלישית- בסוף אני ארצה לראות גלקסיות וערפיליות. האם ישנה עינית שחברי הפורום יכולים להמליץ לי- שבכל מקרה חשובה לתוחלת הזו? כלומר- זה נכון שעדיין אני בתחילת דרכי- אבל אם ישנם דברים אבסולוטיים כמו כימיות ספציפיות- הייתי מעדיף להקדים את המאוחר.

ולבסוף- המאוורר על המראה- מתי הוא נהיה רלוונטי? תלוי מזג אויר? סוג תצפית? שניהם?

נערך היום על-ידי bavihai
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 4 דקות bavihai אמר:

1. המשקפת finder של ה-gso היא משקפת ישרה. שזה אחלה עבור אנשים שיכולים לסובב את הצואר לזויות מעל 90 מעלות. אני פחות גמיש ואני צריך משהו יותר ארגונומי.

מניסיונכם- האם להלביש עינית דיאגונלית או להחליף את המשקפת?

אי אפשר להחליף את הדיאגונל ולהצליח להגיע לפוקוס. בשביל זה צריך פיינדר עם זוית מראש. עדיף לא את הסביבוני שצירפת, כי יש לו איסוף אור נמוך יותר, ויהיה יותר קשה לנווט. יש raci גם 9X50 כמו זה.

כדאי גם לקרוא (אם עוד לא עשית את זה) את המאמר על פיינדרים.

לפני 10 דקות bavihai אמר:

ושאלה שניה- הצלחתי לצלוף על שבתאי אתמול מהמרפסת אולם ראיתי רק נקודה זוהרת דרך העינית 9ממ בשקיעה- לא בחשכה מוחלטת.

האם אני צריך פילטר על מנת לצפות בטבעות?

לא צריך פילטר בשביל לראות את הטבעות, הן מאוד בולטות. איך הגעת למסקנה שזה היה שבתאי?

לפני 11 דקות bavihai אמר:

שאלה שלישית- בסוף אני ארצה לראות גלקסיות וערפיליות. האם ישנה עינית שחברי הפורום יכולים להמליץ לי- שבכל מקרה חשובה לתוחלת הזו? כלומר- זה נכון שעדיין אני בתחילת דרכי- אבל אם ישנם דברים אבסולוטיים כמו כימיות ספציפיות- הייתי מעדיף להקדים את המאוחר.

עיניות זה עניין מאוד אישי (וגם מאוד תלוי תקציב). יש עיניות שיהיו מעולות לאדם אחד, אבל למישהו אחר לא יהיו נוחות בכלל. לכן כדאי להתנסות בעיניות לפני שקונים.

לפני 12 דקות bavihai אמר:

ולבסוף- המאוורר על המראה- מתי הוא נהיה רלוונטי? תלוי מזג אויר? סוג תצפית? שניהם?

המאוורר רלוונטי כשיש לחות. בפעולה רצופה הוא מונע ממנה להצטבר על המראה המשנית. הוא רלוונטי לתצפית בהגדלות גבוהות גם אם אין לחות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה על התגובה שחר!

לגבי שבתאי- מעבר לכך שאני מכיר אותו (אני עוקב אחרי הפלנטות) גם בדקתי עם האפליקציה לוודא שזה הוא.

שוב- לא היינו בחשיכה מוחלטת והייתי עם עדשה של 9 מ״מ- יכול להיות שההגדלה לא מספיק חזקה?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 30 דקות bavihai אמר:

שאלה שלישית- בסוף אני ארצה לראות גלקסיות וערפיליות. האם ישנה עינית שחברי הפורום יכולים להמליץ לי- שבכל מקרה חשובה לתוחלת הזו?

קודם כל כדי לראות גלקסיות וערפיליות מה שחשוב זה שני דברים: שמיים חשוכים וצבירת ניסיון.

מה ה־bortle באיזור שאתה גר? (בדוק פה: https://www.lightpollutionmap.info/)

כמובן יש אובייקטים שקל מאוד לראות אותם גם מאיזור עירוני כמו ערפיליות אוריון וגם גלקסיה אנדרומדה. יש אבייקטים שתצטרך לגיע לנגב או רמת הגולן כדי לראות אותם, חלק יספיקו לך גם bortle 5-6 כדי לראות.

מעבר לגלקסיות וערפיליות יש המון צבירים פתוחים שאפשר לראות בקלות גם בתנאי עיר ויש צבירים כדוריים (אם כי עכשיו לא בדיוק העונה המתאימה) שגם אותם אפשר לראות לא מעט כאלה מהעיר, אם כי פחות מרשים משמיים חשוכים - אבל זה נכון כמעט לכל דבר למעט אובייקטים במערכת השמש

לגבי עיניות, איזה עיניות כבר יש לך ומה המפרט של הטלסקופ שלך (אורך המוקד, מפתח, האם הפוקוסר תומך בעיניות 2")?

פה מצטרף למה ש @שחר רייש אמר - זה עניין מאוד אישי - למשל פעם בדקתי עינית מאוד איכותית ויקרה שנותנת תמונה באמת טובה ומצאתי שהיא פחות נוחה לי מעינית שעולה $13 אפילו שיש לה מעט אברציות בקצה שדה הראיה. לכן, לפני שאתה משקיע בעיניות תנסה להבין מה חסר לך (הגדלה/שדה ראיה) והמיוחד אם אתה מכוון לעיניות יקרות  הצטרף לתצפית קבוצתית ופשוט להשאיל עיניות כדי לבדוק.

יישומון AstroHopper ניווט אוטומטי בלי לשבור ראש

הטלסקופים שלי: Celestron AstroMaster 102AZ, SVBony sv501p 60mm

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 1 דקה bavihai אמר:

תודה על התגובה שחר!

לגבי שבתאי- מעבר לכך שאני מכיר אותו (אני עוקב אחרי הפלנטות) גם בדקתי עם האפליקציה לוודא שזה הוא.

שוב- לא היינו בחשיכה מוחלטת והייתי עם עדשה של 9 מ״מ- יכול להיות שההגדלה לא מספיק חזקה?

מה אורך המוקד של הטלקופ שלך? בגדול אתה אמור לזהות שיש טבעת גם בהגדלה של x50 - בקלות

יישומון AstroHopper ניווט אוטומטי בלי לשבור ראש

הטלסקופים שלי: Celestron AstroMaster 102AZ, SVBony sv501p 60mm

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 22 דקות bavihai אמר:

תודה על התגובה שחר!

עם 9 מ"מ היית בהגדלה של כמעט 140. זו הגדלה גבוהה מספיק בשביל לראות את הטבעות (גם בהגדלה נמוכה בהרבה רואים אותן). ולא צריך חשכה מוחלטת בשביל זה.

הרבה יותר סביר שלא הצלחת לתפוס אותו בגלל שדה הראיה הצר שרואים דרך העינית בכזו הגדלה. תנסה למצוא אותו עם העינית שדה רחב (30 ממ), ואח"כ לעבור ל9.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 38 דקות bavihai אמר:

זה מה שעשיתי- לא יכולתי לתפוס אותו אחרת- צליפה עם ה-30ממ, מירכוז- והחלפת עינית. פשוט ראיתי את אותו כדור זוהר בהגדלה גדולה יותר

אם לא ראית טבעות עם 30 מ"מ, זה אומר שלא היית על שבתאי (בהנחה והיית בפוקוס).

גם עם ההגדלה הנמוכה אתה תראה אותן.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

1. פיינדר עם מפתח 50 והגדלה 8-10 עדיף. זווית רחבה מספיק ומאפשר לראות כוכבים/אובייקטים חיוורים יותר מכוונות קטנות יותר. כך בחשבון שצריך גם כוונת נקודה אודומה (או טלרד/ריגל) בנוסף ל RACI, אחרת קשה מאד לכוון.

2. למה אתה מתכוון ב"צליפה"? אתה משתמש בפיינדר? בדקת שהוא מאופס (על הירח לדוגמה)? אם אתה מכוון רק עם הצינור של הטלסקופ, בלי פיינד אז השגיאה בין המיקום שהטלסקופ מכוון עליו לבין לאן שאתה חושב שהוא מכוון יכולה להיות דיי גדולה . כסא נמוך עושה את השימוש בכוונת ישרה דיי סביר, לפחות לדברים שאתה יכול פשוט לכוון אליהם, כמו כוכבי לכת (ולא צריך לנווט מכוכב לכוכב עם העין בתוך העינית). אתה לא חייב ממש להיצמד לפיינדר ותשתמש בשתי העיניים (עין אחת רואה את השמים בסביבה והשניה את האובייקט בהגדלה, ככה אתה מגיע לאובייקט מהר יותר ופחות שובר את הצוואר והגב).

3. לשם התחלה הייתי ממליץ על עינית זום (Celestron 8-24, Svbony 8-24 or 7-21) ובארלו 2x. יכסה לך את הטווח של הגדלות בינוניות עד גבוהות. אני עדיין משתמש בזה לתצפיות ירח וכוכבי לכת. אחרי שצברת קצת נסיון ואולי התנסת בעיניות של אנשים אחרים בתצפית תוכל להבין יתר טוב מה מתאים לך. ה 30 מ"מ לדעתי בסדר לבינתיים.

4. אם יש הבדלי טמפרטורה בין הטלסקופ לסביבה או שהטמפרטורה משתנה מהר בזמן התצפית המאוורר עוזר להביא את המראה לשיווי משקל. רלוונטי בעיקר בהגדלות גבוהות. 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ארתור,שחר, פרגולה , גיא - תודה רבה!

אני ממשיך בלהכיר את את הטלסקופ ולומד לנווט איתו.
מצפה בקוצר רוח להצטרף לתצפית כדי ללמוד- בינתיים נהנה מהירח ואינשאללה לא יהיו עננים לפנות בוקר ונוכל לתפוס את ZTF (ריאלי מהמרכז?)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 8 דקות bavihai אמר:

ארתור,שחר, פרגולה , גיא - תודה רבה!

אני ממשיך בלהכיר את את הטלסקופ ולומד לנווט איתו.
מצפה בקוצר רוח להצטרף לתצפית כדי ללמוד- בינתיים נהנה מהירח ואינשאללה לא יהיו עננים לפנות בוקר ונוכל לתפוס את ZTF (ריאלי מהמרכז?)

הצלחת לאפס את הפיינדר ולמצוא את צדק ושבתאי?

יש לא מעט אובייקטים בתקופה הזו שאתה יכול לראות גם מהעיר, לא רק ירח. הפליאדות (m45), למשל. גם ערפילית אוריון (m42).

אם אתה רוצה, אני יכול לכתוב לך רשימה של צבירים פתוחים שאפשר לצפות בהם בתקופה הזו גם מהעיר.

לגבי ztf - זה כנראה אפשרי לראות 'משהו' עם 10 אינץ', אבל מהעיר זה לא יהיה מרשים כמו מהמדבר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצטרף לשיחה

אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

אורח
הוסף תגובה

×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• פעילות אחרונה

1. 5

שאלות בסיסיות - אסטרופוטוגרפיה

2. 4

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

3. 4

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

• נושאים

• צור חדש...

Important Information