עבור לתוכן
  • צור חשבון

תכנון תצפית ומטרות

תגובות מומלצות

היי כולם,

איך אתם מתכוננים לתצפית מבחינת רשימת מטרות? טיפים, טריקים והמלצות יתקבלו בברכה!

בעבר הייתי משתמש בStarry Night, אבל כיום בטח יש תוכנות יותר טובות. יש לי SkySafari Pro, אבל הממשק לא באמת הכי נח.

תודה!

נערך היום על-ידי Raz
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

היי רז,

אני משתמש ב Sky Safari ואתה צודק, הממשק לא הכי נוח בהתחלה אבל בסופו של דבר היא מאוד נוחה לעבודה, מתממשקת עם Live View שזה הפורטל שלהם ב Web ומשמשת גם לניווט בזמן התצפית - חבילה מאוד מקיפה.

הגרסה הקצרה:

בזמן הכנת הרשימה אני מכין רשימה חדש, בודק איזה אובייקטים זמינים בתחילת (בכיוון מערב) הערב ומוסיף אותם לרשימה. מתקדם בקפיצות של שעתיים ורואה איזה אובייקטים מתקרבים לאיזור נוח לצפייה - לא בזניט ומעל 30 מעלות. בצורה כזו אחרי שלוש ארבע קפיצות כאלה אתה מכסה את כל הערב.

בזמן הצפייה אתה מייצר בוחר שהאובייקטים ברשימה יוצגו על המסך ואתה מתחיל עם אלה שנמצאים בכיוון מערב כי הם הראשונים לשקוע - אלה שסומנו ראשונים. כל אובייקט שצפית בו אתה הולך ל Selection -> Create New Observation, כותב לך הערות אם אתה רוצה וזהו.

פעם הבאה שאתה נתקל באובייקט הזה, אתה תמיד יכול לבחור Selecition -> Show Observations. אם כבר צפית בו בעבר וסימנת תוכל לראות את כל התצפיות הקודמות לפי התאריכים. זה מאוד נוח.

הגרסה הארוכה (8 דקות) - הכנתי לפני כחודשיים סרטון על תכנון תצפית שלא הספקתי להעלות כי הוא דורש קצת עריכה, אבל נראה לי שהוא מחדד את הנקודה:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הממשק של סקאיי ספארי בכל מה שקשור לעבודה עם רשימות של מטרות, מלא באופציות ואפשרויות שזה מעולה, אבל מה לעשות גם פחות אינטואיטיבי. למרות זאת ברגע שמבינים את הקונספט אי אפשר לחזור אחורה לממשקים פשוטים שמציעים פחות. יש סיבה שסקאיי ספארי היא בתכלס הסטנדרט אצל אסטרונומים מתקדמים.

בגדול מה שצריך להבין את זה את המבנה הבסיסי של עבודה עם רשימה. זה מאפשר לי לעבוד עם רשימות עצומות בלי להתבלבל. יש לי רשימות של מסייה, הרשל 400, אובייקטים ל EAA עם מאות אובייקטים, רשימת כוכבים כפולים עם למעלה מ - 1000 אובייקטים ועוד. 

גם צורת העבודה פשוטה. לצורך העניין, בתקופה הזו אני עובד על הרשל 400. בתצפית האחרונה במדבר סימנתי 81 אובייקטים (בהירות ממוצעת של 10-11) בלי להתבלבל. זה כמעט חמישית מהרשימה בערב אחד וקשה לי להאמין שהייתי מסוגל לעשות את זה בלי סקאיי ספארי.

אז ככה זה בגדול עובד:

1. לוחצים על Observe
  2. הדבר האינטואיטיבי היה ללכת ל Observing Lists, להוסיף רשימה חדשה ולהתקדם, אבל כמו שאמרנו, לא מדובר בתפריט אינטואיטיבי. במקום זה, בונים רשימת מטרות דרך ה - Planner. אני ממליץ לעשות את החיתוכים רק לפי מאפיינים של האובייקט (סוג, בהירות וכו'), ולא לעשות שום חיתוך שקשור למיקום גיאוגרפי שלו (כמו קונסטלציה או תזמון בשמיים). הסיבה היא שאין צורך במגבלות מהסוג הזה. ככה המטרות מופיעות על כיפת השמיים ועובדים רק באיזור שרוצים לעבוד בו. מעבר לזה, העובדה שכל האובייקטים מהרשימה מופיעים כולם בכיפת השמיים מאפשרת לנו לתכנן טוב יותר איפה להתחיל, לאן להמשיך, מה עושים אם יש עץ שמסתיר או כיפה של זיהום אור. בקיצור כל האפשרויות פתוחות. אם בא לך לרוץ על קטלוג מסייה, תרכיב אותו כרשימה, ותן לכולם להופיע לך בשמיים. תוכל לבחור במה לצפות לפי מה שנוח.
  3. אחרי שבונים את הרשימה לוחצים על Observing Lists. בוחרים את הרשימה שרוצים לצפות בה, לוחצים על Action and Settings->Highlight Objects. זהו, כל האובייקטים יופיעו בכיפת השמיים. תעבוד לפי הסדר שנראה לך.
  4. בתחילת התצפית מומלץ ללכת ללחוץ על Observe->Sessions->Create new Session. ככה כל האובייקטים שנסמן שצפינו בהם יופיעו שם. אפשר לתת לסשן שם משלו.
  5. מתחילים לעבוד. אחרי שצפינו באובייקט, נלחץ עליו, ואז Selection->Create new Observation. אם בא לך לפרט פרטים תפרט.
  6. אם אנחנו מחליטים "לחסל" רשימה, מן הסתם שלא נרצה לצפות באותם אובייקטים יותר מפעם אחת. לשם כך אין צורך ללכת אחורה ולבדוק במה צפינו, יש שיטה פשוטה יותר. בשלב הזה מומלץ  ללכת ל Observing Lists, לבחור את הרשימה עליה אנו עובדים, ולבחור בפריט למעלה "Unobserved". ככה יופיעו בשמיים רק האובייקיטים מתוך הרשימה בהם עוד לא צפינו. בזמן הסשן עצמו, כל עוד בחרנו באופצייה הזו, הרשימה מתעדכנת בלייב וכל אובייקט שנסמן כנצפה, יעלם מהשמיים. אם אנחנו מתבייתים על קטלוג מסייה, יופיעו בשמיים רק האובייקטים בהם לא צפינו, ונוכל ככה לאורך השנה "לחסל" את הרשימה בלי שנצטרך לזכור במה צפינו. 
  7. אני עובד פחות או יותר כמו אילן. משתדל לצפות מעל 30 מעלות גובה (בגלל האטמוספירה) ומשדל לעבוד ממערב למזרח (נגד השקיעה) וכמה שיותר קרוב למרידיאן (שיא הגובה של האובייקט). אלה לא כללי ברזל ובתצפית האחרונה עבדתי כל הלילה לכיוון צפון מזרח.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 26 דקות Raz אמר:

המלצות טובות! אני אנסה שוב עם SkySafari.
אני פחות אוהב להשתמש בטלפון תוך כדי התצפית. אתם שמים עליו כיסוי אדום? 

תודה,

אני משתמש במיני אייפד. זה המכשיר היחידי שיודע להפוך לאדום כולו אז גם אם במקרה יוצאים מהתוכנה, לא קרה נזק. הוא נקנה במיוחד למטרה זו. הבעיה שהוא לא AMOLED ועל כן המסך שלו עדיין יחסית בוהק. אם אמצע מכשיר עם מסך כזה בגודל של ~7", אני אחליף

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 1 שעה Ilan Shapira אמר:

אני משתמש במיני אייפד. זה המכשיר היחידי שיודע להפוך לאדום כולו אז גם אם במקרה יוצאים מהתוכנה, לא קרה נזק. הוא נקנה במיוחד למטרה זו. הבעיה שהוא לא AMOLED ועל כן המסך שלו עדיין יחסית בוהק. אם אמצע מכשיר עם מסך כזה בגודל של ~7", אני אחליף

כל מכשיר של אפל יודע להפוך לאדום, בגלל זה שאלתי אותו איזה מכשיר. האייפונים החדשים (בגודל פלוס) הם כמעט 7 אינץ, OLED, וכל המערכת הופכת לאדומה. 

הייתי הולך עליו בלי לחשוב פעמיים, אבל עליתי על משהו שמשום מה לא ראיתי שמישהו הזכיר בשום מקום אחר - היחס אורך:רוחב של המסך. ככל שהיחס קרוב יותר (נניח 4:3) ככה המכשיר קרוב יותר לריבוע וזה עדיף, כי ככה העיגול של העינית על המסך יכול להיות גדול יותר, באייפד זה באמת ככה. בסמארטפונים לעומת זאת היחס הוא כבר 16:9 ואפילו צר וארוך יותר, ככה שיותר אינצ'ים "מתבזבזים" בשארית של המלבן שבתוכו נמצא העיגול של העינית. בקיצור, זה לא רק כמה אינצ'ים, אלא איך הם פרושים

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 5 שעות Raz אמר:

אנדרואיד. אבל אם צריך, נקנה אייפד (למרות שאני מאד לא מתחבר לממש של אפל).

חכה עם זה, אני קניתי את המיני אייפד במיוחד בשביל זה ועכשיו מחפש טאבלט Android עם מסך Amoled בגודל סביר אם יש. זה אמור להיות עדיף מכל הבחינות. נעדכן כאן בשרשור

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 11 שעות Raz אמר:

אנדרואיד. אבל אם צריך, נקנה אייפד (למרות שאני מאד לא מתחבר לממש של אפל).

איזה מן אמריקאי אתה?! 😅

אם יש לך אנרואיד, סביר להניח שהוא oled או amoled וזה אחלה. אני מאמין שאתה יודע שאפשר להפוך את הממשק של סקאיי ספארי לאדום (הלוגו של הירח), פשוט תשתדל לנטרל התראות כדי שלא תצא מהאפליקציה למסך צבעוני. 

תתחיל עם זה, וטאבלט תרכוש בהמשך. כמו שרשם אילן אנחנו קודחים קשה בעניין

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 13 שעות Ilan Shapira אמר:

חכה עם זה, אני קניתי את המיני אייפד במיוחד בשביל זה ועכשיו מחפש טאבלט Android עם מסך Amoled בגודל סביר אם יש. זה אמור להיות עדיף מכל הבחינות. נעדכן כאן בשרשור

מחכה 🙂

לפני 7 שעות Guydive אמר:

איזה מן אמריקאי אתה?! 😅

אם יש לך אנרואיד, סביר להניח שהוא oled או amoled וזה אחלה. אני מאמין שאתה יודע שאפשר להפוך את הממשק של סקאיי ספארי לאדום (הלוגו של הירח), פשוט תשתדל לנטרל התראות כדי שלא תצא מהאפליקציה למסך צבעוני. 

תתחיל עם זה, וטאבלט תרכוש בהמשך. כמו שרשם אילן אנחנו קודחים קשה בעניין

כן, כמות האפל פה מטורפת, אבל אני לא מתחבר לממשק בכלל.
בכל מקרה, אני פשוט לא רגיל לעבוד עם הטלפון. תמיד יוצא מהתוכנה בטעות...
יש לך מעמד "ייעודי" כמו לאילן?
אולי אני אבנה אחד ואחבר לבסיס של הדובוסני, לא אמור להיות מסובך.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 15 שעות Raz אמר:

יש לך מעמד "ייעודי" כמו לאילן?
אולי אני אבנה אחד ואחבר לבסיס של הדובוסני, לא אמור להיות מסובך.

כן, אבל הדפסתי אותו במיוחד לפי מידה, הוא גם מסתובב ככה שהוא יכול לפנות אלי כשאני בזווית. ממליץ בחום לבנות אחד כזה, מאוד שימושי.

image.png.000508b30c4f32853b48747f6270d207.png    image.png.672e2971dd194b5df769da9d75355fc6.png 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 14 שעות Guydive אמר:

כן, אבל הדפסתי אותו במיוחד לפי מידה, הוא גם מסתובב ככה שהוא יכול לפנות אלי כשאני בזווית. ממליץ בחום לבנות אחד כזה, מאוד שימושי.

image.png.000508b30c4f32853b48747f6270d207.png    image.png.672e2971dd194b5df769da9d75355fc6.png 

אתה תכננת? יש לך STL?
וגם, איזה גודל טאבלט זה? 8''?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 2 שעות Raz אמר:

אתה תכננת? יש לך STL?
וגם, איזה גודל טאבלט זה? 8''?

כן, כן וכן, אבל קח בחשבון שהתושבת מתוכננת להתלבש על המתקן של השלט של הגו-טו. אם יש לך ידני אין לו מקום. תוכל להדפיס אולי את המגש ולשלב אותו בצורה אחרת

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 11 שעות Guydive אמר:

כן, כן וכן, אבל קח בחשבון שהתושבת מתוכננת להתלבש על המתקן של השלט של הגו-טו. אם יש לך ידני אין לו מקום. תוכל להדפיס אולי את המגש ולשלב אותו בצורה אחרת

כן, ברור, סתם מעניין לראות את הקובץ, לקבל השראה, אם זה בסדר. אני אצטרך לחבר מעמד כלשהו לבסיס הדובסוני גם ככה.
גם אין לי בכלל טאבלט, אבל אולי אני אקנה איזה טאבלט יד 2 ייעודי לSkySafari.
צריך שיהיה GPS, AMOLED ו.. מה עוד?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לגבי טאבלט הגעתי לפריצת דרך פרימיטיבית לפני יומיים, אכתוב על זה פוסט 😅 בתכלס, אני מציע שתתרגל בינתיים לעבוד עם האפליקציה - רשימות, הגדרות, סטאר הופניג, תכניס עיניות לתצוגה וכו'. למען הסר ספק, הגרסה החינמית לא מספיקה, צריך את הפלוס (פרו לא חובה). עם הפלוס תוכל להפוך את התצוגה כמו שהטלסקופ הופך את התמונה

לגבי STL אני כבר שולח

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 6 שעות Guydive אמר:

לגבי טאבלט הגעתי לפריצת דרך פרימיטיבית לפני יומיים, אכתוב על זה פוסט 😅 בתכלס, אני מציע שתתרגל בינתיים לעבוד עם האפליקציה - רשימות, הגדרות, סטאר הופניג, תכניס עיניות לתצוגה וכו'. למען הסר ספק, הגרסה החינמית לא מספיקה, צריך את הפלוס (פרו לא חובה). עם הפלוס תוכל להפוך את התצוגה כמו שהטלסקופ הופך את התמונה

לגבי STL אני כבר שולח

מחכה בקוצר רוח לפוסט שלך!
כן, קניתי את הפרו... כי why not?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 2 שעות Guydive אמר:

אני קניתי את הפלוס... ואז את הפרו... כי why not 😎

כן... גם אני עם הפרו. דרך אגב, יש לו יתרונות לא מעטים אל מול הפלוס. יותר אובייקטים שלא קיימים בפלוס שחלק מהם הצלחתי לזהות רק בזכות הפרו. כל מני גלקסיות PGC ו UGC בבהירויות 16 ומעלה שלא קיימות בפלוס. גם מפת הירח מפורטת וברורה יותר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

גם אני קניתי את הפרו ( שיהיה).

לגבי האמולד אנדרואיד, אני קניתי  לפי המלצה של שמוליק שחף את ה SAMSUNG 5SE.  מסך אחלה, לא יקר מדי,  אפשרות להרחבת זכרון חיצונית בעזרת כרטיס מיקרו SD. קומפקטי ולא כבד מדי. אומנם זה לא ה 10.3 אינץ החדשים אבל המחיר פחות מחצי מהחדשים ולא נראה לי שאני צריך מסך גדול כל כך.

אם מישהו משתמש הרבה בטבלט לצרכים אחרים ( אני לא ) אזי מומלץ הטבלטים הגדולים יותר למרות המחיר הגבוה.

שני הסנטים שלי😄

נערך היום על-ידי LIHU
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אילן,

זה משהוא כמו  10.6 אינץ (מידת אלכסון). נדמה לי שלסמסונג אין טבלטים קטנים יותר עם מסך אמולד ( לא ראיתי בכל חיפושי בכל אופן ).

אפשר אולי טלפון NOTE עם מסך גדול אבל המחיר יהיה כמו טבלט בערך והבטריה לא תמיד מספיק טובה בטלפונים האילו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 8 דקות LIHU אמר:

אפשר אולי טלפון NOTE עם מסך גדול אבל המחיר יהיה כמו טבלט בערך והבטריה לא תמיד מספיק טובה בטלפונים האילו.

וכמו שציינתי למעלה, בטלפון היחס של אורך ורוחב מבזבזים הרבה אינצ׳ים ככה שלא באמת רואים גדול יותר

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 44 דקות LIHU אמר:

אילן,

זה משהוא כמו  10.6 אינץ (מידת אלכסון). נדמה לי שלסמסונג אין טבלטים קטנים יותר עם מסך אמולד ( לא ראיתי בכל חיפושי בכל אופן ).

כן, זה מה שחששתי ממנו. מסכים בגודל הזה פחות נוחים לי לעבודה ארוכה ליד העינית ו NOTE, למרות שיש לי כאלה, בעייתיים כמו שציינת ולא נוחים כמו שגיא אמר בגלל היחס אורך רוחב.

בינתיים אשאר עם האייפד מיני עם השפצור שגיא יפרסם. אני כבר סקרן לשמוע.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצטרף לשיחה

אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

אורח
הוסף תגובה

×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• פעילות אחרונה

1. 4

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

2. 4

3. 4

• נושאים

• צור חדש...

Important Information