עבור לתוכן
  • צור חשבון

קולימציה, שמידט-קסגריין - צעד צעד.

תגובות מומלצות

אז בדיוק היום עלתה (שוב) שאלה על קולימציה לשמידט-קסגריין.

אמנם כבר הרבה זמן לא צפיתי אבל כשכן הייתי צופה (עם "גארפילד", השמידט-קסגריין-10 אינץ' שלי) אז הייתי עושה קולימציה בתחילת כל תצפית ואת הפרוצדורה אני זוכר.

יש המוווון הסברים באינטרנט על איך עושים את זה בדרכים, טריקים ושיטות שונות, אבל לא בטוח כמה יש בעברית אז חשבתי שאולי זה במקרה יעזור לעוד מישהו מחוץ לוואטסאפ ולכן מעתיק את התשובה גם לכאן...

עוד הקדמה קצרה: למה בכלל לעשות קולימציה? הרי גם בטלסקופ שלא עבר איפוס רואים ורואים אפילו בסדר.
כן, נכון, אבל אם רוצים להפיק את המרב מהטלסקופ (בין אם בתצפיות בהגדלה חזקה על כוכבי לכת או בתצפית על עצמי שמיים עמוקים) אז קולימציה טובה היא הכרחית. זה בדיוק מה שעושה את ההבדל בין דמות "בסדר" לדמות מדהימה בחדות שלה בהגדלה חזקה. 
גם בהגדלות נמוכות יותר זה משמעותי כי בלי קולימציה חלק מאור הכוכבים בעצם נמרח והולך לאיבוד (לא מגיע לפוקוס טוב) כך שלא נוכל לראות את כל המוני כוכבים חיוורים שמוסיפים המון בתצפית על ערפילית או צביר כוכבים.

נחזור לקולימציה.
ראשית, עדיף להתחיל לשחק עם הקולימציה אחרי שהטלסקופ קצת התאוורר. אם מוציאים טלסקופ שישב באוטו חם אל האוויר הנעים בחוץ (כן, בטח...) אז כדאי להשאיר אותו קודם פתוח קצת כדי שהאוויר החם הכלוא בתוכו יוכל לברוח קצת וכתוצאה הדמות תהיה קצת יותר יציבה.

1) מתחילים בלעשות פוקוס בהגדלה נמוכה יחסית על הירח או משהו קרקעי רחוק
2) לכוון לאיזשהו כוכב בבהירות סביב 3-2 גבוה ככל האפשר בשמיים (מה שיותר רחוק מהאופק, יהיו פחות הפרעות בבדיקה עצמה)
3) לוודא שהכוכב אינו כוכב כפול (!) - אחרת הדמות שמקבלים מחוץ לפוקוס מכניסה לסרטים שאולי משהו באופטיקה שבור 😛
4) ממרכזים את הכוכב בשדה הראייה של העינית
5) מחליפים להגדלה חזקה יותר (לצורך העניין ההגדלה הכי חזקה איתה מתכוונים לצפות הלילה)
6) מוציאים קצת מפוקוס כדי לראות "בייגלה" אבל כזה שאינו גדול מדי.
7) מוודאים שוב שה"בייגלה" נמצא באמצע שדה הראייה
😎 מושיטים יד קדימה ושמים אצבע אחת כך שתסתיר קצת מהמפתח של הטלסקופ. הצללית של האצבע אמורה להיראות כמו "ביס" ב"בייגלה" שרואים בעינית. כשעושים את זה "עדיף" לא לגעת בעדשה המתקנת אלא לשים לב שהאצבע נמצאת כמה סנטימטרים מעליה.
9) עוברים עם האצבע סביב היקף העדשה הקדמית של הטלסקופ עד שהצללית נמצאת קרוב לאזור הכי "צר" או הכי "רחב" של הבייגלה.
10) עוברים צד הקדמי של הטלסקופ ובודקים איזה משלושת הברגים הכי קרוב ל"קו" שבין האצבע למרכז המראה המשנית. הרעיון הוא בעצם למצוא איזה מהברגים ישפיע הכי הרבה על המצב של הדמות כאשר נכוון אותו.
(מצרף איור להמחשה...תמונת הטלסקופ קרדיט לMUSA מהקבוצה כי זה הכי זמין שהיה לי ע"מ להכין את האיור 🙂 )

11) משחררים טיפה את הבורג (ממש "בקטנה") ומהדקים טיפה את שני הברגים האחרים. לחילופין משחררים שני ברגים ומהדקים קצת את הנגדי. 
12 ) מסתכלים שוב בעינית. ממרכזים שוב את הדמות במרכז השדה (כי היא תזוז) כאשר מכוונים את המראה) ובודקים האם "השתפר" או "השתפר לרעה" ובהתאם ממשיכים לכוון.

דגשים:

א) לא לעשות תנועות דראסטיות: אם לא ראית הבדל אז אל תעשה תנועות גדולות יותר אלא המשך ב"צעדים קטנים" או עבור לכוון בורג אחר אבל תמיד "בקטנה".
חשוב לשמור על סיבובים מעטים של הברגים. אנחנו לא רוצים לשחרר אותם לגמרי וגם לא להדק אותם חזק מדי.

ב) תמיד לעבוד על יותר מבורג אחד: אם משחררים אחד, צריך להדק אחד אחר או שניים אחרים (תלוי לאיזה כיוון רוצים "להזיז" את האיפוס). אם רק משחררים בורג מה שנקבל זו מראה שאינה מהודקת והיא במקרה הטוב רק תזוז כאשר נסובב את הטלסקופ לכיוון אחר בשמיים (והקולימציה תלך לכל הרוחות...) או שהיא עלולה במקרי קיצון לזוז לגמרי מהמקום שלה ו/או ליפול (ולהיבלם ע"י המראה הראשית שיש לה שימושים אחרים בטלסקופ אסטרונומי...)
מצד שני, גם לא להדק מדי כדי שבורג לא ייתקע, ייחרש או חלילה נפעיל מאמצים גדולים מדי על אלמנטים מודבקים או לא-הכי-חזקים למיניהם שלפעמים יש בטלסקופים כאלה.

בהצלחה!
אסף.

COLLIMATION SCT.png

נערך היום על-ידי AssafB
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה רבה אסף!

שאלת תם - ציינת שהיית עושה קולימציה בתחילת כל תצפית - מהניסיון שלי, טלסקופי SC שומרים לא רע על הכיוונון שלהם - עם ה-9.25 שלי ביצעתי קולימציה אחת מאז שקיבלתי אותו (וגם אז, לא הייתי צריך לשנות הרבה מהכיול של המכשיר כפי שהגיע מהמפעל). כמובן שאם אני רואה תוך כדי סשן שהכוכבים מחוץ לפוקוס לא נראים כמו שצריך (ההילה לא סימטרית וכו'), אז אפשר לעשות, אבל אני לא בטוח שצריך לעשות ל-SC קולימציה בתחילת כל תצפית. להבנתי, קולימציה הרבה יותר חשובה בטלסקופים ניוטוניים, שבהם התזוזות הרבה יותר מורגשות - האם אני טועה?

יונתן

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 15 דקות jonzm אמר:

תודה רבה אסף!

שאלת תם - ציינת שהיית עושה קולימציה בתחילת כל תצפית - מהניסיון שלי, טלסקופי SC שומרים לא רע על הכיוונון שלהם - עם ה-9.25 שלי ביצעתי קולימציה אחת מאז שקיבלתי אותו (וגם אז, לא הייתי צריך לשנות הרבה מהכיול של המכשיר כפי שהגיע מהמפעל). כמובן שאם אני רואה תוך כדי סשן שהכוכבים מחוץ לפוקוס לא נראים כמו שצריך (ההילה לא סימטרית וכו'), אז אפשר לעשות, אבל אני לא בטוח שצריך לעשות ל-SC קולימציה בתחילת כל תצפית. להבנתי, קולימציה הרבה יותר חשובה בטלסקופים ניוטוניים, שבהם התזוזות הרבה יותר מורגשות - האם אני טועה?

יונתן

תודה יונתן,

אז תחילה אחדד ואומר: הייתי _בודק_ קולימציה בתחילת כל תצפית ובמידת הצורך מתקן. יתרה מזאת, במהלך תצפית ובעיקר אם השמיים היו ממש ממש יציבים והיו דברים יפים לראות בהגדלות חזקות מאד (שבתאי, למשל) אז גם באמצע הלילה הייתי מוודא שוב שהכל מכוון טוב. כפי שציינתי: ההבדל בין קולימציה "סבירה" לקולמציה "טובה" זה ההבדל בין דמות "בסדר נחמד" לדמות "ווווואאאווו" (לדעתי בכל אופן...)
כך או כך כמובן שלא "חייבים" לאפס וגם אני לפעמים הייתי מוותר על התענוג אם כל מה שהתכוונתי זה תצפית קאז'ואלית בהגדלות נמוכות על עצמים בהירים 🙂

לגבי הרגישות של הטלסקופ כתלות במבנה האופטי שלו:

(אני חייב לסייג שמה שאני כותב כאן זו ההבנה שלי , אני לא אופטיקאי מדופלם 😛 ואם יש אי דיוקים כמובן שאשמח לתיקונים!)

דווקא טלסקופים קטדיופטריים (שמידט ומקסוטוב) רגישים יותר לקולימציה. בטלסקופים האלה יש עומק שדה קטן מאד. כלומר התחום בו צריכה העינית או המצלמה להיות לאורך הציר האופטי שלו קטן וכל חריגה גורמת לתמונה לא ממוקדת. נסה למשל למקד בהגדלה חזקה שמידט-קסגריין או טלסקופ ניוטוני או שובר אור ותראה שבשני האחרונים אתה יכול לסובב הרבה יותר את בורג המיקוד ועדיין התמונה תיראה יחסית חדה. כמובן שיש כאן גם גורמים אחרים שמשפיעים כמו המנגנון של המיקוד אבל בשורה התחתונה קל יותר "למצוא" את הפוקוס בניוטני בהשוואה לשמידט-קסגריין.

הרגישות הזו לעומק שדה מתבטאת בין היתר בזה שסטייה של קולימציה - שבהגדרה גורמת לחלק מהדמות להתמקד במקומות שונים משאר הדמות - מורגשת יותר בשמידט.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצטרף לשיחה

אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

אורח
הוסף תגובה

×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• פעילות אחרונה

1. 4

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

2. 4

3. 4

• נושאים

• צור חדש...

Important Information