עבור לתוכן
  • צור חשבון

סיכום תצפית ויזואלית קצרה מבנימינה

תגובות מומלצות

בהשראת ניר והפוסט המושקע מלפני כמה ימים, החלטתי לא להתבאס מזה שהשבוע לא הסתדר לרדת למדבר לתצפית כהלכתה בגלל אילוצים משפחתיים וזרת שבורה בכף הרגל, ולהקדים את ההגעה לבית ההורים בבנימינה, בורטל מעט טוב יותר מירושלים, ונגישות לשמים בכמעט 360 מעלות סביב החל מגובה 15 מעלות (חצר פנימית שקירות המבנה מגינים עליה מתאורה ישירה). 

כבר בדרך על כביש 65 ראיתי את נגה בוהקת וקוראת לי להגיע, בעוד שבתאי וצדק חייכו אף הם מדרום. הלי שמץ של ענן בשמים, קיוויתי שגם המזל יאיר לי פנים ויאפשר לי תצפית ראויה לשמה. אחרי התארגנות קצרה והרדמה של התינוקת, ניגשתי ישר לעבודה להרכיב את הטלסקופ (SCT 9.25 על מאונט Evolution) ולבצע כיול באמצעות SkySafari. בגלל החפזון, לא הגעתי לרמת דיוק גבוהה בכיול, ורק בהמשך הערב, אחרי הוספה של עוד מספר נקודות כיול, העקיבה היתה מספקת.

למרות הרצון לבדוק מספר שיפורים למערכת הצילום, החלטתי להתמקד הפעם בתצפית ויזואלית בלבד, ועל כן אין תמונות לצרף לפוסט מהתצפית עצמה, ועמכם הסליחה. 

תחנה ראשונה לערב הייתה M31, אותה רציתי להספיק לראות לפני שתגיע לשיא הזניט, נקודה שקשה לי לכוון אליה את הטלסקופ כשהוא במצב Alt-az . לצערי, כפי שציינתי ה-GoTo היה מאוד לא מדויק בשלב הזה ולקח לי זמן רב למצוא אותה ידנית. האכזבה היתה כפולה כשהבנתי שלמרות השמים הנקיים, קשה להבחין ביותר מכתם עמום - שקיפות נמוכה? נסיון לכוון לעבר M13 בהרקולס הניב גם הוא תוצאות דומות ומאכזבות.

מבלי להתייאש, החלטתי לעבור לחברינו כוכבי הלכת. צדק שיתף פעולה יפה והציג מעבר לרצועות עננים ברורות (מאז שדרגתי את הפוקוסר ל-FeatherTouch התצפיות עליו השתפרו פלאים) גם כמה ירחים, והצלחתי לראות את אירופה חולף על פניו.

שבתאי, לעומת זאת, היה מאתגר יותר ולמרות הפיקוס הטוב לא הצלחתי לראות את מרווח קסיני - עוד סימן לאיכות הצפייה הירודה אתמול? נחכה לשמוע מאלה שירדו למדבר. בשלב הזה הגיעו כמה חברים עם הילדים שלהם, וקריאות הצהלה והפליאה שלהם כשהם ראו לראשונה בחייהם את צדק ושבתאי שלא בתמונה הן לבדן הצדיקו את כל התצפית.

לקינוח השלב הזה של הלילה, כיוונתי את הטלסקופ לעבר הפליאדות, לראשונה מאז ששקעו להן בשלהי החורף שעבר. יש משהו מרגש ומשמח החשוב ולראות אובייקט אחרי שחלף לו פרק זמן משמעותי. כאן שדה הראייה הקטן יחסית שהטלסקופ נותן עמד לי לרועץ - עם עינית Baader hyperion 36mm קיבלתי שדה של 1.1 מעלות, מעט קטן מדי כדי להצליח לראות את כל האחיות יחדיו. למרות זאת, המראה היה מרהיב - ההפתעה שבלראות את ההבדל בין שבע נקודות אור קטנות שניתנות לצפיה בעין אל מול כמות הכוכבים שנגלית דרך העינית מוסיפה עוד רובד להנאה.

הלכתי לישון, והתעוררתי לקראת שלוש וחצי על מנת לפגוש בחבר ותיק נוסף - אוריון, שגם אותו ורם ראיתי השנה. כאן חווית הפליאה וההתרגשות שחשתי כשראיתי את הערפילית שליד הנדן היתה עוצמתית עוד יותר, הטרפזיום קרא לי וכמעט שהתפתיתי להרכיב את המצלמה.  במקום, הוצאתי את הגיידסקופ החדש - Astro tech 60mm, נשכבתי לי אחורנית על כסא נוח ובאמצעות עינית 25ממ תצפתתי דרכו כאילו מדובר במשקפת (הגדלה של בערך פי 10). כאן הפליאדות, שהיא קרובות לזניט, נראו בשיא יופיין ולא היתה שום בעיה של שדה ראיה 😀

חרד לעייפות של הבוקר שאחרי, חזרתי למיטה לעוד שעת שינה עד שהקטנה תעיר אותי. למרות תנאי צפייה לא מדהימים, הייתה חוויה מהנה שפותחת לי עונת תצפיות חדשה.

לקינוח - תמונות מנוחת ״הלוחמים״, אחרי שפירקתי את המסיבה…

9E30F244-59C6-4B3D-A730-2D1249B902FC.jpeg

690705A9-3FDF-4AB1-BA0F-30A585FC41BC.jpeg

585DAA20-AE91-4D79-A4AF-9483D1C52D28.jpeg

נערך היום על-ידי jonzm
הוספת תמונות
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בשעות הקטנות מהעיר אפשר לצפות בצבירים פתוחים נוספים , ngc 869, m34, 35,36,37,38 הכפול ,צביר Christmas tree cluster  ngc 2264,פתוחים לייד סיריוס m41(חיבה אישית כלפיו) m46,47, 50,

m44 הענק ועוד. 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 1 שעה Guydive אמר:

זה רדוסר שם לפני הדיאגונל, או רק קליק לוק?

רק קליקלוק. יש לי רדיוסר, אבל לא השתמשתי בו אתמול. איתו בטח הייתי רואה את כל הפליאדות אבל עם עיוותים בקצוות

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצטרף לשיחה

אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

אורח
הוסף תגובה

×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• פעילות אחרונה

1. 4

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

2. 4

3. 4

• נושאים

• צור חדש...

Important Information