עבור לתוכן
  • צור חשבון

הטלסקופ החדש הגיע, וכמה שאלות

תגובות מומלצות

שלום לכולם,

בשעה טובה, סוף סוף הגיע הטלסקופ החדש והראשון שלי, sky watcher 150P GOTO 

הרכבתי אותו בבית והכנתי אותו ללילה לתצפית ראשונה שלי אי פעם (מתרגש כמו הבת שלי שקיבלה צעצוע חדש)

יש כמה דברים שאשמח אם מישהו יבהיר לי.

1) מקדימה, הזכוכית נראית כמו זכוכית מוזרה כזאת לא יודע איך להסביר, זכוכית שאי אפשר לראות דרכה, כמו חלון כזה בבית של שירותים שאי אפשר לראות דרכו, זה ככה? או שזה מגן וצריך להסיר? לא הבנתי כל כך מה אמורים לעשות שם כי יש שם גם ברגים.

הוצאתי את הטלסקופ לכוון סתם להר כי חשבתי אולי ככה אבין אם הזכוכית צריכה להיות ככה או אני מפספס איזה מכסה שצריך להוריד, אם אני מכוון להר אני אמור לראות משהו או שהטלסקופ מתאים רק לכוכבים? סתם בשביל ידע כללי גם.

2) העינית שמסתכלים דרכה - הרכבתי אותי ותפסתי אותה עם שתי ברגים קטנים על הטלסקופ, מרגיש לי מוזר הצפייה דרך העינית, כאילו העדשה קרובה מדי לעין והעין שלי משפשפת את העדשה (יכולה גם להשאיר על העדשה אדים ולכלוך גוף?) בקיצור לא הרגשתי בנוח עם העינית בכלל הרגיש לי מאוד קשה לשים את העין כמו שצריך לתוך העינית, אני מפספס משהו?

3) ברגע ששולפים את הטלסקופ, הטלסקופ מתארך בעוד כ30 ס"מ ע"י מוטות, והכל מסביב פתוח לרווחה, לא אמור להיות שמה איזה כיסוי? למה החלל הזה פתוח? חשבתי שסתם יכנס לשם אור מזהם לעדשה, אז מה הסיבה שזה פתוח?

בכלל אשמח לעוד עצות/המלצות/הערות לגבי תצפית ראשונה 

המון תודה 🙂

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 28 דקות Btoash אמר:

תודה

זה הטלסקופ בדיוק

Heritage-150P Virtuoso GTi 2[4].jpg

נראה לי שהכוונה הייתה לתמונה של הטלסקופ שלך - בבית.

האור שנכנס בין העמודים יכול להפריע אבל זה לא ממש נורא ואפשר לעטוף את זה אם אתה ממש מתעקש (לא הייתי רץ לעשות זאת)

הקרבה של העין לעינית היא תלוייה בעינית. לרוב לא צריך לדחוף פנימה את העין, אם זה מרגיש שאתה נוגע בזכוכית התקרבת יותר מדי.

לפני שאתה מנסה להסתכל על כוכבים, כדאי שתאפס את הכוונת של הטלסקופ עם מה שרואים בטלסקופ - זה עדיף לבצע באור יום, על בניין רחוק או עמוד חשמל.

קח בחשבון שהטלסקופ הזה הופך את התמונה. לחלל זה לא משנה בכלל, לנוף זה כן.

יש מאמר של @Guydive על תפעול טלסקופ חדש שכדאי מאוד לקרוא:

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 10 דקות Ilan Shapira אמר:

נראה לי שהכוונה הייתה לתמונה של הטלסקופ שלך - בבית.

האור שנכנס בין העמודים יכול להפריע אבל זה לא ממש נורא ואפשר לעטוף את זה אם אתה ממש מתעקש (לא הייתי רץ לעשות זאת)

הקרבה של העין לעינית היא תלוייה בעינית. לרוב לא צריך לדחוף פנימה את העין, אם זה מרגיש שאתה נוגע בזכוכית התקרבת יותר מדי.

לפני שאתה מנסה להסתכל על כוכבים, כדאי שתאפס את הכוונת של הטלסקופ עם מה שרואים בטלסקופ - זה עדיף לבצע באור יום, על בניין רחוק או עמוד חשמל.

קח בחשבון שהטלסקופ הזה הופך את התמונה. לחלל זה לא משנה בכלל, לנוף זה כן.

יש מאמר של @Guydive על תפעול טלסקופ חדש שכדאי מאוד לקרוא:

תודה, אני פשוט לא בבית אז לא יכולתי לצלם תמונה.

אין מכסה בדרך כלל על הזכוכית הגדולה מקדימה? וזה בסדר שהיא נראית כמו חלון שאי אפשר לראות דרכו כמו חלון מקלחת כזה?

אני אנסה לעבוד לפי המדריך כשאגיע הביתה.

גם העיניות בתמונות נראה כאילו יש מין תושבת כזאת לעין שתשב טוב, אצלי העינית שטוחה ממש והזכוכית שם ממש יושבת בעין

אגיע הביתה ואשחק עם זה יותר..

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 2 דקות Btoash אמר:

אין מכסה בדרך כלל על הזכוכית הגדולה מקדימה? וזה בסדר שהיא נראית כמו חלון שאי אפשר לראות דרכו כמו חלון מקלחת כזה?

גם העיניות בתמונות נראה כאילו יש מין תושבת כזאת לעין שתשב טוב, אצלי העינית שטוחה ממש והזכוכית שם ממש יושבת בעין

זה אמור להיות טלסקופ ניוטוני - אין שם זכוכית מקדימה (אלא אם הזמנת מקסוטוב בטעות), לפחות לא כזו אופטית. בשביל זה כדאי שתצלם כדי שנוכל לראות. רוב העיניות מגיעות עם תושבת כזו וזה עוזר להסתיר אור מסביב. בכל מקרה, לא צריך לגעת עם העין בזכוכית - זה אכן מלכלך ומשאיר משקעים שיפגעו בראות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 32 דקות Btoash אמר:

לגבי העיניות, לרובן יש גומי מסביב שהוא מקופל לצורך אחסון. לפני שמשתמשים צריך לפתוח אותו קצת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קודם כל תתחדש. עד התצפית הראשונה שתפגוש אותנו, תוודא דבר אחד - שאתה לא נוגע במראות (במראה הקטנה והגדולה). לא אמורים לגעת בהן אף פעם, לא באצבעות ולא עם דברים אחרים. יש להן ציפוי עדין שיכול להינזק בכל מגע. 

לגבי זכוכית מקדימה - באמת לא ברור על מה מדובר. תעלה צילום

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

העינית מגיעה עם מגן גומי Rubber Eye Guard כדי שהעיין לא תגע בזכוכית וליצור האפלה לעיין.כנראה שהוא מקופל אצלך, בד"כ כך זה מגיע מהקופסא. תפשיל את הגומי. תוציא אותו מהקיפול. 

כמו שהוזכר אל תגע במראות ולא בזכוכית העיניות והכי חשוב אל תכוון לשמש. מאד מסוכן במיוחד עם ילדים שלא מודעים לזה. 

istockphoto-655345682-612x612.jpg

נערך היום על-ידי Tamiro
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כמו שאמרתם, הגומי של העינית מקופל, אז באמת פתחתי אותו והרבה יותר טוב.

ולגבי הזכוכית, מתברר שהסתכלתי בטלסקופ הפוך חח.

כיוונתי את האחורה של הטלסקופ לכיוון האובויקט, ואת הפרונט לעצמי, אז הסתכלתי על עצמי.

בכל אופן כיוונתי קודם כל לאיזה סככה במרחק אני מעריך איזה 300 מטר והתמונה חדה מאוד וברורה, אבל כשאני מכוון להר מאחורה, אני רואה פשוט הר רחוק ונראה כאילו צריך לעשות עוד הרבה זום בשביל לראות שם משהו.

אז השאלה היא אם הטלסקופ לא מסוגל לראות מה שיש על ההר, איך אפשר לראות כוכבים?

נשארתי מבולבל לגמרי, בכל זאת מחכה ללילה 🙂

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 1 שעה Btoash אמר:

כמו שאמרתם, הגומי של העינית מקופל, אז באמת פתחתי אותו והרבה יותר טוב.

ולגבי הזכוכית, מתברר שהסתכלתי בטלסקופ הפוך חח.

כיוונתי את האחורה של הטלסקופ לכיוון האובויקט, ואת הפרונט לעצמי, אז הסתכלתי על עצמי.

בכל אופן כיוונתי קודם כל לאיזה סככה במרחק אני מעריך איזה 300 מטר והתמונה חדה מאוד וברורה, אבל כשאני מכוון להר מאחורה, אני רואה פשוט הר רחוק ונראה כאילו צריך לעשות עוד הרבה זום בשביל לראות שם משהו.

אז השאלה היא אם הטלסקופ לא מסוגל לראות מה שיש על ההר, איך אפשר לראות כוכבים?

נשארתי מבולבל לגמרי, בכל זאת מחכה ללילה 🙂

תשתמש בעינית עם ההגדלה הקטנה ביותר - זו עם המספר הגבוה ביותר שאני מניח הוא 25ממ.

אתה לא עושה זום, אתה משחק עם הפוקוס - הגלגלת מבפנים עד שאתה מקבל תמונה חדה. אם גם בסוף לא הגעת לפוקוס, תסתכל אם לא קיבלת מעין מתאם, צינור חלול. אם כן, הוא אמור להתחבר לפוקוסר והעינית תתחבר אליו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ההריטג' מגיע ללא מתאמים. פשוט שמים את העיניות ועושים פוקוס.

כמו שרשם לך אילן, תעשה הבחנה בין זום (הגדלה) לפוקוס (תמונה חדה). המספר על העינית קובע את ההגדלה, והפוקוס פשוט מחדד אותה. אתה יכול להסתכל בחלק ראשון של המדריך שם מוזכר עניין ההגדלות ואיך מחשבים אותן.

בלי קשר, תנסה לצפות היום בירח, בצדק ובשבתאי.

תאזן את הטלסקופ על המסילה הירוקה (הדאבטייל) כדי שלא יהיה כבד מדי מקדימה או מאחורה.

תשחרר את הקלאצ'ים (הידיות העגולות השחורות בבסיס ובצד) כדי שתוכל לעבוד ידנית חלק ללא המנוע. אם אתה סוגר אותן כדי לנעול את הטלסקופ, אל תנעל חזק מדי, רק כמה שצריך.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצלחתי לראות את שבתאי, אבל ממש ממש בקטן

כאילו אני מצליח לראות את הטבעת והרזולוציה טובה, אבל היא ממש ממש קטנה שאני ממש צריך להתאמץ בשביל לראות אותה, שוב רזולוציה טובה, אבל מאוד מאוד קטן

יכול להיות שצריך עינית אחרת? 

אני מתכוון שרואים קטן עם העינית של ה10ממ, עם ה25 רואים ככוכב רגיל בכלל

נערך היום על-ידי Btoash
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 17 דקות Btoash אמר:

הצלחתי לראות את שבתאי, אבל ממש ממש בקטן

כאילו אני מצליח לראות את הטבעת והרזולוציה טובה, אבל היא ממש ממש קטנה שאני ממש צריך להתאמץ בשביל לראות אותה, שוב רזולוציה טובה, אבל מאוד מאוד קטן

יכול להיות שצריך עינית אחרת? 

אני מתכוון שקטן עם העינית של ה10ממ

😅

תשכח מתמונות הענק שראית עם האבל. 

זו הגדלה של x75 (אורך מוקד של 750 חלקי עינית 10). 

קנה לך אחד כזה (יש לי ומומלץ), שים בתוכו את העינית של ה 10, והיא תהפוך ל "5 ממ". יתן לך הגדלה של x150 שזה מכובד מאוד. יתכן שזה עדיין יהיה קטן (בסה"כ פי 2 מהנוכחי), אבל תתרגל. 

אם תצטרף עם הסקופ הזה לתצפית בנגב בסופש הבא, כבר תראה דברים אחרים לגמרי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 13 דקות Guydive אמר:

😅

תשכח מתמונות הענק שראית עם האבל. 

זו הגדלה של x75 (אורך מוקד של 750 חלקי עינית 10). 

קנה לך אחד כזה (יש לי ומומלץ), שים בתוכו את העינית של ה 10, והיא תהפוך ל "5 ממ". יתן לך הגדלה של x150 שזה מכובד מאוד. יתכן שזה עדיין יהיה קטן (בסה"כ פי 2 מהנוכחי), אבל תתרגל. 

אם תצטרף עם הסקופ הזה לתצפית בנגב בסופש הבא, כבר תראה דברים אחרים לגמרי.

הזמנתי! תודה

האמת אני לא מצפה בכלל לתמונות כמו האבל, רק הייתי בטוח שהתמונה תהיה הרבה יותר גדולה גם אם יותר מטושטשת. ממש רואים את שבתאי כמו נקודה בשמיים רק עם טבעת

ולא רשום במפרט של הטלסקופ שזה הגדלה ×300?

נערך היום על-ידי Btoash
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בשביל הגדלה של 300 שהטלסקופ אכן מסוגל אליה אתה צריך עינית של 2.5 מ''מ... לא שבאמת כדאי לך לקנות כזו, אבל אם תשיג אחת של 5 או 6 עם ברלו כמו שגיא המליץ לך עליו, תקבל הגדלה של בין 250 ל-300 שזה מספיק בהחלט לכוכבי הלכת

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

רוצה לסכם תצפית ראשונה שלי בחיים, סיכום קטן.

אז חיפשתי וחיפשתי את הירח מהערב עד עכשיו, לצערי כנראה היום שהגיע הטלסקופ זה היום שהירח החליט לא להופיע.

אז ישר פתחתי את אפליקצית star walk וחיפשתי את צדק ואכן ראיתי שזה הכוכב הכי בולט, כיוונתי עם הפינדר ולאחר חיפוש קצר מצאתי אותו, הצלחתי לראות אותו בקטן וכמו שאילן אמר, לאחר זמן מסויים של כשעה בערך פתאום התחלתי לראות יותר פרטים, פתאום התחלתי לראות צבעים, עד שחגורת עננים החליטה להגיע והסתיר לי את צדק.

אז עברתי לשבתאי, גם לא היה קשה למצוא אותו, ראיתי את החגורה שלו, ונראה ממש מדהים.

בקיצור אני מאוד מרוצה מהתצפית הראשונה שלי

שמתי לב שהשולחן צריך להיות מאוד יציב, הנחתי את הטלסקופ על שולחן לא יציב, והרעידות פשוט מרגיזות.

ואני זוכר שהתלבטתי אם לקנות עם מנוע עקיבה או בלי, ואני לא מתחרט לרגע על זה שקניתי עם מנוע עקיבה כי אני רואה מהיום שקשה מאוד להשאיר את הכוכב במרכז והוא כל הזמן בורח!

היום הייתי במצב ידני כל היום, נסיתי לעבוד על הsynscan התוכנה וזה בכלל לא מאופס, אני בוחר שבתאי והוא מכוון למקום אחר בכלל.

אם מישהו מבין בתוכנה אשמח לעזרה

אז זהו! מחכה בקוצר רוח למחר להתחיל עוד לילה 🙂

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 2 שעות Btoash אמר:

רוצה לסכם תצפית ראשונה שלי בחיים, סיכום קטן.

אז חיפשתי וחיפשתי את הירח מהערב עד עכשיו, לצערי כנראה היום שהגיע הטלסקופ זה היום שהירח החליט לא להופיע.

אז ישר פתחתי את אפליקצית star walk וחיפשתי את צדק ואכן ראיתי שזה הכוכב הכי בולט, כיוונתי עם הפינדר ולאחר חיפוש קצר מצאתי אותו, הצלחתי לראות אותו בקטן וכמו שאילן אמר, לאחר זמן מסויים של כשעה בערך פתאום התחלתי לראות יותר פרטים, פתאום התחלתי לראות צבעים, עד שחגורת עננים החליטה להגיע והסתיר לי את צדק.

אז עברתי לשבתאי, גם לא היה קשה למצוא אותו, ראיתי את החגורה שלו, ונראה ממש מדהים.

בקיצור אני מאוד מרוצה מהתצפית הראשונה שלי

שמתי לב שהשולחן צריך להיות מאוד יציב, הנחתי את הטלסקופ על שולחן לא יציב, והרעידות פשוט מרגיזות.

ואני זוכר שהתלבטתי אם לקנות עם מנוע עקיבה או בלי, ואני לא מתחרט לרגע על זה שקניתי עם מנוע עקיבה כי אני רואה מהיום שקשה מאוד להשאיר את הכוכב במרכז והוא כל הזמן בורח!

היום הייתי במצב ידני כל היום, נסיתי לעבוד על הsynscan התוכנה וזה בכלל לא מאופס, אני בוחר שבתאי והוא מכוון למקום אחר בכלל.

אם מישהו מבין בתוכנה אשמח לעזרה

אז זהו! מחכה בקוצר רוח למחר להתחיל עוד לילה 🙂

אתה מתכוון להצטרף לתצפית בדרום בסופ״ש הבא?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 5 שעות Guydive אמר:

אתה מתכוון להצטרף לתצפית בדרום בסופ״ש הבא?

לצערי לא בתקופה הקרובה, אני מהצפון, אישתי בחודש 9, לא זמן מתאים.

כנראה התצפית הראשונה שלי תהיה רק בשנה הבאה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

טוב נו לפחות מצאת תחביב חדש 😉

לגבי איפוס תוריד את SynScan pro (לא הרגיל)

תנעל את הקלאצ׳ים (לא חזק)

Alignment > north level alignment 

אתה מתחיל את האיפוס כשהטלסקופ מקביל לקרקע (גובה 0) ומצביע לצפון (בערך לא צריך על המילימטר).

משם תמרכז שני כוכבים כמו שהאפליקציה תנחה אותך. בתהליך האיפוס היא תשלח לאזור של הכוכב ואתה בעזרת האפליקציה תמרכז את הכוכב בעינית. 

אחרי שתהליך האיפוס הושלם, אתה אמור להצליח לשלוח את הטלסקופ בצורה מדוייקת (אולי המטרה לא תיפול בול במרכז העינית, אבל כן בתוך השדה)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 58 דקות Guydive אמר:

טוב נו לפחות מצאת תחביב חדש 😉

לגבי איפוס תוריד את SynScan pro (לא הרגיל)

תנעל את הקלאצ׳ים (לא חזק)

Alignment > north level alignment 

אתה מתחיל את האיפוס כשהטלסקופ מקביל לקרקע (גובה 0) ומצביע לצפון (בערך לא צריך על המילימטר).

משם תמרכז שני כוכבים כמו שהאפליקציה תנחה אותך. בתהליך האיפוס היא תשלח לאזור של הכוכב ואתה בעזרת האפליקציה תמרכז את הכוכב בעינית. 

אחרי שתהליך האיפוס הושלם, אתה אמור להצליח לשלוח את הטלסקופ בצורה מדוייקת (אולי המטרה לא תיפול בול במרכז העינית, אבל כן בתוך השדה)

הורדתי את הSYNSCAN הרגיל, אז אוריד את הפרו בערב 

לעשות איפוס כשהטלסקופ על רצפת הגג הכוונה?(אם אני הולך לתצפת מהגג)

וצריך לעשות איפוס כל פעם שאני מוציא את הטלסקופ מחדש או מספיק פעם ב

ותודה על העזרה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 5 שעות Btoash אמר:

הורדתי את הSYNSCAN הרגיל, אז אוריד את הפרו בערב 

וצריך לעשות איפוס כל פעם שאני מוציא את הטלסקופ מחדש או מספיק פעם ב

ותודה על העזרה

כן, את האיפוס אתה עושה מהמקום בו אתה צופה. כל תזוזה של הטלסקופ תחייב אותך לבצע איפוס מחדש. לא צריך לדאוג, זה נעשה ממש מהר כשמתרגלים.

כל פעם שאתה צופה, אם הטלסקופ זז, אתה צריך לאפס מחדש

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 7 שעות Btoash אמר:

לא. כשכתבתי מקביל לקרקע (גובה 0) הכוונה היא לגובה שהטלסקופ מצביע אליו. אם מעל הראש שלך זה 90 מעלות, אז האופק הוא 0 מעלות:

image.jpeg.c0ba5f1c825d347a76460da0b9ec0c2e.jpeg

כשהטלסקופ מתחיל את האיפוס, המחשב סופר כמה מעלות הוא זז מנקודה לנקודה ואחרי 2-3 נקודות הוא מצליב מידע עם השעה, התאריך והמיקום (מקבל אותם אוטומטית מהסמארטפון) ובונה מפה פנימית של השמיים.

יש באפליקציה כמה אפשרויות לאיפוס. North level alignment תהיה הכי מדוייקת. היא משתמשת בכיוון צפון ובגובה אפס בתור נקודה ראשונה כקאורדינטה (0,0) ומשם סופר כמה תזוזה לכוכב הראשון ואז השני אז בסופו של דבר מסיימת עם שלוש קואורדינטות.   

ובהחלט רצוי לשים את הטלסקופ על שרפרף או משהו לצפייה נוחה:

image.jpeg.94631a47cd0a351a2aea9b645e4d2241.jpeg

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצטרף לשיחה

אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

אורח
הוסף תגובה

×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• פעילות אחרונה

1. 5

שאלות בסיסיות - אסטרופוטוגרפיה

2. 4

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

3. 4

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

• נושאים

• צור חדש...

Important Information