עבור לתוכן
  • צור חשבון

הטלסקופ הגיע, טלרד והתלבטות לגבי עיניות

תגובות מומלצות

פורסם (נערך)

בשעה טובה ומוצלחת הטלסקופ 8" שהזמנתי (ב3 באוקטובר) הגיע אלי אתמול. אמנם לקח הרבה זמן, אבל 2182 סה"כ (כולל משלוח, מיסים ועמלות שחרור - שלא היו), זה בהחלט אחלה מחיר. 

דבר ראשון, אני מתלבט איפה לשים את הטלרד שקניתי - הפיינדר שמגיע עם הטלסקופ די מפריע, כמו שניתן לראות בתמונה. וגם אם אני לא אשתמש בו, יש את החיבור שלו לטלסקופ, עם ברגים, ואני לא רוצה לפרק את זה.IMG_20211101_232432_1.jpg.29c2624d9849ca6b61a9a074062db2a7.jpg

חשבתי לחבר את הטלרד אולי קצת מאחורה, מה אתם אומרים?

IMG_20211101_232457.jpg.809152c8a8d04e1590e7f1f42d6f5f20.jpg

עכשיו, לגבי עיניות - אני רוצה לקנות עיניות טובות יותר מהפלוסלים שמגיעים עם הטלסקופ. תקציב - סדר גודל של 1000 ש"ח.

חשבתי על שילוב כזה: עינית MaxVision 82deg 24/30mm (מחיר 200/220 דולר בעלי אקספרס - ב11.11 קצת פחות), זום 8-24 או 7-21 (עדיין מתלבט לגבי הדגם, מה אומרים על סלסטרון ועל סובוני?), וברלו (בעיקר להגדלות גבוהות לפלנטרי, איזה ברלו מומלץ?). אין לי בעיה להזמין מעלי אקספרס גם עיניות ב200 דולר. מניסיון שלי, אם יש בעיות מחזירים את הכסף די בקלות.

מה אתם אומרים על השילוב הזה? הצעות? שיפורים?

תודה.

נערך היום על-ידי שחר רייש
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תתחדש! בהחלט מחיר מעולה.

העינית של maxvision נשמעת מעולה. תתן שדה רחב ואפשרות לטייל - לא ציינת מה האורך מוקד שאוכל להעריך כמה הגדלה היא תהווה.

מבחינת פלנטרי - אני נהניתי יותר בלי הברלו - שמים עינית אחת להגדלה גבוה בסל, מחליפים רק בין העיניות לאחר המרכוז של האובייקט וכשגם ככה לא נראה שיש לך עקיבה, אין טעם לעבור את ה-X150 וגם ההגדלה הזו יכולה להיות מתסכלת למשך זמן ממושך.

אולי הגדלה בינונית לצבירים וכפולים?

בסופו של דבר המטרה היא לראות אוביקטים במלואם - אז ללא ספק ההגדלה הנמוכה עם השדה הרחב תהיה הכי הרבה בשימוש.

שוב, תהנה ממנו המון ושמיים בהירים!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 12 דקות Joe אמר:

העינית של maxvision נשמעת מעולה. תתן שדה רחב ואפשרות לטייל - לא ציינת מה האורך מוקד שאוכל להעריך כמה הגדלה היא תהווה.

אורך מוקד 1200. אין לי עקיבה, זה נכון, אבל אתמול ניסיתי לצפות על צדק עם הגדלה של 240 (ברלו גרוע שהגיע עם הסקופ הקודם), וראיתי שזה לא כ"כ מפריע לי (מה שכן, היו לא מעט הפרעות אטמוספריות, אז היה עדיף פחות הגדלה - בשביל זה אני חושב על זום).

אתה ממליץ על עינית בינונית וקטנה במקום הזום? איזה עיניות?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קודם כל תתחדש.

לגבי הטלרד, המיקום שאתה מציע יכול לעבוד רק שים לב כמה אתה צריך להתכופף כדי להביט דרכו.

בזמנו אני שמתי טלרד אחרי הפיינדרסקופ - אל תעשה את הטעות הזו כי אז צריך לעבור לצד השני של הטלסקופ כדי לחפש דברים 🙂 

כיום אני משתמש רק בטלרד ומוצא את זה נוח מאוד ועל כן הייתי מפרק את הפיינדר סקופ ושם את הטלרד במקומו. אבל זה אני - יש לא מעט שימושים לפיינדרסקופ וזה מאוד תלוי באובייקטים שאתה מחפש. בכל מקרה, הפיינדר המסויים הזה יכול לתסכל כי צריך להתכופף כדי לצפות דרכו והוא הופך את התמונה - בניגוד למפות. ב Skysafari אפשר להפוך את המפה גם אבל אז זה לא יתאים למה שאתה רואה בטלרד... 

אם אתה מתכוון להמשיך ולהשתמש בפיינדרסקופ - ממליץ בחום על RACI - הוא מגיע עם דיאגונל קטן שמאפשר להפנות את העינית כלפי הצופה והתמונה שמתקבלת בו היא מיושרת, מה שהופך את הניווט לקל יותר.

לגבי עיניות - עד שלא יצאת לשטח וניסית עיניות של אחרים לא הייתי רץ וקונה. מסכים עם ג'ו לגבי הבארלו. אני מעדיף עינית להגדלות גבוהות מאשר בארלו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שחר,

במקרה יש לי פיינדר RACI ספייר (סיפור ארוך, קיבלתי פיינדר עם איזו בעיה קטנה ושלחו לי חלופי, אבל גם המקורי למעשה תקין).

אם אתה מגיע לתצפית של סוף השבוע, אין לי בעיה להשאיל לך אותו למשך כל הלילה, שתתנסה ותראה איך זה איתו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 2 דקות nirzon אמר:

שחר,

במקרה יש לי פיינדר RACI ספייר (סיפור ארוך, קיבלתי פיינדר עם איזו בעיה קטנה ושלחו לי חלופי, אבל גם המקורי למעשה תקין).

אם אתה מגיע לתצפית של סוף השבוע, אין לי בעיה להשאיל לך אותו למשך כל הלילה, שתתנסה ותראה איך זה איתו.

באיזה יום התצפית?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 16 דקות Ilan Shapira אמר:

לגבי הטלרד, המיקום שאתה מציע יכול לעבוד רק שים לב כמה אתה צריך להתכופף כדי להביט דרכו.

זה באמת נראה קצת נמוך מדי. לשים את הטלרד בצד השני באמת לא היה נראה לי כדאי, לכן אני שואל.

עכשיו עלה לי רעיון אחר, תגיד אם אתה חושב שזה אפשרי.1635848254494.jpg.fdb1a1419611c0677b0527b159a30ce8.jpg

אמנם חצי נמצא באוויר, אבל זה נראה די יציב. זה אפילו יושב ככה בלי שאני מחזיק (לא חיברתי את הדבק, כמובן).

לפני 20 דקות Ilan Shapira אמר:

לגבי עיניות - עד שלא יצאת לשטח וניסית עיניות של אחרים לא הייתי רץ וקונה.

מקבל. אני אבוא לתצפית קודם.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תתחדש על הטלסקופ.

אני דווקא ממליץ על שילוב של פיינדר RACI (זווית ישרה) יחד עם ריגל - שזה דומה לטלרד אבל קל משקל יותר. אם תרכיב אתו על הפיינדרסקופ עם אזיקונים הוא גם יהיה גבוה ויהיה לך נוח להסתכל דרכו.

לגבי עיניות :

הזום של סלסטרון מומלץ עם ביקורות טובות (8-24)

- מקסויזן טובות, אבל ניתן להשיג בהפרש קטן גם עיניות של ES בעליאקספרס ולפעמים ההפרש שווה את זה ( רכשתי כעת 24mm 68 ו 11mm 82)

- לגבי ברלו לפי המלצתו של @pregulla אני כנראה אקנה celstron xl 2x שהוא יהיה קצת יותר איכותי מהגנרי שהיה לי עד כה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש לי את ה 8" המתקפל של סקייווצ'ר. התחלתי עם עינית שדה רחב 2", זום (של סלסטרון) + בארלו. לדעתי זה סט טוב להתחלה. לפלנטרי אני עדיין משתמש בזום + בארלו, גם אחרי רכישת עינית של 82 מעלות. שינוי רציף של הגדלה מאד נוח למטרה זו, אתה פשוט מכוון להגדלה אופטימלית.

מבחינת זום של סלסטרון או סובוני לדעתי אין ממש הבדל באיכות, אז הייתי הולך של 7-21 כדי שתהיה לך את האפשרות לדחות מעבר להגדלה של 300 אם תרצה כשהתנאים מאפשרים. 

Celestron X-Cel LX נחשב לבארלו טוב מאד. GSO ED 2.5X גם נחשב לבארלו טוב אם אתה מחפש משהו זול יותר. 

MaxVision 82 24/30 - עינית טובות אבל אני אישית לא אוהב אותן בגלל גודל ומשקל. יש לי את ES82 30mm ואני כמעט ולא משתמש בה ומעשיף את Aero ED 35mm - עינית פשוטה יותר אבל הרבה יותר קלה וקטנה. אפשרות נוספת היא APM/SkyRover UFF 30mm

F/6 8" SkyWatcher Collapsible Dob; 12" F/5 Meade Lightbridge Truss Dob; SkyWatcher StarTravel 120mm F/5

EPs: SkyRover ED 35mm; SkyRover UFF 30mm, SkyRover UWA 28mm, ES68 24mm; Meade UWA 20mm, ES82 18mm; ES82 11mm; SkyRover XWA 7mm, MaxvsiOn 82 6.7mm; 7.2 - 21.5mm Hyperflex Zoom; Celstron Excel LX 2x Barlow

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 7 דקות pregulla אמר:

MaxVision 82 24/30 - עינית טובות אבל אני אישית לא אוהב אותן בגלל גודל ומשקל. יש לי את ES82 30mm ואני כמעט ולא משתמש בה ומעשיף את Aero ED 35mm - עינית פשוטה יותר אבל הרבה יותר קלה וקטנה. אפשרות נוספת היא APM/SkyRover UFF 30mm

מה שאתה כותב ממחיש לי את מה ש @Ilan Shapira אמר - שצריך לבוא קודם לתצפית. עניין של נוחות זה לא דבר שאפשר לדעת מרחוק.

נחכה שתעשו תצפית לא בשבת...

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 40 דקות שחר רייש אמר:

מה שאתה כותב ממחיש לי את מה ש @Ilan Shapira אמר - שצריך לבוא קודם לתצפית. עניין של נוחות זה לא דבר שאפשר לדעת מרחוק.

נחכה שתעשו תצפית לא בשבת...

יש תצפית שהחברה' שלא מגיעים בשישי מארגנים לאחרי צאת השבת במצפה משואה אם אני לא טועה..

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 1 שעה שחר רייש אמר:

זה באמת נראה קצת נמוך מדי. לשים את הטלרד בצד השני באמת לא היה נראה לי כדאי, לכן אני שואל.

עכשיו עלה לי רעיון אחר, תגיד אם אתה חושב שזה אפשרי.1635848254494.jpg.fdb1a1419611c0677b0527b159a30ce8.jpg

אמנם חצי נמצא באוויר, אבל זה נראה די יציב. זה אפילו יושב ככה בלי שאני מחזיק (לא חיברתי את הדבק, כמובן).

מקבל. אני אבוא לתצפית קודם.

זה פתרון מצויין. אם תצליח לקבע אותו שלא יזוז אז הרווחת.

אצלי בטלסקופ זה משהו דומה: image.png.a4997cec3325b568649b0337cde63415.png

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

דרך אגב, לגבי עיניות maxvision, מישהו יודע אם הן פרפוקליות עם עיניות es (כמובן שאותו AFOV)? חיפשתי בCN ולא מצאתי תשובה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 4 שעות Ilan Shapira אמר:

זה פתרון מצויין. אם תצליח לקבע אותו שלא יזוז אז הרווחת.

אצלי בטלסקופ זה משהו דומה: image.png.a4997cec3325b568649b0337cde63415.png

לא נראה לי שזה יעבוד אצלו כמו טוב כמו אצלך. התמונה שלך קצת מטעה - אצלך הבסיס של הולרד נשען על מוט. אצלו זה יהיה באוויר. 

@שחר רייש חכה עם ההדבקה של טלרד לתצפית. אל תתפתה בינתיים. התצורה שזה בולט החוצה לא תהיה טובה אצלך

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 25 דקות Guydive אמר:

לא נראה לי שזה יעבוד אצלו כמו טוב כמו אצלך. התמונה שלך קצת מטעה - אצלך הבסיס של הולרד נשען על מוט. אצלו זה יהיה באוויר. 

@שחר רייש חכה עם ההדבקה של טלרד לתצפית. אל תתפתה בינתיים. התצורה שזה בולט החוצה לא תהיה טובה אצלך

בגלל זה ציינתי שרק אם ניתן לקבע בצורה טובה.

המיקום עצמו נראה בסדר גמור

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 1 שעה Guydive אמר:

כן, חשבתי שזה אולי לא יהיה טוב, אז לא הדבקתי. בינתיים ניסיתי לחבר את זה לשם עם אזיקונים. וזה נראה בסדר. גם השתמשתי בזה עכשיו (עשיתי תצפית קצרה מהחצר, עד שנהיה לח מדי...), וזה עבד.1635875660376.jpg.046ab3447713713108ee6063c3bfce6f.jpg

1635875660381.jpg.93b91922788237f9eb0603799d1ea621.jpg

יכול להיות שכדאי לחבר באופן קבוע עם אזיקונים גם?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 2 שעות שחר רייש אמר:

דרך אגב, לגבי עיניות maxvision, מישהו יודע אם הן פרפוקליות עם עיניות es (כמובן שאותו AFOV)? חיפשתי בCN ולא מצאתי תשובה.

עיניות של es לא פרפוקליות בין עצמן בתוך סדרה של 82 מעלות. יש הפרשים של כמה מ"מ בפוקוס.

יש לי es82 11mm ו Maxvision 6.7mm שהן פרפוקליות לגמרי. הייתה לי גם es82 8.8mm שלא הייתה פרפוקלית עם ה 2 האלה.

F/6 8" SkyWatcher Collapsible Dob; 12" F/5 Meade Lightbridge Truss Dob; SkyWatcher StarTravel 120mm F/5

EPs: SkyRover ED 35mm; SkyRover UFF 30mm, SkyRover UWA 28mm, ES68 24mm; Meade UWA 20mm, ES82 18mm; ES82 11mm; SkyRover XWA 7mm, MaxvsiOn 82 6.7mm; 7.2 - 21.5mm Hyperflex Zoom; Celstron Excel LX 2x Barlow

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 1 שעה שחר רייש אמר:

כן, חשבתי שזה אולי לא יהיה טוב, אז לא הדבקתי. בינתיים ניסיתי לחבר את זה לשם עם אזיקונים. וזה נראה בסדר. גם השתמשתי בזה עכשיו (עשיתי תצפית קצרה מהחצר, עד שנהיה לח מדי...), וזה עבד.

יכול להיות שכדאי לחבר באופן קבוע עם אזיקונים גם?

בסופו של דבר אני לא מבין מה הפואנטה להשתמש גם בפיינדר אופטי וגם בטלרד ( @שחר רייש לא מתכוון אליך ספציפית, אלא לכל מי שעושה שימוש כזה ויש לא מעט). פיינדר אופטי זהה בשדה החיצוני שלו (ואף גדול יותר) מהעיגול החיצוני של הטלרד. בלי קשר, פיינדר אופטי צריך רק נקודה בשביל לדעת איפה אתה - לרוב זה נקודה על כוכב קרוב ומשם מתחילים את הניווט.

אני כותב את זה מניסיון. בהתחלה היה לי רק טלרד, אחרי זה הצמדתי לו פיינדר אופטי. ברגע שהפיינדר האופטי נכנס לשימוש, הטלרד הפך לסתם פיינדר נקודה אדומה גדול וכבד שבסה״כ שם אותי על הכוכב הראשון. מאז עברתי לנקודה אדומה בשילוב פיינדר אופטי raci ואני מבסוט. עם זאת יש מי שמעדיף לדבוק בטלרד כי הניווט איתו יותר מאתגר ומספק.

בתמונות: קודם -הפיינדר עם טלרד / עכשיו - הפיינדר עם נרודה אדומה על תושבת כפולה

4511583D-642E-46ED-BB50-B8412FDFD522.jpeg.39b87d3eaf719c126243996e51c02a8f.jpeg

E01B9979-63E6-456B-A821-6E6DC522B806.jpeg.55f7faabe5bfb70c9d8f0111481492e7.jpeg

* * *

בתצורה שצירפת בתמונה קשה לי להאמין שהדבק יחזיק. בלי קשר זה סתם מסרבל לך את החיים - מאריך את הצינור שלא לצורך ולא ממש יציב. מה שכן תעשה ניסיונות. אחרי שתפתח את הדבק קשה לחזור אחורה. דבק דוץ רגיל משום מה לא עושה את אותה עבודה. 

אח״כ אם אתה מתכוון להשתמש בטלרד לפחות בהתחלה, אתה יכול לוותר על הפיינדר האופטי.  תפרק את התושבת שלו (זהירות שהאומים לא יפלו על המראה המשנית), ותדביק את הטלרד במקומו. 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

@Guydive

גם אני משתמש בנקודה אדומה + RACI, אבל אני יכול להבין איפה טלרד יכול להיות שימושי - אם במקום להתחיל לנווט מכוכב אתה רוצה לכוון ישר למיקום האובייקט בין כוכבים. העיגולים של טלרד נותנים לך נקודת ייחוס ומאפשרים להעריך מרחקים יותר מדוייק.

יש אובייקטים שעם נקודה אדומה אני מצליח לכוון ישר כך שהם יהיו בשדה ראיה של הפיינדר. אולי עם מספיק ניסיון בטלרד אפשר להכניס אותו ישר לשדה ראיה של עינית שדה רחב.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כמה זמן כבר זה חוסך? מעגל חיצוני של הטלרד זה 4 מעלות ושל ה - raci כמעט 6 אם אני לא טועה. אם אתה באתר חשוך זה אומר שמכל כוכב בבהירות מינימלית אתה אתה מגיע לאיזור תוך מינימום דילוגים. זה לרוב יהיה יותר מהיר מלהכניס את הטלרד לאיזור מסוים ואז להתחיל להשוות עם העינית והמפה אם פגעת בול. 

מסכים איתך שאם לעומת זאת אתה מנווט אך ורק עם הטלרד ללא פיינדר זה סיפור אחר. אבל השילוב של שניהם זה קצת אובר קיל ולא שווה את האקסטרא משקל מקדימה. 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

@Guydive @Ilan Shapira @pregulla תודה על התשובות. אני חושב שאני באמת אפרק את הפיינדר, ואשים את הטלרד במקום שלו. זה גם באמת לא היה כ"כ יציב כשצפיתי בנוגה קודם (נמוך בשמיים), וגם זה יותר מסורבל להכניס לרכב (נכנס בספסל האחורי, אבל ככה החצובה לא נכנסת איתו לשם, וחייבת לתפוס מקום בבגאז'.

גם אם בעתיד אני ארצה להוסיף raci, אני אוכל לשים אותו קצת יותר מאחורה (איפה שחשבתי בהתחלה לשים את הטלרד) וזה לא ממש יפריע, כי הוא עם זווית 90 מעלות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

פורסם (נערך)

אתה יכול להתקין את הטלרד מימין של פיינדר כמו בתמונה של גיא ותשדרג את הפיינדר , פשוט לפיינדר 90 מעלות . השילוב  שלהם ביחד מקל מאוד על מציאת האובייקטים. לא הייתי מוותר על םיינדר אופטי בקלות.

לגבי העיניות. קודם כל פלוסר 24 מ"מ שמגיע עם הטלסקופ היא עינית די טובה ואפשר להישאר איתה להתחלה ללא שום בעיה. אפילו בהמשך ניתן להשאיר אותה גם אחרי שתשדרג, לפלוסרים יש יתרונות משלהם.

תתחיל את השידרוג מה10 מ"מ שהשדה שלה צר מאוד . תחפש עינית באיזור הזה 10,11 מ"מ עם שדה רחב ככל הניתן, פה כבר תלוי תקציב .צריך לזכור  שהטלסקופ שלך בלי עקיבה  ולכן לשדה הרחב בהגדלות הגבוהות יש יתרון  כי האובייקט ישאר  בשדה הראיה יותר זמן ויאפשר פחות לגעת בטלסקופ. מהסיבה הזאת גם לא הייתי ממליץ על עינית זום,אומנם היא אופטית בסדר אבל בהגדלות הגבוהות השדה שלה צר מאוד.  אחרי שתשדרג את 10 ממ ,הייתי מחפש עינית  באיזור 24 ממ רחבת שדה , שתי הגדלות אלה מאוד שימושיות ולא סתם הטלסקופ מגיע עם עיניות בטווח הזה. לכן צריך להתחיל שדרוג מהם.

בכל אופן ה8 אינץ זה טלסקופ מעולה להתחיל איתו את התחביב, תהנה ממנו הרבה

נערך היום על-ידי Misha Kon
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני ב-2.11.2021 at 13:02 pregulla אמר:

Aero ED 35mm - עינית פשוטה יותר אבל הרבה יותר קלה וקטנה

כמה היא שוקלת? לא הצלחתי למצוא.

הexit pupil הגדול (5.92mm) של העינית הזו לא מפריע לך? זה מגדיל את ההסתרה המשנית, אם אני מבין נכון.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 2 שעות שחר רייש אמר:

הexit pupil הגדול (5.92mm) של העינית הזו לא מפריע לך? זה מגדיל את ההסתרה המשנית, אם אני מבין נכון.

היא שוקלת 350 גרם. אני משתמשת בה גם דובסוני 12", ששם exit pupil 7mm וזה לא מפריע, כדי שהצל של המשנית יתחיל להפריע צריך exit pupil גדול בצורה מוגזמת, 10 מ"מ או יותר, או העישון שלך צריך להיות מכווץ (בגלל תצפית בירח, זיהום אור מקומי וכו')

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 20 שעות שחר רייש אמר:

כלל אצבע בודובסונים /ניוטונים לחישוב ההגדלה המינימלית אפקטיבית היא - מפתח הטלסקופ במ"מ חלקי 5. כלומר במקרה שלך זה 200/5 =40 .לא מומלץ להגיע להגדלות מתחת ל40 כי שם באמת המראה המשנית עלולה כבר להפריע לתמונה. לפי זה אם אתה מחפש עינית לשדה רחב תשאר באיזור של 30 ממ, 31 ממ .  

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצטרף לשיחה

אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

אורח
הוסף תגובה

×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• פעילות אחרונה

1. 2

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

2. 2

3. 2

4. 0

מטאור ב 15.3.2024 01:20

5. 5

ZWO seestar S50

• נושאים