עבור לתוכן
  • צור חשבון

סיכום תצפית 4.11 רמת הגולן + דובסוני 8" במחיר פצצה

תגובות מומלצות

הטלסקופ 8" שהזמנתי הגיע באמצע שבוע שעבר, ככה שיצא לי הזדמנות להצטרף לתצפית במקום חשוך ממש מיד אחרי שהסקופ הגיע. הצטרפתי לתצפית של מיכאל לוינגר ביום חמישי האחרון ברמת הגולן (אני שומר שבת, אז התצפית במדבר לא רלוונטית לי, עד שתעשו באמצע שבוע).

השמיים בגולן הם בורטל 4, ולמען האמת לא ציפיתי לשמיים כ"כ טובים. אני גר בבורטל 5, ואמרתי לעצמי "כמה ההבדל כבר? זה רק בורטל 1 פחות". אז זהו שלא. היו שמיים מטורפים, 0 עננים, בלי לחות, כמעט בלי רוח, וזה פשוט לא אותו דבר כמו בבורטל 5.

היינו שם 6 אנשים, מעט אנשים בסה"כ. הייתה תצפית פשוט מצוינת, הגעתי ב17:45, עוד לפני שמיכאל הגיע (הייתי שני שם), והספקתי לצפות בM13, M92, וערפילית הטבעת לפני שהן שקעו, עוד לפני שהוא בא.

ניסיתי לצפות גם באזור של הקומקום, בערפיליות שם (הנשר והאומגה, הטריפיד והלגונה היו נמוכות כבר בכל מקרה), אבל זה האזור עם הכי הרבה זיהום אור בשמיים שם (קצרין, ויישובי רמת הגולן), אז לא ראיתי כלום.

בינתיים הגיעו האנשים, ככה שיצא שבדיוק כשמיכאל הקים את הטלסקופ שלו אני צפיתי בערפילית המשקולת. מיכאל העיף מבט עלי ועל הטלסקופ מהצד, ואומר לי "אתה על הדמבל". נדהמתי מהיכולת הזו, לראות ולהבין מהצד איפה הטלסקופ נמצא, זה ממש הרשים אותי. אני לפעמים חושב שהטלסקופ מכוון לכיוון מסוים, ורק כשאני מסתכל בכוונת אני מבין שאני לא בכיוון בכלל...

אחרי שמיכאל גמר להרכיב את הסקופ שלו, הוא הסתכל דרך הטלסקופ שלי, ואחרי סאגה קצרה (חשב שהמראה לא מלוטשת בקצוות, ואז הסתכל עם העינית ES 11/82 שלו...) פסק שהאופטיקה של הסקופ מצויינת, והעיניות שהגיעו איתו הן זבל. בקיצור, צריך לקנות עיניות חדשות. התנסיתי בתצפית הזו עם ES 82deg 11mm & 18mm, ES 68deg 24mm, וapm xwa 20mm (100deg), ועוד זום 7-21 של סובוני, ופלוסל 32mm של סובוני. בינתיים הזמנתי את הES 11/82, עדיין לא החלטתי מה עוד.

בהמשך הלילה הסתכלתי בסקופ של מיכאל על אנדרומדה (והלוייניות), צביר הינשוף, M35, ועוד כמה אובייקטים שאני לא זוכר... (לא ממש הספקתי לרשום). בשלי הסתכלתי על האובייקטים מקודם, וגם על ערפילית אוריון (אי אפשר בלי), M1, וגם פה אני לא זוכר הכל. דווקא את המטאורים, שהיו די הרבה, איכשהו כמעט ולא ראיתי. די פספוס.

בין לבין הכרתי אנשים טובים, וואלה היה מעניין, כך שהרבה זמן בכלל דיברנו, ולא צפינו...

באמצע הלילה הגיעו אלינו 2 ג'יפים של חיילים בסיור, סינוורו אותנו כהוגן, ואחרי שהם כיבו אורות (בתמיכתנו כמובן...), מיכאל הזמין אותם לצפות גם, ו"בתמורה" ביקש מהם להביא את השח"ע (אמצעי ראיית לילה) שלהם. כמה כוכבים רואים איתו! לא להאמין!

לקראת 1 בלילה התקפלנו, אחרי לילה פשוט מעולה.

עכשיו לגבי הטלסקופ:

אני התייעצתי פה בפורום איזה טלסקופ לקנות (בשרשור הזה https://forum.astro-group.net/topic/334-התלבטות-לגבי-טלסקופ-חדש/). אחרי שהגעתי למסקנה שאני רוצה דובסוני 8" ידני, הגיעה השאלה איזה דגם - המתקפל או הסגור. התשובה הדי חד משמעית של @Ilan Shapira ו @Guydive הייתה שאם יש מקום ברכב לסגור, אז עדיף את הסגור (פירוט אפשר לראות כאן https://forum.astro-group.net/topic/334-התלבטות-לגבי-טלסקופ-חדש/?do=findComment&comment=1924).

הוא נכנס במושב האחורי של ניסאן מיקרה (!) כמו שאפשר לראות בתמונות, עם הבסיס שלו, ומשאיר את הבגאז' פנוי לציוד. מה שכן - חשוב לשים ריפוד על הבורג במרכז הבסיס, שלא יפגע בצינור של הסקופ במהלך הנסיעה.1636300364088.jpg.1613d53d5e79494d9758a0e234d0e723.jpg

1636300364078.jpg.5d1bb032daab6a22e0039ee6a31e00e8.jpg

לגבי החנות ממנה הזמנתי - פה היו חילוקי דעות ביני לבין המייעצים. אני רציתי לקנות את הסקופ מהחנות https://www.teleskop-spezialisten.de/shop/Teleskope/Teleskope-Einsteiger-Kinder/Teleskop-Skywatcher-SkyLiner-200P-Classic-Dobson-203mm-1200mm-f/6-Newton-und-Zubehoer-inkl-Mondfilter::2095.html, שזה משלוח רגיל, יוצא 490 אירו עם משלוח, והם המליצו לי ללכת על משלוח מהיר עם DHL (שמגיע תוך פחות משבוע), למרות התוספת במחיר (לפי החישוב שלי בערך 800-900 שקל יותר), כדי שיגיע עד הבית, בלי התעסקות עם המכס ודואר ישראל.

אני החלטתי ללכת על האפשרות הזולה יותר, למרות שירות הלקוחות הנוראי של הדואר.

הזמנתי את הסקופ ב3.10, וכתבתי למוכר (גם באנגלית וגם בגרמנית של גוגל תרגום) שיכתוב על החבילה של המשלוח את המחיר המדויק, ושזה טלסקופ לאסטרונומיה (כדי שלא יעשו בעיות במכס), באנגלית. שכחתי לכתוב לו שיכתוב את מספר הטלפון שלי על החבילה. מי שמזמין ממנו, שיכתוב לו את זה, זה הפריע לי בהמשך. הוא שלח את הסקופ יומיים אח"כ, ב2 חבילות (1 הסקופ ו1 החצובה), באמצעות משלוח של חברת DHL global (לא DHL express, אני התלהבתי בהתחלה, עד שהבנתי את ההבדל).

קיבלתי את מספרי המעקב, ואחרי כמה ימים שהם התעדכנו, פתאום (בשלב של "המשלוח יועבר לישראל", עם מספר מעקב של דואר ישראל) הם הפסיקו להתעדכן. גם מספר המעקב בדואר ישראל לא התעדכן. אחרי שבוע בערך פניתי לחנות. ניסיתי במייל, וכשראיתי שלא עונים בתוך יום - יומיים, נכנסתי שוב לאתר החנות, וראיתי שכתוב שהם פחות זמינים במייל, ואפשר לתפוס אותם בטלפון (לא רלוונטי למי שלא דובר גרמנית), או בפייסבוק https://www.facebook.com/TeleskopSpezialisten. ניסיתי בהודעה פרטית בפייסבוק (הכל בגרמנית של גוגל תרגום), וענו לי תוך פחות משעה.

ענו לי שזה קורה לא מעט בגלל הקורונה, אבל כל החבילות מגיעות בסוף, אז פשוט לחכות. ביקשתי ממנו שיפנה לdhl, הוא אמר שפתח תלונה, וענו לו שהחבילה מתעכבת במכס. הוא טען שזה דבר רגיל עם הקורונה.

חיכיתי, ובדקתי כל כמה ימים את מספר המעקב של דואר ישראל (ששם אמור להתעדכן גם המכס). ב28 באוקטובר פתאום צץ לי על 2 החבילות סטטוס "עבר במכס". שילמתי באתר של דואר ישראל את המע"מ (לא גבו ממני יותר ממה שהיה צריך, 0 התעסקות עם ניירת).

יומיים אח"כ אני רואה במעקב שכתוב על אחת החבילות שהיא הגיעה לאיסוף בסניף דואר בעיר אחרת (לא במקום המגורים שלי), עם מספר מדף והכל. ניסיתי להתקשר לדואר, אבל הקלטה אמרה לי שלא מעודכנת חבילה למספר הטלפון שהתקשרתי ממנו, ולא ענו לי. לכן צריך לרשום את מספר הטלפון על החבילה. שלחתי לדואר פנייה בצור קשר באתר, וקיוויתי לטוב.

למחרת בבוקר אני רואה שהסטטוס השתנה ל"מופנה אל מענו החדש של הנמען בהתאם לבקשתו", ובאותו ערב 2 החבילות הגיעו ביחד אל הסניף אצלי (אחרי כמעט חודש).

כל הסיפור עלה לי 2182 ש"ח (כולל מע"מ ועמלת המרה), ומי שיזמין עכשיו יעלה לו פחות (האירו ירד משמעותית מאז), ממש מחיר פצצה. יש לחנות במלאי גם את ה10" אינץ' הסגור של סקייווצ'ר, מי שמעוניין (יורד בקופה בערך 20% מהמחיר שרשום, על מע"מ אירופי, כשבוחרים ישראל).

בתכל'ס, מי שרוצה להזמין במחיר זול, אני ממליץ על זה, פשוט להזמין, לבקש שיכתוב את מספר הטלפון על החבילה, ולחכות. אין סיבה להתעסק עם פניות לחברת השילוח (לפי דעתי). בסוף אם הייתי קונה מB&H או מFLO הסקופ היה מגיע הרבה יותר מהר, ועם הרבה פחות התעסקות, אבל אני ממש לא מתחרט שהזמנתי מהחנות הזו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יופי של סיקור, ממש נהניתי לקרוא. נראה שאתה בסה"כ לא באת לשחק משחקים 🙂 קודם כל עוד יהיו תצפיות במדבר בימי חול (חמישי לרוב) וגם מאיזור משואה (למרות שהבורטל זהה לזה שבאיזור המגורים שלך, נחמד להיפגש עם עוד תצפיתנים). כמו שאתה רואה ההבדל מבורטל לבורטל הוא גדול, וההבדל בין רמת הגולן לנגב הוא כזה שגורם גם לצפונים להדרים.

שמח שיצא לך טוב עם השילוח והכל. 2,200 ש"ח לדובסוני 8 אינץ, זה מחיר מצחיק, של לפני הקורונה. לגבי עיניות, ממליץ להמשיך להתייעץ ולבחון לפני הזמנות נוספות

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

@שחר רייש, סיקור מעולה. הייתי שמח גם לראות איזו תמונה של הטלסקופ במקום.

ממש התרשמתי מכל האובייקטים שהצלחת לצפות בהם בתצפית ראשונה. נראה שעשית עבודת הכנה רצינית לפני התצפית. לא טריוויאלי. כמו שגיא כתב, באת לתת עבודה.

אני עוד מחכה לשמוע את סוף סיפור הפיינדר והטלרד, נראה שאתה מסתדר מצויין.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 13 דקות nirzon אמר:

הייתי שמח גם לראות איזו תמונה של הטלסקופ במקום.

איכשהו שכחתי לצלם. לא נורא, זה אותו טלסקופ😅

לפני 16 דקות nirzon אמר:

נראה שעשית עבודת הכנה רצינית לפני התצפית.

הרבה בזכות השרשור שפתחת עם האובייקטים המומלצים. תודה. גם בזכות האנשים שם בתצפית. בסוף, אני רוצה לצפות... בשביל מה קניתי את הסקופ הזה?

לפני 21 דקות nirzon אמר:

אני עוד מחכה לשמוע את סוף סיפור הפיינדר והטלרד

בסוף החלטתי להחליף את הפיינדר בטלרד, מכיוון שראיתי שעם שניהם אי אפשר באמת לתפקד (גם כבד מדי, וגם הצורה שזה בלט לא הייתה טובה, ולא נכנסה אותו דבר ברכב).

אז למה לא רק פיינדר RACI? כי ראיתי שלא מעט פעמים אני מסתכל בפיינדר, אני רואה כוכב, ואין לי מושג איזה כוכב זה, כי אין לי את הקישור של הקבוצה שלו. ככה אי אפשר למצוא אובייקטים.

בינתיים הולך לי סבבה עם הטלרד, אני עובד בשיטה קצת מעניינת - אני מסתכל בskysafary איפה האובייקט נמצא ביחס לכוכב קרוב שאני רואה בעין, מעריך באמצעות האפליקציה כמה "טלרדים" יש בין הכוכב לבין האובייקט, ובאיזה כיוון, והולך לשם. אח"כ אני מסתכל שוב בטלרד לראות שהיחס בין המיקום של הטלרד לבין הכוכב הוא אותו יחס שבאפליקציה. זה לקח לי קצת זמן באובייקטים שיחסית רחוקים מכוכבים בהירים. (לא בדיוק מה שהבנתי שה star hoping שאתם מתארים פה, אבל עובד).

אם יש לך הסבר בשבילי איך לעשות את זה בצורה טובה יותר, זה יכול להיות מעולה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בגדול - מה שאתה עושה זה הדרך.

נתת לי עכשיו רעיון טוב, לכתוב איזה מאמר הסבר על Star hopping...

אני אתן לזה להתבשל אצלי קצת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שחר, קודם כל תתחדש, קנית מכשיר שתוכל להנות ממנו המון. דבר שני, אהבתי מאוד לקרוא את הסיכום שלך.

התופעה עם דואר ישראל שבה מצב המשלוח מפסיק להתעדכן ברגע שזה מגיע לידיים שלהם - שירות ישראלי. 

עם חברות השילוח אין לך שום התעסקות מיותרת - ההבדלים הם המחיר, מהירות ההגעה ומעקב סדיר עד הבית. מבחינת פרוצדורה היא זהה - מקבלים בקשת תשלום למע"מ ובזה זה נגמר.

אם אתה לא לחוץ ויכול לעמוד במתח שהדואר אוהבים לייצר אז זו אכן צורת שילוח שמתאימה לך מאוד.

כמו שניר ציין, הגעת מוכן לתצפית בצורה נהדרת וזה מאוד מאוד חשוב. אחרי עוד תצפית או שתיים אני מציע להתחיל לעבוד עם רשימות ב Skysafari "ולתקוף" קודם את קטלוג מסייה. זה יקח לך תקופה ותוך כדי תראה עוד המון אובייקטים שנמצאים מחוץ לרשימה והקטלוג אבל לסיים קטלוג זה מאוד מספק.

דרך אגב - אתה עובד נכון עם הטלרד ואתה יכול גם שעיגולי הטלרד יופיעו ב Skysafari. ככה הרבה יותר קל לנווט ובזכות השדה הרחב יחסית של הטלרד - 4 מעלות אפשר גם לנווט למטרות שרחוקות מעט מכוכבים בהירים.

תודה על השיתוף - אני מחכה לשמוע עוד על חוויות התצפית שלך

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 5 דקות Ilan Shapira אמר:

ואתה יכול גם שעיגולי הטלרד יופיעו ב Skysafari.

זה מה שעשיתי. עוד לפני שהסקופ הגיע הורדתי את Skysafary plus, והתחלתי לשחק שם עם ההגדרות. כשראיתי עכשיו את הסרטון שלך בקישור שניר הוסיף הבנתי עוד כמה דברים שאפשר לעשות, כמו מדידת מרחק בין אובייקטים.

לגבי רשימות - מה הדרך הטובה ביותר לסמן אובייקטים שצפיתי בהם? קצת הסתבכתי עם זה. לא הבנתי למה כל פעם שאני בוחר אובייקט ברשימה ולוחץ על create observation הוא פותח לי session חדש, ולא מוסיף את האובייקט לאותה רשימה של הקודמים שצפיתי בהם.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 9 דקות שחר רייש אמר:

זה מה שעשיתי. עוד לפני שהסקופ הגיע הורדתי את Skysafary plus, והתחלתי לשחק שם עם ההגדרות. כשראיתי עכשיו את הסרטון שלך בקישור שניר הוסיף הבנתי עוד כמה דברים שאפשר לעשות, כמו מדידת מרחק בין אובייקטים.

לגבי רשימות - מה הדרך הטובה ביותר לסמן אובייקטים שצפיתי בהם? קצת הסתבכתי עם זה. לא הבנתי למה כל פעם שאני בוחר אובייקט ברשימה ולוחץ על create observation הוא פותח לי session חדש, ולא מוסיף את האובייקט לאותה רשימה של הקודמים שצפיתי בהם.

כן, הוא יכול להציק בקטע הזה אבל זה עניין של הרגל.

אני ממליץ לפתוח session חדש בתחילת הערב, לתת לו שם מובן ולסמן את תאריך ושעת הסיום לכ 10 שעות בעתיד.

כשאתה יוצר Create Observation, תתעלם ממה שהוא מציע לך ותבחר את ה  Session החדש שיצרת. רוב הסיכויים שבגלל שסימנת שה Session נמשך הוא יתן לך אותו כאפשרות ראשונה. כאן יש את הסרטון על רשימות תצפית:

סימון הצפייה באובייקט לא חייב להיות אובייקט מתוך רשימה.

אצור סרטון חדש על מה עושים תוך כדי התצפית

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אצלי כשאני מתחיל תצפית, אם אני זוכר אני מתחיל סשן חדש ונותן לו שם, בלי שעת סיום.

אם שכחתי לפתוח סשן חדש והוספתי אובייקט שנצפה, אז האפליקציה פשוט פותחת באופן אוטומטי סשן חדש ללא שם ומוסיפה את האובייקט לשם. אז אני פשוט נכנס לסשן הזה ומשנה לו את השם. כל אובייקט חדש יתווסף לשם. 

זה לגבי סשנים.

לגבי רשימות צפיה - כשאתה עובד על רשימה מסויימת והאובייקטים מסומנים לך במפה, כשאתה יוצר צפייה חדשה זה גם מוסיף את האובייקט לסשן, וגם מסמן אותו כ"נצפה" ברשימה שלך, ככה שבעתיד תוכל לטעון את הרשימה עם unobserved ושאלה שצפית בהם לא יוצגו. שים לב שאם אובייקט שצפית בו מופיע גם ברשימה אחרת, אם תטען אותה הוא כן יופיע במפה, כי הוא לא סומן כנצפה בתוך אותה רשימה ספציפית. 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

פורסם (נערך)

עדכון: עכשיו הסטטוס של ה8" בחנות התחלף מ"במלאי" ל"נא לבקש זמן אספקה". מי שרוצה לבדוק כמה זמן זה, אני ממליץ לשאול את החנות בפייסבוק, כמו שכתוב בפוסט למעלה (במייל לוקח להם זמן לענות).

מי שרוצה את ה10", הוא עדיין במלאי (בערך 3000 ש"ח), וגם 10" המתקפל (שעולה 100 אירו יותר).

עריכה: אם מישהו קנה מהחנות בעקבות מה שכתבתי, אני אשמח שהוא יגיד לי (אפשר בפרטי), אני רוצה לדעת אם הועלתי לאנשים.

נערך היום על-ידי שחר רייש
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 3 weeks later...

הצטרף לשיחה

אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

אורח
הוסף תגובה

×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• פעילות אחרונה

1. 0

טלסקופ - רכישה

2. 4

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

3. 4

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

• נושאים

• צור חדש...

Important Information