עבור לתוכן
  • צור חשבון

איזה טלסקופ לקנות

תגובות מומלצות

שלום.

מתלבט איזה טלסקופ לקנות. בעיקר תצפיות מהמרפסת בטירת הכרמל ונסיעות תצפית לפארק הכרמל.

חשבתי על bresser space explorer 150/750. מה אתם אומרים?

בנוסף, מכירים מה ההבדל בינו לבין bresser pollux 150/750?

נערך היום על-ידי Fergzim
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 18 שעות Fergzim אמר:

שלום.

מתלבט איזה טלסקופ לקנות. בעיקר תצפיות מהמרפסת בטירת הכרמל ונסיעות תצפית לפארק הכרמל.

חשבתי על bresser space explorer 150/750. מה אתם אומרים?

בנוסף, מכירים מה ההבדל בינו לבין bresser pollux 150/750?

שלחתי הודעה בפרטי

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני ב-3.3.2022 at 23:32 Guydive אמר:

ממליץ להימנע משניהם. הטלסקופים עצמם בסדר, אבל החצובות על הפנים. מה התקציב?

עד 3000. מה אתה הייתה ממליץ?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כמו שרשם לך שחר, כדאי שתתחיל עם המדריך. בחלק החמישי גם יש המלצות ספציפיות. 

אם משהו שם לא מובן, או שיש לך התלבטויות לגבי דגמים ספציפיים מוזמן לחזור להתייעץ בנושא הזה שפתחת

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 2 weeks later...

היי,

קראתי את המדריך במלואו. מה שהכי דיבר עליי ואני רואה שממליצים זה Sky-Watcher Heritage-150P Flextube Virtuoso GTi.

עדיין, מתלבט בינו לבין הbresser 150/750 explorer. נראה לי מתאים לי התחושה של לחפש בעצמי את הגורמים ויותר "לתפעל" את הטלסקופ. בנוסף רוב התצפיות יהיו מהמרפסת אז אני צריך משהו יחסית גבוה יותר כדי שהמעקה לא יחסום אותי.

עם זאת, מתלבט עדיין, ברור לי שגם בשני אני יכול לשים על שרפרף וגם העובדה שיש לו מנוע עקיבה מאוד יכול לשפר את החוויה + לעזור בתמונות.

מה אומרים?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אם אתה לא בקטע של מנועים, ואני מבין את הקסם שעולה ידנית (מה גם שעם כלים כמו ה-sse או האפליקציה של @Artyom Beilis), אז למה לא לעלות במפתח? ה-skywatcher classic 200 נמצא במלאי ב-flo, והוא דובסוני לא רע בכלל, וכמובן שיש אחרים טובים מאוד גם כן.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

במצב אידיאלי יהיו לך 2 טלסקופים:

• בינוני / קטן - לתצפיות זריזות מהבית. חוויה כיפית.
  • גדול - לתצפיות באתרים חשוכים (מדבר / דרום / רמת הגולן). חוויה וואו.

בגלל שהתקציב שלך יאפשר לך לרכוש רק סט אחד, אתה צריך לחשוב אם אתה מתכוון להגיע לאתרים החשוכים. בשביל רובנו, תצפית מאתרים חשוכים זו גולת הכותרת ולא היינו מחליפים אותה. עבור מעטים, זו לא אופציה והם צופים רק מהבית. 

אני חושב שהשאלה אם אתה הולך להגיע לאתרים (דרום/רמת הגולן) צריכה להכריע. אם כן, לך על טלסקופ גדול - דובסוני 8/10 אינץ'. מן הסתם שאפשר לצפות בו גם מהבית. טלסקופ קטן יותר עם עקיבה יגיע בהמשך.

אם אתה מתכוון לצפות רק מהבית, אז הייתי הולך על skywatcher 130pds עם חצובה איכותית ידנית (skywatcher az5) או ממונעת (skywatcher star-discovery). יש / היו לי את כל מה שהמלצתי עליו כאן.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 4 שעות Fergzim אמר:

היי,

קראתי את המדריך במלואו. מה שהכי דיבר עליי ואני רואה שממליצים זה Sky-Watcher Heritage-150P Flextube Virtuoso GTi.

עדיין, מתלבט בינו לבין הbresser 150/750 explorer. נראה לי מתאים לי התחושה של לחפש בעצמי את הגורמים ויותר "לתפעל" את הטלסקופ. בנוסף רוב התצפיות יהיו מהמרפסת אז אני צריך משהו יחסית גבוה יותר כדי שהמעקה לא יחסום אותי.

עם זאת, מתלבט עדיין, ברור לי שגם בשני אני יכול לשים על שרפרף וגם העובדה שיש לו מנוע עקיבה מאוד יכול לשפר את החוויה + לעזור בתמונות.

מה אומרים?

הייתי מתרחק מה bresser כמו מאש - חצובה משוונית וטלסקופ ניוטוני לתצפיות זה אחד השילובים הפחות נוחים. לחצובה משוונית יש יתרונות מסויימים אבל רובם מתבטלים בשילוב עם ניוטוני בגלל שהפוקוסר נמצא 50% מהזמן בנקודות לא נגישות

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

גאי,למה אתה חושב שכדאי  skywatcher 130pds עם חצובה az5?

האם עם חצובה az לא יהיה יותר קשה לעקוב אחר עצמים? לא יותר קל בeq כך שהעקיבה היא רק בציר אחד?

ההבדל באיכות החצובה בין az5 לבין eq3 משמעותי? 

אם בעתיד ארצה להתקין מנוע עקיבה לצורך צילומים, שתי החצובות מתאימות או רק az5? אולי אף אחת מהן לא מתאימה?

בנוסף, חשבתי ש150p יכול לתת חוויה טובה מהבית + מדובר על מפתח שגם מאפשר להינות מחוץ לבית. למה ההמלצה היא על 130p? 

לבסוף, ראיתי בflo את הטלסקופ SW130pds עם az5. בנוסף למחיר אני אצטרך לשלם 17%מע"מ. יש עוד עלויות מעבר לזה?

סליחה על השאלות הרבות חח. ותודה רבה!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 2 שעות Fergzim אמר:

האם עם חצובה az לא יהיה יותר קשה לעקוב אחר עצמים? לא יותר קל בeq כך שהעקיבה היא רק בציר אחד?

אם בעתיד ארצה להתקין מנוע עקיבה לצורך צילומים, שתי החצובות מתאימות או רק az5? אולי אף אחת מהן לא מתאימה?

בנוסף, חשבתי ש150p יכול לתת חוויה טובה מהבית + מדובר על מפתח שגם מאפשר להינות מחוץ לבית. למה ההמלצה היא על 130p? 

לבסוף, ראיתי בflo את הטלסקופ SW130pds עם az5. בנוסף למחיר אני אצטרך לשלם 17%מע"מ. יש עוד עלויות מעבר לזה?

אני אענה על זה בצורה מאוד פשוטה - 

חצובה משוונית אמנם מאפשרת מעקב בציר אחד אבל אך ורק אם מצפינים אותה כראוי (Polar Alignment). אחרת מתחילים לזוז בשני הצירים.

דבר שני, להגיע לאובייקט עם חצובה משוונית זה לא נוח - התזוזה היא לא ימינה שמאלה \ למעלה למטה אלא באלכסונים מוזרים ולא אינטואיטיביים.

דבר שלישי בעוד חצובה כזו יכולה אולי להתאים לטלסקופים שוברי אור או קטדיופטריים שבהם הפוקוסר נמצא מאחור וניתן לסיבוב בצורה יחסית קלה, בטלסקופים ניוטוניים הפוקוסר נמצא בחלק העליון - מה שגורם להם להיות גבוהים מדי או נמוכים מדי. זה נניח עוד נסבל אבל בחצי מהזמן הפוקוסר נמצא בזוויות בכלל לא נגישות, מה שמצריך סיבוב של כל הטלסקופ בתוך הטבעות. מעבר לאי הנוחות שזה גורם (פעולה שצריך לעשות 20 פעמים בלילה לפחות) גם יש סבירות גבוהה מאוד שהאיפוס לצפון יפגע תוך כדי.

לגבי מחשבות לעתיד - עדיף תמיד לרכוש בעתיד חצובה משוונית ממונעת. חצובות ידניות שמשודרגות הן לרוב תומכות במשקל יחסית נמוך, השדרוג לא תמיד פשוט, המקום לטעויות די גדול והדיוק בעקיבה לא יאפשר צילום מעבר לירח וכוכבי הלכת - בזבוז נקי של כסף.

130 או 150? אם התקציב מאפשר לך על 150

מעבר למע"מ, יש תשלומים כמו עמילות מכס (תשלום על התנהלות מול המכס) דמי אחסון וניטול - מילה חדשה שהמציאו כדי להצמיד לה סכום כסף. זה יכול להגיע למאות בודדות של שקלים, תלוי בגודל החבילה ומחירה הבסיסי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני לא הייתי מודע לקיומו של המדריך לבחירת טלסקופ ראשון כשקניתי. קניתי חצובה משוונית ידנית (EQ5) וערכת שדרוג בנפרד וזו הייתה טעות. ניווט ידני במוד משווני זה סיוט. בהמשך כשהגיעה ערכת השדרוג, ה-Goto והעקיבה לא עבדו ובסופו של דבר התייאשתי וקניתי חצובה אחרת.

אם הדגש הוא על תצפיות מהבית, הייתי הולך על ניוטוני 130/150pds בהתאם לתקציב, על חצובה אלט-אז ממונעת. זה יאפשר לך גם תצפית ויזואלית נוחה יותר מאשר עם עקיבה ידנית וגם בהמשך EAA ("תצפית" על המסך באמצעות מצלמה). תצפיות ויזואליות מהבית עם זיהום האור מוגבלות בעיקר לאובייקטים הבהירים יותר (ירח, כוכבי לכת, צבירים פתוחים), EAA נותן לזה מענה מעולה.

(אם הדגש היה על תצפיות ממקומות חשוכים, הייתי ממליץ על דובסוני ידני גדול ככל האפשר. אם התקציב היה גבוה יותר, הייתי ממליץ על C6/C8 על חצובה אלט-אז ממונעת, אולי הכלי הכי ורסטילי שקיים)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני ב-18.3.2022 at 13:58 Guydive אמר:

במצב אידיאלי יהיו לך 2 טלסקופים:

• בינוני / קטן - לתצפיות זריזות מהבית. חוויה כיפית.
  • גדול - לתצפיות באתרים חשוכים (מדבר / דרום / רמת הגולן). חוויה וואו.

בגלל שהתקציב שלך יאפשר לך לרכוש רק סט אחד, אתה צריך לחשוב אם אתה מתכוון להגיע לאתרים החשוכים. בשביל רובנו, תצפית מאתרים חשוכים זו גולת הכותרת ולא היינו מחליפים אותה. עבור מעטים, זו לא אופציה והם צופים רק מהבית. 

אני חושב שהשאלה אם אתה הולך להגיע לאתרים (דרום/רמת הגולן) צריכה להכריע. אם כן, לך על טלסקופ גדול - דובסוני 8/10 אינץ'. מן הסתם שאפשר לצפות בו גם מהבית. טלסקופ קטן יותר עם עקיבה יגיע בהמשך.

אם אתה מתכוון לצפות רק מהבית, אז הייתי הולך על skywatcher 130pds עם חצובה איכותית ידנית (skywatcher az5) או ממונעת (skywatcher star-discovery). יש / היו לי את כל מה שהמלצתי עליו כאן.

גיא, לגבי הstar-discovery. אני מבין כי הוא ממונע ולכן אפשר להכווין אותו לגורמי שמיים עם הפלאפון וגם לעקוב אחרי גורמי שמיים. האם יש לו יכולת להזיז בצורה ידנית/חופשית?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני ב-20.3.2022 at 11:35 Fergzim אמר:

לא, ההבדל הוא זניח. אין שום בעיה לעקוב בשני צירים. עקיבה בציר אחד חשובה בעיקר לצילום מתקדם בחשיפות ארוכות. אילן כיסה את כל השאר

הבדל מאוד משמעותי. החצובה עצמה (הרגליים) הרבה יותר יציבה ומסיבית, וראש החצובה זה עולם אחד.

לא, החצובות עצמן לא מתאימות לזה, ובלי קשר אל תיכנס גם להתקנה עצמית. יוסי הסביר למה.

150 ייתן קצת יותר בגלל גודל גדול יותר, אבל לא משהו משמעותי במיוחד. עם זאת המשקל עולה בהרבה ואתה עובר לקלאס של חצובות יקרות הרבה יותר וזה לא שווה את התוספת הכספית. ה 130 שוקל קצת פחות מ 5 קילו שזה המקסימום שהקלאס הזה מסוגל לסחוב

ענה לך אילן

בשמחה

לפני 2 שעות Fergzim אמר:

גיא, לגבי הstar-discovery. אני מבין כי הוא ממונע ולכן אפשר להכווין אותו לגורמי שמיים עם הפלאפון וגם לעקוב אחרי גורמי שמיים. האם יש לו יכולת להזיז בצורה ידנית/חופשית?
כן, יש לו את היכולת לזוז ידנית, אבל זו לא תנועה חלקה, ככה שזה יותר לדברים גדולים, ולא לעבודה ידנית אמיתי. אני רואה את ההתלבטות שלך, ויש לי 2 המלצות:

1. תבין שהתחביב הזה הוא גם שוק של ציוד, ואם בעתיד תרצה להחליף להשתדרג תמיד תוכל למכור את הציוד, יש כל הזמן ביקוש. ככה ששום החלטה שתעשה פה היא לא חורצת גורלות.
  2. בין ה AZ5 ל sky discovery הממונעת הייתי הולך על ה AZ5 כחצובה ראשונה כי היא מאפשרת חיפוש אמיתי ועבודה. עם זאת, אם אתה מתכוון לצפות רק מהבית מזיהום אור ולא להגיע לאתרים חשוכים, החיפוש הופך לפחות משמעותי ואז הייתי הולך על הממונעת

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצטרף לשיחה

אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

אורח
הוסף תגובה

×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• פעילות אחרונה

1. 4

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

2. 4

3. 4

• נושאים

• צור חדש...

Important Information