עבור לתוכן
  • צור חשבון

תצפית ערב חג קצרה ביער עופר - 21 באפריל 2022

תגובות מומלצות

אחרי תקופה כל כך ארוכה של תסכולים ועננות, פתאום נפתח ערב אחד עם תחזית לשמיים בהירים, וכמובן שהוא נפל בדיוק על ערב חג שני של פסח, בו היינו אמורים לארח את כל המשפחה.

באסה.

אז זהו, שלא - שלכמה מחברי המשפחה שנפשו בתאילנד הבאסה הגיעה יותר בגדול, ובגלל תקלה במטוס, החזרה שלהם לארץ התעכבה, מה שהביא להחלטה משפחתית להעביר את המפגש ליום אחר ופינה לי פתאום ערב בלי עננים. החלטתי שלא משנה מה - אני יוצא ליער עופר, ומתצפת קצת בבורטל 5, גם אם אהיה שם לבדי.

למזלי, בסופו של דבר הצטרף אלי רוני ריאבצב, חייל נחמד מנהריה, שרק התחיל לאחרונה בתחביב, וככה עשינו לנו תצפית אינטימית, עם הדובסוני 6 אינטש שלי וה-MAK 5 אינטש הרובוטי (Meade star navigator NG 125) של רוני, ועוד משקפת אחת.

הגעתי ליער עופר, לשקיעה מהממת, מלווה בקצת יותר מדי עננות

52020042607_e5983b5f86_b.jpg

הרעיון לתצפת בסמוך למגדל ננטש, לאחר שהגיעה שיירה של רכבים עם זוגות שבאו לצפות בשקיעה, וחתכתי לקרחת היער המוכרת לנו לצורך תצפיות...

לקרחת היער הזו יש שני יתרונות - אחד, הבורטל בה טיפה נמוך יותר, ואין בה שום אורות ישירים מישובים סמוכים. יש בה גם חסרון, שהיא מוקפת בכמה עצים גבוהים שחוסמים חלק מהשמיים, לצערנו, עץ אחד כזה בדיוק הסתיר לנו את ערפילית אוריון שתאורטית יכולנו לתצפת אליה מייד אחרי השקיעה.

קרחת היער - מבט מזרחה

52020042782_5d1fb90fbb_b.jpg

קרחת היער - מבט מערבה

52021124018_0fa153fe2e_b.jpg

רוני הגיע עם השקיעה ממש, אט אט התחילו להופיע כוכבים בשמיים, כשסיריוס כמובן ראשון, וגם העננים המפחידים התפזרו להם.

בגלל שרוני רק מתחיל, והמרפסת בביתו ממנה הוא מתצפת פונה מזרחה, לא יצא לו עוד לראות את הפליאדות. אז עוד לפני שהיה ניתן להבחין בהן בעין, בעזרת סיריוס ואפליקציית AstroHopper המופלאה של @Artyom, הצלחנו לראות אותן גם בטלסקופ וגם במשקפת. למזלנו, הן לא הוסתרו על ידי העץ...

ערפילית אוריון מאחורי העץ

52021337329_73810be150_b.jpg

התנאים לתצפית היו מעולים, השמיים היו נקיים וצלולים. הבנתי עוד בדרך שהראות צפוייה להיות מעולה, לפי איך שראיתי את אסדת הגז בים כשירדתי מהבית שלי בזכרון יעקב. האסדה מרוחקת 10 ק"מ מהחוף, והחדות בה ניתן לראות אותה ממורדות זכרון יעקב היא אינדיקציה מעולה לכמה האוויר נקי. הצלחנו לראות גלקסיות שאין לי סיכוי לראות מהבית (בורטל 6 בואכה 7), צבירים פתוחים וסגורים, ואפילו ערפילית אחת.

רוני היה חייב לחתוך מוקדם, ואני קיפלתי ציוד בערך חצי שעה - שעה אחריו. אחרי שתפסתי לעצמי עוד כמה צבירים, ניסיתי לאתגר את עצמי עם עוד שתי גלקסיות קשות יותר לצפיה (בטח מבורטל 5), והתחלתי להרגיש את הלחות שהולכת ומתגברת (היא לא ממש הפריעה לציוד, אבל לי כבר נעשה קריר מדי).

עשרים דקות נסיעה - ואני חזרה בבית. איזה כיף שיש נקודת תצפית כזו במרחק כזה מהבית. ממליץ לכולם.

רשימת האובייקטים שצפינו בהם (בכוכבית - אובייקטים שרק אני ראיתי, אחרי שרוני עזב)

M45 - הפליאדות.

M3 - צביר כדורי מרשים. ניתן היה לראות אותו עוד בדמדומים, ובשיא הערב, הצלחנו אפילו טיפה לפצח אותו בהגדלה גדולה.

M13 - צביר הרקולס הנהדר, היה נמוך למדי רוב הערב, ובאופק היו טיפה עננים, ככה שהוא היה פחות מרשים מ-M3, למרות שכשעלה קצת התחילו לראות כמה הוא גדול.

M92 - צביר כדורי סמוך לצביר הרקולס (*)

M53 - עוד צביר כדורי (*) - די בודד. בסביבתו אין עוד הרבה אובייקטים.

NGC 2392 - ערפילית האסקימו, הערפילית היחידה שממש צפינו בה.

M66/M65/NGC 3628 - שלישיית לאו. ההפתעה שלי לערב זה. ראינו מצויין את השלישייה. הצלחתי לצפות בה רק פעם אחת קודם, מהמדבר, והתפלאתי כמה טוב היה ניתן לראות אותה ביער עופר.

M81/M82 - צמד הגלקסיות הנהדר. גם אותו ראו מצויין.

M36/M37/M38 - שלישיית הצבירים הפתוחים הנהדרים בעגלון (Auriga)

M44 - צביר הכוורת היפיפה.

ניסיתי גם לתצפת לעבר M51 - קשה להגיד שבאמת ראיתי את הגלקסיות. הגרעינים היו ברורים ונדמה לי שהבחנתי באיזו נבולוסיטי שהזכירה את צורת הגלקסיות לא יותר. נסיון דומה לתצפת על M101 נתן תוצאה דומה.

ניסינו לראות גם אתה שרשרת מרקריאן שכל כך הרשימה אותי בתצפית במדבר. למעשה הצלחנו לראות אותה, אבל ראינו רק את גרעיני הגלקסיות, והיא נראתה פשוט כאוסף של כוכבים. אם לא היינו יודעים שאלו גלקסיות, ונתקלים באזור במקרה, לא היינו מבינים זאת.

לסיכום, היתה תצפית, קצרה, אינטימית ומאד מאד מספקת, במיוחד לאחר תקופה כל כך ארוכה של שמיים מעוננים.

ועכשיו עוד תמונות:

הדובה הגדולה

52021124583_7f3707a447_b.jpg

קבוצת עגלון - Auriga, ניתן לראות את הצבירים, אם מסתכלים טוב.

52021336884_e5db946c1f_b.jpg

עננות קלה במזרח, שהפריעה לראות את M13

52021083516_225dd89e66_b.jpg

אני מרוצה, עם סיום התצפית וקיפול הציוד.

52021125108_e0136ea038_b.jpg

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• nirzon changed the title to תצפית ערב חג קצרה ביער עופר - 21 באפריל 2022
לפני 5 שעות Guydive אמר:

אני חושב שהעובדה שלא היו לך שם אורות ישירים ממש עשה הבדל. אני חושב שזה הורס לנו המון במשואה

צודק לגמרי. הרגשתי שם שאני ממש בחושך. לדעתי, הבורטל שם עכשיו יותר נמוך מאשר במשואה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצטרף לשיחה

אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

אורח
הוסף תגובה

×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• פעילות אחרונה

1. 0

טלסקופ - רכישה

2. 4

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

3. 4

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

• נושאים

• צור חדש...

Important Information