עבור לתוכן
  • צור חשבון

סיכום תצפיות ביתיות מאי 2022

תגובות מומלצות

יש קצת זמן פנוי אז החלטתי לחלוק איתכם חויות שהיו לי בחודש אחרון מתצפיות הביתיות. אזהרה  סיכום ארוך.

לא מזמן עברתי לבית חדש . הבית ממוקם בקומה גבוהה עם מרפסת שיש לה נוף פתוח למזרח ,צפון ודרום חלק , מה שמאפשר לי סוף סוף לבצע תצפיות בית בנוחות רבה. כיף גדול להציץ החוצה לראות אם מזג אויר מתאים ואחרי כמה דקות להתחיל בתצפית .כמובן  שחלק משיקולים במעבר  הדירה הייתה שהדירה תתאים לאסטרונום חובב מה שסיבך את מציאת הנכס בשוק הנדלן שגם ככה בעיתי  אבל זה סיפור נפרד:).הבית נמצא בחולון , מרכז הארץ המואר בורטל 9 כך שמטרות העיקריות כרגע הן ירח וכוכבים כפולים. תצפיות ויזואלית בלבד כאשר לרשותי  אינץ sct 8 עם סט 4 עיניות שנותנות טווח הגדלה מ80 עד 380 + בינוWO עם ברלו .

20220409_202058-01.jpeg.c490dc88777148c7ddb3e57c03383557.jpeg

כבר עכשיו אחרי תקופה הקצרה של תצפיות  די ברור לי  שבבורטל 9 מחייב אותי בעתיד הקרוב להוסיף למערכת הזאת יכולת eaa על מנת שאוכל להנות מ"בנק מטרות "גדול יותר מעבר לירח והכפולים. דוגמה שהמחישה את זה עבורי  הייתה תצפית על צביר כדורי  m3 שעשיתי לפני מספר ימים עם תנאי ראות מצויינים  יציבות ושקיפות מעולים והצביר עצמו היה ממוקם גבוה קרוב לזנית ועם כל זה ראיתי אותו מאוד חלש וככתם חיוור חיוור בלבד. לא היו ציפיות גדולות אבל המראה הזה בכל זאת הפתיע לרעה והבנה שצריך להתחיל לחסוך עבור ציוד נוסף(לא היה חסר עננים בזמן האחרון:) .

בכל אופן לפני שקופץ לeaa יש לי ירח להנות ממנו והירח הוא מטרה נפלאה.הוא מספק מגוון מטרות בכל יום ותצפית רציפה מאפשרת לחוש את  השינוי של אובייקטים שצפית בהם אתמול. יצא לי כמובן לתצפת על ירח לפני כן אך זה אף פעם לא היה רצף אלא תצפיות נקודתיות. מעבר לזה עד כה הייתי עושה אותם מחוץ לבית  עם טלסקופ 130 מ"מ דובסוני קטן ידני , שהוא איכותי וסבבה  אבל  כש זה מגיע להגדלות גבוהות ויכולת לצפות בפרטים קטנים  בכל אופן למפתח גדול ועקיבה יש חשיבות רבה גם בתצפיוץ של ירח. ישנן אובייקטים שפשוט אי אפשר לראות איתו.

אוקי אז אחרי הקדימון הארוך אתאר בקצרה את התצפיות עצמן.

תצפית ראשונה התאפשרה ב09.05 יום שני, ירח היה בהארה של 57%.  בזמן הזה בהירות הירח מאפשרץ לצפות בו כבר משעות הערב המוקדות באור יום אז הוצאתי את הטלסקופ כבר בסביבות 18:30 והצצתי מידי פעם בהגדלות נמוכות. זרמי אויר בשעות היום אינם מאפשרים הגדלות גבוהות ואור יום מפריע לקונטראסט אך זה עדיין נחמד . לאחר החשיכה התחלתי  לתצפת באיזור הטרמינטור שעבר באיזור ים האימבריום. איזור הזה יפה  עם משטחים ישרים שפה ושם  "פזורים" בהם הרים בודדים כמו פיקו וזורקים צל ארוך מה שיוצר מראה דרמטי ויפה. האמת  שאיזור הזה יצא לי לתצפת עליו בעבר הכי הרבה אז הנוף של המופע הזה מרגיש לי מאוד מוכר . מידי פעם הצטרפו אלי בני משפחה ונתנו הצצה פה ושם  . באחד הרגעים כאלה  בן שלי קראה לי בצרחה. אבא אתה חייב לראות את זה , מהר... וזה הפך לגולת הכותרת של הערב, הסימן של הבאטמן. הצצתי בעינית על הצל שבתוך  מכתש הגדול של פלאטו ואי אפשר היה להתבלב האור והצל הצל יצרו סימן של הבאטמן :)). מראה בהחלט יפה אך לצערי תמונה יש רק מהטלפון עם איכות בהתאם.

20220509_202243-01.jpeg.4a8133869be78dc6aff8cd985edc3fc7.jpeg

המשכתי לתצפת על אובייקטים המוכרים  vallis , rupes recta ועטד כשעה .לפני הקיפול עברתי לעוד כמה דקות של תצפית עם בינו שתמיד משדרג את תצפיה על הירח פלאים. 

10.05 

כבר כשחזרתי בשעות הערב הביתה ראיתי שמזג אויר נראה מבטיח ללא עננים וראות מצויינת. רואים אצלי הרים בכיוון מזרח וראיתי אותם בבירור ומאוד חד. כאשר לרוב הם בתוך פס זיהום אויר ונראים מטושטשים ואכן בהמשך הערב נוצרו תנאים מצויינים לתצפית עם יציבות ושקיפות יוצאים מנהכלל. טרמינטור המשיך לנוע ובערב הזה הוא עבר באיזור של מכתש קופרניקוס . בתצפית הזאת התמקדתי בו במשך רוב הערב ופשוט נגלו לעיני עוד ועוד פרטים באיזור המטורף הזה.  הייתי רוב הזמן בהגדלה המקסימלית שהסטאפ כרגע מאפשר לי עם עינית mead 5.5 ממ 82° הגדלה 370 ובטוח שהיה להגדיל עוד. ניתן היה בקלות להבחין בפרטים הקטנים מאוד של האיזור כמו רצף של מכתשונים הקטנים של סטדיאוס , רימה גיא לוקאס שנראה כמו צלקת קטנה בתוך הרי הקרפאטים. הקופרניקוס עצמו היה מרשים פשוט ללא מילים . אחד המכתשים היפים לדעתי . באחד הצצות שקראתי ליונתן הוא התרשם מאוד מהמראה ואף החליט שמכתש fauth עם צורתו המיוחדת הוא הולך לקרוא לו הבוטן. יצירתי משהו.

206787694_20220510_204622-022.jpeg.473186ff6d5b1145197acbb124da486d.jpeg

איזור נוסף שהטריף חושים בערב זה היה הקלביאוס שבזכות ההתנאים המצויינים אפשר היה להבחין בו בכל הקלביאוסים הקטנים ביותר ללא בעיה וכמות הפרטים הייתה אין סופית פשוט והלכתי לעיבוד בין כל הצכשונים שהאיזור,כיף גדול  ובהחלט אחד התצפיות הטובות שהיו על הירח.

320313560_20220510_202748-012.jpeg.efa70fdea4bfd72750eb4dff4ab7f128.jpeg

12.05 

בערב הזה התנאים היו פחות טובים ואחרי שראיתי שבהגדלות גבוהות היה קשה לצפות ,עברתי לבינו ששם יש לי זוג עיניות 20 ממ שמגיעות איתו ומכפיל כך שאני מגיע להגדלה בינונית אך עם שתי עיניים וזה התאים בול לתנאים. תחילה "טיילתי "   באיזור קופרניקוס  וראש הקוברה שבאותו לילה עדיין לא ניתן היה ניתם להבחין בו כי טרמינטור בדיוק עבר  על" ראשה" . אהבתי מראה של מכתש Printz  שחלק ממנו כבר נמחק ונשאר רק חלק מקיר המכתש,  מראה יפה ומיוחד. אחר כך המשכתי עם קו הטרמינטור והגעתי  לאיזור Gassendi וLetronne. ואו, ואו ואו איזה איזור יפה , הים סביב המכתשים נראה ממש כמו מפרץ ובאיזור gassendi עם "גלים" שרק מגבירים עוד יותר חוייה של ים. פשוט איזור משגע לצפות בו ומאוד מומלץ עם בינו. המכתש  Gassendi עצמו מאוד מעניין עם הרבה פרטים קטנים וטקסטורה שכדאי ממש להתמקד בהם. בהחלט איזור חדש לי שלא הכרתי  ובטוח ארצה לחזור לראותו אותו שוב.

829182948_20220512_215032-012.jpeg.4ba35966dad141261626b9a78969eb0a.jpeg

13.05

בתצפית זאת הגיעו אלינו להתארך משפחה קרובה שכללה גם ילדים בגילאים שונים 11 -17 אז לבקשת הקהל אחרי שכולם אכלו ושתו הוצאתי טלסקופ לתצפית ירח. ירח התמקם לנו בול  בסביבות 21 בזוית נוחה והחלנו בתצפית. לחלק מהילדים זאת הייתה הפעם הראשונה שבהם ראו את הטלסקופ והירח אז כמות הוואו ששמעתי בתוך דקות הייתה עצומה. כולם ביקשו להגדיל עוד  ולצלם עם טלפון. התלהבות הייתה בשיא.ירח לא איכזב והוא אכן מטרה מצויינת לחשוף ילדים צעירים  לאסטרונומיה בעיקר בעידן המודרני שסף הגירוי אצל דור החדש גבוה מאוד וקשה להפתיע אותם במשהו.

20220513_204156-01.jpeg.4cc7596f7ca9fd59137333df81f11e5a.jpegאחרי שהאורחים התפזרו אני המשכתי בתצפית סולו. שקיפות היייתה גרועה ביחס לימים הקודמים כך שהיה קשה להבלין בפרטים קטנים של האובייקטים , ראש קוברה היה ניתן לראות בבירור כל האיזור של קפלר וקופרניקוס  כבר היו עמוק באיזור הארה ולכן בלטו היטב את סימני הפגיעה שיצאו כמו חוטים של כורי עכביש לכל הכיוונים מהמכתשים. האיזור כולו נכנס כמעט בשדה אחד של בינו. מאוד יפה ונראה שונה מאוד מהלילה הקודם

2108802226_20220513_221417-012.jpeg.6423eaae01897ec8df00e3bb83f4f60e.jpeg

איזור נוסף חדש מבחינתי שמשך את תשומת ליבי היה איזור של rimma sirsalis וriccioli rimae באיזור הטרמינטור. מכתשים משונים שמשחקי אור וצל יוצרו בהם צורות מוזרות מאוד  כאילו ילד שיחק בחוף ים עם חול רטוב ופיזר אותו בצורה אקראית. חלק של ריקולי היה ממש באיזר הדימדומים והיה נראה כאילו לירח עשו נגיסות, מראה מסרטי פנטזי כסטייל הטבעות. לצערי שוב איכות נתמונה לא מעבירה את המראה.

20220513_220242-01.jpeg.a9bf9dbc8afc0b89a1f77ce24e64344a.jpeg

חושב שהמשכתי עוד קצת וראיתי גם missier באותו היום. בין לבין גם עברתי על כובים כפולים אבל נושא הכפולים אשאיר לסיכום נוסף גם ככה יצא ארוך.

בסופו של דבר חושב שהצלחתי לחנוך את המרפסת האסטרונומית החדשה עם מספר תצפיות מוצלחות ביותר. המאמץ בלחפש דירה מותאמת לתצפיות חושב שהצדיק את עצמו. בקיצור ממתין לירח לחודש הבא ולכוכבי לכת בסתיו. 

נערך היום על-ידי Misha Kon
טעיות כתיב
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אל תפספס שיש המן צבירים פתוחים שכן ניתן לראות ויזאלית. אני עם שובר אור 102mm מצליח לראות הרבה מאוד צבירים מהמרפסת. אפילו צבירים כדוריים רואים ללא קושי (אם כי ללא פרטים)

יישומון AstroHopper ניווט אוטומטי בלי לשבור ראש

הטלסקופים שלי: Celestron AstroMaster 102AZ, SVBony sv501p 60mm

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 2 שעות Artyom אמר:

אל תפספס שיש המן צבירים פתוחים שכן ניתן לראות ויזאלית. אני עם שובר אור 102mm מצליח לראות הרבה מאוד צבירים מהמרפסת. אפילו צבירים כדוריים רואים ללא קושי (אם כי ללא פרטים)

ברור שאפשר לראות אותם למרות שאני הייתי קורא לזה  יותר כלהבחין מאשר לראות. לכן חשבתי על eaa על מנת לשחזר קצת מראה של אובייקטים האלה שמתקבל במדבר תחת שמיים חשוכים, עם פרטים יותר ברורים

נערך היום על-ידי Misha Kon
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

סיכום נהדר מישה - והוא מראה איך אפשר ליהנות מתצפיות עירוניות גם בלי להיסחב כל הדרך למדבר או לרמת הגולן. מחכה לקרוא את הפרק הבא על ה-EAA

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תענוג של סיכום ויופי של מרפסת!

אהבתי את התיאורים, מעבירים תחושות די דומות לשלי בצפייה באזורים דומים. אין ספק - ירח זה אובייקט נהדר והטלסקופ הזה פשוט מושלם בשבילו - מהרבה בחינות. תמשיך לצפות ותמשיך לתאר את התצפיות.

EAA בהחלט יפתח לך עולם ומלואו

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה אילן, אכן  הse הוא מצויין עם איכות תמונה נהדרת וחדות . מה שפחות אוהב בו זה הפוקוסר שלו. הוא טיפה בעיתי לפיין טיונינג , אצטרך או לשדרג אותו או להוסיף פוקוסר חיצוני, עוד לא סגור. בנסוף החצובה היא גבולית למשקל ה8 ויש רעידות בכל נגיעה , נאלצתי להוסיף פדים לרעידות שעוזרים להקטין את התופעה אבל בגדול בחונג ראן צריך חצובה יותר מתאימה למשקלו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני ב-27.5.2022 at 16:21 Misha Kon אמר:

תודה אילן, אכן  הse הוא מצויין עם איכות תמונה נהדרת וחדות . מה שפחות אוהב בו זה הפוקוסר שלו. הוא טיפה בעיתי לפיין טיונינג , אצטרך או לשדרג אותו או להוסיף פוקוסר חיצוני, עוד לא סגור. בנסוף החצובה היא גבולית למשקל ה8 ויש רעידות בכל נגיעה , נאלצתי להוסיף פדים לרעידות שעוזרים להקטין את התופעה אבל בגדול בחונג ראן צריך חצובה יותר מתאימה למשקלו.

אני שדרגתי את הפוקוסר של ה-9.25 שלי ל-Feathertouch והוא נותן עבודה יפה, ול-EAA (להבדיל מצילום) אפשר להסתפק בו ולא ללכת על פוקוסר חשמלי. לחלופין, אתה יכול ללכת על פוקוסר R&P בשביל כוונון עדין, אבל זה יוסיף לך משקל נוסף לחבילה.

אני ממליץ מאוד על ה-Feathertouch

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 6 שעות jonzm אמר:

אני שדרגתי את הפוקוסר של ה-9.25 שלי ל-Feathertouch והוא נותן עבודה יפה, ול-EAA (להבדיל מצילום) אפשר להסתפק בו ולא ללכת על פוקוסר חשמלי. לחלופין, אתה יכול ללכת על פוקוסר R&P בשביל כוונון עדין, אבל זה יוסיף לך משקל נוסף לחבילה.

אני ממליץ מאוד על ה-Feathertouch

כדי להמנע מתוספות משקל מיותרות ה Featuertouch עדיף והשם שלהם די מדוייק. הפוקוסר העדין מאוד חשוב, במיוחד שמתחילים להשתמש בו ל EAA. אפשר להוסיף לו גם מנוע ללא פוקוסר R&P - יש ל ZWO EAF מתאמים לפוקוסר הסטנדרטי של ה SCT

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצטרף לשיחה

אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

אורח
הוסף תגובה

×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• פעילות אחרונה

1. 2

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

2. 2

3. 2

4. 0

מטאור ב 15.3.2024 01:20

5. 5

ZWO seestar S50

• נושאים