עבור לתוכן
  • צור חשבון

טלסקופ קטן SVBony SV501P 60mm - תהליך השמשה

תגובות מומלצות

רציתי מזמן טלסקופ קטן וקל שאוכל לקחת בקלות לכל מקום (כמעט) כמו שאני הייתי לוקח את המשקפת שלי אבל גם לקבל הגדלה טובה, אפשרות צפייה נוחה בלי לשבור את הגב. אז הזמנתי SVBony SV501P 60mm שעלה 76$ בעלי־אקספר. ראיתי עליו גם סקירה טובה מאוד שבתכל'ס צדקה ברוב נקודות - אבל בתכל'ס סוג זה של טלסקופ או travel scope על כל מיני וריאנטים נמכר ע"י מספר רב של חברות. מאפיינים כלליים של כולם.

1. משקל עד 2 ק"ג כולל חצובה
  2. אורך מוקד קצת סדר גודל של 400 מ"מ
  3. מפתח נע בין 50 מ"מ ל־80 מ"מ
  4. כוונת אופטית זולה
  5. דיאגונל 45 מעלות "מתקן"
  6. חצובה קלה מאוד עם חיבור 1/4" שמיועד בעיקר למצלמות
  7. עיניות שברוב המקרים אפשר לזרוק לפח או להשתמש בהם כפקק לדיאגונל

כל שמה שאני אכתוב פה רלוונטי פחות או יותר כל סוגי הטלסקופים האלה. אז הטלסקופ הגיע. ברגע שלקחתי את הקופסה מנק' איסוף הבנתי כמה הוא בעצם קל. בחיים לא הייתי חושב שמדובר.

הנה הוא אחרי שהרכבתי:

image.png.d4ce2d6bbeb56dc1b8822c80f97ff858.png

אז נתחיל מהדברים הטובים: אפילו שהטלסקופ עצמו עשוי מפלסטיק איכות הבניה היא טובה. פוקוסר חלק ונעים. עשות נראות מצופות. בא עם חיבור vixen וגם 1/4" של מצלמה מה שמאפשר לשים אותו על חצובה נורמלית. חיבור פיינדר סטנדרטי (סלטסטרון תלמדו).

אביזרים (כנראה לא מעניין את רובם) דיאגונל... שמיש. לא יותר מזה. עינית Kelner 20mm. מבחינה אופטית בסדר אבל שדה ראיה צר ממש. אולי AFOV 40 מעלות בהשוואה לעינית אחרת של 20 מעלות שישי לי. רוב הסיכויים יאספו אבק בפינה. אולי דיאגונל יכול לשמש לצפרות/נופים.

פיינדר 24x5 - מעולם לא השתמשתי בפיינדר אופטי, אבל הופתעתי כי הבנתי שהוא באמת עובד. כיוון שאין לי כרגע red-dot להחליף אז החלטתי שאשתמש בו, ולמען האמת בסדר.

על הצד החיובי בא עם חור קטן שמשמ כפיינדר ראשוני וגם תוך שימוש הבנתי שאפילו הגדלה פי חמש ומפתח קטנטן מבליטה כוכבים בשמיים ועוזרת בניווט במיוחד כשהשמיים עם הרבה זיהום אור

image.png.08e846cbd5328a8c5e948ee9cf38c200.png image.png.b7c7f013f9e53efbd1667783e39c8a6b.png

על הצד הלא טוב השחרה בפנים כנראה לא קיימת וגם field stop איננו. מה שדי מקשה כשיש לידך פנסים. אברציות כרומטיות של עדשה בודדת. אבל ללא ספק, הוא עובד - כך שאמשיך להשתמש בו לעת עתה. הצד הכי מציק זה איפוס - די סיוט. כי הם התקמצנו לשים קפוץ ושני ברגים ב־90 מעלות. המשחק עם 3 ברגלים לא פשוט בכלל במיוחד עם חצובה לא יציבה - אבל הגעתי שמה שמצביע עליו פיינדר אני רואה בשדה הראיה בהגדלה של x100 (שאגב זה לא טרוייאלי אפילו ל־RDF).

אז כמובן שדבר ראשון שמתי דיאגונל נורמלי ושמתי עיניות נורמלית (השמשתמשתי ב־Aspherics של SVBony 23/10/4 ב־AFOV של 62 מעלות)

ומה ראיתי עד עכשיו בבורטול 8?

• צביר M7 תלמי - נראה יפה, צביר M6 קצת חיוור אבל עדייו רואים לא רע בהתחשב בגובה נמוך - שניהם בהגדלה 40. אף אחד מהם לא יכולתי לראות עם המשקפת.
  • צביר כדורי M13 שהיה די דהוי ולמען האמת קשה לראות כי היה בגובה 70 מעלות וגם בורטל 8 והפנסים של השכנים לא ממש עוזרים
  • Mizar פוצל יפה ב־x40 וגם ב־x100, לא ראיתי הילות צבעוניות - רואים טבעת דיפקציה ברורה.
  • לפי הראשם הראש באור יום אברציות כרומטיות מאוד מבוקרות (זה בכל זאת F/6.6) - אבל צריך לחכות לירח וכוכבי לכת להחליט.

עכשיו נעבור לחצובה

כידוע הטלסקופ הטוב ביותר יהיה טוב כמו החצובה שתשים אותו עליה. מצד שני, אם אתה רוצה לזרוק אותו לתיק גב אז... אי אפשר לשים חצובה אסטרונומית בתיק גב. אז נתחיל בהשמשה - איך לגרום חצובה הזו לתמוך בטלסקופ בהגדלות של x100. לחסרי סבלנות אפשרי - כל מה שראיתי לפני נעשה על החצובה הזו.

דבר ראשון יש סרטון יפה בערוץ נקרא Small Optics שבדיוק דן בנושא חצובה כזו - שזו למעשה סוג חצובה שבא עם כל טלסקופ בסגנון זה. ההמלצה שלו הסתכמה ב־3 דברים:

• לשים וו ומשקולת (אגב משהו שמקובל גם בצילום)
  • לשים קצת אבקת גרפיט בכל המשתחים הנעים כדי התנועה תהיה חלקה יותר
  • לקפל את החצובה לכדי חצובה שולחנית.

אז אם שתי ההצעות פשוטות ומקובלות, הרי לקפל חצובה לגמרי מאבד את כל הרעיון של חצובה ניידת. בנוסף זה לא פותר את הבעיה של חוסר איזון בצפייה לגובה.

אז התחלתי:

דבר ראשון בניתי וו בעזרת דיבל לקיר גבס, שעטפתי באיזולירבנד דחפתי פנימה במקום פקק גומי והברגתי וכמובן וו

image.png.eb114c6a414ad6c842747290eb058be9.pngimage.png.48a4232235701172ec4b8a0c1be79f45.pngimage.png.c53705dcaa2710ed214fbb2386450cc3.png

פירקתי את הראש והוספתי קצת אבקת גרפיט מחוד של עיפרון (לא יודע כמה זה עזר) ועשיתי כמה בדיקות סיסטמטיות (לשים עינית 4ממ לתת מכה ולראות כמה זמן לוקח לרעידות להיפסק):

• פתחתי את החצובה לגמרי (כולל מוט מרכזי) - זמן להרגעה - 10 שניות (!) - לא שמיש בעליל
  • קיפול מוט מרכזי והידוק במרכז גילח איזה 2-3 שניות
  • הוספת משקולת של 1 ק"ג על הוו מורידה בצורות שונות בין שנייה לחצי שנייה (ההערכה שלי שזה יעזור יותר בתנאי רוח)
  • ניסיתי לקפל את הערכה השלישית של הרגליים, ניסיתי גם לא להוציא אותם עד הסוף אלא רק ב־2/3 ועוד.

שורה תחתונה התצורה האופטימלית ביותר היא:

• מוט מרכזי פנימה עד הסוף ומהודק היטב
  • מקפל את החלק השלישי ב־1/3 (להוציא 2/3) או גם את החלק השלישי והשני להוציא רק ל־2/3 
  • אופציונלי גם משקולת

זה הוריד זמן הרגעת רעידות לכ־4-5 שניות. אומנם לא אידיאלי אבל כבר נסבל - אפשר לפקס אפשר לצפות. עוד משהו נוסף שזיהיתי שרוב הרעידות לא באות מהחצובה אלא מראש החצובה.

עכשיו מה עושים עם שליטה על גובה?

בהתחלה ניסית את הפתרון שעבד לי בעבר - הבקבוק: 

image.png.55f501858938973fe3a09b06c8a9fcd0.png

התנועה הפכה לחלקה עקיבה לקלה סה"כ עשה תנועה חלקה, אבל כשניסיתי בבוקר לצפות בשבתאי גיליתי שהרעידות הן לא הגיוניות. חזרתי לבדיקות שעשיתי קודם עם מדידת רעידות וגילית שהבקבוק הגדיל את זמן הרעידות שוב ל־10 שניות! טוב, זה לא מקובל! כיוון שהוא מוסיף המון מומנט אינרציה על ראש חצובה עשות מפלסטיק - לוקח הרבה יותר זמן להרגיע את הרעידות.

בדיוק הגיע בדואר ראש חצובה כדורי. אבל התגלו שתי בעיות (א) אין מקום לראש להסתובב כי נתקע בפלטת חיבור (ב) הזזת טלסקופ הצידה מגדילה מומנט אינרטציה בצורה משמעותית (הגדלת זרוע) ואז זה שוב יירעה את מצב הרעידות. ובחצובה זו לא ניתן להחליף ראש. כך שהשארתי את הפתרון בצד (או שתהיה לי חצובה אחרת או אבנה מתאם שלא דורש להתלבש על ראש קיים)

ואז הגיע הפתרון הפשוט ביותר - חתיכת חבל וכמה לולאות גומי.

image.png.ffcbe8d896d0d21f519529b20697a3ba.png image.png.d93b4b66a8c987ec82374759f9a7bf4b.png image.png.0fc401f30d5f607553fc04be3d9d83f9.png

פשוט משתמשים בו מקום משקולת איזון - מחברים לולאה או שתיים לוו למטה בהתאם לגובה בו רוצים לצפות וקסם קורה - אפשר לאזן חצובה, אומנם צריך להחליף בין מספר לולאות אם רוצים לצפות ממש גבוה, עדיין מצאת שזה לא קשה לכוון למטרה אפילו בהגדלה x100. וגם לעבוד בגובה של כמעט 70 מעלות.

בקיצור... הצלחתי להשתמש את החצובה...

• האם היא נעימה לשימוש - לא ממש.
  • האם אפשר להשתמש בה: לשבת בצורה נוחה בכיסא, לכוון למטרה, להגיע להגדלה פי 100 בלי להתעצבן ולשבור אותה יחד עם הטלסקופ? כן!

בהתחשב בעובדה שהיא לא שוקלת כלום כנראה זה מחיר שאפשר לשלם

אני אמשיך לחקור דרכי שיפור החצובה וסקירה אופטית של הטלסקופ. המשך יבוא

נערך היום על-ידי Artyom

יישומון AstroHopper ניווט אוטומטי בלי לשבור ראש

הטלסקופים שלי: Celestron AstroMaster 102AZ, SVBony sv501p 60mm

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 1 שעה nirzon אמר:

אתה רק מוכיח את מה שאנחנו יודעים. טלסקופים זולים מתאימים רק לתצפיתנים ותיקים.

מרחם על מי שקונה טלסקופ כזה כטלסקופ ראשון.

בהחלט מסכן מי שיקנה אותו בלי לדעת את כל הטריקים.

מצד שני, אם אתה יודע מה לעשות, או מסבירים מה לעשות, זה יכול להיות אחלה טלסקופ. הרבה יותר שווה מההצעה ה"מקובלת" בטווח המחירים הזה - משקפת.

בנוסף יש כאלה שכבר קנו ולא יודעים מה לעשות. אז אם עש כמה צעדים שישפרו את המצב מhobby killer למשהו שאפשר להשתמש בו וליהנות הרי זה רצוי

נערך היום על-ידי Artyom

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 1 שעה nirzon אמר:

וואו פשוט משפט מדהים כמה שהוא נכון

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 15 דקות nirzon אמר:

@Artyom - אני תוהה למה שמו בכלל פיינדר סקופ על טלסקופ כזה. לא היה עדיף כבר להעלות עליו פיינדר נקודה אדומה? אולי כדאי לך לקנות כזה (עולה גרושים מסין) ולהחליף.

פשוט... כי הפיינדר הזה הוא כמה חתיכות פלסטיק עם 3 ברגים, שתי עדשות ושתי שיערות. 

הוא הרבה יותר זול מנקודה אדומה. כמובן שאני אחליף מתישהו. אבל בתכלס הופתעתי שהוא עובד.

ולמה לשים בכלל? כי עם עינית ברירה מחדל יש רק כ 2 מעלות  fov. זה לא מספיק 

נערך היום על-ידי Artyom

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 3 שעות nirzon אמר:

במחשבה שנייה...

לא.

טלסקופים מתאימים למי שאסטרונומיה מעניינת אותו. לא קשור למחיר.

אם אין רצון ללמוד או זה לא מעניין לצפות בגרמי שמיים עמומים גם ציוד מתוחכם לא יעזור. אם יש רצון עם ציוד זול אפשר להפיק המון.

כמה שאיכות הציוד מקלה ועוזרת היא משנית לרצון. ראיתי אנשים מפסיקים כשבידיים יש ציוד נהדר וראיתי אנשים שמפיקים יש מאין

אבא שלי בנה טלסקופ מצינור קרטון ענק ושתי עדשות על חצובת מצלמה וצפינו בירח כי אין היה להשיג משהו יותר טוב. מאוחר יותר השתדרגנו לטלסקופ 50×20 כמובן ללא דיאגונל ואני זוכר איך צפינו בכפולים בילדותי.

אולי זה מנטליות והתנאים של איך שגדלתי אבל נראה לי גם טלסקופ זול עדיף על אין טלסקופ בתנאי שקונים כזה בגלל תקציב מוגבל ולא בגלל שלא רוצים להשקיע.

נערך היום על-ידי Artyom

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 59 דקות Artyom אמר:

טלסקופים מתאימים למי שאסטרונומיה מעניינת אותו. לא קשור למחיר.

אני לא מסכים. יש אנשים כמוך, שיסחטו את הציוד שלהם עד הסוף ויצליחו להנות מהתחביב.

אבל יש גם אנשים שהתחום מעניין אותם ורוצים לקנות ולצפות בטלסקופ, אבל אם הם יצטרכו להשקיע כ"כ הרבה רק כדי לראות משהו, זה יגרום להם להתייאש. להרבה מהאנשים האלה טלסקופ שלא צריך להיאבק בו יכול לעשות פלאים, ולהכניס אותם עמוק לתוך התחביב.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

חייב להסכים עם ניר ושחר. 

לא כולם יודעים דברים על אופטיקה, לא לכולם יש את הזמן או היכולת לעשות שיעורי בית ולחקור, יותר מזה - לא כולם באמת יודעים אנגלית טוב. 

ציוד בעייתי הוא בהחלט מכשול ללא מעט אנשים. המזל הוא שחלקם נתקלים גם במעטפת שנמצאת אונליין (כולל שרשורים כמו זה ממש)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 2 שעות Artyom אמר:

גם טלסקופ זול עדיף על אין טלסקופ בתנאי שקונים כזה בגלל תקציב מוגבל ולא בגלל שלא רוצים להשקיע

@שחר רייש@Guydive אנחנו די מסכימים רק פספסתם נקודה. רובינו, בלי בעיות תקציב מיוחדות - ואללה 300₪ זה כסף קטן. באמת, גם ציוד יקר אפשר לקחת. אבל מה לעשות לא כולם כך. מכיר אנשים חכמים ש־500₪ זו הוצאה כבדה - גם פה בארץ שלא לדבר על 1000₪ מצוין כמינימום שבמינימום. 

לבוא ולהגיד להם "קחו משקפת" זה מראש להגביל אותם לשום כלום.

כמובן שלא הייתי מציע לאף אחד טלסקופ כזה אלא בנסיבות מיוחדות (כי החצובה מאתגרת וצריך הרבה אביזרים נלווים - הטלסקופ סבבה).

אבל טלסקופ כמו powerseeker 70AZ ב־700-800₪ או אפילו poweseeker 60AZ שבאמזון קונים ב־400₪ עם חצובה פי כמה יותר טובה זו - בהחלט אופציה - חצובה לא אידיאלית אבל תעבוד מיד.

את שלי קניתי לטיולים כי היה לי חשוב משקל קל מאוד. רק רציתי לוודא שאכן אפשר יהיה להשתמש בו למרות החצובה המפוקפקת - ומסתבר שכן אפשר

זה הכל. כמובן אם התקציב מרשה להתחיל מ־1500₪ זה הרבה יותר טובה.

אגב: היום מהמרפסת בפעם הראשונה ראיתי בעיר M5 - לפני זה לא תפסתי, וגם כשחיפשתי Mizar לא הבנתי למה אני לא רואה אותו בעינית ועם כמה הזזות מצאתי - ורק אז קלטתי שהייתי עם עינית 4 מ"מ הגדלה פי 100. וכל זה עם רגליים פתוחות כמעט עד הסוף (רק שלב אחרון ל־2/3) וללא משקולת

נערך היום על-ידי Artyom

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

עדכון למי שמתעניין בנושא האופטי @Guydive  - ראיתי הבוקר את שבתאי. כבר הגדלה 40 רואים את הטבעת. הסתכלי בהגדלות 66 ו־100 שבתאי נראה טוב, טבעת ברורה (כמובן לא רואים מרווח קאסיני - שאני מתקשה לראות גם ב־102 מ"מ ב־x165) 

רצועות עננים בשבתאי לא ראיתי (טוב את זה ראיתי רק ב־x165 עם 102מ"מ)

אברציות כרומטיות אינן מורגשות בכלל. לא על כוכבים ולא על שבתאי - אבל צריך באמת לבדוק על ירח, צדק ונגה כדי לראות באמת. אבל בינתיים למרות שהטלסקופ F/6.6 שזה כמעט זהה ל־F/6.5 של הטלסקופ השני שלי, התחושה שאברציות פחות מורגשות. אפילו חדשתי שעבדו עליי וזה לא 60 אלא פחות, אבל עשיתי בדיקה וזה אכן 60 מ"מ.

אבל צריך יהיה לעשות השוואה אחד מול השני על הירח.

נערך היום על-ידי Artyom

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

גרסה מספר 3.

image.png.7ce8d6512fe3201e5029a58a46a6fddb.png

מצד אחד איזון מדויק כמו עם משקולת אבל בלי הוספת מומנט אינרציה ושיכוך רעידות אפקטיבי בציר הגובה. ואבדוק בלילה ואחשוב איך לבנות משהו יותר יפה... (להדפיס למשל)

סה"כ קצת פיזיקה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בניתי משהו הרבה יותר פשוט מבחינת גודל והחיבורים - מפתח אלן צ'ופסטיק, כמה אזיקונים, חבל וקצת איזולירבנד

מפתיע שזה עובד טוב.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

צפיתי היום בו בפעם הראשונה בירח. בהגדלות x66 וx100 עם עיניות 6 ו4  מ"מ.

קודם כל נראה מעולה. חד, האברציות כרומטיות נראות רק בגבול החיצוני של הירח, לא במכתשים עצמם. כיף. עינית 4 מ"מ היה קצת יותר קשה לפקס בעיקר בגלל שחצובה רועדת. 6 מ"מ היה הרבה יותר קל לעבוד איתה. אולי באמת צריך ברלו של x2 למשהו ביניים.

בקיצור. אחלה אכרומט 60/400

הייתה רוח במרפסת.

זה קצת הרעיד את החצובה הקלילה. הפתרון שממש ראיתי לפני יומיים להשעין משהו על אחת הרגליים של החצובה. זה משכך מאוד את הרעידות והן פוסקת מאוד מהר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

עשיתי עוד ניסוי הפעם ב"מה מרגיע רעידות", מדדתי בעזרת מצלמה ועיבוד תמונה את הזמן שלוקח לרעידות לרדת מבערך 5 דקות הקשת ל־10 שניות הקשת - כדי לקבל הערכה מספרית הגיונית.

• חצובה פתוחה עד הסוף (כולל מוט ללא מתח איזון - 5.4 שניות
    image.png.08fa9627fbc11081e8ae3e812fc823b0.png
  • העמוד המרכזי מקופל, רגליים פתוחות עד הבסוף, יש מתח איזון - 3.5 שניות
    image.png.722925cdc7ed15227ca7a39ace0adb06.png
  • העמוד המרכזי מקופל, רגליים פתוחות עד הבסוף, יש מתח איזון, תיק גב נשען על אחת הרגליים לשיכוך רעידות - 2.8s
    image.png.be3db0684970ac6ea4209e8c006de456.png

בקיצור - רוצים להרגיע רעידות בחצובות הפח האלה? אל תפתחו עמוד מרכזי ומשעינו תיק על רגל לפעול כסוג של dumper.

האמת צריך לחזור על ניסויים מספר פעמים... אבל אין לי כוח

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 54 דקות Artyom אמר:

עשיתי עוד ניסוי הפעם ב"מה מרגיע רעידות", מדדתי בעזרת מצלמה ועיבוד תמונה את הזמן שלוקח לרעידות לרדת מבערך 5 דקות הקשת ל־10 שניות הקשת - כדי לקבל הערכה מספרית הגיונית.

• העמוד המרכזי מקופל, רגליים פתוחות עד הבסוף, יש מתח איזון, תיק גב נשען על אחת הרגליים לשיכוך רעידות - 2.8s

בקיצור - רוצים להרגיע רעידות בחצובות הפח האלה? אל תפתחו עמוד מרכזי ומשעינו תיק על רגל לפעול כסוג של dumper.

שמע בנאדם אתה מקצוען על... 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני ב-3.8.2022 at 14:16 Artyom אמר:

מדהים הניתוח הזה.

אני ספרתי בשניות בלב - נגיעה על החצובה הזו מול חצובה סבירה (חצובת וידאו Velbon Videomate 638).

החצובה הזבלית שהגיע עם הטלסקופ לקחה 10 שניות להרגע, ולחצובה הנורמלית לקח פחות מ-2 שניות. 

אולי תשתף את התוכנה בה עשית את הבדיקות ואנשים יוכלו לבדוק חצובות וחיזוקן בעצמם!!! 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קודם כל לספור בלב זה גם טוב. לא צריך לעשות מדידות מדויקות - אבל אני אפרסם את הסקריפט python שכתבתי.

הבעיה העיקרית זה להגיע לתנאי פתיחה דומים וסיסטמטיים

הנקודה פה שרעידות זה מכלול בעיות: למשל איזון תורם בשני דברים (א) הוא מוריד מראש את הכוח שאתה מפעיל על החצובה ואוטומטית זה יוריד את אמפליטודת ריעדות הראשונית.  (ב) הוספת מתח איזון מגבירה את ה־stiffness ונותנת שיכוך מסויים.

מה ששמתי לב שלשים משקולת באמצע עוזר הרבה פחות ממה שחשבתי לעומת זאת להוסיף משהו שיתחכך ברגל חצובה משפר מצב פלאים (קרא במקרה כשקרית שהייתה על הריצפה נגעה ברגל החצובה) 

אני רוצה לנסות להוסיף מתח או איזה קיבוע כמו שיש כששמים מגש באמצע שישפר רעידות בציר רוחב

נערך היום על-ידי Artyom

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הנה הקוד:

קריאה python3 script.pt "title for graph" base_path_to_files

כאשר הסקריפט מניח שהכל צולם ב־30 fps ב־10 שניות והתמונות ממוספרות מ־0 עד 299 (שורה 37). בשורה 64 יש סקלא שאומרת כמה שניות הקשת יש בכל פיקסל...

אתה מוזמן לחפור ולשפר - מבחינתי הקוד ברשות הכלל (public domain)

לא הכנתי אותו לשימוש כללי אז אם אתה רוצה תצטרך להתאים לצריכים ספציפיים שלך

import numpy as np
import math
import sys
from imageio import imread,imsave
import matplotlib.pyplot as plt

def norm_v(x,D):
    if x > D//2:
        return x-D
    return x

def pcr(a,b):
    H,W = a.shape
    fft_a = np.fft.fft2(a)
    fft_b = np.fft.fft2(b)
    cb = np.ma.conjugate(fft_b)
    tmp = fft_a * cb
    tmp = tmp / np.absolute(tmp)
    res = np.fft.ifft2(tmp).real
    row,col = np.unravel_index(np.argmax(res),res.shape)
    return norm_v(row,H),norm_v(col,W)

def _crop(img):
    C,H,W = img.shape
    S=480
    dy = (H - S) // 2
    dx = (W - S) // 2
    return img[1,dy:dy+S,dx:dx+S]

def main():

images=[]
    for n in range(300,0,-1):
        p = "%s%d.ppm" % (sys.argv[2], n)
        img = np.array(imread(p)).transpose(2, 0, 1).astype(np.float32)
        img = (img/255)**2.2
        images.append(img)
        print("Loaded ",p)

im0 = _crop(images[0])
    x,y,r=[],[],[]
    for i in range(1,300):
        dy,dx=pcr(im0,_crop(images[i]))
        dr = math.sqrt(dx*dx+dy*dy)
        x.append(dx)
        y.append(dy)
        r.append(dr)
        print("Processing %d r=%f" % (i,dr))
    #plt.plot(np.arange(0,299)/30.0,np.maximum(r,0.25))
    plt.yscale('log')
    v = np.array([0] + r + [0])
    avg=np.zeros((300-5,))
    mxv=np.zeros((300-5,))
    ctr = None
    for dr in range(5):
        if dr == 2:
            ctr = v[dr:dr+len(avg)]
        avg += v[dr:dr+len(avg)]
        mxv = np.maximum(v[dr:dr+len(avg)],mxv)
    avg/=5
    scale = 4.64
    plt.plot(np.arange(0,len(mxv))/30.0,np.maximum(1,mxv*scale))
    plt.plot(np.arange(0,len(mxv))/30.0,np.maximum(1,ctr*scale))
    minpoint = np.argmax(mxv*scale >= 10) / 30.0
    maxpoint = np.argmax(mxv*scale >= 60*5) / 30.0
    plt.plot([minpoint,minpoint],[1,np.max(r)*scale])
    plt.plot([maxpoint,maxpoint],[1,np.max(r)*scale])
    plt.xlabel('Time from end s')
    plt.ylabel('Distance from stable arcsec')
    plt.title("%s\n5' to 10'' = %3.1fs" % (sys.argv[1],maxpoint - minpoint))
    plt.grid(True)
    plt.savefig(sys.argv[1].replace(' ','_').replace(',','').lower() + '.png')
    plt.show()

if __name__ == "__main__":
    main()

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

@Artyom מספר שאלות:

• על מה לכוון את המצלמה? צריך שמיים או שזה עובד על כל אובייקט? מה עדיף מבחינת אורך מוקד?
  • איזה שמות הקבצים?
  • איזה פורמט צריכים להיות הקבצים?
  • רזולוציה (מקס/מינימום)?
  • איך יודעים שניית קשת לפיקסל (אם האובייקט המצולם בתוך הבית)?
  • באיזו תוכנה הקלטת את הפריימים מהמצלמה? מה הכיוון לשם כך שעובד טוב? 
  • אולי אפשר להוריד קצב פריימים ולהאריך אולי ל-15 שניות, כדי שיעבוד יותר בוודאות בלי לפספס/לזייף? 
נערך היום על-ידי givoly
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 3 דקות givoly אמר:

על מה לכוון את המצלמה? צריך שמיים או שזה עובד על כל אובייקט? מה עדיף מבחינת אורך מוקד?

על אובייקט כלשהו כדי שאפשר יהיה לראות תזוזה

לפני 4 דקות givoly אמר:
  • איזה שמות הקבצים?
  • איזה פורמט צריכים להיות הקבצים?
  • רזולוציה (מקס/מינימום)?

צריך סרטון פרוס לתמונות בודדות. יכול להיות כל פורמט jpeg/png וכד: 

זו השורה שטוענת: 

p = "%s%d.ppm" % (sys.argv[2], n)

כאשר החלק הראשון מבציע על המסלול הבסיסי נגיד images/img והשני מספר - ו־n כמובן מספר בסדרה. אני עבדתי על תמונות 640x480 אבל כל דבר יעבוד - אולי צריך יהיה להגדיל חלון חיפוש בפונקציית crop

לפני 8 דקות givoly אמר:

איך יודעים שניית קשת לפיקסל (אם האובייקט המצולם בתוך הבית)?

פשוט (אני מניח שאתה עובד עם מצלמה אסטרונומית. אם פיקסל נגיד 3um אז ואורך המוקד 400 מ"מ אז גודל הפיסקל ברדיאן הוא 0.003/400 ובשניות הקשר חלק ב־pi ותכפל ב־180*60*60

כמובן אם אתה עובד עם פריים מוקטן פי 2 או 3 (כמוני 640 במקום 1920) אז תכפיל בהתאם

לפני 12 דקות givoly אמר:

אולי אפשר להוריד קצב פריימים ולהאריך אולי ל-15 שניות, כדי שיעבוד יותר בוודאות בלי לפספס/לזייף? 

וודאי, סה"כ תרגום מפריימים לשניות הוא חלוקה ב־30 - תסתכל בשורות בהם אני עושה PLOT

אמרתי לא כתבתי סקרפיט גנרי אז תצטרך לעשות שיפצורים

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצטרף לשיחה

אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

אורח
הוסף תגובה

×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• פעילות אחרונה

1. 4

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

2. 4

3. 4

• נושאים

• צור חדש...

Important Information