עבור לתוכן
  • צור חשבון

טלסקופ למתחילים - התלבטות בין מחזיר לשובר אור ובין קוטר 4.5 ל5

תגובות מומלצות

היי, אז אחרי שקראתי את המדריך (המעולה) לקניית טלסקופ אני ניצב לפני הקנייה עצמה...

1. ראיתי שההמלצה היא לפחות קוטר 5. באתר של יגאל פתאל יש הבדל משמעותי במחי בין ה4.5 אינץ' (114) שעולה 790 ל5 (130)שעולה 1190. השאלה שלי היא כמה ההבדל ביניהם בפועל גדול?

ז"א - ברור שיש הבדל השאלה כמה הוא הבדל "שוב שוויון". הערה - אני גר ברמת הגולן כך שלפחות מבחינת תנאי התאורה המצב טוב. השאלה אם כמכלול זה יאזן הבדל מסויים באיכות הטלסקופ.

2. הבנתי שרק בטלסקופ שובר אור אפשר להשתמש גם בתצפיות נוף. א-מ-מה? המחירים יותר גבוהים.. השאלה אם לא עדיף לשלם פחות על הטלסקופ (מחזיר אור) ובפער אם נרצה אקנה משקפת טובה. האם משקפת טובה יכולה להגיע בתצפיות נוף/ציפורים לסביבות הרמה של טלסקופ בקוטר של עד 5 אינץ' או שמדובר בסדרי גודל אחרים? והאם יש סיבות נוספות להעדיף שובר אור.

3. מסנן לשמש - כלי חשוב להוספה?

4. מעמד לסמארטפון - כדאי?

תודה רבה וסליחה על החפירה..

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ברוך הבא משה!

תראה, אנחנו רואים כל הזמן את ההתלבטויות של אסטרונומים מתחילים בין טלסקופ כזה או אחר, כשלרוב, ההתלבטות היא לגבי המחיר ופחות לגבי הביצועים. קטונתי מלהתערב בכיסו או מצבו הכלכלי של אף אחד, באמת. דבר אחד אני יכול לומר לך בוודאות, שההבדל הזה של 400 ש"ח במבט רחב הוא זניח. הטלסקופ אמור לשרת אותך שנים קדימה, ואם תרצה להשתדרג, מוכרים אותו כיד שניה, ככה שזה לא כסף שמפסידים, להיפך.

לשאלותיך:

1. קוטר 5 אינץ' זה איפשהו המינימום הנדרש כדי לראות גרמי שמיים עמוקים. זה לא אומר שתראה עכשיו גלקסיות או ערפיליות בצורה מטרפת ומפורטת (פה מדובר בד"כ ב 8 אינץ' ומעלה), אבל כן תראה את הפרטים הבהירים. זה לא שב 114 מ"מ תראה שמיים רק שמיים שחורים, אבל זה מתחת למינימום המומלץ. לרוב גם היצרניות משקיעות הרבה פחות באיכות הטלסקופים (הניוטוניים לפחות) מתחת לחמש אינץ. לדעתי האישית ולדעת רבים נוספים, 5 אינץ' זה המינימום וזה לגמרי שווה אקסטרא 400 ש"ח.
  2. הסיבה שמשתמשים בשובר אור לתצפיות ולא שמחזיר אור, היא שמחזיר אור הופך את התמונה פעמיים ושובר אור רק פעם אחת, אז קשה יותר לתקן. בתצפיות נוף יש מספיק אור, ככה שאיסוף האור לא באמת קריטי, ואפשר להסתפק שקוטר קטן ולהשקיע באופטיקה על חשבון גודל. נראה לי שלהתחיל עם ניוטוני 5 אינץ' לאסטרונומיה ומשקפת קטנה ואיכותית לתצפיות נוף זו הדרך
  3. לא. אתה לא הולך לראות התפרצויות של להבות (בשביל זה צריך מסננים יקרים הרבה יותר). זה נחמד אבל לא מאסט ולא שווה לבחור בטלסקופ מסויים רק בשביל זה
  4. נחמד לצלם פה ושם. ב 50 שקל מעלי אקספרס לא שווה לשבור את הראש בשביל זה
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ברוך הבא!

היי, אני אסכים כאן לגבי הקוטר. למרות שמדובר בסכום שגבוה בעשרות אחוזים, עדיף להשקיע במראה הגדולה יותר. אתה תקבל חוויה טובה יותר שאולי תשאב אותך לתוך התחביב הנהדר הזה.

שוברי אור הם טלסקופים נהדרים אבל ברמות המחירים ההתחלתיות הם מגיעים עם מגרעת של פיזור אור לא אחיד - מה שגורם לכוכבי הלכת והירח להראות סגולים\כחולים, תופעה שנקראת אברציה כרומטית שנובעת מכך שהאור האדום והכחול מתפזרים בצורה אחרת. טלסקופים שמתקנים את התופעה הזו הם יקרים להחריד. מה גם שמגודל של 130 שוברי אור הם כבדים וגדולים מאוד (ויקרים). לכן לחובבים מומלץ להתחיל עם מחזיר אור שיתנו את יחס עלות תועלת הטוב ביותר.

משקפת - כלי נהדר לאסטרונומיה שיכול גם לשמש לתצפיות נוף. יש אובייקטים שנראים במשקפת טוב יותר מכל טלסקופ בזכות השדה הרחב שהן מספקות - 5-6 מעלות בעוד טלסקופים יתנו עד מעלה, מעלה וקצת בלחץ.

בין פילטר שמש למחזיק לטלפון, הייתי בוחר במחזיק לטלפון. לא מקבלים תמונות של טלסקופ החלל האבל אבל כולנו אוהבים לתעד ולשתף וזה אביזר שבלעדיו הצילום קשה הרבה יותר.

צפייה בשמש, מעבר לפילטרים היקרים שגיא דיבר עליהם, היא עסק קשה ולא נוח - ובעיקר חם. אם תאהב את התחביב, תמיד אפשר להוסיף אחר כך.

איכות החושך בתצפית היא הגורם המשפיע ביותר אבל עם טלסקופ קטן, גם בתנאי חושך מצויינים אתה תהיה קצת יותר מוגבל במגוון האובייקטים בהם תוכל לצפות.

אם אתה אכן קונה מחזיר אור, קח בחשבון שיש לרכוש קולימטור - מכשיר לאיפוס המראות על אותו ציר אופטי. יש מגוון קולימטורים אבל לייזר או צשייר יעשו את העבודה (יש מדריך מצולם במאמרים).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני חושב שה 114 מ"מ בעל מראה ספרית - יותר קלה וזולה ליצור, אבל בעלת איכות אופטית פחות טובה. זה יכול להסביר את ההבדל המשמעותי במחיר ואם כן אז בהחלט כדאי לשלם יותר ולקנות טלסקופ עם מראה נורמלית.

F/6 8" SkyWatcher Collapsible Dob; 12" F/5 Meade Lightbridge Truss Dob; SkyWatcher StarTravel 120mm F/5

EPs: SkyRover ED 35mm; SkyRover UFF 30mm, SkyRover UWA 28mm, ES68 24mm; Meade UWA 20mm, ES82 18mm; ES82 11mm; SkyRover XWA 7mm, MaxvsiOn 82 6.7mm; 7.2 - 21.5mm Hyperflex Zoom; Celstron Excel LX 2x Barlow

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קודם כל תודה רבה לכל המשיבים.

כבר באתי להזמין את הטלסקופ של ה130 (1190 ש"ח) אבל יהיה במלאי רק בעוד חודשיים ומעלה...)

אז אולי בכל זאת אלך על הטלסקופ של ה114... נראה מהדברים שבסוף את רוב הדברים אראה גם איתו ובתחומים הרחוקים יותר פחות. 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצטרף לשיחה

אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

אורח
הוסף תגובה

×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• פעילות אחרונה

1. 0

טלסקופ - רכישה

2. 4

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

3. 4

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

• נושאים

• צור חדש...

Important Information