עבור לתוכן
 • צור חשבון
 • סקירה: סלסטרון 8" Evolution / SE


  Ilan Shapira

  מחיר: בסביבות $1,700

  יתרונות: תמונה חדה מאוד, נייד, סוללה פנימית, WiFi מובנה

  חסרונות: תמונה חשוכה יחסית - פחות מתאים ל - DSO חיוורים

  image.png.64be4c8a5b4b97c088e73f8c61a35f60.png

  את הסלסטרון רכשתי במקור לטובת תצפיות רחוב. זה היה לפני תקופת הקורונה שמנעה התקהלויות. הדרישות מהטלסקופ היו:

  • ממונע וממוחשב
  • קל לשינוע
  • גדול מספיק כדי לצפות ביותר מכוכבי הלכת
  • סוללה פנימית
  • אופטיקה טובה

  מכיוון שרציתי קוטר שיאפשר צפייה גם ב DSO, הכיוון היה 6" וצפונה וזה ביחד עם שאר הדרישות הגדיר שהטלסקופ יהיה קטדיופטרי. על הפרק עמדו טלסקופים של Meade ו Celestron. נשארתי עם סלסטרון - לא מתוך חקירה עמוקה מדי אלא בגלל חוכמת ההמונים - לרוב בעלי הקטדיופטריים שאני מכיר יש סלסטרון. לא מעט צלמים גם מצלמים עם סלסטרון, גם HD וגם CPC אז ההנחה היא של חברה בעלת מוצרים איכותיים.

  מבחינת דגמים - יש את דגמי ה SE, גם בגודל 6" וגם 8". דגמים אלה מגיעים עם תג מחיר סביר מאוד אבל ללא סוללה פנימית. בנוסף, החצובה מותאמת בדיוק לנשיאת ה 8" וכמעט כלום מעבר - 5 קילו. דגמי ה Evolution מגיעים עם סוללה פנימית, wifi, יכולת נשיאה של 11 קילו וטלסקופים של עד 9.25". 

  בסופו של דבר בחרתי ב Celestron 8" Evolution - הוא עונה על כל הדרישות וכבונוס, יש גם wifi.

  חשוב לציין שההבדל בין דגמי ה SE ודגמי Evolution הם בחצובה בלבד. הטסלקופים זהים מלבד הצבע - כתום ל SE, אפור ל Evolution.

  • מבחינת המשקל וקלות שינוע - כל המערכת שוקלת 17 קילו. לא קל אבל ניתן להרמה והזזה בתוך הבית בלי כל קושי. הקמה ופירוק של הכל זה עניין של דקות ספורות והכל נכנס תא מטען של רכב קטן ומשאיר מקום לארגז עיניות ועוד. תענוג.
  • מקום לאביזרים - ה Evolution מגיע עם מקום לשלוש עיניות של 1.25 על ראש החצובה ומתחת על המגש יש מקום לעוד שלוש כאלה + מקום לעינית של 2 + מקום למכסי העיניות.
  • סוללה פנימית - תענוג, אין צורך להסתבך עם כבלי חשמל בזמן התצפית - מטעינים ביום וצופים בראש שקט בלילה.
  איפוס ועקיבה
  • ממונע וממוחשב - זה אמנם הטלסקופ GOTO הראשון שלי וסלסטרון עשו כאן עבודה נהדרת ויש מגוון של אפשרויות איפוס:
   • איפוס לפי 1, 2 או שלושה כוכבים
   • איפוס לפי אובייקטים של מערכת השמש. נהדר לאיפוס מהיר מאוד לפי הירח לדוגמא ואפילו עם השמש. כאן יש הגדרת בטיחות שצריך לפתוח כדי שהטלסקופ לא יכוון לשמש בטעות.
   • יכולת ליישר לפי עד עשרה כוכבים או אובייקטים - אותם ניתן להוסיף במהלך התצפית. הופך את ה GOTO והעקיבה למדוייקים מאוד.
   • חיבור ה WIFI שלא לקחתי בכלל בחשבון, הופך את כל עניין האיפוס והניווט לקל בצורה יוצאת דופן - מחברים טאבלט עם Skysafari, מאפסים לפי השיטה הרצויה וזהו. השלט נשאר שם בתור מנורת חיווי וכל העבודה נעשית דרך Skysafari.
   • במהירות גבוהה המנועים נשמעים היטב אבל העקיבה עצמה שקטה לחלוטין
   • ברגע שהטלסקופ אופס לפי שלושה כוכבים או יותר, העקיבה נהדרת
  • ביקורת קטנה - עושה רושם שכשהשלט מחובר לחצובה, לפעמים לוקח יותר זמן להדליק את המכשיר - כאילו יש בעיית מגעים. ברגע שעובדים ללא חצובה בכלל, הכל עובד נהדר.
  אופטיקה
  • קוטר מספק ל DSO - מספר הפעמים שהטלסקופ יצא מהבית למקומות חשוכים הוא קטן אבל במצפה משואה הוא נתן מראות לא רעים בכלל של אובייקטים כאלה - ערפילית הטבעת, צבירים כדוריים, גלקסיות - כן, גלקסיות, גם מהחצר האחורית המזוהמת באור ניתן לראות איתו גלקסיות בהירות, ערפילית אוריון פשוט נהדרת וגם ערפיליות הקיץ - לגונה ואומגה נראו נהדר.
  • אופטיקה - בגדול, מבחינה אופטית המכשיר נהדר, התמונה שהוא מספק חדה מאוד אם כי חשוכה מעט - זה עדיין מכשיר עם יחס אורך מוקד ארוך. התמונה המתקבלת חדה מאוד ובימים של תנאים אטמוספריים טובים אני מאוד נהנה לצפות בהגדלות של x360 בירח. גם כוכבי הלכת נראים נהדר וחד מאוד, מהתמונות הטובות שראיתי שלהן.

  image.png.c3063e48e437caa3e308c8dbb46291c9.png

  image.png.5fb48eea4cf21df6f6679b9040e7d3ef.png

  image.png.1ccb5af0a2e21eeb52ee06c035dba988.png

  ברגע שעוברים

  לדיאגונל של 2", האפשרות להשתמש בעיניות של 2" משדרגת את חווית הצפיה בצורה ניכרת.

  צפייה באמצעות בינוויואר היא חווייתית מאוד דרך הטלסקופ הזה - החדות של הטלסקופ משלימה את החדות המעט חסרה של הבינו, במיוחד על הירח. השילוב של הטלסקופ, בינוויואר וירח זו חוויה שגורמת לצופה לשקוע פנימה. פשוט נהדר.

  בזכות החדות של הטלסקופ, הוא גם שימושי להפרדת כוכבים כפולים (לא טוב כמו שובר אור, טוב יותר מניוטוני מהיר) - זה תחום שלא באמת התמקדתי בו לעומק אבל עם טלסקופ GOTO שנותן חדות כזו, זו אפשרות נהדרת לצפייה מהבית.

  אביזרים נוספים
  • מגן לחות לעדשה המתקנת - הטלסקופ הזה, כמו שאר המשפחה שלו (קטדיופטריים) רגיש מאוד ללחות. בצפייה בבית שנמצא במקום לח, שימוש במגן לחות הינו חובה.
  • דיאגונל של 2" שדרוג חובה. הדיאגונל איתו מגיע הטלסקופ הוא של 1.25 - דבר המגביל את רוחב השדה שניתן לראות וכמובן את העיניות שאיתן אפשר להשתמש. הטלסקופ עצמו מגיע עם יציאה של 2", אבל על מנת לשדרג לדיאגונל של 2", יש צורך לקנות מתאם (Visual Back) מתאים או לחבר דיאגונל ישירות לפתח, ללא האף - מה שאומר שהדיאגונל ממש צמוד לטלסקופ. כאן, הגובה של ראש החצובה עוזר מאוד - גם עם דיאגונל של 2" ומתאם, העינית לא פוגעת בבסיס כאשר הטלסקופ מופנה לזניט.
  • טלרד - לא חובה. נכון שזה טלסקופ GOTO שעושה את כל עבודת החיפוש בעצמו, אבל לטובת הנוחות באיפוס הראשוני אני מעדיף טלרד מאשר הכוונת נקודה אדומה שהגיעה עם הטלסקופ
  • ברגי קולימציה Bob's Knobs - לא חובה, קולימציה בטלסקופ כזה נעשית לעיתים רחוקות יותר מאשר בניוטוני אבל כשצריך, אני מעדיף לא לקרב מברג לעדשה המתקנת.
  דברים שפחות אהבתי
  • מיקום השלט - לשלט יש מחזיק שיושב על אחת מרגלי החצובה אבל הוא מחובר עם כבל לחלק המסתובב של החצובה. מכיוון שהרגליים לא זזות, הכבל עלול להמתח אם לא שמים לב. בנוסף, מכיוון שהטלסקופ מסתובב והשלט לא, זה יכול להיות מעצבן להניח אותו במקומו. בסופו של דבר, את השלט קשרתי באמצעות גומי סבלים לראש החצובה - כשהוא פונה אל הצופה
  • כוונת נקודה אדומה - לא ציפיתי לכוונת איכותית מאוד אבל הכוונת שהגיעה יחד עם הטלסקופ עברה כלאחר כבוד אל הפח - היא לא שומרת על הכיוון והמעמד על טלסקופ לא באמת מאפשר כיוון טוב שלה בלי לדחוף משהו מתחת. היה עדיף שזה היה מגיע בלי כלום.
  • דיאגונל - למרות שהטלסקופ מגיע עם יציאה של 2", סלסטרון טרחו והצמידו לו מתאם ל 1.25 ודיאגונל של 1.25 באיכות ירודה. זה נכון שרוב הטלסקופים בגדלים האלה מגיעים עם דיאגונל של 1.25 אבל בדגם מושקע כזה היה ניתן לצפות למעט יותר. בסופו של דבר זה גרר הוצאה נוספת של קרוב ל 200$ לטובת מתאם + דיאגונל.
  • פוקוסר? אולי אחרי שימוש ב Feathertouch כל פוקוסר אחר לא מספיק עדין. לרוץ ולשדרג? כנראה שלא.
  לסיכום

  מבחינה אופטית, דגמי SE & Evolution מספקים טלסקופים נהדרים לצפייה עם חדות יוצאת מן הכלל במחיר טוב מאוד.

  זה טלסקופ grab and go נהדר, מהיר להקמה ופירוק, תופס ממש מעט מקום ברכב ואידיאלי לקחת לטיולים.

  מכנית וטכנולוגית, הסט של Evolution הוא נהדר. מלבד בעיית המגעים הקלה, הטלסקופ עוקב נהדר ומגוון אפשרויות האיפוס מאפשרות בחירה ואיזון נהדר בין מהירות האיפוס לבין דיוק. הסוללה הפנימית וה wifi משדרגים את החוויה.

  אביזרים נלווים באיכות לא מתאימה לכל השאר אבל זה הסטנדרט בשוק.

  החצובה של Evolution, בגלל כושר הנשיאה הגבוה שלה היא נהדרת לשימוש של 8" ומאפשרת הוספה של אביזרים כבדים כגון בינוויואר או מצלמת DSLR או אפילו שימוש לטובת טלסקופ אחר. המקום לעיניות ואביזרים הוא מאוד שימושי.

  ו... כמעט ושכחתי - מגיעה עם יציאת USB שמאפשרת לחבר מחממים בימים לחים. 

  image.png.34ede017866ebf378478daed329daea2.png

  שורה תחתונה: מומלץ בחום לשימוש ביתי ולגיחות קצרות למקומות חשוכים

   


  תגובות משתמשים

  תגובה מומלצת

  עדיין לא נוספו תגובות.  הצטרף לשיחה

  אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

  אורח
  Add a comment...

  ×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

    Only 75 emoji are allowed.

  ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

  ×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

  ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • פעילות אחרונה

  1. 10

   עיניות נוספות לטלסקופ החדש שלי

  2. 10

   עיניות נוספות לטלסקופ החדש שלי

  3. 10

   עיניות נוספות לטלסקופ החדש שלי

  4. 10

   עיניות נוספות לטלסקופ החדש שלי

  5. 10

   עיניות נוספות לטלסקופ החדש שלי

×
×
 • צור חדש...

Important Information