עבור לתוכן
 • צור חשבון
 • סקירה: עינית Tele Vue Ethos 21mm


  Ilan Shapira

  קצת רקע

  כאשר התחלתי לצפות בשמים דרך טלסקופים, הדבר העיקרי שעניין אותי הייתה ההגדלה. כמה שיותר יותר טוב.
  הטלסקופ הראשון שלי היה שובר אור 120ממ F/5 ורכשתי אותו באוגוסט - עונת כוכבי הלכת והירח. כמו כולם, קיבלתי איתו שתי עיניות פלוסל - 25ממ ו 10ממ בעלות שדה יחסית צר. עשיתי את הטעות ורכשתי גם את העינית של SW 4ממ לטובת ההגדלה. צדק, שבתאי והירח נראו מדהימים דרך ה10ממ ומצאתי לי את אנדרומדה מהחצר האחורית. ה SW נכנסה למחסן ונשארה שם - הגדלה זה יופי, אבל זה לא הכל, במיוחד ללא עקיבה.

  העינית על SCT 8"

  2021-02-27_08-31-06

  כאשר עברתי לדובסוני 12" והתחלתי לצפות מהמדבר, התחלתי להבין שחסר לי משהו. אמנם כל מה שראיתי נראה מדהים אבל היו לא מעט אובייקטים שפשוט לא נכנסו לשדה הראייה. עינית 24ממ 82 מעלות של ES הייתה הרכש שפתח לי את עולם ה DSO בצורה שלא חשבתי שאוכל לראות והפכה לסוס העבודה העיקרי שלי. השם Tele Vue זמזם לי באוזן כל הזמן. שני דברים הרתיעו אותי מ Tele Vue - המחיר שלהן והמשקל של העיניות שדה רחב שלהם - 1 קילו והטלסקופ לא מסוגל להחזיק כזה משקל ללא משקולות.
  מדובר בעיניות שעולות מאות דולרים והאמת שלא ראיתי לנכון להוציא סכומים שמגיעים ליותר מ 50% ממחיר הטלסקופ על עינית אחת. זה נראה לי קצת לא פרופורציונלי. חיכיתי וככל שהזמן עבר, למדתי להעריך את מה שרואים בשדה רחב יותר ויותר.

  כשעברתי לדובסוני הגדול ובעל היחס של F/3.3 ההחלטה לרכוש Tele Vue כבר הייתה רציונלית יותר. מבחינת משקל ואיזון לא אמורה הייתה להיות בעיה ומבחינת שדה רחב ושטוח יחסית לטלסקופ כזה מהיר Tele Vue נותנים את הביצועים הטובים ביותר.
  לא התחלתי עם האתוס 21, התחלתי עם ה Nagler 31mm כעינית שדה רחב שלי. מבחינת משקל - אותו המשקל, עלות מעט פחותה יותר ושדה רחב יותר. לטובת ההגדלה המעט גבוהה יותר המשכתי לעבוד עם ה ES 24 ולהגדלות גבוהות, רכשתי את ה Ethos 8mm. עינית מצויינת שהייתי בספק שתשמש אותי המון בגלל ההגדלה הרגישה לתנאים. התבדיתי - אבל זה נושא למאמר אחר.

  כבר בלילה הראשון תחת שמיים חשוכים, העיניות של Tele Vue הפתיעו אותי בחדות שהן מספקות, בשדה השטוח כמעט מקצה לקצה. המעבר מהנאגלר ל ES חשף את החסרונות של ה ES. אלה לא באמת חסרונות אלא פשוט תוצאה אחרת, פחותה משהו מה TV. מעט פחות ניגודיות והרגשה של עיוות קל שבקלים בקצוות. זה מובן, מדובר בעינית שעולה שליש עד חצי מה TV אבל נותנת ביצועים הרבה יותר טובים מאשר שליש או חצי. יותר כמו 80-90%.
  על ה Ethos 21 שמעתי לא מעט סיפורים מלא מעט חברים לתצפיות. חלקם תיארו אותה כסוס עבודה העיקרי - גם הגדלה סבירה, גם שדה מאוד רחב ואיכות ללא תחרות.


  באותו הלילה, יוג'ין השאיל לי את ה Ethos 21 שלו כדי להשוות ולראות האם יש הצדקה להחליף את ה Explore Scientific.
  על הנייר, מדובר בעינית שנותנת הגדלה מעט גבוהה יותר, 88 לעומת 77 אבל עם זאת, שדה מעט רחב יותר ו Exit Pupil צר יותר. שוב, על הנייר זה עדיף אבל במספרים קטנים.

  Ethos 21mm vs Explore Scientific 24mm

  image.png.503c4025693fb0d58f1b6216b6b63932.png

  הנייר משקר. זו לא רק ההגדלה או השדה או שום נתון אחר. התמונה שמתקבלת דרך העינית הזו היא פשוט מדהימה. כוכבים חדים מקצה לקצה, ניגודיות נהדרת מאין כמוה עם רקע כהה שמבליטה אובייקטים חיוורים. זה די כמו המעבר מ SD ל HD. זה הדבר היחידי שעבר לי בראש כשניסיתי אותה על ערפילית אוריון. גם לעומת ה Nagler ההרגשה הייתה כזו אבל לא בגלל הניגודיות, אלא בגלל ההגדלה שמוסיפה פרטים נוספים למה שרואים - כ 33% יותר הגדלה.
  רכשתי את העינית הזו ומאז היא אכן משמשת כסוס עבודה העיקרי שלי - גם לחיפושים וגם לצפייה באובייקטים גדולים רבים. היא מספקת תפוקה לא רק בדובסוני המפלצתי אלא גם בשוברי אור, שם השדה המתקבל הוא רחב יותר ולצפות דרכה בצבירים גדולים זו פשוט חוויה. את הפליאדות ראיתי בצורה הטובה ביותר עם העינית הזו דרך טלסקופ שובר אור של 102ממ אכרומטי. קיבלתי שם תמונה נהדרת של כל הצביר, כולל רמזים לערפיליות שעוטפות את 7 האחיות. גם בצפייה עם הסלסטרון, העינית הזו פשוט ללא תחרות לאובייקטים יחסית גדולים. בזכות הניגודיות העדיפה שלה, ניתן לראות אובייקטים בצורה ברורה יותר אל מול עיניות אחרות.

  המחשת גודל

  2021-02-27_08-17-07

  גם ערכתי השוואה לא הוגנת בשום צורה בין פלוסל 40ממ ל Ethos 21. בגדול מקבלים כמעט את אותו השדה אבל ההגדלה העודפת והאיכות הנהדרת לא משאירות שום מקום לבחירה בין השתיים (זה היה מכור מראש)

  לסיכום 

  בסופו של דבר, ההחלטה לרכוש את העינית הזו הייתה מאוד נכונה עבורי - כבר שנה שהיא מספקת מראות נהדרים בכל טלסקופ ששידכתי אותה אליו ומשמשת אותי בכ 50% מזמן הצפייה. האחות 8ממ שלה מכסה את החלק הארי של שאר זמן הצפייה בעוד הנאגלר עם השדה הגדול יותר שלה מנצחת באובייקטים ממש גדולים - Rossette, Double Cluster, Andromeda, Lagoon וכמובן לחיפושים מורכבים יותר שדורשים שדה רחב יותר.
  האם ניתן להמליץ על העינית הזו? זו כבר שאלה אחרת. בהתחשב בתמורה שמקבלים מה Explore Scientific 24mm 82 degrees שעולה שליש מהמחיר קשה להמליץ על ה Ethos. בטלסקופים גדולים ומהירים יחסית, העינית מתבלטת בצורה חד משמעית.

  יתרונות:
  - חדות 
  - שדה שטוח
  חסרונות:
  - כבדה
  - יקרה
   


  תגובות משתמשים

  תגובה מומלצת

  עינית מדהימה. איתה עשינו שנה שעברה השוואות של גלקסיות בחורף במשואה? אני זוכר את הניגודיות מסביב לסומבררו - הרקע היה נראה פי 2 יותר שחור

  קישור לתוכן
  שתף באתרים אחרים

  לפני 19 שעות Guydive אמר:

  עינית מדהימה. איתה עשינו שנה שעברה השוואות של גלקסיות בחורף במשואה? אני זוכר את הניגודיות מסביב לסומבררו - הרקע היה נראה פי 2 יותר שחור

  כן, זו העינית

  קישור לתוכן
  שתף באתרים אחרים  הצטרף לשיחה

  אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

  אורח
  Add a comment...

  ×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

    Only 75 emoji are allowed.

  ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

  ×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

  ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • פעילות אחרונה

  1. 4

   פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

  2. 4

   פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

  3. 4

   פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

×
×
 • צור חדש...

Important Information