עבור לתוכן
 • צור חשבון
 • סקירה: חצובה Sky Watcher AZ-EQ5


  Ilan Shapira

  image.png.cbb9a11268621835dd73f09ab39b46f0.png

  את החצובה הזו רכשתי כשדרוג לחצובת ה Celestron Evolution שנרכשה בזמנו ביחד עם ה SCT 8".  בעוד הסלסטרון היא חצובה מאוד נוחה לתפעול, מכילה סוללה פנימית ו WIFI מובנה, היא לא מתאימה לכל טלסקופ.

  כשהתחלתי לחשוב על מערכת לצפייה\צילום לשמש באמצעות שובר אור של 100ממ ומעלה, הסלטסטרון פחות התאימה בגלל שהטלסקופ עלול לפגוע בסיס החצובה. מאוד רציתי חצובה אלט אזימוטלית שתשמש לרוב לצפייה ומעט לצילומי ירח ושמש עם יכולת נשיאה של 10-15 קילו. מסתבר שברמת מחירים סבירה של סביב ה 1100-1400$ אין מבחר גדול של חצובות כאלה. הרוב אלה חצובות קטנות יותר שנושאות כ 6-7 קילו וגם הן עם בסיס שנמצא ממש מתחת לטלסקופ.

  כל דבר אחר הוא יקר מדי וכבד מדי - ראש חצובה של מעל 10 קילו כבר הופך את כל הסיפור לציוד כבד שקשה לנייד. החצובה שהכי מצאה חן בעיני הייתה iOptron AZ Pro שיכולה לשאת לא רק טלסקופ אחד אלא שניים כאשר הטלסקופ הראשי שוקל 15 קילו והמשני כ 5 קילו. ה iOptron גם מצויידת גם עם סוללה, WIFI ו GPS מובנים ויודעת לבצע כיול עצמי לחלוטין כל עוד היא מפולסת. מה עוד אפשר לבקש?

  תג המחיר דרך אגב, 1300$\1100 פאונד. וזה לא כולל תוספות די מחייבות של מתאם לטלסקופ שני וברגים לנעילה בטוחה יותר של הקלאץ' בסכום כולל של כמעט 100$ נוספים. יקר אבל חוסכים את הצורך בסוללה חיצונית ומתאם WIFI. אבל ככל שהמשכתי לקרוא, הבנתי שיש בעיה קשה וחיסרון די בולט. הבעיה: הקלאץ' של הגובה מחליק תחת לחץ מאוד קל ואין encoders. שילוב שני הדברים הללו גרמו לי לחפש בכיוון אחר.

  לא באמת חשבתי לעומק על ה AZ EQ 5 אבל כשהתחלתי לבחון את המאפיינים, היא התגלתה כמוצר עם לא מעט יכולות:

  • אפשרות לעבודה במוד אלט אזימוטלי וגם בצורה משוונית.
  • יכולת נשיאה של 15 קילו במצב משווני או שני טלסקופים של עד 15 קילו כל אחד במצב אלט אזימוטלי.
  • מכילה encoders - מאפשרת עבודה ידנית ועדיין להמשיך לבצע עקיבה + goto ללא איפוס מחדש.
  • היא לא מכילה WIFI, GPS או סוללה פנימית.

  עלות: כ 1300-1400$ - המחיר עלה בצורה משמעותית מאז אוגוסט 2020 - תודה לך קורונה. בניגוד, ה iOptron נשארה באותה רמת מחירים. זה כנראה בגלל שאין כאלה במלאי כבר חצי שנה. ההחלטה הייתה די מהירה בשלב הזה, הזמנתי מייד ומסתבר ששמתי את היד על האחרונה שהייתה במלאי ב FLO באותו הזמן. חגיגה. החצובה הגיעה תוך שלושה \ ארבעה ימים וההרכבה הייתה די אינטואיטיבית. החצובה מגיעה עם שלט, כבל חשמל עם חיבור מצת, כבל לחיבור המנוע העליון, מאריך למוט המשקולות ושתי משקולות של 3.5 קילו כל אחת.

  מבחינת המבנה, הכל מרגיש די קשיח ויציב, החצובה שהגיע בחבילה יציבה מכל מה שהכרתי עד לאותו הרגע, וראש החצובה מרגיש די איכותי לפחות מבחינה חיצונית ויציב כאשר מורכב - גם החלקים הלא מתכתיים נותנים הרגשה די טובה. מגש העיניות מתברג בצורה לא סימטרית ונותן תמיד הרגשה שמשהו לא סגור עד הסוף - מתרגלים. יש מספיק מקום לעיניות של 2" ועיניות של 1.25"

  מעבר בין המצבים אלט-אזימוטלי ומשווני נעשים על ידי סיבוב של בורג יעודי שמשנה את הזווית של הציר התחתון, תהליך לא הכי נחמד בשל מיקום הבורג אבל לא באמת נורא וזה גם תהליך שלא עושים כל יום. הקלצ'ים נוחים לעבודה, בעיקר קלאץ' הגובה. הקלאץ' השני גם נוח אבל הגישה אליו מעט פחות נוחה במצב עבודה של AZ - הוא מתחבא מעט מתחת לגוף החצובה אבל עדיין נגיש. הכבל שמחבר את הבסיס עם מנוע ה DEC נותן הרגשה לא נוחה שהוא עלול להימתח תוך כדי סיבוב החצובה ולהיקרע - זה לא קורה, החצובה לא עושה יותר מ 360 והכבל לא נמתח למצב שבו הוא עלול להיקרע.

  מכיוון שלא השתמשתי בחצובה במצב משווני, אדבר בהמשך רק על מצב AZ.

  מבחינת איפוס, יש מספר אפשרויות - איפוס ביום - לפי שמש, ירח או כוכבי לכת, איפוס לפי כוכב בהיר או לפי שני כוכבים. בכל סוגי האיפוס כדאי מאוד לפלס את החצובה (שני פלסי מים מותקנים עליה מראש), יש להזין תאריך, שעה ומיקום גיאוגרפי ולבחור את סוג האיפוס הרצוי. איפוס ביום הוא פשוט מאוד, מכוונים את הטלסקופ לשמש (עם פילטר מתאים בלבד!!!) מאשרים וזהו.

  בלילה, אני משתמש באיפוס לפי שני כוכבים. מתחיל על ידי כיוון החצובה שתצביע לכיוון הכללי של פולריס כאשר הטלסקופ מאוזן לקרקע, בוחר כוכב ראשון מהרשימה ומנווט אליו ידנית באמצעות השלט. אל הכוכב השני החצובה כבר מנווטת בעצמה כאשר יש לבצע תיקון קל כדי שיופיע במרכז העינית. כל התהליך קל מאוד ולמרות שהשלט של Sky Watcher פחות אינטואיטיבי משל Celestron, מתרגלים די מהר.

  סירטון איפוס לפי שני כוכבים:

  חיבור של טלסקופ שני פשוט מאוד באמצעות ה Saddle המסופק - יש לחבר אותו למוט המשקולות באמצעות מפתח אלן, לחזק בורג חיזוק נוסף והוא אפילו מכיל ברגים לכוונון עדין של הגובה - מאוד עוזר בכוונון שני הטלסקופים כמעט לאותה הנקודה.

  עבדתי על החצובה גם עם SCT 8" וגם עם שובר אור 102ממ. הוא מתמודד עם שניהם יחד או כל אחד לחוד בצורה ממש טובה.

  image.png.fdc82087055a8749c5c5e40a0fd5797d.png

  עקיבה ו GOTO

  בהינתן איפוס טוב (הצפנה של החצובה בהתחלה, ותשומת לב במרכוז כוכבים בעינית על ידי הוצאתם מפוקוס) ה GOTO מאוד מדויק. עם שובר האור 102ממ בעל אורך מוקד קצר, האובייקטים לרוב מופיעים במרכז שדה הראיה. עם ה SCT - שלו אורך מוקד ארוך מאוד, האובייקטים לא מופיעים תמיד במרכז אבל הם בשדה הראיה עם עינית שדה רחב. גם בשימוש במצלמה - והמצלמה שלי היא בעלת שדה מוגבל - האובייקטים כמעט תמיד שם ואין צורך לחפש אותם. נתקלתי במקרים בודדים בלבד שה GOTO לא היה מדויק ואז גם היו מקרים של חוסר תשומת לב בזמן האיפוס.

  עקיבה במצב AZ גם נהדרת. האובייקט לא ישאר שעה בשדה הראיה אבל נדיר שהוא יברח ממנו. יש מעט Drift, החלקה קלה אבל לרוב זה לא מורגש ולא ממש מפריע לתצפית ויזואלית וגם לא לצילומים של כוכבי הלכת\ירח\שמש.

  מבחינת עקיבה ו GOTO, מדובר בשיפור עצום לעומת החצובה הקודמת שלי - זה ממש עולם אחר לגמרי.

  ה Dual Encoders - האנקודרים עובדים מצויין. ניתן בכל מצב לשחרר את הקלאץ' לכוון ידנית לאן שרוצים והחצובה תמשיך לעקוב וכמובן ה GOTO ממשיך לעבוד כראוי.

  בגלל המבנה של החצובה, במצב AZ לא נתקלתי במקרים בהם הטלסקופ שובר האור עלול להיתקל ברגלי החצובה בשום צורה. אולי טלסקופ ארוך יותר יהיה בסיכון רב יותר אבל לצורך זה ניתן לרכוש מאריך על מנת להתקין את הראש גבוה יותר.

  צריכת מתח

  אני משתמש במצבר קטן מאוד - 12V 7Mha והוא מספיק למשהו כמו 5 שעות עבודה. אני לא יודע אם זו החצובה שזוללת מתח או שהמצבר לא תקין, אבל זה אמור להחזיק יותר. בכל מקרה, בגלל שרוב העבודה נעשית מהבית ארכוש שנאי של 12V ואפסיק לדאוג למתח.

  שימושים עיקריים

  צפייה באובייקטים של מערכת השמש, צפייה ב DSO בהירים וקטנים יחסית, צילום של אובייקטים של מערכת השמש ו EAA.

  לכל השימושים האלה החצובה פשוט נהדרת ועם מעבר למצב משווני היא אמורה לתת שיפור בכל הנוגע לחשיפות מעט ארוכות יותר או אנימציות של פעילות השמש.

  מבחינת משקל, ראש החצובה שוקל כ 7 קילוגרמים, לא כבד בשום צורה. נוסיף לזה את הפירוק וההרכבה הקלים ומדובר בהחלט במערכת של grab and go המאפשרת שימוש באופטיקה גדולה יחסית.

  כחודשיים שלושה לאחר הקנייה, החצובה פיתחה חופש בשני הצירים - דבר שדי מקשה על צילום מכל סוג, במיוחד אם לא משתמשים בפוקוסר ממונע, אבל גם יותר מזה.

  לאחר חיפוש קצר ברשת הבנתי שזה דבר שקורה בחצובות האלה ומאוד קל לטפל בזה. לאחר הטיפול שכלל משחק קצר עם מספר ברגי אלן, ביצועי החצובה השתפרו מאוד. מסתבר שזה תהליך שרבים ממליצים לעשות ממש כשמקבלים את החצובה.

  ייתרונות

  • קלה לנשיאה, פירוק והרכבה
  • מכילה dual encoders
  • אלט אזימוטלית + משוונית
  • כושר נשיאה גדול לקטגוריה

  חסרונות

  • דורשת כיוונון מנועים מדי פעם
  • רגישה לרוח בזמן צילום
  • כבל מעצבן בין המנועים

  מחיר:

  1009 פאונד ב FLO (יש להפחית מע"מ בריטי במעמד התשלום)

  1435 דולר ב B&H

  לסיכום

  בצורת השימוש שלי עם החצובה (כמעט הכל חוץ מצילום DSO), היא נותנת תפוקה מצויינת וזה עוד בלי להתייחס למחיר סביר שלה.

  קלה ונוחה לשינוע, קלה לתפעול, בעלת GOTO ועקיבה טובים ויכולת נשיאה מרשימה לקטגוריה.

  היום אם הייתי בתהליך רכישה של חצובה כזו, הבחירה הייתה זהה.
   


  תגובות משתמשים

  תגובה מומלצת

  לפני 44 דקות Guydive אמר:

  אחלה מכשיר. אתה חייב באיזשהו שלב לנסות אותה במצב משווני

  בקרוב מאוד. מקווה למזג אויר טוב בימים הקרובים ואגיע לזה. באמת הגיע הזמן

  קישור לתוכן
  שתף באתרים אחרים  הצטרף לשיחה

  אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

  אורח
  Add a comment...

  ×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

    Only 75 emoji are allowed.

  ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

  ×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

  ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
 • צור חדש...

Important Information