עבור לתוכן
 • צור חשבון
 • סקירה: טלסקופ שובר אור - Sky Watcher SkyTravel 120mm AZ3


  Ilan Shapira

  את המסע שלי בעולם האסטרונומיה התצפיתית התחלתי בצורה מעשית לפני כשנתיים וחצי בעקבות ליקוי ירח שהיה בקיץ. אהבה לשמיים ולכוכבים תמיד הייתה לי והמחשבה להיות בעלים של טלסקופ תמיד נשמעה לי משהו שהוא הרבה מעבר ליכולת של אנשים "רגילים".
  הגעתי לדגם StarTravel אחרי חפירה עמוקה וההבנה שהטלסקופ הזה משלב גודל לא קטן לשוברי אור ומחיר סביר שהיה במסגרת תקציב שלי.

   

  2021-03-23_03-14-59

  ליאור כבר אז הייתה בעניינים

   

  הטלסקופ מגיע עם שתי עיניות - 10ממ ו 25ממ, דיאגונל מיישר שמאפשר גם צפייה בנוף ב 45 מעלות, כוונת נקודה אדומה (אולי נרכשה בנפרד) טבעות לחיבור לחצובה וחצובת AZ3 עם מחושי Slow Motion.
  לטלסקופ עדשה אכרומטית של 120ממ ואורך מוקד של 600. יחס אורך מוקד: F/5
  המחיר בזמנו - 1850 שקלים.

   

  מה רואים ואיך

  הדבר הראשון שניסיתי לראות היה שבתאי. כבר ברבע שעה הראשונה גיליתי שלא כל אפליקציות של מפות הכוכבים הן מדוייקות. ראיתי כוכב בוהק בעינית שהיה קצת לא בפוקוס וזה נתן תחושה של נפח. מייד קראתי לאשתי שתראה את שבתאי - היא לא התלהבה בכלל.
  אחרי שהחלפתי אפליקציה, עשיתי את החיפוש מחדש ובאמת כיוונתי לשבתאי, קיבלתי הלם מוחלט. שבתאי נראה מדהים בעינית - כדור בהיר של אור שיושב לו בתוך טבעות מהממות. כאן גם התגובה של בני המשפחה כבר הייתה שונה לגמרי.
  צדק בתורו היה מדהים גם. חגורות העננים הגדולות ניראו בבירור וירחיו הגדולים בלטו מאוד.
  מאדים כבר היה פחות מוצלח ולא משנה מה ניסיתי - קיבלתי עיגול כתום וזהו. בדיעבד הבנתי שבתקופה הזו הייתה סופת חול עצומה על מאדים, מה שהפריע מאוד לראות פרטים על פניו. אבל זה רק תירוץ. הצלחתי לראות כלום מעבר לעיגול כתום.

  עם טלסקופ אכרומטי אחר, קטן יותר - 102ממ, בעל יחס אורך מוקד של F/6.5 ועיניות טובות יותר הצלחתי לראות לפני חצי שנה פרטים נהדרים על המאדים, כולל הקטבים. בסופו של דבר סופת החול של התקופה ההיא לא אמורה הייתה להפריע לראות את הקטבים כי ראו אותם עם טלסקופים אחרים באותה התקופה. 

  לצפות בירח בהתחלה דרך טלסקופ זו חוויה מיוחדת וכבר אז יכולתי לצפות בו במשך שעות - זה דבר שנשאר איתי עד היום - כמות הפרטים, המכתשים, אזור הטרמינטור שמשתנה כל יום פשוט סיפקו לי המון המון שעות של תצפית מהנה מאוד.
  כבר אז, במיוחד על הירח, האברציה הכרומטית בלטה. הילה כחולה\אדומה שהקיפה שולי הירח הייתה קשה להתעלמות אבל לא יחסתי לה חשיבות יתרה. לעיוותי הצבע על כוכבי הלכת לא הייתי בכלל מודע בזמנו.

  מתוך החצר האחורית הדי מוארת שלי ראיתי בנוסף את הגרעין של גלקסיית אנדרומדה ואחיותיה הקטנות יותר ואת הצביר הכדורי M15.

   

  דוגמאות עם ובלי אברציה (טלסקופ ניוטוני)

  כל הדוגמאות צולמו עם טלפון סלולארי

  ירח:

  2021-03-23_03-13-41

   

  צדק בחשיפה מוגזמת:

  image.png.eedc664f214131b0b39dcd0d6596edc7.png

   

  ללא אברציה - טלסקופ ניוטוני:

  2021-03-23_03-18-02

   

  ללא אברציה - טלסקופ ניוטוני:

  image.png.79f1a6d12a31b862998f3f4012b2eca7.png

   

  שאר האביזרים

  הפוקוסר של הטלסקופ הזה מספק מצד אחד יציבות ויכולת להחזיק את הדיאגונל והעינית בצורה בטוחה ללא החלקות ומצד שני, החוסר במהירות כפולה מתבטא מאוד בהגדלות גבוהות יותר. ההגעה לפוקוס מיטבי בהגדלות גבוהות דורשת סבלנות רבה - גם בגלל הפוקוסר וגם בגלל חוסר היציבות היחסי של כלל המערכת. כל נגיעה גורמת לרעידות שנרגעות לאחר מספר שניות.

  החצובה היא קלילה ביותר ומתקפלת בקלות לטובת נשיאה קלה והתאמה לכל רכב. ההזזה של הטלסקופ ידנית היא די פשוטה למרות שדיוק רב קשה להשיג בצורה כזו - על ידי דחיפה של הדיאגונל - אבל זה עשה את העבודה. מחושי ה Slow Motion גם מספקים שליטה בהגדלות גבוהות יותר ותמיד פונים לכיוון הצופה (יתרון גדול) אבל היה להם מהלך מוגבל והיה צריך לאפס את ההברגה אם העקיבה נמשכת יותר מכמה דקות. זה יכול לתסכל.

  השדרוגים הראשונים לא איחרו להגיע - עינית 7ממ של סלסטרון ודיאגונל 90 מעלות של Orion ללא יישור התמונה.
  פתאום עולם חדש של פרטים נחשף - הכתם האדום הגדול בצדק ורווח קאסיני צצו להם ונראו יפה מאוד אם כי עדיין רק אחרי צפייה דקדקנית. למרות השיפורים האלה, מאדים עדיין היה כתם כתום ללא פרטים.

  מעבר לשיפור האופטי הגדול, הדיאגונל החדש הוא 90 מעלות - מה שמאפשר צפייה נוחה הרבה יותר באובייקטים גבוהים. הדיאגונל המקור בעל 45 מעלות הוא נחמד לנוף. לאסטרונומיה - פחות.

  בתצפיות בנגב, דרך טלסקופ זהה של חבר בקבוצה, ניתן היה לראות בצורה טובה את M51. ניתן היה לראות את שתי הליבות וגם רמזים לזרועות. מקומות חשוכים עושים רק טוב לתצפית אסטרונומית.

   

  סיכום

  הטוב:

  • מפתח גדול יחסית לטלסקופ מסוגו
  • לא דורש פעולות מקדימות כמו קולימציה
  • נוח לשינוע

  הפחות טוב:

  • פוקוסר בינוני
  • חצובה לא הכי יציבה ו Slow Motion שלא מסתובב 360 מעלות
  • אביזרים ירודים - בעיקר הדיאגונל המיועד יותר לנוף מאשר לאסטרונומיה
  • אברציה כרומטית חזקה

  הטלסקופ נותן תמורה לא רעה תמורת הכסף אבל במבט לאחור, ספק אם הייתי בוחר בו שוב כטלסקופ ראשון. במחיר הזה ניתן לרכוש ניוטוני בעל מפתח עדיף ללא אברציות ויציבות טובה יותר.
  הטלסקופ מתאים למי שלוקח את צעדיו הראשונים בתחום ומחפש מכשיר שגם יאפשר צפייה בנוף.


  תגובות משתמשים

  תגובה מומלצת

  עדיין לא נוספו תגובות.  הצטרף לשיחה

  אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

  אורח
  Add a comment...

  ×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

    Only 75 emoji are allowed.

  ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

  ×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

  ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • פעילות אחרונה

  1. 10

   עיניות נוספות לטלסקופ החדש שלי

  2. 10

   עיניות נוספות לטלסקופ החדש שלי

  3. 10

   עיניות נוספות לטלסקופ החדש שלי

  4. 10

   עיניות נוספות לטלסקופ החדש שלי

  5. 10

   עיניות נוספות לטלסקופ החדש שלי

×
×
 • צור חדש...

Important Information