עבור לתוכן
  • צור חשבון
  • סקירה ראשונית - שובר אור WO GT71

Yossi Zamir

הטלסקופ היחיד שהיה ברשותי עד כה הוא מקסוטוב 150 מ"מ עליו אפשר לקרוא סקירה נפרדת. קניתי את שובר האור האפוכרומטי GT71 מבית William Optics לשתי מטרות עיקריות:

1. צפייה בשמש ב-Ha עם פילטר Quark

2. מערכת מהירה יותר ל-EAA בשדה רחב יחסית (1° עד 1.3° עם המצלמות שכבר קיימות אצלי)

IMG-20220202-WA0042.jpg.1cca4916ae6b42bed9484e56adaffebd.jpg

בשבוע האחרון, אחרי ציפייה ארוכה במשך ימים גשומים ומילואים, סופסוף זכיתי לפתיחה של האריזה ואור ראשון. אמנם לא יצא לי לנסות את המטרה השניה, אבל אחרי 2 תצפיות על השמש ותצפית לילה ויזואלית אחת, יש מספיק כדי לכתוב סקירה ראשונית.

קצת מאפיינים

שובר אור אפוכרומטי טריפלט, קוטר 71 מ"מ, אורך מוקד 419 מ"מ ויחס מוקד f/5.9. עם מפחית אורך המוקד הייעודי x0.8 מגיעים ליחס f/4.7. המשקל - כ-3 ק"ג יחד עם מתאם הויקסן וכו'. מחיר הטלסקופ 633 פאונד ומחיר המפחית 149 פאונד לפני משלוח ומיסים.

הפתיחה וההתרשמות הראשונית

מיד מרגישים שמדובר במוצר מושקע ומוקפד. הטלסקופ הגיע באריזה מרופדת. יש לו כמה פיצ'רים חשובים או נחמדים כמו מגן לחות מובנה ניתן לפתיחה וסגירה, מסכת בטינוב מובנית במכסה הקדמי, פוקוסר 2 מצבים (גס ועדין) עם סקלה מילימטרית של המיקום, ידית נשיאה המשמשת גם כמתאם לפיינדר ואפילו מד טמפרטורה.

המתאם האחורי לדיאגונל יותר טוב מהסטנדרט בהרבה טלסקופים אחרים: טבעת לחיצה שמתהדקת ע"י 3 ברגים. אפשר לשדרג למתאם Rotolock והיה יכול להיות נחמד לקבל אותו מראש, אבל כרגע אני לא רואה בזה צורך ממשי. כן הוספתי camera angle rotator כי זה נראה לי חשוב מאוד ל-EAA, גם זה משהו שהיה יכול להיות נחמד לקבל עם הטלסקופ מראש.

IMG-20220131-WA0005.jpg.6bb0e2f80eac44126678ffa4a5aef46f.jpg

IMG-20220202-WA0040.jpg.fc544472d5b5fd60eeb562c2789643db.jpg

IMG-20220202-WA0041.jpg.678ba471524c3f52bc618e1af21aefee.jpg

מצא את ההבדלים - כמעט חצי במשקל ובקוטר:

IMG-20220131-WA0004.jpg.3ffa531dd7857d6a328bc51777641f82.jpg

תצפיות שמש

לתצפיות עם Quark מומלץ יחס מוקד של 30 עד 40 (יחד עם ההגדלה המובנית פי 4.2). הטלסקופ הזה מגיע עם ה-Quark ליחס מוקד 25. למרות זאת, שתי התצפיות הראשונות מבחינתי היו מעולות. עם עינית 20 מ"מ הגעתי להגדלה כמעט 90 וראיתי דיסקה מלאה של השמש, עם המון התפרצויות בקצוות וגם אזורים פעילים ופרטים בפני השטח. בהמשך אנסה כוונון אופטימלי של ה-Quark ומסכות להקטנת קוטר הכניסה ל-50/60 מ"מ כדי לקבל יחס מוקד גדול יותר וניגודיות גבוהה יותר על פני השטח. בנוסף אנסה צילום עם ה-ASI290MM ומפחית x0.5 פשוט.

צילמתי קצת התפרצויות עם הפלאפון מוצמד לעינית, אבל הן עושות עוול למה שאפשר לראות בעין ובוודאי גם למה שאפשר להוציא בצילום פלנטרי עם מצלמה ייעודית.

הסיבה שבחרתי טלסקופ ו-Quark כפתרון לשמש ב-Ha ולא טלסקופ ייעודי או דואלי של Lunt היא בעיקר המחיר. טלסקופ ייעודי של 50 מ"מ עולה כ-900$ לפני Double Stacking והיה נדרש סקופ נוסף ללילה. טלסקופ דואלי של 60 מ"מ כבר עולה 1850$, שוב לפני שמדברים בכלל על DS. 

תצפית ויזואלית לילית

הופתעתי לגלות  שמיים נקיים לגמרי בערב שהיה אמור להיות מעונן. מיד הוצאתי את הטלסקופ החוצה וניסיתי את כל העיניות האפשריות על מגוון מטרות בולטות: הפלאידות, היאדות, הצביר הכפול, אנדרומדה וערפילית אוריון. בעינית 20 מ"מ (הגדלה 21, שדה 3 מעלות!) הייתה עקמומיות שדה מורגשת מאוד, כנראה באשמת חוסר ההתאמה של העינית XW20 לטלסקופ, יחד עם עקמומיות השדה הידועה שלה. עם 12 מ"מ כבר היה שדה ישר ויפה של 2 מעלות בהגדלה 35. בערפילית אוריון ניסיתי גם עיניות 5 ו-3 מ"מ עד ההגדלה המומלצת המקסימלית של פי 142.

תצפית ויזואלית בלילה היא לא הסיבה שבגללה קניתי את הטלסקופ הזה, אבל האפשרות של שדה רחב יכולה להיות מעניינת לתצפית במדבר על אובייקטים גדולים.

הדוגמה של צילום הפלאידות עם הפלאפון יחד עם עינית 12 מ"מ ממחישה יפה את גודל השדה:

IMG-20220201-WA0045.jpg.2248d4d6cd24b2a64228f01207855fba.jpg

לסיכום

הרושם הראשוני טוב מאוד ורמת הגימור והאיבזור של הטלסקופ מפתיעה לטובה. יש לי ציפיות גבוהות מהמשך התצפיות הויזואליות על השמש וגם מ-EAA בלי ועם מפחית אורך המוקד.

תגובות משתמשים

תגובה מומלצת

תתחדש! זה סקופ חלום שהייתי שמח שהיה מצטרף לאוסף 🙂 

אתה הולך להנות מאוד וגיא צודק - בינו ישפר לך את הניגודיות מאוד. הוא לא ישפר את היחס באתלון אבל הוא יחשיך את התמונה מספיק כדי שתקבל אפקט דומה. ברגע שתשים בינו לא תוריד אותו

קישור לתוכן
    שתף באתרים אחרים

תודה לכולם!

אני מחכה להזדמנות ל-EAA ראשון עם המערכת הזו, באמת מעניין.

לגבי בינו, בטוח שיעזור לי מאוד גם לשמש ב-Ha וגם לשמש באור לבן, לירח ולכוכבי הלכת עם המקסוטוב. כבר שנה וחודשיים מאז שהזמנתי את ה-Maxbright II... תאריך האספקה רק נדחה ונדחה. באדר מאכזבים מאוד בעניין הזה.

קישור לתוכן
    שתף באתרים אחרים

לפני 1 שעה Yossi Zamir אמר:

תודה לכולם!

אני מחכה להזדמנות ל-EAA ראשון עם המערכת הזו, באמת מעניין.

לגבי בינו, בטוח שיעזור לי מאוד גם לשמש ב-Ha וגם לשמש באור לבן, לירח ולכוכבי הלכת עם המקסוטוב. כבר שנה וחודשיים מאז שהזמנתי את ה-Maxbright II... תאריך האספקה רק נדחה ונדחה. באדר מאכזבים מאוד בעניין הזה.

מאיפה הזמנת?

האם ביררת אם יש ל-alpine astronomical במלאי? בוב מאוד זמין במייל ועונה מהר. תוכל לשלוח לכתובת שילוח בארהב, אם זה זמין אצלו.

קישור לתוכן
    שתף באתרים אחרים

לפני 1 שעה jonzm אמר:

מאיפה הזמנת?

האם ביררת אם יש ל-alpine astronomical במלאי? בוב מאוד זמין במייל ועונה מהר. תוכל לשלוח לכתובת שילוח בארהב, אם זה זמין אצלו.

מ-FLO. אבדוק אבל מאמין שגם שם אין מלאי... תודה

קישור לתוכן
    שתף באתרים אחרים

הצטרף לשיחה

אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

אורח
    Add a comment...

×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• פעילות אחרונה

1. 1

טלסקופ - רכישה

2. 1

טלסקופ - רכישה

3. 4

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

4. 4

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

• צור חדש...

Important Information