עבור לתוכן
 • צור חשבון
 • מאמר מספר 50: על מבנה היקום - חלק ראשון


  amiorr

  מאמר מספר 50: על מבנה היקום - חלק ראשון

  כתב עמי אור

   מאמר זה הוא המשך ישיר לקבוצת המאמרים בנושא היקום ממספר 33 עד 37, בגלל היקף המידע הרחב חילקתי את המאמר לשישה מאמרים . המידע במאמרים מתחיל ממבנים גדולים ויורד לרמת המיקרו.

  הערה: במאמר מכונות גלקסיות באות M שפירושה עצמים בקטלוג מסייר וכן באותיות NGC שפירושן עצמים בקטלוג הכללי החדש.

   לפי התאוריה המקובלת החל היקום במה שמכונה המפץ הגדול - אשר אירע לפני כ - 13.8 מיליארד שנה. ההתחלה הייתה נקודת אנרגיה חסרת ממדים הקרויה "סינגולריות כבידתית", שבה הכבידה, הצפיפות והטמפרטורה הם אינסופיים, עבור דרך פאזות שונות של אנרגיה,  חלקיקים, כוחות פיזיקליים, היווצרות יסודות כימיים ועד להתגבשות צבירי חומר שהיוו את חומר הגלם למבנים השונים ביקום. כל זה בתהליך בלתי פוסק של התפשטות - תהליך הנמשך עד היום ויימשך גם בעתיד, ומתבטא בכך שצבירי הגלקסיות מתרחקים אחד מן השני כפי שגילה אדווין האבל. גילוי קרינת הרקע הקוסמית ע"י וילסון ופנזיאס,  ותצפיות וגילויים נוספים, תומכים בתיאורה זו, שהפכה להיות התיאוריה המקובלת על היווצרות היקום.

  ההנחה המקובלת היא שקיים חומר אפל, חומר בלתי נראה שלא פולט או קולט קרינה כלשהי, ולכן קשה מאוד לאתרו.  החומר האפל הזה המצוי בתווך הבין-כוכבי הוא האחראי ליצירת המבנים הגלקטיים המתוארים בפוסט זה ובבאים אחריו.

  לפי החישובים. כ - 4% מהחומר ביקום הוא חומר "רגיל", 23% הוא חומר אפל, ו -  73% הוא אנרגיה אפלה (שגם עליה איננו יודעים כרגע הרבה והיא האחראית להתפשטות היקום). במילים אחרות, כל הכוכבים שאנו רואים ביקום המכילים חומר "רגיל" מהווים רק 4 אחוזים!! בלבד מתכולת החומר / אנרגיה ביקום.

  החומר האפל התאורטי מסביר לא רק את מהירות הסיבוב של גלקסיות, אלא גם את פיזורן של גלקסיות ביקום. אחת הבעיות הלא פתורות במודל המפץ הגדול, היא שלעומת קרינת הרקע הקוסמית שהיא כמעט במאה אחוז אחידה, פיזור הגלקסיות נראה אקראי ולא מוסבר, עם צבירי גלקסיות מצד אחד, וחללים ריקים, מצד שני. אמנם נצפו שינויים זעירים בצפיפות קרינת הרקע וייתכן ששינויי צפיפות קטנים אלה קיבצו סביבם יותר ויותר חומר באמצעות כוח הכבידה, וכך נוצרו במשך השנים גופים גדולים. הבעיה היא שגיל היקום אינו מספיק כדי להסביר את התהליך האיטי הזה. תוספת של חומר אפל מסבירה זאת, ולפי החישובים אחוז החומר האפל שנחוץ כדי להסביר היווצרות גלקסיות משינויי הצפיפות בקרינת הרקע, הוא בקירוב אותו אחוז שנחוץ כדי להסביר את מהירות הסיבוב של גלקסיות.

  ראו הסרטון להלן:

  https://youtu.be/4iC9Qi3y9q8

  לא ידוע מה טיבו של החומר האפל, והאם הוא קיים או שלתופעות יש הסבר אחר. תאוריה אחת גורסת שהחומר האפל הוא חומר באריוני רגיל כלומר נייטרונים ופרוטונים; תאוריה אחרת גורסת שהחומר האפל הוא חלקיקי הניטרינו המהירים, שהמסה שלהם היא אמנם זעירה אבל הם רבים מאוד.

  המבנה הנוכחי של היקום הוא תוצאה של חלקיק שנייה בזמן תהליך התפיחה שעבר היקום. במהלך התהליך הזה כל אי סדירות קטנה במארג החומר בגרעין הקדמון, נמתחה והוגדלה פי 10 בחזקת 78, במילים אחרות במקום בו הייתה צפיפות גבוה יותר, מיזערית של חומר, ייווצרו לאחר התפיחה "קורי העכביש" שיהוו את היסוד למבנה של רשת הגלקסיות הקיים היום ואילו במקום בו הייתה צפיפות נמוכה בצורה מזערית, ייווצרו לאחר התפיחה אותם אזורים ריקים ביקום בהם צפיפות הגלקסיות היא אפסית.

  המבנים ביקום, מהגדול לקטן הם: הרשת הגלקטית הכוללת את כל החומר והאזורים הריקים ביקום, הנימות או הקירות הגדולים, צבירי על הכוללים מאות או אלפים של צבירי גלקסיות, צבירי גלקסיות, קבוצות מקומיות של גלקסיות וגלקסיות בודדות.

  המאמר הבא מספר 51 - המשך

   

  גלקסיות הלוויין של שביל החלב.png

  מבנה קורי העכביש של היקום בו כל קו הוא נימה.png

  מבנים ביקום בקנה מידה גדול. ניתן לראות בבירור את רשת קורי העכביש של מקורות האור.jpg


  תגובות משתמשים

  תגובה מומלצת

  עדיין לא נוספו תגובות.  הצטרף לשיחה

  אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

  אורח
  Add a comment...

  ×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

    Only 75 emoji are allowed.

  ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

  ×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

  ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • פעילות אחרונה

  1. 0

   תצפית שמש - מצגת הסבר

  2. 10

   עיניות נוספות לטלסקופ החדש שלי

  3. 10

   עיניות נוספות לטלסקופ החדש שלי

  4. 10

   עיניות נוספות לטלסקופ החדש שלי

  5. 10

   עיניות נוספות לטלסקופ החדש שלי

×
×
 • צור חדש...

Important Information