עבור לתוכן
 • צור חשבון
 • מאמר מספר 63 - על בעיות לא פתורות בקוסמולוגיה ואסטרופיזיקה - המשך


  amiorr

  מאמר מספר 63 - על בעיות לא פתורות בקוסמולוגיה ואסטרופיזיקה - המשך

   

  מאת עמי אור

  המאמרים  59-63 דנים בבעיות הלא פתורות בקוסמולוגיה ואסטרופיזיקה. ישנן כמובן גם בעיות אחרות לא פתורות בפיזיקה, שיתכן ואתייחס אליהן בפוסט עתידי.

  קריאה מהנה ואשמח לענות על שאלות ולשמוע תגובות.

   חיים מחוץ לכדור הארץ

   31.     האם יש חיים אחרים ביקום? במיוחד האם יש חיים אינטליגנטים אחרים? אם כן, מה ההסבר לפרדוקס פרמי?

   פרדוקס פרמי (Fermi paradox) הוא שאלה שהועלתה על ידי הפיזיקאי אנריקו פרמי בשנות ה - 50 של המאה ה - 20, בשאלו: "אם אכן ישנם חיים תבוניים ביקום, אז היכן הם?"

  שאלה פשוטה זו היא נושא לדיון טעון בין מדענים וסופרי מדע בדיוני ברחבי העולם.

  באופן כללי, טענת הפרדוקס היא כדלקמן: התרבות האנושית הצליחה, תוך כ־5,000 שנה מאז המצאת הכתב, לשגר אדם אל הירח, וסביר שבעשורים הקרובים אף תשגר אנשים אל כוכבי לכת אחרים. בהנחה שמרגע שהושגה הטכנולוגיה להקים מושבות על פלנטות אחרות, כל מושבה תוכל בעצמה ליישב לפחות שתי פלנטות אחרות בתוך עשרות עד מאות שנים מזמן הקמתה שלה, ברור שקצב ההתפשטות של הציוויליזציה יהיה מעריכי. ציוויליזציה כזו תכפיל את מספר כוכבי הלכת שתחת שליטתה מדי מספר מאות שנים. חשבון פשוט מראה שתוך פחות מכ־5 מיליון שנה, ציוויליזציה טכנולוגית כזו תגיע אל כל קצוות הגלקסיה. מכיוון שגיל הגלקסיה מוערך ב־12 מיליארד שנה, גם אם נניח שהיא הפכה לראויה ליישוב רק במיליארד השנים האחרונות (הנחה שמרנית מאוד), ברור שאם הייתה תרבות טכנולוגית על כוכב לכת אחר בגלקסיה, היא הייתה צריכה מזמן להגיע לכדור הארץ.

   32.     האם נוסחת דרייק היא נכונה? אם כן, האם היא חיונית למציאת ציוויליזציות חוצניות?

  פרנק דרייק פיתח נוסחה שמחשבת האם יש חיים תבוניים בגלקסיית שביל החלב. הוא חזה שחיים תבוניים הם נפוצים מאוד ביקום ושקיימות כ - 10,000  תרבויות תבוניות בגלקסיה שלנו לבדה, בהסתמך על נתונים גולמיים כמו גודל וגיל היקום, הזמן הדרוש לאבולוציה, תדירות הופעתן של שמשות ופלנטות בגודל ומרחק המתאימים וכדומה. בניגוד לאמונה הרווחת, תהייתו של פרמי ניתנה לפני משוואת דרייק. לאחר שנוסחת דרייק התקבלה בחוגים מסוימים, הועלתה שאלתו של פרמי בשנית כמעין פרדוקס על תוצאת נוסחת דרייק, למרות שלא מדובר בפרדוקס לוגי מהסוג המקובל השתרש המינוח.

  אם ישנן כ-10,000 תרבויות חוצניות תבוניות, איך זה שטרם ראינו ולו אחת מהן? ישנן מספר היפותזות המנסות ליישב שאלה זו.

  •         היפותזת "כדור הארץ הנדיר" הטוענת שחיים רב תאיים מורכבים דורשים שילוב נסיבות הרבה יותר נדיר משחושבים.

  •         השאלה היא אנתרופוצנטרית מהגדרתה (היא מניחה שחייזרים יהיו בעלי מאפיינים דומים לשלנו, שאיפות דומות, ויכולות דומות).

  •         חיים תבוניים, המבוססים על פסיכולוגיה תחרותית ההכרחית לניצחון אבולוציוני הורסים את עצמם בהגיעם ליכולת טכנולוגית.

  •         אנו לא מחפשים מספיק זמן (טכנולוגיית רדיו מודרנית היא בת פחות מ-3 דורות אנוש).

  •         תרבויות המגיעות ליכולת טכנולוגיית רדיו, הן ברות גילוי במרחקים אסטרונומים רק בתקופת ההבשלה הראשונית של הטכנולוגיה (כיום שידורי כבלים, רשתות סלולריות ולוויינים חוסכים מאיתנו את הצורך לשדר בעוצמות גבוהות לאטמוספירה ומשם לחלל).

  •         המרחקים האדירים של החלל הבין כוכבי אינם מאפשרים תקשורת (ודאי דו-כיוונית) בין שתי תרבויות שונות בזמן סביר.

  •         חייזרים צופים בנו, אך מסיבות כלשהן אינם מתערבים, או שעושים זאת בסתר.

   33.     אות ה"וואו!": מהו טבעו של אות זה? האם האירוע הנדיר הזה היה אכן אמיתי? אם כן, מה מקורו?

  אות ה-"!Wow" היה אות רדיו חזק מאוד שזוהה ב-15 באוגוסט 1977 על ידי הרדיו-טלסקופ "האוזן הגדולה" של אוניברסיטת המדינה של אוהיו, ונשא את סימני ההיכר הצפויים של תשדורת שלא הגיעה מכדור הארץ או ממערכת השמש. האות נמשך במלואו 72 שניות, אבל לא זוהה שוב.

  ג'רי אהמן, שגילה את האות בשעה שעבד על פרויקט סט"י, התרשם כל כך מההתאמה של האות לחתימה הצפויה של אות בין-כוכבי באנטנה של הרדיו-טלסקופ, שהקיף את האותיות שמציינות את העוצמה של האות בפלט המודפס של המחשב - "6 EQUJ5", וכתב את ההערה "Wow!" בצדו של הדף. הערה זו הפכה לשמו של האות.

  תדירות 1420 מגה הרץ היא משמעותית בשביל מחפשי חיים תבונתיים מחוץ לכדור הארץ, משום שמימן, היסוד הנפוץ ביותר ביקום, מהדהד בערך ב-1420 מגה הרץ, ולכן חייזרים עשויים להשתמש בתדר כזה כדי להעביר אות חזק. התדירות של אות ה-!Wow תאמה בקירוב קרוב מאוד את תדירות המימן, שהיא 1420.40575177 מגה הרץ. שני הערכים השונים שניתנו לתדירות (1420.356 מגה הרץ ו-1420.4556 מגה הרץ) נמצאים באותו מרחק לתדירות המימן. הראשון קטן בערך ב-0.0498 מגה הרץ מתדירות המימן, והשני גדול בערך ב-0.0498 מגה הרץ מתדירות המימן. רוחב הפס של האות הוא פחות מ-10 קילו הרץ (כל עמודה בתדפיס מתאימה לערוץ רחב של 10 קילו הרץ; האות נמצא רק בעמודה אחת). אהמן חיפש ללא הצלחה הופעה חוזרת של האות בחודשים שלאחר הגילוי.

  ב-1987 וב-1989 נערך חיפוש אחר האות באמצעות מערך META, אבל הוא לא זוהה שוב.

  במבחן איתור אות שנעשה ב-1995 עבור SETI, כוון הרדיו-טלסקופ לאותה נקודה בשמיים שממנה הגיע אות ה-!Wow וסרק אותה כמה פעמים. לא התקבל שום אות. בבדיקה שנעשתה באמצעות המערך הגדול מאוד לא התקבל שום אות שדומה לאות ה-!Wow.

  ב-1999 נערך חיפוש נוסף אחר האות באמצעות רדיו-טלסקופ בקוטר 26 מטר, אבל לא זוהה שום דבר שדומה לאות ה-!Wow.

  עד היום לא נמצא הסבר מניח את הדעת לאות.

  הורדה.jpeg

  הורדה (3).jpeg


  תגובות משתמשים

  תגובה מומלצת

  עדיין לא נוספו תגובות.  הצטרף לשיחה

  אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

  אורח
  Add a comment...

  ×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

    Only 75 emoji are allowed.

  ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

  ×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

  ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
 • צור חדש...

Important Information