עבור לתוכן
 • צור חשבון
 • מאמר 34 – היקום: המשך חלק שני


  amiorr

  מאמר 34 – היקום: המשך חלק שני

  כתב: עמי אור

   התפשטות היקום לאחר המפץ הגדול

  לפי התאוריה המקובלת החל היקום במה שמכונה המפץ הגדול - אשר אירע לפני כ - 13.8 מיליארד שנה. ההתחלה הייתה נקודת אנרגיה חסרת ממדים, עבור דרך פאזות שונות של אנרגיה,  חלקיקים, כוחות פיזיקליים, היווצרות יסודות כימיים ועד להתגבשות צבירי חומר שהיוו את חומר הגלם למבנים השונים ביקום. כל זה בתהליך בלתי פוסק של התפשטות - תהליך הנמשך עד היום ויימשך גם בעתיד, ומתבטא בכך שצבירי הגלקסיות מתרחקים אחד מן השני כפי שגילה אדווין האבל, וכפי שהוסבר בפוסט הקודם – בתהליך הפוך, היקום מתכנס, ומביא להנחה שהכל מקורו בנקודה אחת – נקודת סינגולריות. גילוי קרינת הרקע הקוסמית ע"י וילסון ופנזיאס,  ותצפיות וגילויים נוספים, תומכים בתיאורה זו, שהפכה להיות התיאוריה המקובלת על היווצרות היקום.

  המפץ הגדול😞The Big Bang)  הוא תאוריה פיזיקלית שמתארת את היווצרות היקום. על פי תאוריה זו,  היקום התפשט מנקודה בודדת הקרויה "סינגולריות כבידתית", שבה הכבידה, הצפיפות והטמפרטורה הם אינסופיים. חוקי הפיזיקה המוכרים אינם יכולים לתאר נקודה זו ורק כעבור זמן פלאנק  שהוא 10-43   של שנייה (אחד חלקי 10 ואחריו 43 אפסים שניות) בערך, ניתן להחילם. זמן פלאנק הוא הזמן שייקח לפוטון שנע במהירות האור לעבור מרחק השווה לאורך פלאנק, 10-35 מטר. אורך פלאנק הוא האורך הקצר ביותר בעל משמעות פיזיקלית, והוא ב - 20 סדרי גודל קטן מקווארק. לפי עקרון אי הוודאות, זהו הרדיוס המינימלי של חור שחור, ולאורך קצר מזה אין משמעות, משום שאי אפשר לבצע מדידה פנימה מעבר לאופק האירועים של חור שחור.

  אותה סינגולריות קדמונית מכונה לעיתים "המפץ הגדול", אך המושג לעיתים גם מתייחס לשלב הקדמוני, הצפוף והחם של היקום. בכל מקרה, ל"מפץ הגדול" כאירוע, ניתן להתייחס בלשון הדיבור, כ"לידתו" של היקום מאחר שהוא מייצג את הנקודה בהיסטוריה בה חוקי הפיזיקה כמו שאנו מבינים אותם (ביחוד היחסות הכללית והמודל הסטנדרטי), כולל הזמן עצמו, התחילו לשחק תפקיד. הזמן שעבר מאז אותו אירוע — מה שנחשב גם כגיל היקום — הוא כ - 13.8  מיליארד שנים. נתון זה מתבסס על מדידות על ידי שימוש בסופרנובה מסוג A1, אשר משמשת כיום כנר סטנדרטי למדידת מרחקים ביקום, ומדידת תנודות בקרינת הרקע הקוסמית. (סופר נובה היא שלב אחרון בחייו של כוכב בעל מסה של יותר מ 10 מסות שמש אשר כילה את הדלק הגרעיני ובליבתו נותרה ליבת ברזל. ברגע היווצרות ליבת הברזל הכוכב קורס לתוך עצמו בקריסה גרביטציונית וכל החומר שהיה שייך, לכוכב קורס ומותז החוצה בגל הלם שקרינתו כקרינת גלקסיה שלמה. השארית היא כוכב ניטרונים או חור שחור. סופרנובה מסוג A1 נוצרת מספיחה של חומר לננס לבן והיא בעלת עוצמה דומה בכל מקום, ולכן היא משמשת נר סטנדרטי למדידת מרחקים ביקום אל גלקסיות אחרות כי עוצמת ההארה שלה ידועה על לידת כוכבים ומותם ראה בפוסטים הבאים 38-43).

  המפץ הגדול מתאר את התהליכים שהתרחשו מאז, ומהם נוצר היקום, נוצר הזמן, ממדי המרחב, והכוחות הפיזיקליים הידועים לנו כיום. עם הזמן התפשט היקום לכדי היקום המוכר לנו כיום. כל מקום ביקום של היום הוא המקום שבו התרחש המפץ.

  את "טביעות האצבע" של המפץ הגדול ניתן למדוד כיום, והתאוריה זכתה לפחות לארבעה אישושים מרכזיים: מדידת התפשטות היקום, גילוי קרינת הרקע הקוסמית, מידע שנאסף בטלסקופ BICEP ומצביע על אי-סדירות בקרינת הרקע הקוסמית שעשויה הייתה להיגרם מגלי כבידה בזמן שלב התפיחה של המפץ הגדול (ראה להלן בפוסט הבא), והתאמת כמות היסודות הקלים ביקום לתחזית של תהליך הנוקליאוסינתזה ביקום הצעיר. (בפיזיקה גרעינית, נוקליאוסינתזה (מילולית: הרכבת-גרעינים) הם תהליכים ראשוניים שבהם נוצרים גרעיני אטומים חדשים, הן מנוקליאונים קיימים, בעיקר פרוטונים וניטרונים, והן מגרעיני אטומים אחרים. גרעיני האטומים הראשונים נוצרו כשלוש דקות לאחר המפץ הגדול בתהליך שנקרא נוקליאוסינתזה של המפץ הגדול. היו אלה גרעיני מימן והליום שמהם הורכבו הכוכבים הקדמונים הראשוניים, וקבעו לפיכך את היחס הידוע בין שכיחויותיהם של מימן ושל הליום ביקום המוכר היום.)

  המאמר הבא 35 המשך

  מפת קרינת הרקע הקוסמית. המפה נבנתה על ידי סריקת השמיים ומיפוי מדוקדק של טמפרטורת קרינת הרקע שהיא בסביבות 2.73 מעלות קלווין..png

  פנזיאס ווילסון יחד עם אנטנת השופר שבאמצעותה גילו את קרינת הרקע הקוסמית. צילום מעבדות בל..jpg

  התפשטות היקום בעקבות המפץ הגדול.png


  תגובות משתמשים

  תגובה מומלצת

  עדיין לא נוספו תגובות.  הצטרף לשיחה

  אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

  אורח
  Add a comment...

  ×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

    Only 75 emoji are allowed.

  ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

  ×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

  ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • פעילות אחרונה

  1. 10

   עיניות נוספות לטלסקופ החדש שלי

  2. 10

   עיניות נוספות לטלסקופ החדש שלי

  3. 10

   עיניות נוספות לטלסקופ החדש שלי

  4. 10

   עיניות נוספות לטלסקופ החדש שלי

  5. 10

   עיניות נוספות לטלסקופ החדש שלי

×
×
 • צור חדש...

Important Information