עבור לתוכן
 • צור חשבון
 • ניווט למתחילים - חלק ב' - ניווט לפי הוראות


  כעת, אחרי שקראתם את חלק א', ואתם מזהים את קבוצות הכוכבים העיקריות הדרושות לניווט, אפשר להתחיל.

  במקרים רבים, אנחנו מקבלים (או יוצרים לעצמנו, בעזרת מפת שמיים או Sky Safari) הוראות לניווט המבוססות על אחת מהקבוצות הללו. רוב הניווט מתבצע פשוט בעין, רק בסוף עוברים לפיינדר ולעינית. מומלץ לעקוב אחרי ההוראות קודם כל ב-Sky Safari - מה שנקרא - תרגול על יבש. לבצע את כל הניווט באפליקציה, ורק אחר כך להרים מבט לשמיים.

  לדוגמא ניקח את גלקסיית אנדרומדה (M31)

  M31-Andromeda galaxy

  תמונה של גרשון דניאל, זמן חשיפה של 5.5 שעות.

  ההוראות למציאת הגלקסיה הן כאלו:

  • נאתר את הריבוע הגדול של פגסוס.
  • בריבוע עצמו, נאתר את הצלע המורכבת מהכוכבים שֶאָט - Scheat ואַלְפֶרָץ - Alpheratz. שימו לב - זה שלב קריטי - עלינו לזהות במפורש את שני הכוכבים הללו. אפשר לעשות זאת מאחר והריבוע הוא לא באמת ריבוע, ולא כל אחת מהצלעות שוות זו לזו. בנוסף, את שאט קל לזהות, כי בקרבתו יש עוד 2 כוכבים מחוץ לריבוע שזוהרים כמעט באותה עוצמה כמוהו.
  • נתחיל לנוע בקו ישר משאט לעבר אלפרץ, אורך הקטע הזה הוא כ-14 מעלות, מעבר לשאט נמשיך לנוע קצת כמעט באותו הקו, עם עיקול קל המתרחק מהריבוע, בערך כחצי גודל הצלע, 7 מעלות, עד שנגיע לכוכב קצת פחות בהיר משאט, דלתא אנדרומדה.
  • מדלתא אנדרומדה, נמשיך לנוע, עם הסטה דומה של הקו, מרחק דומה, 8 מעלות, עד לכוכב צהוב ובולט, מיראך - Mirach, בהירותו זהה לבהירות כוכבי הריבוע.
  • ממיראך, לוקחים עכשיו פניה של 90 מעלות, שוב לכיוון המתרחק מהריבוע, ומתקדמים כחצי הדרך כמו הקו בין דלתא אנדרומדה למיראך, 4 מעלות, עד שנגיע לכוכב עם בהירות דומה לזו של דלתא אנדרומדה, מיו אנדרומדה.
  • ממיו אנדרומדה, נמשיך בקו ישר את אותו המרחק, 4 מעלות - ונגיע לגלקסיה.
  • כוונו את הטלסקופ עם טלרד או נקודה אדומה לנקודה הזו - והגלקסיה תופיע מולכם בפיינדר. שימו את הגלקסיה במרכז הפיינדר והיא תופיע לכם בעינית (לא תראו אותה בצבעים כמו בתמונה למעלה... רוב הסיכויים שתראו כתם לבנבן מאורך).

  העיקרון שמודגם כאן חוזר על עצמו בהרבה מאד מקרים - את רוב הניווט אנחנו מבצעים פשוט עם העין, היד המושטת, ומדידת המרחק לפי עקרונות כף היד. רק שמגיעים לאזור בו האובייקט שלנו אמור להמצא, עוברים לפיינדר ולעינית.

  51666376433_ee2a776024_b.jpg

   

  מאמר המשך - חלק ג' - ניווט עם פיינדרסקופ


  תגובות משתמשים

  תגובה מומלצת

  עדיין לא נוספו תגובות.  הצטרף לשיחה

  אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

  אורח
  Add a comment...

  ×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

    Only 75 emoji are allowed.

  ×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

  ×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

  ×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
 • צור חדש...

Important Information