עבור לתוכן
 • צור חשבון
 • entries
  95
 • comments
  384
 • views
  6,047

תצפית אינטימית של תחילת יוני


Ilan Shapira

513 צפיות

אחרי שבשבוע שעבר תחזית מזג האוויר די סגרה לנו את המדבר ואנשים עלו לרמת הגולן השבוע קיבלנו שבוע נקי וצלול.

ביום שלישי @Guydive זרק שהוא שוקל להגיע לדרום לתצפית ולשמחתי גורמים אחרים שיחקו לטובתי והחלטתי להצטרף.

בפעם הקודמת הגעתי למדבר עם מראה ראשית מלוכלכת והיה לי זמן לשטוף רק את המראה המשנית (משפיע אפילו יותר). הפעם לא וויתרתי וביום שלישי בבוקר הוצאתי את המראה ונתתי לה שטיפה יסודית.

20220531_093529

לא רק המראה סבלה מהאבק הנוראי של תחילת האביב וכבר העברתי נקיון על שאר חלקי הטלסקופ

לפני:

20220531_091609

אחרי:

20220531_092535

ביום שלמחרת אחרי שסיימתי עם הסידורים האחרים שנפלו עלי בבוקר העמסתי הכל במהירות שיא ובצהריים גיל הצטרף והעמיס את הטלסקופ והציוד שלו לרכב שלי ונסענו יחד דרומה - 35" של אופטיקה ברכב אחד.

בדרך דרומה עוד הספקנו לעצור ולעזור לגיא עם תקלה קלילה ברכבו ועדיין הספקנו להגיע כשעה וחצי לפני השקיעה ולהקים את הציוד בנחת

20220601_170520

הפעם התצפית הייתה מצומצמת מאוד - חמישה טלסקופים בסה"כ ושישה אנשים. חוץ מאשר גיל וגיא, גם נוח ואשתו הצטרפו אלינו ומיכאל קון הצטרף ממש עם רדת החשיכה והשלים את המניין.

נוח עם הטלסקופ הנהדר שלו מבית Teeter:

20220601_193526

אני עם הטלסקופ מוכנים ללילה

20220601_193856

ומבט על כל שדרת הטלסקופים (לפני שמיכאל הצטרף):

WhatsApp Image 2022-06-03 at 10.22.27 AM (3)

 

WhatsApp Image 2022-06-03 at 10.22.27 AM

אז בניגוד לתצפיות האחרונות שכללו עשרות אנשים הפעם באמת הייתה תצפית מאוד מאוד אינטימית ולשמחתנו השמיים שיתפו פעולה ועשרות כוכבים צצו להם עם רדת החשיכה.

20220601_195821

הערב התחיל כצפוי עם רוחות שדי הציקו אבל ניצלנו את הזמן הזה בשכיבה\ישיבה ובהייה בשמיים הנפלאים שלנו. ראינו די מהר שהראות והשקיפות בלילה הזה פשוט ברמה עם התצפיות הטובות ביותר שהיו לנו וכאשר הרוח נרגעה היציבות הייתה נהדרת. גם כוכבים בהירים נראו ממש pinpoint והתקווה לתצפית מיוחדת במינה התחילה להתגשם.

גם שביל החלב מתחיל לעלות מוקדם יותר ואיתו אובייקטים מעניינים רבים.

20220601_231127

לא עבדתי על יותר מדי אובייקטים הלילה הזה אבל התעמקתי בכמה מהם בצורה מאוד עמוקה - בהגדלות נמוכות וגבוהות ועם ובלי פילטרים על מנת לראות את ההבדלים.

התחלתי באחד האזורים האהובים עלי - coma Berenices. שם צפיתי ב M53 גלקסיית המחט וגלקסייה נוספת - NGC4559. גלקסיית המחט נראתה בצורה ברורה וחדה ביותר. שביל האבק, הגרעין שבולט מעט יותר לצד אחד פשוט נהדר. צפינו בה גם בהגדלה נמוכה\בינונית של X85 וגם בהגדלה של X225 התנאים אפשרו צפייה בהגדלות כאלה ללא שום בעיות והגלקסיה פשוט מילאה את העינית מקצה לקצה. מייד שיתפתי את נוח  שהתמקם קרוב אלי שיצפה גם בעצמו.

M51

משם עברתי ל M51. אובייקט שכבר צפיתי בו עשרות פעמים אבל הפעם חיכתה לי הפתעה מופלאה. גם בהגדלה נמוכה של 60 ניתן היה לראות את הזרועות והצורה הספירלית של המערבולת בצורה ברורה ביותר, את הגלקסיה השכנה והזרועה שמחברת בניהן. לא לחינם זה אחד האובייקטים הנצפים והמצולמים ביותר שיש. עברנו להגדלות של X85 ומשם קפצנו ל X225 והפרטים פשוט קפצו החוצה. זרועות ספיראליות עם הפרדה ברורה וכהה בינהן, אזורים של אבק מרוכז, הזרוע המחברת והחלק הכהה שמסתיר חלק מהגלקסיה הקטנה יותר גם נראו נהדר. זו אחת הפעמים הבודדות שממש ניתן היה לראות פרטים ומבנים בגלקסייה הקטנה.

כששמעתי מנוח שיש לו עינית שתיתן לנו הגדלה של X300 שאלתי אם אפשר להשתמש בה ואכן, התנאים אפשרו את ההגדלה הזו ללא שום בעיה וכמות הפרטים השאירה אותנו עם לסתות פעורות.

גלקסיות בווירגו

נוח קרא לי לצפות בגלקסיות האנטנה - שתי גלקסיות שנמצאות בתהליך של התנגשות וניתן היה לראות ממש יפה את החיבור שלהן אבל שעדיין הן מצליחות לשמור על חלק מעצמאותן. משם גלשנו לתיאוריה שאולי שתי הגלקסיות האלה לא באמת נמצאות בהשפעה כבידתית אחת על השניה אלא ש M86 משפיעה עליהן. זה היה קצת מוזר כי המרחק בין האנטנה לבין M86 הוא די גדול. אחרי שלא הצלחנו להבין איך ואם זה יכול לקרות נוח, שהגיע מצוייד בספרות פתר את העניין - לא מדובר באנטנה אלא ב Eye Galaxies - שתי גלקסיות שנמצאות ב Markarian's chain והן אכן קרובות ל M87 שגם היא חלק מהשרשרת. מסתבר ש NGC4438 אכן מושפעת כבידתית מ M86 ועשינו מאמצים רבים על מנת לראות את ההבדלים בין שתי הגלקסיות. זה נראה יפה מאוד ש NGC4438 היא הגדולה יותר מבין השתיים, וצורתה לא סימטרית ומוארכת בגלל ההשפעה הכבידתית של M86.

Eye Galaxies אכן משפיעות אחת על השניה והחוקרים משוכנעים שבעבר הרחוק הן הגיעו למרחק של 16,000 שנות אור בלבד אחת מהשניה מה שגרם ל NGC4435 לאבד חומר רב ובצפייה קפדנית ניתן היה לראות חלק מהחומר הזה בין הגלקסיות.

שאר השרשרת Markarian's Chain הייתה נפלאה וניתן היה לראות לא מעט גלקסיות בשרשרת עצמה ומסביב.

מרכז שביל החלב

שביל החלב זרח בצורה מפוארת והביא איתו מספר עצום של צבירים מכל הסוגים - בעיקר כדוריים ואת ערפיליות הקיץ.

20220602_025929

אחד האובייקטים שבו התעמקתי מאוד הייתה ערפילית הלגונה - M8

תמונה - מתוך Skysafari (בהגדלה בינונית\נמוכה ראו שדה רחב הרבה יותר)

M8-Misti.jpg

בזכות התנאים הנפלאים הצלחתי לראות אזורים בערפילית הזו שלא ראיתי בעבר. החלק הבהיר יותר (בחלק הימני של התמונה), הנהר השחור שעובר משמאלו והחלק השני עם הצביר הפתוח NGC6530. אפילו חלקים דקים של אבק כהה הצלחתי לראות וזה דבר שמעולם לא עשיתי. גם כאן עברתי להגדלה גבוהה ופשוט טיילתי על הערפילית. מה שיפה שהיא פשוט גדולה - יותר גדולה ממה שנראה במבט חטוף וגיא ציין זאת אחרי שהוא גם צפה בה - ראו חלקים רחוקים יותר מהמרכז ואפילו הצלחתי לראות כוכבים חיוורים במרכז ששימשו אותי בהבנה שאני ממש רואה את פס האבק הדק שם על חוף "הנהר השחור"

image.png.cbbaa1535a7e10d2821a8088ac38e3d4.png

Sagittarius Star Cloud

"הענן" נראה יפה מאוד גם בעין בלתי מזויינת וברגע שצופים בו דרך הטלסקופ מקבלים שטיח צפוף של כוכבים שבתוכו ניתן לזהות צבירים וערפיליות. אובייקט חובה לתקופת הקיץ וכזה שכדאי מאוד לחזור ולצפות בו שוב ושוב על מנת להבין את העושר העצום של הפרטים והאובייקטים שהוא מכיל. מעט מתחת לענן, יש שלוש ערפיליות שמשום מה Skysafari קורא להן Bright Nebula רק שהן לא ממש בהירות ודי קשה להפריד אותן מרקע הכוכבים באזור אבל אחרי כמספר דקות של התעמקות מצאתי אותן מסודרות יפה וברגע שמבינים איפה הן מתחילים להבחין בערפיליות שלהן - שלושה אובייקטים בשדה אחד שזו הפעם הראשונה שאני מבחין בהם.

הטריפיד

גם הטריפיד נראתה נהדר. ה X שנוצר משבילי אבק כהה במרכז היה חד וברור - עם ובלי פילטר והפעם קלטתי כמה הערפילית גדולה ממה שהורגלתי לחשוב. אפשר היה לראות שלוחות של אבק בכל הכיוונים. צפיתי בה עם ובלי פילטר. בעוד הפילטר מדגיש את שבילי האבק בחלק האדום של הערפילית הוא מסתיר את החלק הכחול - שלרוב דורש ראות טובה ומפתח בינוני ומעלה. ללא הפילטר שני החלקים נראו בצורה ברורה מאוד וגם שלוחות האבק שמסביב. עוד אובייקט שאני ממליץ מאוד להתמקד בו עם הגדלות של 150 ומעלה אם אפשר ופשוט לראות את הפרטים קופצים החוצה לאט לאט ככל שמתעמקים בו.

הנשר - M16

כאן לקחתי על עצמי לנסות ולזהות את האזור בו נמצאים עמודי הבריאה. להפתעתי זה לא היה קל אבל ראו יפה מאוד את החלק הכהה יותר ממש עוטף חלקית את אחד משני הכוכבים הבהירים של הערפילית. לא הגעתי להגדלות ממש גבוהות וחבל אבל האזור היה ברור מאוד.

Cygnus

מאחר ושביל החלק למעלה זה אומר שהברבור על שלל האוביייקטים שבו מגיע לגובה של תצפית בשעה די סבירה.

הצצתי בערפילית North America ונוח שגם התעמק בה אפילו מצא את הבית שלו בארה"ב. משם עברנו - איך לא - ל Veil. כאן כבר היה צורך לשבת טוב ולהתרכז. כל כך הרבה פרטים - גם בחלק המערבי, גם במזרחי וגם במרכז. המטאטא של המכשיפה נראה חד ושבילי האבק הכהה נראו כאילו ילד ללא חוש ציור מפותח מדי קישקש שם עם עיפרון. גם כאן נתתי לנוח להתרכז בערפילית. באמת אחת הפעמים הטובות ביותר שראיתי אותה.

קינחנו עם גלקסיית אנדרומדה שאמנם הייתה נמוכה יחסית ועדיין סבלה מכיפת זיהום אור קטנה בצפון מזרח אבל היא מילאה את העינית ואי אפשר היה להתבלבל מה רואים.

התמונה לא מוצלחת במיוחד אבל ניתן לראות את קסיופיאה ומצד ימין מריחה קלה - אנדרומדה

20220602_030906

לקראת הבוקר צדק מאדים ונוגה נתנו כניסה מרשימה. הטלסקופים כבר היו מקופלים ופשוט ישבתי בכיסא וצפיתי בעלייתם ודווקא את שבתאי פיספסתי:

20220602_040253

סיום הולם לתצפית פשוט מיוחדת במינה.

לסיכום

צפינו בלא מעט אובייקטים נוספים אבל גולת הכותרת באמת הייתה היכולת להתמקד באובייקטים גדולים ולראות אזורים פנימיים שלהם. לרוב אני עושה זאת עם אובייקט אחד או שניים אבל הפעם באמת הקדשתי לצפייה מעמיקה ובחלקים גדולים אפילו לא סימנתי אובייקטים. זו עוד אחת מהסיבות לסיכומים האלה - זה עושה סדר בראש.

היה לי כבוד גדול להכיר את @Noam, ללמוד ממנו לא מעט וגם לצפות דרך הטלסקופ הנהדר שלו. ממה שאני יודע, Teeter הפסיק לייצר אותם או שעבר לייצור מאוד מאוד מצומצם - חבל.

רשימה חלקית של אובייקטים

Target Common Names Target Catalog Numbers
Omega Nebula,Swan Nebula,Checkmark Nebula M 17,NGC 6618,LBN 60
Sagittarius Star Cloud,Delle Caustiche M 24,IC 4715,ESO 591-1
  NGC 6514
Eyes Galaxies,Markarian's Chain NGC 4435,UGC 7575
Eyes Galaxies,Markarian's Chain NGC 4438,UGC 7574
  NGC 4559
  NGC 6590,IC 4700,LBN 43
Lagoon Nebula M 8,NGC 6523,LBN 25
  NGC 6589,LBN 46
Hercules Cluster M 13,NGC 6205
  NGC 5897
  IC 1284,Gum 78,RCW 153

11 תגובות


תגובה מומלצת

איזו חוויה מדהימה, נשמע שהיה תענוג. הספקתם המון. כנראה שלפעמים כן צריך גם לפנות זמן לגיחות באמצע שבוע כשמתאפשר 🌺🌷

קישור לתוכן

תודה על השיתוף אילן! כמו תמיד, תענוג לקרוא ונותן חשק לעזוב הכל ולנסוע דרומה.

אתחיל לצבור ימיי חופשה לתצפיות אמצע השבוע. זה כבר הופך לחוק עננות ימיי שישי..

צ'ירס!

קישור לתוכן

ממש סיכום פנטסטי. יש משהו לומר בזכות היכולת לא לרוץ אחרי אובייקטים אלא לעצור ולהתעמק בהם וככה להוציא מהם (וממך) עוד ועוד. מחכה בקוצר רוח לתצפית מדבר כזו - אינטימית אבל לא בודדה.

 

תודה אילן!

קישור לתוכן

תודה על הסיכום! אחרי יותר מידי זמן בלי תצפית במדבר, הוא מאפשר עם קצת דמיון כמעט להרגיש שהייתי שם איתכם.

Bright Nebula בסקיי-ספארי מעיד על סוג הערפילית (פליטה או החזרה) ולא על הבהירות שלה.

דרך אגב, איך מוציאים משם טבלה כזו של האובייקטים שצפית בהם?

קישור לתוכן

יופי של סיכום אילן. באמת הייתה תצפית עם תנאים מצויינים. אני חזרתי עם טעם של עוד . עד עכשיו נזכר במראה המפואר שהיה לm51 , מערבולת במלוא תפארה. שמח מאוד שהצלחתי לצאת לתצפית ושינוי שיש היום בתחזית לתנאים בדרום רק מוכיח שחייבים לנצל הזמנויות כאלה אחרת הטלסקופים שלנו נשארים תחת כיסויים במחסן במקום שיהיו תחת כיפת שמיים זרועי כוכבים.

קישור לתוכן

אנו רק אוסיף שנהניתי מאוד מהמפגש עם אנשים, כל אחד עם ציוד מיוחד וטוב ועם הגישה אישית שלו. הכל היה מושלם - אפילו השמיים!

במיוחד היה לי טוב שהיה לידי אילן. שוחחנו הרבה. אני בדרך כלל מתאמץ להוציא את המקסימום ולראות פרטים עדינים בגלקסיות וערפליות - לפעמים לא ברור לי עם אני מדמיין או אני רואה בבירור דבר שנמצא: מה טוב שיש טלסקופ 20״ קרוב אלי - הוא נתן אישור סופי שראיתי את הזרועות ספירליות בM51, הגשר בין הגלקסיות ופרטים דקים ב veil nebula.  השקעתי די הרבה זמן באוביקטים האלו.

ראיתי את כל הveil בטלסקופ שלי (10״) בטלסקופ של אילן וגם בבינו המדהים של גאי. בכל מיני הגדלות - הצד המערבי, הצד המזרחי ומשיש ביניהם. הבינו מוסיף המון והמראה של החלקים העדינים ביותר נראים טוב בטלסקופ הטוב של אילן.

כל כך נהניתי מהבינו של גאי שהזמנתי אחד כזה.

בנוסף צפיתי בעוד כ10 אוביקטים. הראשון היה הירח לפני שהוא שקע - ושם אני ואשתי ראינו יפה את humboldt crater ממש בקצה - גדול, מואר טוב ומרשים. כאן מצורף רשימה  חלקית של אוביקטים העיקריים שצפיתי בהם:

image.png.d5ce1918d08a40dedaa25a49939a7efe.png

כבר צריך להתכונן לשבת - אז שבת שלום וחג שמח לכולם ולצופים הערב - בהצלחה! תהנו...

נח

קישור לתוכן
לפני 5 שעות Liron.na אמר:

איזו חוויה מדהימה, נשמע שהיה תענוג. הספקתם המון. כנראה שלפעמים כן צריך גם לפנות זמן לגיחות באמצע שבוע כשמתאפשר 🌺🌷

תודה!

כן, לפי מזג האוויר בשנה האחרונה צריך (אם אפשרי) לנצל כל שביב של שמיים נקיים.

קישור לתוכן
לפני 5 שעות Joe אמר:

תודה על השיתוף אילן! כמו תמיד, תענוג לקרוא ונותן חשק לעזוב הכל ולנסוע דרומה.

אתחיל לצבור ימיי חופשה לתצפיות אמצע השבוע. זה כבר הופך לחוק עננות ימיי שישי..

צ'ירס!

תודה! שמחתי שאהבת את הסיכום 🙂

זה ממש נראה שיש איזו קללה על ימי שישי לאחרונה אבל עם קצת גמישות מצליחים לתפוס איזה חלון נקי לתצפית

קישור לתוכן
לפני 5 שעות jonzm אמר:

ממש סיכום פנטסטי. יש משהו לומר בזכות היכולת לא לרוץ אחרי אובייקטים אלא לעצור ולהתעמק בהם וככה להוציא מהם (וממך) עוד ועוד. מחכה בקוצר רוח לתצפית מדבר כזו - אינטימית אבל לא בודדה.

 

תודה אילן!

תודה!

כן, התמקדות באובייקטים, גם כאלה שכבר ראית עשרות פעמים יכולה לספק פרטים חדשים לגמרי  זה דורש יכולת להתרכז והשקעה של זמן אבל זה תענוג גדול.

חייבים להיות מתואמים לפעם הבאה ולהפגש במדבר

קישור לתוכן
אורח
Add a comment...

×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • Blog Entries

  • 2 comments
   במוצאי שבת נערכה תצפית גדולה יחסית באזור חשוך בדרום הארץ. השתתפו בתצפית כ-25 תצפיתנים וצלמים, כולל כמה משפחות עם ילדים. אם ספרתי נכון היו כ-15 טלסקופים, החל משובר אור אכרומטי 40 מ"מ (פירוט בהמשך) ועד דובסוניים גדולים של 14, 16 ו-"18.
   התנאים היו טובים. כבר לאורך הדרך מהצפון ועד הדרום היה ברור שהשמיים נקיים יחסית והשקיפות צפויה להיות טובה מאוד. גם היציבות הייתה די טובה. לא היו עננים בכלל והלחות הייתה נמוכה.

   בתחילת התצפית הרוח החזקה והפרוג'קטור של המקומיים התחרו ביניהם מי מפריע יותר. הפרוג'קטור כובה יחסית מהר, אבל הרוח דעכה לאט יותר. בסופו של דבר הכל הסתדר והיה אפשרי להנות מהמראה הנהדר של שביל החלב, אלפי כוכבים, אובייקטי DSO וכוכבי לכת, בעין, במשקפות ובטלסקופים.
   מה שהיה מיוחד מבחינתי הוא שהגעתי לתצפית רצינית בדרום עם הבת שלי (בת 6) בפעם הראשונה. מה לעשות שדובסוני של "10 ובוסטר לא נכנסים יחד ברכב פרטי קטן יחסית, אז זו הייתה גם הפעם הראשונה שלקחתי למדבר מערך קטן: חצובה ידנית AZ5 על טריפוד פחמן קל ושני טלסקופים קטנים. הראשון, ללילה, שובר אור טריפלט GT71 באורך מוקד 420 מ"מ, שכבר הרבה זמן תכננתי לקחת כדי להנות מהשדה הרחב שלו. על השני אפרט וארחיב בסוף.
   הבת שלי לא החזיקה מעמד המון זמן לפני שהתעייפה אבל הספיקה לראות צבירי כוכבים וערפיליות במרכז שביל החלב, את הצעיף, כמה צבירים בטלסקופ של אסף ונהנתה מטיול בשביל החלב במשקפת. לסיום הלילה מבחינתה, שבתאי עם טבעותיו, מרווח קסיני ו-4 ירחים בהגדלה גבוהה וצביר הרקולס בדובסוני "16 של שמוליק. מקווה שהיא תמשיך להגיע לתצפיות ולהתעניין.
    
   מבחינתי שובר האור הקטן של 71 מ"מ הצטיין בכמה דברים, בשדות של 2, 3 ו-5° (!):
   - צבירי כוכבים פתוחים גדולים ושדות כוכבים כמו הפליאדות, היאדות, סגיטריוס, אזור קסיופאה ועוד.
   - גלקסיית אנדרומדה העצומה.
   - הפתיעה מאוד לטובה ההליקס, הערפילית הפלנטרית הגדולה ביותר בשמיים, עם UHC בשדה של 3°. גם המשקולת והטבעת היו נחמדות.
   - אולי המראה הכי מיוחד בשדה של 5° היה ערפילית הצעיף שנכנסה כולה והייתה בהירה ובולטת עם פילטר O3. כל צפון אמריקה נכנסה בקלות ונראתה לא רע בכלל גם היא.
   היו גם נסיונות פחות מרשימים, בעיקר עם פילטר Hbeta על Gamma Cygni שבה זיהיתי בקושי חלקים עמומים וערפילית קליפורניה שראיתי את כל הצורה שלה אבל רק בראיה מוסבת ובמאמץ. גם ערפיליות הלב והנשמה או חדק הפיל עם UHC/O3 נראו חיוורות מאוד ביחס לציפייה שלי, אם בכלל. אולי המפתח הקטן כבר לא לגמרי מספיק במקרים האלו, גם אם הייתי בהגדלה נמוכה ואישון 5 מ"מ.
   בין לבין יצא לי להציץ בטלסקופים הגדולים יותר. ראויות לציון גלקסיית הפסל עם המון פרטים וגלקסיה NGC891 עם פס כהה באמצע שראיתי בראיה מוסבת. גם צדק ושבתאי נראו טוב בהגדלות גבוהות וברגעי התייצבות של הרוח היה ממש נהדר ומפורט. קצת אוריון לקינוח, יפה אבל לא גבוה מספיק וגם אני פרשתי לישון בסביבות השעה 2.
    


   בבוקר קמנו למראה מדברי יפה והשמש עלתה. זה היה הזמן לצפות בה עם לונט 40 מ"מ, טלסקופ שמש קטן אבל מעולה, אולי עם היחס הנאה לקוטר מהגבוהים ביותר שיכולים להיות. הראה המון פרטים גם בפני השטח וגם בקצוות והיו התפרצויות גדולות ומרשימות (מצרף דוגמה להמחשה של צילום עם פלאפון מוצמד לעינית, בעין זה הרבה יותר מרשים). שמחתי שהרבה מהמשתתפים הצטרפו וראו את המראה הנהדר של השמש ב-H alpha בעצמם. זהו, היה נהדר ואני כבר מחכה לתצפית הבאה.


  • 3 comments
   צדק נחשב בעיני ככוכב הלכת היפה ביותר לצילום (כן, יותר משבתאי). מאז ומעולם הייתי מרותק ממנו, והשינויים שרואים בו דרך הטלסקופ.
   מאז שקניתי את הטלסקופ שלי, אוריון SkyQuest 6XT plus - דובסוני של 6 אינטש עם אורך מוקד 1200 מ"מ - F8, נהניתי לצפות דרכו בצדק, וכמובן גם לצלם אותו.
   הקולג' הבא מתאר את ההתפתחות של צילומי צדק שלי שנעשו כולם דרך אותו הטלסקופ. הסדר הכרונולגי של הצילומים הוא משמאל לימין ומלמעלה למטה.
    
   מקרא
   1. (שמאלי עליון) - צילום דרך הטלפון, פריים בודד, כאשר הטלפון מוחזק ידנית מול העינית - יוני 2021.
   2. (אמצעי עליון) - צילום דרך הטלפון, כאשר הטלפון מחובר לעינית עם מתקן מתאים, צילום של סרטון, הערמה ועיבוד. עקיבה ידנית.
   3. (ימני עליון) - צילום עם מצלמת סבוני SV105. צילום של סרטון, הערמה ועיבוד. עקיבה ידנית.
   4. (שמאלי תחתון) - צילום עם מצלמת סבוני SV105. צילום של סרטון, הערמה ועיבוד. עקיבה ידנית.
   5. (שני משמאל תחתון) - צילום עם מצלמת סבוני SV705. צילום של סרטון, הערמה ועיבוד. עקיבה ידנית.
   6. (שני מימין תחתון) - צילום עם מצלמת סבוני SV705. צילום של סרטון, הערמה ועיבוד. עקיבה בעזרת פלטרפומה משוונית.
   7. (ימני תחתון) - צילום עם מצלמת סבוני SV705. צילום של סרטון, הערמה ועיבוד. עקיבה בעזרת פלטרפומה משוונית - יולי 2023.
  • 4 comments
   בערב יום שישי האחרון, גם עקב תנאי מזג אוויר פחות טובים בדרום הארץ, נפגשנו מספר תצפיתנים ובני משפחתם לתצפית קיצית ברמת הגולן. הגענו מכל קצוות הארץ, מהקריות, ועד לאזור מרכז הארץ.
   התחזית דיברה על לילה חמים, של 23 מעלות, ללא רוח או אובך, והצפי היה לתנאים טובים מאד.
   @Guy כרגיל היה הראשון בשטח, ודיווח על קרוואן חשוד שחונה לו במקום התצפית, עם שתי מכוניות לצידו. חשוד, מאחר ואנחנו ממש לא רוצים איתנו בתצפית עוד משתתפים לא קרואים שלא מקפידים על משמעת חושך. מאחר ולא היה איש בקרוואן, וכבר היה מאוחר לחפש נקודת תצפית אחרת, הוחלט להשאר בנקודה המיועדת ולקוות לטוב... אני רק אציין שמתישהו התעורר חשד שכמעט הביא אותנו להזמנת משטרה למקום, אבל נשאיר את הסיפור הזה להמשך.
   אני הגעתי למקום רגע לפני השקיעה, אחרי שרוב התצפיתנים כבר היו במקום, כולל @Ehud Spiegel שכבר הקים שתי עמדות - את גולי (C11) עם הממזר (אכרומט 70 מ"מ) כפיינדר, ועוד עמדת EAA עם דוד (אפו 72 מ"מ), לצורך בדיקת אפליקציית OLS הנהדרת של @Artyom.


   השמש החלה לשקוע, הטמפרטורות התחילו לצנוח במהירות, הרבה מתחת ל-23 המעלות החמימות ש"הובטחו" לנו על ידי התחזית, והתייצבו סביב ה-18-19 מעלות בתחילת הערב, וירדו עד ל-16 בסופו - מה שבסופו של דבר הביא את כולם לעבור לביגוד קצת יותר חם מהצפוי (מי שזכר להביא). למזלנו, שאר התחזית לא אכזבה, וקיבלנו לילה בהיר ויפה, לחות לא מורגשת של 50 אחוזים, ללא טיפה של אובך או עננים, וכמעט ללא רוח. מלבד פרצי רוח מוזרים שכל פעם הגיעו בטמפרטורה אחרת. כאילו מישהו פותח מזגן פעם אחת על חימום ופעם על קירור.
   התמונה הבאה היא של אזור התצפית מייד עם השקיעה, עוד לפני חושך אסטרונומי. ניתן לראות בחזית התמונה את הדובסוני 6 אינטש שלי על הפלטפורמה המשוונית שבניתי. שידרגתי לאחרונה את הפלטפורמה על ידי החלפת הגלגלים בה למשטחי טפלון, מה שהוסיף יציבות רבה לכל המערכת. הפלטפורמה הזו מאפשרת לכל טלסקופ שמונח עליה לעקוב אחרי השמיים, ובכך נותנת לתצפיתן אפשרות להתעמק בתצפית בלי צורך "לרדוף" אחרי האובייקט בו הוא מתבונן. שדרוג רציני של חווית התצפית.

   כשהגיע החושך האסטרונומי, התגלה לפנינו שביל החלב במלוא הדרו. אולי טיפה פחות בולט מאשר במדבר, אבל מרשים לא פחות.

   אגב, התמונה הזו, וזו שאחריה, של שביל החלב שחוצה את משולש הקיץ, צולמו במוד האסטרו של טלפון סמסונג גלקסי S22 אולטרה. המוד הזה מאפשר לבצע חשיפות ארוכות ביותר ללא עקיבה (4 דקות לתמונה הראשונה, ו-10 לשנייה), כאשר התוכנה של הטלפון יודעת לפצות על תנועת הכוכבים. מרשים ביותר.

    
   התצפית התנהלה בכיף ובשמחה, במיוחד עם הילדים והנכדים של אהוד.
   אני התחלתי כמובן עם M51, שנמצאת בנקודה מצויינת לפתוח איתה תצפיות בחודש יולי, עברתי על צבירים פתוחים וסגורים למיניהן, על אזור משולש הקיץ, וחיכיתי ששביל החלב טיפה יתרומם מעל העצים, על מנת שאוכל להתעמק בו כמו שצריך.
   בין לבין, עברתי בין הטלסקופים השונים של כולם, דובסוניים של 10 ו-12 אינטשים, וכמובן הרבה קפיצות לראות את השמיים דרך גולי של אהוד.
   אחת הנקודות שמאד עניינו אותי היתה לבצע השוואה בין מה שרואים בגולי, כזכור C11 ענקי ומעולה (עם תו מחיר שלא נציין פה), והפיינדר הממזרי שלו, סלסטרון אכרומט 70 מ"מ בעלות של מספר עשרות דולרים בלבד. להפתעתי, מה שראיתי בממזר היה פשוט מהמם. כמובן שבגולי או בדובסוניים השונים ראו יותר טוב, אבל אם ההפרש במחיר בין גולי לממזר היה כמו ההפרש באיכות הצפייה, היה אפשר לקנות את גולי במחיר הרבה יותר זול... ראיתי בממזר את צביר הרקולס יפה וברור. לא עם ההפרדה שהמפתחים הגדולים נותנים, אבל זה לא היה כתם, ראו בבירור שמדובר בצביר מרשים. הלגונה (M8), נראתה ממש מעולה דרכו, כאשר ראו בקלות את ההפרדה של שני חלקיה. והפלוס הגדול שלו היה השדה הרחב שאני מאד אוהב. בקיצור - לפי שמעוניין להתחיל לתצפת, ויכול להגיע לבורטל נמוך מספיק (3 או 4), אכרומט כזה, של 70 מ"מ, כמובן על חצובה נורמלית, יכול להוות יופי של דבר.
    
   ועכשיו הסיפור על קרוואן האימה...
   הבטחתי, ועכשיו אקיים. מפה לפה, שכחנו בכלל שעומד לידנו קרוואן, שאין בו אף אחד.
   אני חייב לתאר לכם את הקרוואן - בצידו, חבלי כביסה שעליהם תלויים בגדים לייבוש, לצידו, צילייה קטנה עם שולחן ומספר צעצועי ילדים. על השולחן סיר, ובו עגבניות שרי חתוכות, יבשות לחלוטין. כאילו מישהו התחיל לעשות סלט, ופתאום נאלץ לעזוב במפתיע. לצד הקרוואן חנו שתי מכוניות, עם ציוד בתוכן, כולל תיקי גב ועוד דברים. אחת המכוניות בכלל לא היתה נעולה.
   אמרתי מוזר, לא?
   אז תוך כדאי התצפית, שכחנו בכלל מקיומו של הקרוואן ומהחשש שמישהו בו יתחיל לסנוור אותנו באורות לבנים. חשבנו שאולי זו משפחה שיצאה לטיול בגולן, ושהיא תגיע מתישהו. הרי המכוניות שלה עמדו ליד. רק שזה היה אחד הימים החמים של השנה, והחושך כבר ירד, ואף אחד לא הגיע, ופתאום חשבנו על זה (אני וגיא), שאולי משהו קרה להם - וכדאי אולי להזעיק משטרה או כוחות חילוץ שיחפשו אותם.
   מצד שני, המראה של הקרוואן, עם תיקי הגב במכוניות, הסיר, הצעצועים המפוזרים בחוץ, לא סימן על איזו משפחה שיצאה לטיול. סקרנו קצת את הקרוואן והמכוניות עם פנסים אדומים, ואני אפילו חששתי שאולי נגלה משהו שלא נרצה לראות בתוכו.
   לאחר התייעצות, החלטנו שאין טעם עכשיו להזמין את כוחות הבטחון ונעשה את זה בבוקר.
   בסופו של דבר, כשעה בערך אחרי (נדמה לי לקראת שעה 23:00), פתאום, הגיעה מכונית נוספת, סינוורה אותנו קצת. ממנה יצאה משפחה עם ילדים קטנים. נכנסה לקרוואן והלכה לישון. זהו. התעלומה נפתרה (כמעט - מה עם שתי המכוניות הנוספות שחנו שם?) - וחוץ מקצת בכי של הילדים, שהביא את גיא לעבור לתצפית עם אוזניות (האמת שהבכי פסק די מהר), לא היתה הפרעה נוספת לתצפית.
    
   תצפית על ערפילית הצעיף
   בתחילת הערב, ניסינו (אני ועוד כמה) לתצפת על ערפילית הצעיף, אבל לא ראו אותה טוב. אחרי כמה שעות, כשהיא היתה ממש בזניט, @Yossi Zamir, הזמין אותה לצפות בה דרך ה-10 אינטש שלו, עם פילטר O3 - והיא פשוט היתה מהממת. אחרי שראיתי אותה אצלו, ניסיתי לראות אותה גם אצלי ב-6 אינטש (כמובן עם O3), וגם אצלי ראיתי אותה לא רע, אבל לא יפה כמו אצל יוסי. מסקנה - צפו בה כשהיא גבוהה.
   תצפית על ערפיליות שביל החלב
   כשהשביל היה מספיק גבוה, תצפתתי על הערפיליות היפות שלו, הלגונה (M8), הברבור (M17) והנשר (M16). עם ובלי פילטר UHC. כמובן שהתצפית עליהן עם הפילטר הרבה יותר מרשימה, ורואים ממש פרטים עדינים במבנים שלהם. את ערפילית הנשר לא יכולתי לראות כלל ללא הפילטר.
    
   תצפית EAA ראשונה שלי בבורטל נמוך
   אני אוהב לצפות ב-EAA (אס"א - אסטרונומיה בסיוע אלקטרוני) מהבית. תצפית כזו מאפשרת לי לראות מהבית, בבורטל 6, אובייקטים שקשה לי לראות בעין בבורטל נמוך. לקראת סיום התצפית, ולאחר שאהוד התחיל לעשות קצת אס"א עם דוד, החלטתי שאפשר כבר לאבד ראיית לילה, ולנסות גם. חיברתי את המצלמה שלי (SVBONY SV705C) לטלסקופ. הוצאתי לפטופ, וערכתי תצפית מהירה של מספר דקות בודדות על שלושה אובייקטים בלבד. עם העקיבה של הפלטפורמה שלי, הגעתי ל-5 שניות לחשיפה בודדה.
   התחלתי עם גלקסיית אנדרומדה, שכבר עלתה, וצפיתי בה קודם ויזואלית. כמובן שהמערכת שלי, לא נותנת לי אפשרות לצלם את כל הגלקסייה הענקית הזו, ופשוט ניסיתי לראות מה רואים ממרכז הגלקסיה.
   זה מה שראיתי שם אחרי 2 דקות תצפית:

   רואים יפה את מרכז הגלקסייה וכמה נתיבי אבק. 
    
   משם, עברתי לערפילית המשקולת, שהיתה כמעט בזניט (לא קל עם דובסוני לצפות בזניט), וזה מה שקיבלתי אחרי קצת יותר מ-3 דקות תצפית.

    
   ולבסוף, עברתי לשכנה של אנדורמדה, גלקסיית המשולש (M33).

   זו תוצאה של קצת יותר מחמש דקות.
   אני חייב לציין, שבבורטל נמוך כזה, מקבלים תמונות בתצפית אלקטרונית במהירות גבוהה פי 2 או יותר, מאשר מהבית. אני מתחיל להבין את כל הצלמים שנוסעים למדבר עם כל הציוד.
    
   זהו. זה סיום הדיווח שלי על התצפית המהנה הזו.
   אני ואהוד היינו האחרונים לקפל ציוד, להכנס לאוהלים וללכת לישון קצת לפני הנסיעה הביתה. רגע לפני שהלכתי לישון, אחרי שכבר קיפלתי את הטלסקופ, ניסיתי לראות פעם אחרונה את אנדרומדה דרך המשקפת שלי (סלסטרון 25X70 - משקפת גדולה וכבדה על חצובה), אבל קצת פיספסתי בכיוון הראשון, ופתאום ראיתי איזה כתם. אחרי שנתתי לעצמי קצת להתרכז, ובדקתי מה זה הכתם הזה, הבנתי שהצלחתי לראות את M33. הפתעה - קראתי על זה שאפשר לראות את M33 במשקפת, או אפילו בעין, אבל מאחר ובטלסקופ תמיד היה לי ממש קשה להבחין בה. בהירות השטח שלה די נמוכה, לא ציפיתי שאוכל להבחין בה ככה, עם המשקפת.
   זהו.
   נקווה לעוד תצפיות מהנות ונחמדות כמו זו.
   שמיים צלולים לכולם.
  • 3 comments
   ביום רביעי, 17 במאי, נפגשתי עם @givoly בבית בשדה אליעזר.
   לטל יש שם מרפסת שצופה דרומה, בבורטל 5 אמיתי, וקבענו לעשות לילה של EAA ותצפיות ויזואליות בתנאי לוקסוס. עם חשמל, בירות מהמקרר, ושירותים צמודים (בכל אופן - בירות).
   אני הגעתי עם הדובסוני הותיק שלי, 6 אינטש, F8, אותו הנחנו על הפלטרפומה המשוונית שבניתי לטל. טל השתמש בעיקר בניוטוני 6 אינטש F5 על חצובה משוונית רובוטית עם גיידינג, ועוד כמה טלסקופים, ככה, כמו שהוא אוהב (טל - אני מקווה שתפרט בתגובה).
   התחזית בישרה שמיים צלולים ונקיים לאחר שבירת השרב, אבל לצערנו, כשהתחלנו את התצפית עדיין שררו תנאי שרב, והאובך היה ניכר. יותר מאוחר, השרב באמת נשבר, וחוץ מכמה עננים קלים שטיפה הפריעו לכמה דקות, האובך התפזר, וחווינו באמת את הכיף של תנאי בורטל 5.
   בהתחלה התקנתי לטל שיפור במערכת ההנעה של הפלטפורמה, בתקווה שהיא תפתור את בעיות היציבות שהוא חווה איתה. השיפור באמת עזר, אבל כנראה שהבעיה האמיתית שיש לטל, שמונעת ממנו להגיע לחשיפות של יותר מ-3-4 שניות היא במנוע. הוא פשוט לא נותן מהירות קבועה, ויש איזה שינוי קל במהירות בכל סיבוב של ציר המנוע, מה שגורם לאובייקטים, בעיקר בהגדלות גבוהות, לנוע הלוך ושוב - וזו הבעיה העיקרית. ננסה לטפל בה בעתיד - או על ידי שינוי מנח המנוע, או, אם אין ברירה, נחליף את המנוע. ההתעסקות עם הפלטפורמה, והבדיקות של הביצועים שלה לקחו לנו די הרבה זמן, אבל כמו שאמרתי, בהתחלה, באמת התנאים לא היו מדהימים. את הבדיקות שלנו עשינו בתצפית EAA על M3, אבל לא שמרנו את התוצאות.
   כשהתחלנו באמת לתצפת, כיוונתי את הטלסקופ (על הפלטפורמה) לערפילית הטבעת, שהיתה עדיין נמוכה. בגלל הבדיקות, הייתי עם ברלו 2X, וזו התוצאה שקיבלתי אחרי כמעט 6.5 דקות.

   נחמד - אבל לא מדהים, בגלל הגובה הנמוך.
   בגלל שהייתי עם הברלו, חיפשתי אובייקטים קטנים, ומצאתי את הערפילית הפלנטרית הפועמת - Blinking planetary Nebula - NGC 6826. היא ממש פצפונת

   זו הפועמת הקטנה

   והנה היא שוב, עם זום עליה.
   אני חייב לציין שהקושי ב-EAA על הערפילית הזו עם ברלו הוא שאין הרבה כוכבים סביבה, מה שמאד מקשה על Sharpcap לעשות Alignment. נאלצתי להגדיל את זמן החשיפה למקסימום שהפלטפורמה איפשרה לי ולקחתי גיין למקסימום, מה שנתן לי מספיק כוכבים ל-Alignment, אבל פגע בתוצאה הסופית.
   אחרי חצות, תנאי מזג האוויר התחילו להשתפר, ומשולש הקיץ כבר עלה יפה - והפנתי את תשומת הלב שלי למשקולת - M27.

   התמונה כאן היא התמונה המקורית מסשן ה-EAA, עם טיפה הבלטת ניגודים וזהו. מעל ל-17 דקות של איסוף נתונים - מדהים בהתחשב בזה שמדובר על עקיבה עם פלטפורמה, שאיפסנו לצפון רק לפי כוכב הצפון. לשמור אובייקט כל כך הרבה זמן בתמונה (אולי היה תיקון אחד קטן שלי באמצע) רק מעיד על איכות העקיבה. ברגע שנתקן את בעיית המנוע, יהיה אפשר לעשות הרבה יותר איתה.
   ניסיתי קצת לעבד את חומר הגלם של המשקולת, אחר כך בבית, וקיבלתי את זה:
   מכאן חזרתי כמובן שוב לטבעת, שהיתה כבר גבוהה בשמיים, ובלי ברלו, קיבלתי תוצאה הרבה יותר מרשימה, לטעמי:

   כאן מדובר על כמעט 6 דקות, ואם תביטו טוב - למעלה ומצד שמאל של הטבעת ניתן לראות גלקסיה במגניטודה 15 - IC 1296.
   האובייקט האחרון שעשיתי עליו EAA הוא אחד האהובים עלי במיוחד - ערפילית עין החתול - NGC 6543

   אני חושב שהתמונה כאן פחות מרשימה מאיך שהרגשתי בזמן הצפיה האמיתית בה, כשאני משחק עם ההיסטוגרמה וחושף תוך כדי כך פרטים יותר עדינים בתוך הערפילית.
    
   בשלב הזה, סגרנו את המחשבים, הורדנו מצלמות, ועשינו קצת תצפיות ויזואלית. ראינו יפה מאד את הטבעת והמשקולת, ובאזור שביל החלב, שכבר עלה גם לגובה סביר, יכולנו לראות ממש יפה את הלגונה והברבור. את הלגונה ראו בקושי, אבל בתוספת של פילטר UHC היה ניתן ממש לראות את הצורה.שלה
   הרבה זמן לא ערכתי תצפית בחבורתא של לילה שלם. ממש נהניתי.
  • 3 comments
   טוב, עבר כבר הרבה זמן מאז העדכון האחרון, וחלו לא מעט התפתחויות, אז הנה:
    
   קודם כל, כל הרכיבים של הטלסקופ כבר נמצאים אצל מרקו, למעט מערכת המינוע (שאליה נגיע עוד מעט). המראה הראשית נמצאת אצלו כבר מזמן, ולפני כשבועיים הצטרפה אליו מראה משנית בקוטר משני של 4.5״ מתוצרת Antares Optics. לפי הבדיקה של אנטרס, מדובר במראה עם ערך PV - Peak to Valley - של 1/20 אורך גל (פנטסטי!). בנוסף לכך, בחודש פברואר הייתי בחופשה בונציה, ובבוקר בהיר וקר אחד לקחתי רכב שכור, ונסעתי כשעה וחצי לעיירה הקטנה שבה מרקו גר כדי לפגוש אותו, ולהעביר אליו עוד שני רכיבים שקניתי לטלסקופ - Paracorr תוצרת TeleVue ושובר אור קטן שירכב על הציקלופ - AstroTech AT-72EDii. 
    
   (בתמונה: אני ומרקו ליד אחד מיצירות המופת שלו)

    
   מעבר לכיף וההנאה שבלפגוש פנים אל פנים את מי שמייצר ליי את הטלסקופ, הייתה לביקור גם מטרה פרקטית - לקבל החלטה ביחס למינוע של הטלסקופ - האם בכלל, ואם כן, אז איזה. המסקנה - בהחלט כן! איזה? שיטת מינוע חדשה שעוד לא יצאה לשוק, ושהטלסקופ שלי יהיה אחד מהראשונים שישתמשו בה - מערכת שעליה עובד סרג׳ אנטונוב, הבעלים של חברת AstroDevices (הממציא של ה-Nexus DSC). במהלך הביקור שלי עם מרקו קיימנו שיחת ועידה עם סרג׳ (שיושב באוסטרליה) כדי לדבר על היבטים שונים של הפיתוח שהיו צריכים להיסגר, ואני גם שימשתי כמתורגמן בין מרקו לסרג׳ 😀
    
   אז איפה הדברים עומדים עכשיו?
   ככה: מבחינה מכנית, מרקו יכול לסיים לבנות את הטלסקופ תוך בערך חודש. אבל - החלקים המכניים של המנוע כבר מוכנים, אך ה״מוח״ שלו עוד לא, וייקח לו עוד מספר חודשים עד שהוא יהיה מוכן. יכולתי לקבל לידי את הטלסקופ מוכן לשימוש Push-To כבר בשלב הזה, ואז להתקין בעצמי את ה-Controller כשהוא יהיה מוכן. בשלב זה נכנסו החיים והובילו להחלטה (הנכונה) לבקש ממרקו לדחות בשנה את הייצור והאספקה. לשמחתי, התקבלתי ללימודים של שנה בהרווארד, אז אני וכל המשפחה צפויים לעלות למטוס תוך שלושה חודשים ולטוס לשנה. מכאן הכותרת של הפוסט - לא הייתי רוצה שהטלסקופ יישב לו בודד וגלמוד כאן בארץ בעודי בנכר (ליבי במזרח, ואנוכי בקצה מערב...), במיוחד אם אני לא יכול לבדוק שהמנוע באמת עובד, ואז כשאני חוזר כבר עברה לה שנה ואין אחריות. אז - אני לומד להתאפק ולדחות סיפוקים (מי אמר שאני לא מתבגר), ומקבל את העובדה שאת מתנת גיל ה-40 שלי, אקבל רק בגיל 41.5...
   מנגד, זה אומר שאני אהיה בארה"ב בזמן הליקוי המלא באפריל 2024, וגם שאהיה בארץ הקניות (האסטרונומיות) הבלתי מוגבלות, כך שייתכן מאוד שאחזור עם ציוד חדש מהשהות בנכר 😜
×
×
 • צור חדש...

Important Information