עבור לתוכן
  • צור חשבון

טלסקופ או משקפת?

תגובות מומלצות

היי לכולם,

אני חובב אסטרונומיה, היה לי טלסקופ 150 דובסוני שנאלצתי למכור בזמנו.

היום אני חושב לחזור לתחביב, וחשבתי על משקפת? מה דעתכם מה אפשר לראות דרך טלסקופ שאי אפשר דרך משקפת? חשוב לי לציין שבחיים לא הסתכלתי דרך משקפת אז אני לא יודע למה לצפות, אבל יותר מעניין אותי להתסכל על כוכבים, ערפיליות פלאידיות וכאלה מאשר כוכבי לכת וירח.

מה אתם אומרים? ויש לי פלאפון s23 ultra שאפשר לצלם איתו אחלה תמונות, האם אפשר לצלם עם משקפת ופלאפון לזמני חשיפות של כמה דק? 

בכל זאת אשמח לשמוע מנסיונכם מה ההבדלים בראיה בין משקפת לטלסקופ

תודה!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה מאוד תלוי בתנאים.

בנגב באתר חשוך או ברמת הגולן משקפת זה דבר מצוין לצפות בדברים בשדה רחב. האמת גם באיזור בורטל 5 משקפת תהיה נחמדה.

בתנאים עירוניים משקפת די חסרת תועלת לאסטרונומיה. היא לא נותנת מספיק הגדלה לצפות בכוכבי הלכת או הירח. אפילו צבירים פתוחים בעייתיים לצפייה בגלל קונטרסט נמוך בגלל הגדלה קטנה.

מבחינה זו אפילו לטלסקופ זול יש יתרון על המשקפת.

כיוון שהיית בתחביב והפסקת למרות שדובסוני 150 זה טלסקופ קלאסי למתחילים צריך לשאול שאלה קריטית מה הטלסקופ שתוציא אותו הכי הרבה החוצה למרפסת לחצר או גינה מחוץ לבית. משהו שאם פתאום בא לך לצפות לא תצטרך להשקיע מאמץ רב או לוותר בגלל שקשה להקים.

אז אולי הפעם לא כדאי לקנות Goto שיכול להוציא לך מיץ עד שתכייל.

מה תנאי המגורים שלך? יש חצר מרפסת? מה בורטל?

לגבי צילום. זה תחביב מאוד שונה ודי מסובך. תתחיל ויזואלי ואז אחרי שיהיה לך ניסיון תצלול לבור ללא תחתית שקוראים לו צילום

נערך היום על-ידי Artyom

יישומון AstroHopper ניווט אוטומטי בלי לשבור ראש

הטלסקופים שלי: Celestron AstroMaster 102AZ, SVBony sv501p 60mm

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני ב-12.8.2023 at 20:46 Artyom אמר:

זה מאוד תלוי בתנאים.

בנגב באתר חשוך או ברמת הגולן משקפת זה דבר מצוין לצפות בדברים בשדה רחב. האמת גם באיזור בורטל 5 משקפת תהיה נחמדה.

בתנאים עירוניים משקפת די חסרת תועלת לאסטרונומיה. היא לא נותנת מספיק הגדלה לצפות בכוכבי הלכת או הירח. אפילו צבירים פתוחים בעייתיים לצפייה בגלל קונטרסט נמוך בגלל הגדלה קטנה.

מבחינה זו אפילו לטלסקופ זול יש יתרון על המשקפת.

כיוון שהיית בתחביב והפסקת למרות שדובסוני 150 זה טלסקופ קלאסי למתחילים צריך לשאול שאלה קריטית מה הטלסקופ שתוציא אותו הכי הרבה החוצה למרפסת לחצר או גינה מחוץ לבית. משהו שאם פתאום בא לך לצפות לא תצטרך להשקיע מאמץ רב או לוותר בגלל שקשה להקים.

אז אולי הפעם לא כדאי לקנות Goto שיכול להוציא לך מיץ עד שתכייל.

מה תנאי המגורים שלך? יש חצר מרפסת? מה בורטל?

לגבי צילום. זה תחביב מאוד שונה ודי מסובך. תתחיל ויזואלי ואז אחרי שיהיה לך ניסיון תצלול לבור ללא תחתית שקוראים לו צילום

לצערי התקציב של מאוד נמוך כרגע, עד 1000 שח, אז לא בא לי לבזבז על טלסקופ קטן ואני מעדיף משקפת שהיא קטנה ואפשר לסחוב אותה לכל מקום, ואז בעתיד לקנות טלסקופ איכותי יותר.

אני בבורטל 5 בערך עם מרפסת וגג לכל הכיוונים 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

משקפת זה כלי נהדר לאובייקטים בשדה רחב. מדובר על גלקסיית אנדרומדה, ערפילית אוריון, הפלאידות, ואזור שביל החלב.

גם צבירים כדוריים גדולים נראים בה יפה, בעיקר M4 ו-M13.

גם לגבי משקפות יש כמה אפשרויות. יש משקפת אסטרונומית כבדה, לי יש אחת כזו, 25X70 (כלומר מגדילה פי 25 עם עדשות של 70 מ"מ), שזה כבר כמעט כמו טלסקופ קטן - זו משקפת כל כך כבדה שקשה כבר להחזיק אותה ביד, ואני שם אותה על חצובה, ויש משקפות קלות יותר, של 10X50 או 8X42, אותן ניתן להחזיק בקלות בשתי ידיים.

טלסקופ, במיוחד אם תלך על מפתחים של 4 אינטש ומעלה (102 מ"מ ומעלה), גם ייתן לך הגדלות גדולות יותר, וגם יאסוף יותר אור, מה שיאפשר לך לצפות בפרטים עדינים יותר של ערפיליות כמו המשקולת, הטבעת, הלגונה, הברבור וכולי. בטח מבורטל 5 (אגב, אני מבורטל 6 הצלחתי לראות לדוגמא את הלגונה עם טלסקופ קטן בקוטר 70 מ"מ בעזרת פילטר UHC), וממקומות חשוכים יותר גם תוכל לראות איתו גלקסיות. מצד שני - טלסקופ נותן שדה צר יותר (שוב, תלוי באורך המוקד שלו).

עוד נקודה חשובה - אני חושב שיותר קשה, במיוחד למתחיל, למצוא את האובייקטים עם משקפת. לפעמים עצם החיפוש אחרי האובייקט הוא האתגר בהתחלה, לא ממש הצפיה בו.

צילום זו אופרה אחרת לגמרי. אל תנסה להכנס לזה מייד.

אני זוכר שקראתי פעם בספר אסטרונומיה למתחילים את ההמלצה למתחיל, להתחיל קודם כל להביט על השמיים עם העיניים, לזהות את הכוכבים השונים, אחר כך לעבור למשקפת, ובסוף לטלסקופ.

קשה לי לתת לך המלצה סופית אם לרכוש טלסקופ חדש או משקפת - מה יותר כדאי עבורך. טלסקופ מינימלי שיהיה לך נוח להתחיל איתו יתחיל מ-1000 ש"ח. משקפת סבירה תעלה לך חצי מזה (יש גם משקפות יותר יקרות), אז זה גם שיקול.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

https://www.cosmos.co.il/wfile/bundle-bino/cosmos15x70-bundle.htm

הזמנתי את המשקפת הזאת, זה מה שהמוכר מקוסמוס המליץ עליו

מקווה שאני לא אתאכזב🙂

דרך אגב, יש אפליקציה/מכשיר למדידת זיהום אור? לדעת מה הבורטל בדיוק אצלי

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצטרף לשיחה

אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

אורח
הוסף תגובה

×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• צור חדש...

Important Information