עבור לתוכן
  • צור חשבון

סיכום תצפית 5-6 ביולי שם האגודה הישראלית לאסטרונומיה

תגובות מומלצות

אחרי שמעט שנה לא ירדתי למדבר מסיבות כאלה ואחרות החלטתי לנסות לרדת דרומה עם האגודה שעל התצפיות שלה שמעתי המון.

ארזתי את ה־NexStar SE8 במזוודה (ראש חצובה ללא מנועים ו־OTA עם הריפודים המקוריים) כיסא מתקפל וחצובה ביד (קשורות עם האיזוקונים) ובתיק הגב ציוד נלווה, ושאר המצרכים הדרושים כדי שאוכל לסחוף הכל בידיים. למעשה זה היה אור ראשון לטלסקופ הזה במדבר

מי אמר ש־NexStar SE8 הוא לא Grab and Go?

עליתי על האוטובוס בתחנת מחלף בית רבן (חניתי בתחנת הדלק הסמוכה) ויצאתי לדרך. האוטובוס היה מלא לחלוטין. בדרך קיבלנו הדרכה על משמעת החושך (כיוון רוב באי התצפית אינם מנוסים) ובסביבות 19:15 הגענו ליעד. פרקנו. הקמתי מהר את הציוד והתיישבתי לחכות לחושך. הטלסקופ שלי השתתף בהדרכה של האגודה על סוגי הטלסקופים וכשירד החושך התחלנו תצפית. התחלתי מגלקסיות - לתפוס אותן לפני שהן שוקעות.

בהתחלה הייתה תחושת אכזבה, השמיים לא היו צלולים אבל אחרי כשעה המצב השתפר ועשיתי טיול גדול על גלקסיות. לא חושב שיצא לי לראות כל־כך הרבה גלקסיות בתצפית אחת.

בשלב זה ערפילית הצעיף הייתה מספיק גבוה ושמתי את הפילטר O3 של 2" החדש שלי (גם אור ראשון) וצפיתי. ממש טיילתי בכמה איזורים וזה היה מרשים. באו הרבה אנשים שהגיעו עם האגודה והראיתי להם את הערפילית. חלקם התקשו לראות וחלקם זיהו אותה די מהר.

אחרי זה לקחתי את המשקפת והתחלתי לטייל על איזור הקשת/קומקום. מיד ראיתי המון אובייקטים שכדאי לצפות בהן. ואז התחלתי לצפות בערפיליות מהסביבה כמו ברור, לגונה, טריפית עם O3 ובכולם הם נראו מצוין. ניסיתי החלפתי ל־UHC וראיתי שבחלק מהמקרים זה מראה צורה מעט שונה. ערפילית הנשר הראתה הרבה יותר פרטים עם UHC לגונה נראתה שונה עם UHC בכל מקרה זה יהיה מעניין. גם מבקרים התעניינו לגבי הפילטרים ושאלו עליהם וצפו באותם האובייקטים. עברתי כמובן על מספר צבירים כדורים וקצת פתוחים...

לראת 1 בלילה הבנתי שאני לא מסוגל להחזיק מעמד. למזלי הבאתי מזרון דק בתור ריפוד במזוודה. נשכבתי עליו שמתי תיק תחת ראשי ונמנמתי עד בערך 3:00. קמתי, ארזתי את הציוד מחדש והייתי מוכן לצאת. ב־4:10 יצאנו לדרך. ניסיתי לישון כמה שיכולתי וב־6:45 הייתי בחזרה במחלף בית רבן. הלכתי לאוטו ותוך רבע שעה של נסיעה זהירה בכבישים ריקים הייתי בבית. חייב להגיד שהעייפות הייתה מאוד רצינית, ממש לא לנסיעה ארוכה.

מסקנות

1. העובדה שכל אחד מנוסה הופך לסוג של מדריך בגלל שיש הרבה אנשים לא מנוסים בתצפית דווקא מוסיף המון קסם. ומזכיר לך למה זה כיף. גם נחמד לראות אנשים מתלהבים כתמים אפורים בשמיים ושואלים שאלות רלוונטיות ורציניות
  2. אלא אם אתה ישן שנ"צ לפני ו/או יודע שאתה בכיף תחזיק עד 4 לפנות בוקר - להביא ציוד לשינה. גם אם זה סה"כ שק"ש - חובה. הכיסא שחשבתי שאנוח בו התפרק, והפך ל"לא נוח בעליל" היה מזל גדול שהחלטתי להוסיף ריפוד מבוסס מזרן שטח 
  3. אם רוצים להביא כמות גדולה של ציוד - רק לעלות איפה שאוטובוס יוצא, אחרת - צריך לחשוב על המינימום ההכרחי שקל יהיה לסחוב לבד
  4. למרות שרוב משתתפי התצפית אינם מנוסים משמעת החושך הייתה טובה. היו פה ושם אירועי "שבירה" אבל כאלה ראיתי גם בתצפיות של אנשים מנוסים מאוד שאמורים לדעת כבר את הנהלים. סה"כ ראיית לילה נשמרה בקפידה והצלופן האדום שחולק בתצפית עשה עבודה נהדרת על המסכי הטלפון. (צריך לברר מאיפה הם קונים אותו)
  5. והאחרונה והחשובה: לכל מי שמבלה את רוב הלילה בתצפית אוטובוס של האגודה נותן יתרון עצום - לא צריך לנהוג אחרי לילה בלי שינה! אחרי שישנתי מעט מאוד הרגשתי שאפילו נהיגה של רבע שעה בכבישים מסודרים ופנויים הייתה לא פשוטה.
    לא מבין איך אנשים מסוגלים לישון שעתיים־שלוש ואז לצאת לנהיגה ארוכה.
    אני בתור מי שכבר ב־12 בלילה מרגיש שהגיע זמן מיטה נראה לי אעדיף לישון לילה רצוף עד הבוקר ואז לנהוג בהחזרה רענן ולא להגיע הביתה וישר ליפול למיטה לישון

סה"כ הייתה תצפית מוצלחת באווירה טובה מאוד עם הרבה מאוד סקרנות של המשתתפים הלא מנוסים

יישומון AstroHopper ניווט אוטומטי בלי לשבור ראש

הטלסקופים שלי: Celestron AstroMaster 102AZ, SVBony sv501p 60mm

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ראשית, טוב שנהנית מהתצפית. ויש המון כיף בתגליות חדשות, אור ראשון למכשירים. ראיה בפילטרים שונים. הסבר לאחרים וחשיפתם לפלאות השמיים. הכל כיף. אני לא רואה איך אני יכול עם כל הציוד שלי לעשות משהו כזה... אבל אולי אם אתמקד מאוד לתצפית. בדרך כלל אני בכיוון ההפוך לחלוטין - לנצל כל הזדמנות במקביל... ומאוד קשה לי לישון בשטח. הפעם בכלל לא ישנתי ואחרי לילה שלם ללא שינה בכלל, נסעתי 3 שעות חזרה... ולא הייתי עייף בכלל מדי לנהוג... אתה מוזמן להצטרף אלי פעם הבאה. יכול לאסוף ולהחזיר אותך....

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 8 שעות givoly אמר:

לא ישנתי ואחרי לילה שלם ללא שינה בכלל, נסעתי 3 שעות חזרה... ולא הייתי עייף בכלל מדי לנהוג..

זה יכול להיות מאוד מתעתע. אתה מרגיש טוב ורגע אחרי נרדם על ההגה. מזכיר אירוע שכמעט נגמר באסון פה בקהילה ממש לא מזמן.

כשאני מסתכל על המשפחה שלי זה פשוט לא שווה את הסיכון. לכן שינה טובה מבחינתי זו פק"ל. מעבר לזה שהגוף אומר לי לך לישון. 

בסוף שכל אחד שיחליט לעצמו אבל אני חושב שזו בהחלט אופציה טובה. למי שלא בא עם 10 ריגים כמובן ומעדיף להימנע מנהיגה.

לי זה פחות התאים כי בפועל הייתי גמור ביום למחרת כי בד"כ אני ישן לא מעט שעות בשטח.

אגב כדי לישון טוב אפשר לקחת מיטה מתקפלת. או מזרן מתנפח וכד.

נערך היום על-ידי Artyom

יישומון AstroHopper ניווט אוטומטי בלי לשבור ראש

הטלסקופים שלי: Celestron AstroMaster 102AZ, SVBony sv501p 60mm

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הייתי כמה פעמים בתצפית עם האגודה. לפעמים זה כיף להסתובב רק עם משקפת ולהציץ מדי פעם בטלסקופים של אחרים. 

F/6 8" SkyWatcher Collapsible Dob; 12" F/5 Meade Lightbridge Truss Dob; SkyWatcher StarTravel 120mm F/5

EPs: SkyRover ED 35mm; SkyRover UFF 30mm, SkyRover UWA 28mm, ES68 24mm; Meade UWA 20mm, ES82 18mm; ES82 11mm; SkyRover XWA 7mm, MaxvsiOn 82 6.7mm; 7.2 - 21.5mm Hyperflex Zoom; Celstron Excel LX 2x Barlow

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצטרף לשיחה

אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

אורח
הוסף תגובה

×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• פעילות אחרונה

1. 10

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

2. 10

3. 10

4. 3

מתאמים מותאמים אישית

5. 3

מתאמים מותאמים אישית

• נושאים