עבור לתוכן
  • צור חשבון

הטלסקופ החדש הגיע, וכמה שאלות

תגובות מומלצות

לפני 7 שעות Guydive אמר:

לא. כשכתבתי מקביל לקרקע (גובה 0) הכוונה היא לגובה שהטלסקופ מצביע אליו. אם מעל הראש שלך זה 90 מעלות, אז האופק הוא 0 מעלות:

image.jpeg.c0ba5f1c825d347a76460da0b9ec0c2e.jpeg

כשהטלסקופ מתחיל את האיפוס, המחשב סופר כמה מעלות הוא זז מנקודה לנקודה ואחרי 2-3 נקודות הוא מצליב מידע עם השעה, התאריך והמיקום (מקבל אותם אוטומטית מהסמארטפון) ובונה מפה פנימית של השמיים.

יש באפליקציה כמה אפשרויות לאיפוס. North level alignment תהיה הכי מדוייקת. היא משתמשת בכיוון צפון ובגובה אפס בתור נקודה ראשונה כקאורדינטה (0,0) ומשם סופר כמה תזוזה לכוכב הראשון ואז השני אז בסופו של דבר מסיימת עם שלוש קואורדינטות.   

ובהחלט רצוי לשים את הטלסקופ על שרפרף או משהו לצפייה נוחה:

image.jpeg.94631a47cd0a351a2aea9b645e4d2241.jpeg

טוב אז לאחר כמה שעות על הגג (ואללא חייבים כסא נוח, נשבר לי הגב), ירדתי קצת מבואס.

קשה לי מאוד עם האיפוס של הטלסקופ.

אני מכוון את הטלסקופ לצפון כמו שאמרת כשהוא מקביל לרצפה, ואני בוחר בnorth level alignment, ובחרתי שתי כוכבים vega וjupiter

אז ברגע שאני מתחיל איפוס לכיוון הכוכב הראשון או השני, הטלסקופ נע בכלל לכיוון אפילו לא קרוב לכוכב, אני פספוס של לפחות 90 מעלות.

אז אני מתקן עם החצים ובקיצור לאחר שעה של משחקים הצלחתי לעשות איפוס (אני חושב שהצלחתי), אבל יכולתי להגיע רק לjupiter וsaturn, כל שאר הכוכבים, גלקסיות, כוכבים כפולים או לא משנה מה שבחרתי הטלסקופ הלך אליו כביכול אבל לא ראיתי כלום בעדשה למרות שנסיתי לחפש שעה ימינה שמאלה את האוביקט.

בסוף התייאשתי ואמרתי אחזור לראות קצת צדק, וכשחזרתי ראיתי שהאיפוס בכלל השתנה ומראה לי 15 מעלות סטיה מהאיפוס הראשוני (לא הזזתי את הטלסקופ)

אז התאפסתי מחדש על צדק ורציתי להפעיל עקיבה אוטומטית, ואני פשוט לא מצליח, יש כפתור point and track שאני לוחץ עליו , אבל צדק פשוט ממשיך לברוח מהעדשה כל הזמן, ורק כשאני לוחץ על go to אז הוא חוזר אוטומטית לצדק. למה הפונקציה של point and track לא עובדת אצלי? איך משאירים מעקב על כוכב?

יום מייאש ומעייף מבחינה טכנית בשבילי ולא הצלחתי להנות מהתבוננות 😞

ולמישהו יש מושג איפה הירח אני מחפש אותו כבר יומיים?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 1 שעה Btoash אמר:

טוב אז לאחר כמה שעות על הגג (ואללא חייבים כסא נוח, נשבר לי הגב), ירדתי קצת מבואס.

קשה לי מאוד עם האיפוס של הטלסקופ.

אני מכוון את הטלסקופ לצפון כמו שאמרת כשהוא מקביל לרצפה, ואני בוחר בnorth level alignment, ובחרתי שתי כוכבים vega וjupiter

אז ברגע שאני מתחיל איפוס לכיוון הכוכב הראשון או השני, הטלסקופ נע בכלל לכיוון אפילו לא קרוב לכוכב, אני פספוס של לפחות 90 מעלות.

אז אני מתקן עם החצים ובקיצור לאחר שעה של משחקים הצלחתי לעשות איפוס (אני חושב שהצלחתי), אבל יכולתי להגיע רק לjupiter וsaturn, כל שאר הכוכבים, גלקסיות, כוכבים כפולים או לא משנה מה שבחרתי הטלסקופ הלך אליו כביכול אבל לא ראיתי כלום בעדשה למרות שנסיתי לחפש שעה ימינה שמאלה את האוביקט.

בסוף התייאשתי ואמרתי אחזור לראות קצת צדק, וכשחזרתי ראיתי שהאיפוס בכלל השתנה ומראה לי 15 מעלות סטיה מהאיפוס הראשוני (לא הזזתי את הטלסקופ)

אז התאפסתי מחדש על צדק ורציתי להפעיל עקיבה אוטומטית, ואני פשוט לא מצליח, יש כפתור point and track שאני לוחץ עליו , אבל צדק פשוט ממשיך לברוח מהעדשה כל הזמן, ורק כשאני לוחץ על go to אז הוא חוזר אוטומטית לצדק. למה הפונקציה של point and track לא עובדת אצלי? איך משאירים מעקב על כוכב?

יום מייאש ומעייף מבחינה טכנית בשבילי ולא הצלחתי להנות מהתבוננות 😞

ולמישהו יש מושג איפה הירח אני מחפש אותו כבר יומיים?

בגלל זה שאלתי אם אתה מתכוון להגיע לתצפית בדרום. התכוונתי לומר לך שתנצל את השבועיים האלה להכיר את הטלסקופ ואת השמיים, תלמד לנווט ולמצוא אובייקטים באופן ידני ואחרי שתשתלט על היסודות תעבור לעבודה ממונעת. לקנות טלסקופ ממונע ללא הכרת השמיים וללא ניסיון בתפעול טלסקופים זה כמו לקפוץ לים סוער אחרי שני שיעורי שחייה. רק אתמול קיבלת את הטלסקופ וכיוונת את החלק האחורי שלו לשמיים... אח"כ התאכזבת מכמה קטן רואים ואז הבנת שהסבלנות משתלמת וצריך ללמוד "לראות".

רוצה לומר - אל תיפול רוחך. נכנסת לתחביב חדש, וכמו כל דבר הוא לוקח זמן להכיר ולהתרגל. בתצפיות הראשונות שלי לקח לי בערך חצי שעה למצוא את גלקסיית אנדרומדה, מה שאני יכול לעשות היום בחמש שניות בערך. היכולת להתאזר בסבלנות בחיפוש ובצפיה מבדילה בין מי שבאמת נהנה מההובי למי שפחות. מי שמחפש קיצורי דרך וגירויים מיידיים ימצא אותם, אבל ינטוש את ההובי די מהר.

לגבי המרדף אחרי צדק 😅 על מנת להבהיר בעבודה עם המנועים, הקלאצ'ים אמורים להיות סגורים (שוב - לא חזק מדי). יכול להיות ששכחת לסגור אחד מהם?

ועזוב לרגע את הגו-טו, תשחרר את הקלאצ'ים ותתחיל לנווט באופן ידני. תוריד לך את אפליקציה לסמארטפון עם מפת שמיים, ותלמד למצוא אובייקטים. רובנו המוחלט משתמשים ב - Sky Safari Plus. היא עולה כמה דולרים טובים אבל נותנת תמורה מעולה. תסתכל במדריך של אילן לניווט בשמיים. אחרי שתשלט על הסיפור הזה ותלמד למצוא אובייקטים בשמיים הכל פתאום יתחיל לרוץ לך חלק. ברגע שאתה יודע לנווט בשמיים אתה לא הולך לאיבוד עם הטלסקופ. התפעול של החצובה יבוא לך אינטואיטיבית. 

אין לך מה לנסות למצוא גלקסיות וערפיליות ממרכז העיר (אמרת רק שאתה גר בצפון אבל לא ציינת מהיכן בדיוק). לאובייקטים יש בהירות (visual magnitude). ככל שהמספר קטן יותר ככה האובייקט בהיר יותר. בתור התחלה תחפש אובייקטים בבהירות 4 ומטה. 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 8 שעות Guydive אמר:

בגלל זה שאלתי אם אתה מתכוון להגיע לתצפית בדרום. התכוונתי לומר לך שתנצל את השבועיים האלה להכיר את הטלסקופ ואת השמיים, תלמד לנווט ולמצוא אובייקטים באופן ידני ואחרי שתשתלט על היסודות תעבור לעבודה ממונעת. לקנות טלסקופ ממונע ללא הכרת השמיים וללא ניסיון בתפעול טלסקופים זה כמו לקפוץ לים סוער אחרי שני שיעורי שחייה. רק אתמול קיבלת את הטלסקופ וכיוונת את החלק האחורי שלו לשמיים... אח"כ התאכזבת מכמה קטן רואים ואז הבנת שהסבלנות משתלמת וצריך ללמוד "לראות".

רוצה לומר - אל תיפול רוחך. נכנסת לתחביב חדש, וכמו כל דבר הוא לוקח זמן להכיר ולהתרגל. בתצפיות הראשונות שלי לקח לי בערך חצי שעה למצוא את גלקסיית אנדרומדה, מה שאני יכול לעשות היום בחמש שניות בערך. היכולת להתאזר בסבלנות בחיפוש ובצפיה מבדילה בין מי שבאמת נהנה מההובי למי שפחות. מי שמחפש קיצורי דרך וגירויים מיידיים ימצא אותם, אבל ינטוש את ההובי די מהר.

לגבי המרדף אחרי צדק 😅 על מנת להבהיר בעבודה עם המנועים, הקלאצ'ים אמורים להיות סגורים (שוב - לא חזק מדי). יכול להיות ששכחת לסגור אחד מהם?

ועזוב לרגע את הגו-טו, תשחרר את הקלאצ'ים ותתחיל לנווט באופן ידני. תוריד לך את אפליקציה לסמארטפון עם מפת שמיים, ותלמד למצוא אובייקטים. רובנו המוחלט משתמשים ב - Sky Safari Plus. היא עולה כמה דולרים טובים אבל נותנת תמורה מעולה. תסתכל במדריך של אילן לניווט בשמיים. אחרי שתשלט על הסיפור הזה ותלמד למצוא אובייקטים בשמיים הכל פתאום יתחיל לרוץ לך חלק. ברגע שאתה יודע לנווט בשמיים אתה לא הולך לאיבוד עם הטלסקופ. התפעול של החצובה יבוא לך אינטואיטיבית. 

אין לך מה לנסות למצוא גלקסיות וערפיליות ממרכז העיר (אמרת רק שאתה גר בצפון אבל לא ציינת מהיכן בדיוק). לאובייקטים יש בהירות (visual magnitude). ככל שהמספר קטן יותר ככה האובייקט בהיר יותר. בתור התחלה תחפש אובייקטים בבהירות 4 ומטה. 

זה הבעיה שלא הצלחתי למצוא כלום אתמול (השתמשתי בתוכנה START WALK 2) באופן ידני חוץ מצדק ושבתאי

עכשיו הורדתי את SKY SAFARI החינמי אני אשחק איתו היום ונראה.

הבעיה שלי עם הGOTO הייתה באמת שאפילו שמצאתי את האובויקט סתם לדוגמא את צדק, אז אני לוחץ באפליקציה POINT AND TRACK והוא פשוט לא עוקב אחריו וצדק בורח אחרי כמה שניות, וכשאני לוחץ על כפתור GO TO אז הוא חוזר אליו (זה מראה שכן הוא יודע את המיקום שלו) והקלאצים היו מחוזקים כי שוב בלחיצה על הGO TO הוא כן חוזר אליו

אני גר בכפר בורטל 5.7, לא אוכל לראות גלקסיות וערפיליות בבורטל כזה?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בבורטל כזה תוכל לראות המון דברים. רק צריך נקודת תצפית שלא סובלת מסינוורים.

בימים אלו את גלקסיית אנדרומדה תוכל לראות בקלות. תוכל לראות צבירים כדוריים יפים כמו M13, M15 ו-M30. תוכל לראות ערפיליות כמו ערפילית הטבעת וערפילית המשקולת, ועם פילטר, גם ערפיליות נוספות. אם תחכה לשעות היותר מאוחרות של הלילה, כשאוריון זורח, ערפילית אוריון היא הדבר.

חוץ מזה יש מלא צבירים פתוחים מאד יפים ומרשימים שאין בעיה לראות, וכמובן כוכבים כפולים, שזה תמיד כיף.

בקיצור - לא חסר.

הכי טוב זה להתנסות בזה יחד עם מישהו שיש לו קצת יותר נסיון משלך, ולכן ההמלצה החמה שכולם נותנים זה לבוא לתצפית. אם אתה לא יכול - אשמח לארח אותך איזה ערב אצלי בבית (זכרון יעקב), עם הטלסקופ שלך, נעביר ככה איזה שעתיים-שלוש מתחת לכוכבים ותראה איזה דברים יפים הטלסקופ החדש שלך יכול להראות לך.

בימים הקרובים צפויים עננים, אז צריך למצוא איזה יום שגם יהיה נוח וגם בלי עננים. לפי התחזית, יש סיכוי שבמוצאי שבת אולי יהיה קצת יותר בהיר.

בכל אופן - הכי טוב יהיה אם תוכל לקפוץ דרומה בסוף שבוע הבא, לתצפית הגדולה.

ניר

נערך היום על-ידי nirzon
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 5 שעות Btoash אמר:

זה הבעיה שלא הצלחתי למצוא כלום אתמול (השתמשתי בתוכנה START WALK 2) באופן ידני חוץ מצדק ושבתאי

עכשיו הורדתי את SKY SAFARI החינמי אני אשחק איתו היום ונראה.

הבעיה שלי עם הGOTO הייתה באמת שאפילו שמצאתי את האובויקט סתם לדוגמא את צדק, אז אני לוחץ באפליקציה POINT AND TRACK והוא פשוט לא עוקב אחריו וצדק בורח אחרי כמה שניות, וכשאני לוחץ על כפתור GO TO אז הוא חוזר אליו (זה מראה שכן הוא יודע את המיקום שלו) והקלאצים היו מחוזקים כי שוב בלחיצה על הGO TO הוא כן חוזר אליו

אני גר בכפר בורטל 5.7, לא אוכל לראות גלקסיות וערפיליות בבורטל כזה?

אם מסתדר לך, קפוץ על ההמלצה של ניר. תצפית אחת והכוונה עם מישהו מנוסה תעשה לך הבדל גדול. 

לגבי גו-טו, אתה לא באמת אמור לעשות לו point and track. אחרי שאתה שולח אותו לאובייקט מסויים הוא אמור להישאר עליו. קצת קשה להכווין אותך שלא פנים אל פנים. 

לגבי סקאי ספארי, הבעיה עם הגרסה החינמית, היא שהיא מציגה לך את השמיים בצורה ישרה, בעוד שבטלסקופ התמונה הפוכה ואז צריך לנווט ברוורס. בגרסה בתשלום אתה יכול להפוך את המפה כך שהמפה מתאימה למה שרואים בעינית. 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה רבה לכם 

ניר המון תודה על ההצעה אני מודה לך באמת לא מובן מאליו

האם יש תאריך לתצפית בדרום בזמן הקרוב? אני רוצה לנסות להגיע אולי עם אישתי לפני הלידה 

תודה לכם

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

התצפית הבאה בדרום תהיה כנראה (בלי להתחייב) ביום שישי, 5 בנובמבר. לא שמישהו קבע משהו בינתיים, אבל בדרך כלל התצפיות שם נערכות ביום שישי הכי קרוב לתאריך מולד הירח, והחודש זה יוצא ב-5 בנובמבר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני ב-27.10.2021 at 00:04 Guydive אמר:

אתה מתכוון להצטרף לתצפית בדרום בסופ״ש הבא?

האם הכוונה לתצפית של האגודה הישראלית לאסטרונומיה? אשתי ואני מצטרפים ורצינו לדעת האם אפשר להביא את הטלסקופ שלנו? 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 2 דקות ori shalev אמר:

האם הכוונה לתצפית של האגודה הישראלית לאסטרונומיה? אשתי ואני מצטרפים ורצינו לדעת האם אפשר להביא את הטלסקופ שלנו? 

אפשרי. קח בחשבון שמכיוון שלתצפיות האלה מגיעים רק באוטובוס, אתה תצטרך לאכסן אותו בתא המטען.

גיא לא התכוון לאגודה, אנחנו לרוב מגיעים למקומות אחרים. הוא התכוון שתיצור עם אחד מאיתנו קשר בפרטי. מיקום התצפית נקבע לפי מזג האוויר ימים בודדים לפני ולא ניתן לידיעה מראש

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 2 דקות Ilan Shapira אמר:

אפשרי. קח בחשבון שמכיוון שלתצפיות האלה מגיעים רק באוטובוס, אתה תצטרך לאכסן אותו בתא המטען.

גיא לא התכוון לאגודה, אנחנו לרוב מגיעים למקומות אחרים. הוא התכוון שתיצור עם אחד מאיתנו קשר בפרטי. מיקום התצפית נקבע לפי מזג האוויר ימים בודדים לפני ולא ניתן לידיעה מראש

תודה רבה! כן. נראה לי שנבוא בלעדיו

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצטרף לשיחה

אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

אורח
הוסף תגובה

×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• פעילות אחרונה

1. 1

טלסקופ - רכישה

2. 1

טלסקופ - רכישה

3. 4

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

4. 4

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

• נושאים

• צור חדש...

Important Information