עבור לתוכן
  • צור חשבון

הגעה לתצפית בשעת החשכה - בטיחות

תגובות מומלצות

פורסם (נערך)

אומנם הדאגה העיקרית קהילה בנושאי הגעה בשעת החשכה לתצפית היא שמירה על ראיית לילה, אני דווקא רציתי לדבר מהיבט אחר.

אפשרות הגעה אחרי שעות החשוכה היא חשובה: יש אנשים שיוצאים רק עם צאת שבת, יש כאלה פשוט לא יכולים לצאת מקודם בגלל התחייבויות למשפחות. שורה תחתונה מה עושים עם ההגעה לאתר.

בפעם האחרונה כשהגעתי לתצפית ניסית לעבוד בנוהל "אורות חניה" בכניסה לחניון מצפה המשואה אבל ברגע שעליתי לחניון ראיתי חניון ריק לחלוטין מאדם. בסוף שמתי אורות נמוכים וראיתי בצד שמאל רכב שלא היה לידו אף אחד. התקרבתי אליו, חניתי וכיביתי אורות. רק כשיצאתי מהרכב הצלחתי לזהות דמויות של אנשים ואחרי כמה דקות ראיתי פחות או יותר הכל.

הבעיה היא שברגע שמגיעים מכביש מואר לאיזור עלטה לא רואים כלום. לא אנשים, לא ציוד. כיבוי אורות לא בדיוק עוזר וגם הדלקה. אני מאוד חששתי להיכנס פנימה ולא לשים למישהו לב בחושך.

הצעת לגבש נוהל הגעה לתצפית בשעות החשכה:

1. להיות בקשר עם מישהו טלפונית בכניסה לאתר כדי שכולם ידעו שמישהו מגיע ואם רוצים לשמור על ראיית לילה להסתובב וגם להתרחק/להרחיק מאיזור ההגעה.
  2. מישהו מהנוכחים יפגוש את הרכב בכניסה עם פנס ויכוון למקום בטוח
  3. להדליק פנס אדום רצוי חזק בקצה שורת התצפית כדי שגבול ה"אי הגעה" יהיה ברור
  4. לתכנן איזור לאנשים שמגיעים אחרי החשכה בחניה שיהיה קרוב לכניסה ולא להציב בקרבת האיזור שום טלקופ/מחצלת/לעמוד שם

עוד מישהו רעיונות.

כי האמת בכניסתי לאיזור לתצפית הבנתי שראיית לילה זה פחות או יותר הדבר האחרון ברשימה שמעניין אותי, אבל זה מאוד מעניין אותי לא לדרוס אנשים. במיוחד שיש סיכוי לנוכחות ילדים באתר שיותר קשה לזהות אותם

נערך היום על-ידי Artyom

יישומון AstroHopper ניווט אוטומטי בלי לשבור ראש

הטלסקופים שלי: Celestron AstroMaster 102AZ, SVBony sv501p 60mm

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה על השיתוף.

הרשימה נראית מספקת האמת, מספיק שידעו שמגיע מישהו כדי לדאוג שילדים לא מתרוצצים ולפנות את נתיב הגישה לאיזור החניה.
הסעיף עם הפנס האדום לדעתי סוגר את הפינה, מישהו שכבר התרגל לחושך ויכול לכוון אותך זה רעיון מעולה.
אצלי לא נראה לי שיש אפשרות לכבות את הלדים מקדימה ברכב, אז מבחינתי איחור אומר בהכרח שאפריע לנוכחים - מה שגורם לי להקדים מאוד בד"כ.

הפוסט אחראי ואני מאוד מזדהה עם המחשבה על בטיחות לפני הכל.

תצפית מהנה ובטוחה לכולם!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני חושב שכשמארגנים תצפיות בעיקר בחודשי החורף, כששמש שוקעת מוקדם, צריך פשוט להגדיר שעה גג להתארגנות באור לבן שתהיה נוחה ומקובלת על כל המשתתפים. נראה לי שאם מדובר על מוצאי שבת, הזמן המתאים צריך להיות לפחות שעתיים וחצי אחרי צאת השבת. לדוגמא, השבת הקרובה יוצאת בשעה 17:15, אז צריך להגדיר את השעה 19:45 או 20:00 כשעת גג להגעה. עד השעה הזו מדליקים באזור התצפית פנסים לבנים, ואז נכנסים למשמעת חושך.

זה יאפשר לכולם להגיע עם אורות בצורה בטוחה.

מי שבכל זאת לא מסוגל לעמוד בזה - אז ההנחיות שארתיום הציע נראות לי נכונות. בעיקר נושא הקשר הטלפוני, ההכוונה הידנית ופנס הסימון האדום.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שעתיים אחרי החושך עם פנסים לבנים זה קצת מוגזם.  אני מתכן להגיע לפני השקיעה ואין מצב ששעתיים וחצי אח״כ עדיין מגיעים רכבים כל אחד בזמנו החופשי עם אורות ובלגן. בסיטואציה כזו עדיף פשוט לא להגיע   

בפעם הקודמת שהיינו במשואה (ניר יש מצב שהיית בתצפית הזו?) ארגנו את כולם ככה שכל הרכבים הועמדו בשורה בצד הדרומי של החניון ואנחנו עם הטלסקופים בצד הצפוני ככה שלא באמת היתה בעיית בטיחות של רכבים ליד אנשים. 

בנוסף דאגנו ששומרי השבת יתאמו ביניהם הגעה משותפת בקבוצת הוואצאפ הייעודית. זה אכן קרה והכניסה שלהם היתה בשיירה יחסית חלקה. אם אנשים מגיעים זמן ניכר לאחר תחילת התצפית אז מן הסתם רצוי לעשות את זה בקבוצה ולא בבודדים. 

חוץ מזה, העקרונות שארטיום ציין בהחלט עושים היגיון

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

גיא, אכן הייתי בתצפית.

אני חייב לציין שהתצפית ההיא היתה בקיץ, והשקיעה אז היתה אחרי שבע בערב, ככה שלמעשה התחלנו לתצפת אחרי שמונה.

אני הגעתי שכבר רוב האנשים היו ממוקמים, ואכן הסדר שם היה מופתי.

עכשיו בחורף המצב שונה.

חשוב שמי שלוקח על עצמו את ארגון התצפית יגיע מוקדם מספיק ויארגן את הכל בהתחשב בשיקולי בטיחות.

הרעיון שהמגיעים מאוחר יתאמו ביניהם הגעה בשעה אחידה הוא מצויין - זה יביא למינימום הפרעה. מי שאין לו ברירה אלא להגיע שלא בקבוצה חייב לפחות לתאם טלפונית מול מישהו שכבר נמצא במקום שיעזור לו להכנס בצורה הכי בטוחה תוך הפרעה מינימלית לאחרים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בכוונה לא רציתי לדון בנושא עצם ההגעה בזמן התצפית אלא על התנהלות בטוחה בעת ההגעה אם וכאשר היא מתרחשת.

יישומון AstroHopper ניווט אוטומטי בלי לשבור ראש

הטלסקופים שלי: Celestron AstroMaster 102AZ, SVBony sv501p 60mm

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצטרף לשיחה

אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

אורח
הוסף תגובה

×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• פעילות אחרונה

1. 4

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

2. 4

3. 4

• נושאים

• צור חדש...

Important Information