עבור לתוכן
  • צור חשבון

מחשבות וניסיון על מפתח, הגדלה וצפייה בתנאים לא אופטימליים.

תגובות מומלצות

עד היום השתמשתי בעיקר בשתי הגדלות: x30 ו־x110. אחת לצבירים, אובייקטים גדולי, חיפוש והשנייה לירח, כוכבי לכת וגם גלובולריים. עינית 10 מ"מ שלי שנתנה לי x66 נשארי נקייה מאבק וכמעט ולא יצא מהאריזה שלה. במקרה שדרגתי אותה לעינית שדה רחב יותר (62 במום 40) וראיתי תוצאות טובות על צבירים כדוריים.

אתמול במקרה הבנתי שממרפסת שלי יש קו צפייה ל־M6 הפרפר ו־M7 צביר (פ)תלמי - תנאים בורטל 8 גובה כ־25 מעלות. הסתכלתי על הפרפר הוא נראה ברור אם כי יחסית חיוור. תלמי נראה יפה מאוד.

ניסוי ראשון

הגבלתי את המפתח לכ־60 מ"מ עם הצמצם (כמו הטלסקופ הכי פשוטים) פרפר נראה עוד יותר חלש, תלמי עדיין יפה ובהיר אבל קצת יותר חלש.

ניסוי שני

לקחתי משקפת 7x50 וחיפשתי אותם - כלום - לא ראיתי סימנים

ניסוי שלישי

עם מפתח מלא כיוונתי לפרפר ושמתי עדשה 10ממ הגדלה 66 -שדה ראיה של כ0.9 מעלות, פתאום צצו המון כוכבים שבקושי ראיתי לפני. הניגודיות עלתה משמעותית (כי הגדלה עשתה את הרקע הרבה יותר כהה)

ניסוי רביעי

שמתי צמצם - אומנם פרפר היה יותר חיוור אבל עדיין מאוד ברור

-------------------

מחשבות ומסקנות:

1. עד היום לא התייחסתי להגדלת ביניים כמעט - כי חשבתי שמשתמשים בה בעיקר כשתנאים לא טובים להגדלות גבוהות.

טעות! זה יכול לשפר ניגודיות בחלק מהאובייקטים בצורה משמעותית הן בצבירים כדוריים והן בצבירים פתוחים.

2. המפתח הוא כמובן המלך אבל ההגדלה היא זו שהופכת אותו לשימושי. אם עד עכשיו חשבתי על ההמלצה - אם אין לך תקציב קח משקפת כהמלצה הגיונית (אני אוהב את המשקפת הפשוטה שלי - לשוטט בה במיוחד בשמיים חשוכים) היא בשום פנים ואופן לא תחליף ראוי לטלסקופ הכי פשוט שנותן הגדלה הגיונית

עדיף נראה לי 50 מ"מ של טלסקופ על 50 מ"מ של משקפת שמאוד מגבילה אותה במה שאתה יכול לראות (כן גם אם צריך להילחם בחצובה) כי כשיש הגדלה גם במפתח קטן אפשר לראות  הרבה יותר מאשר עם משקפת.

בקיצור - יש עוד המון מה ללמוד.

יישומון AstroHopper ניווט אוטומטי בלי לשבור ראש

הטלסקופים שלי: Celestron AstroMaster 102AZ, SVBony sv501p 60mm

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש משחק בין הגדלה לבהירות - הגדלה יכולה להבליט יותר פרטים אבל התמונה הופכת להיות כהה יותר. כלל האצבע שהאיזור האופטימלי הוא בסביבות exit pupil של 2 מ"מ. אצלי באמת רוב האובייקטים נראים טוב בעינית 11 מ"מ (2.2 מ"מ exit pupil), לכן בדרך כלל אני מתחיל מהעינית הזאת, ומשם מחליט האם אני רוצה לנסות שדה יותר גדול או הגדלה גדולה יותר.

למשקפת וטלסקופ שימושים שונים, אי אפשר להגיד שאחד טוב יותר מהשני. לסריקה של השמיים אני מעדיף משקפת 10*50 - יותר חופש תנוע ויותר הרגשה של "תלת מימד" בכל השדה. אפילו על פני רפרקטור 120 מ"מ שאוסף הרבה יותר אור ושדה ראיה של 4 מעלות עדיין רחב מאד, אבל ההרגשה היא לא אותה הרגשה. מצד שני לצפיה באוביקטים ספציפיים יש לו יתרון גדול על המשקפת, גם בהגדלה נמוכה  של 17. המפתח הגדול יותר, היציבות של החצובה, השדה הרחב של עינית אסטרונומית עושים את ההבדל.

F/6 8" SkyWatcher Collapsible Dob; 12" F/5 Meade Lightbridge Truss Dob; SkyWatcher StarTravel 120mm F/5

EPs: SkyRover ED 35mm; SkyRover UFF 30mm, SkyRover UWA 28mm, ES68 24mm; Meade UWA 20mm, ES82 18mm; ES82 11mm; SkyRover XWA 7mm, MaxvsiOn 82 6.7mm; 7.2 - 21.5mm Hyperflex Zoom; Celstron Excel LX 2x Barlow

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש לי עינית שדה רחב שנותנת הגדלה של x33 בערך. לכאורה אידאלי לצבירים פתוחים גדולים. בעיר אני לא משתמש בעינית הזאת כי כמו שציינת הקונטרסט גרוע בהגדלות קטנות . לוקח אותה רק למדבר ושם היא מסמר הערב... 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 17 דקות pregulla אמר:

למשקפת וטלסקופ שימושים שונים, אי אפשר להגיד שאחד טוב יותר מהשני

זה ברור. אבל אם תסתכל ברוב המדריכים לבחירת הטלסקופ ברובם כתוב שמתחת לסכום מסוים קחו משקפת במקום (אפילו אנשים כמו Ed Ting). זה טוב ויפה אבל אפילו טלסקופ קטן ייתן יותר ערך אסטרונומי ויותר כוח וטעם של עוד מאשר משקפת.

כמובן עדיף טלסקופ עם מפתח גדול וגם משקפת - ללא כל צל של ספק - על זה אין ויכוח.

יישומון AstroHopper ניווט אוטומטי בלי לשבור ראש

הטלסקופים שלי: Celestron AstroMaster 102AZ, SVBony sv501p 60mm

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אתה צודק אבל הפויינטה הוא סכום ההשקעה. נניח בן אדם אומר שתקציב שלו 100 דולר, איזה טלסקופ הוא יקנה בזה אבל משקפת טובה בהחלט אפשר.

אני קניתי ממש בתחילת הדרך סלסטרון 15 על 70 ב50 דולר, יש לי אותה עד היום אגב.  זה מה שיכולתי באותה התקופה. לא הייתי יכול בסכום הזה לקנות שום טלסקופ שלא צעצוע.

זוכר שבאתי לתצפית הראשונה שלי באיזור ים המלח ,ארי שמעוני השאיל לי חצובה והצלחתי לראות איתה את גלגקסיות m81 82 בדובה הגדולה והייתי בשיא האושר. משם כבר התחלתי לחשוב על טלסקופ

נערך היום על-ידי Misha Kon
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 16 שעות Artyom אמר:

זה ברור. אבל אם תסתכל ברוב המדריכים לבחירת הטלסקופ ברובם כתוב שמתחת לסכום מסוים קחו משקפת במקום (אפילו אנשים כמו Ed Ting). זה טוב ויפה אבל אפילו טלסקופ קטן ייתן יותר ערך אסטרונומי ויותר כוח וטעם של עוד מאשר משקפת.

כמובן עדיף טלסקופ עם מפתח גדול וגם משקפת - ללא כל צל של ספק - על זה אין ויכוח.

כמו שמישה רשם, הנקודה היא לא שמשקפת יכולה להחליף טלסקופ, אלא שמתחת למחיר מסויים לא שווה לקנות טלסקופ כי אתה נכנס לאיזור של טלסקופי צעצוע - שם הבעיה היא לא המפתח אלה איכות אופטית, העיניות שמגיעות איתו, החצובה, הכוונת. ואז אם אתה רוצה כלי אסטרונומי שימושי ולא ערכת יאוש, עדיף לקנות משקפת.

F/6 8" SkyWatcher Collapsible Dob; 12" F/5 Meade Lightbridge Truss Dob; SkyWatcher StarTravel 120mm F/5

EPs: SkyRover ED 35mm; SkyRover UFF 30mm, SkyRover UWA 28mm, ES68 24mm; Meade UWA 20mm, ES82 18mm; ES82 11mm; SkyRover XWA 7mm, MaxvsiOn 82 6.7mm; 7.2 - 21.5mm Hyperflex Zoom; Celstron Excel LX 2x Barlow

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצטרף לשיחה

אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

אורח
הוסף תגובה

×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• פעילות אחרונה

1. 0

טלסקופ - רכישה

2. 4

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

3. 4

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

• נושאים

• צור חדש...

Important Information