עבור לתוכן
  • צור חשבון

עזרה בבחירת טלסקופ 🔭🪐

תגובות מומלצות

היי חברים 👋
 אני רוצה לקנות טלסקופ טוב הייתי בכמה תצפיות, תקציב 3000+, כתבתי מספר פעמיים בקבוצות אבל לא קבלתי תשובה ברורה, 
אני חשבתי ללכת על טלסקופ דובסוני 10 אינץ, 
הפחד שלי שאני לא יעשה טעות, 
ואולי עדיף ללכת על סוגי אחר של טלסקופ בתקציב הזה או אפילו ממונע וחד יותר.

המטרה שלי היא לראות את הכוכבי הלכת ברורים ולראות ערפליות וחלל עמוק 

מהנסיון שלכם מה אתם ממליצים  בתקציב הזה, מה התמורה הכי שווה לכסף .
אני גר בצפון במקום חשוך מאוד🌠🌠🌠

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לטובת אובייקטים של חלל עמוק ממקום חשוך, לדעתי אין תחליף למפתח גדול.

טלסקופ ממונע, גם ALTAZ יאפשר לך לצלם עד רמה מסויימת ולעשות EAA בצורה טובה אבל לטובת צפייה וויזואלית - מפתח גדול זה הדבר הנכון - דובסוני 10" זה מפתח מצויין למה שאתה מציין.

מבחינת מחיר, דובסוני של 10" לא ממונע זול יותר בכמעט 1000 שקלים מאשר דובסוני 8" ממונע.

אם טלסקופ קטדיופטרי הוא בשיקול, יש לקחת בחשבון שמערכות כאלה עם מפתח של 8" יעלו כבר הרבה יותר והן פחות טובות לצפייה וויזואלית באובייקטים של חלל עמוק. לטובת כוכבי לכת וירח הם מצויינים.

זה הכל תלוי בשימוש.

לצפייה בעין בלבד ממקום חשוך, לאובייקטים של חלל עמוק וכוכבי לכת, ההמלצה שלי היא לרכוש את המפתח הגדול ביותר שנכנס בתקציב.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

צפייה בגרמי שמיים עמוקים זה בעיקר שאלה של גודל המפתח של הטלסקופ. ככל שהמפתח יותר גדול ככה הוא אוסף יותר אור, משמע יותר סוגים של אובייקטים, יותר ברורים ויותר חדים. 

מהבחינה הזו טלסקופ מחזיר אור נותן את התמורה הכי גדולה שקל לשקל. אם טלסקופ דובסוני 10 אינץ' עולה פחות מ - 4,000 ש"ח, אז טלסקופים מסוג אחר בגודל הזה עולים 10,000 ש"ח פלוס ולא בהכרח נותנים תמורה טובה יותר. 

טלסקופ ממונע אכן עושה את החיים קלים, פחות במציאה של אובייקטים, יותר בגלל העקיבה כשמשתמשים בהגדלות גבוהות והאובייקט נשאר יפה באמצע. העניין הוא שחצובה ממונעת עולה כסף, וזה בא על חשבון הגודל ואיסוף האור.

בתקציב של בערך 3,000 ש"ח תוכל לכל היותר להביא 5-6 אינץ' ממונע. למען הסר ספק, בכל הקשור לגרמי שמיים עמוקים, 5-6 אינץ' זה "כרטיס הכניסה". 10 אינץ' לעומת זאת זה כבר הדבר האמיתי. בכוכבי הלכת והירח לעומת זאת, הקוטר פחות קריטי (אם כי עדיין ייאפשר הפרדה גבוהה יותר בהגדלות גדולות), אבל בסופו של דבר אנחנו צופים ב 3-4 פלנטות בסה"כ במהלך השנה, לעומת עשרות אלפי גלקסיות, ערפליות וצבירים שדורשים שמיים חשוכים ומפתח גדול. 

לסיכום, לדעתי ההתלבטות לא גדולה:

• אם אתה מתכוון לצפות כמעט אך ורק מהעיר ומאזור מוכה זיהום אור, ומתכוון להתמקד בכמה אובייקטים בהירים כמו פלנטות וירח, אז לך על 5-6 אינץ רובוטי
  • אם אתה מתכוון לצאת לתצפיות שטח מאתרים עם שמיים חשוכים ומתכוון לצפות בגרמי שמיים עמוקים, אז דובסוני, בלי ספק.

אגב, אם אתה הולך על הסקאייווצ'ר המתקפלים, אתה יכול לקנות אותו ידני, ולרכוש לו בסיס ממונע בהמשך אם תרצה. 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה רבה עזרתם לי מאוד להחליט 🙏🔭🪐

אלך על דובסוני 10' 🤗

הדגם הזה שבתמונה הוא הכוונה מתקפל? 

והאם יש המלצה לקנות דברים נוספים עם הטלסקופ ? שלחתי תמונה עם התוספות אשמח להמלצה על  חלק מסויים או עדשה שצריך .

inbound2812142105051014349.jpg

inbound3038493793045823897.jpg

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כן, זה המתקפל - המוטות מחליקים למטה ומקטינים את המכשיר לטובת נשיאה קלה ברכב אם יש צורך.

לגבי אביזרים, מעבר לקולימטור הייתי נמנע משאר האביזרים שמוצעים כאן.

ממליץ בחום לברר מחירים באתרים בחול של הדברים הקטנים. קולימטור לייזר יכול לעלות בחול 30-40$ וגם צ'שייר היה ותחליט לקנות כזה לא יהיה יקר מדי.

מה שמאוד הייתי ממליץ מעבר לקולימטור זו כוונת טלרד: https://www.firstlightoptics.com/finders/telrad-finder-astronomy.html היא לדעתי האביזר שהכי עוזר בניווט וכוונון הטלסקופ.

שאר האביזרים - עיניות ופילטרים זו כבר החלטה שתעשה על בסיס תצפיות. אלה אביזרים יקרים יחסית ולא הייתי רץ וקונה אותם ביום הראשון.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מצטרף להמלצות של אילן וגיא בחום. לך על דובסוני בסביבות 10 אינץ.  זו התחלה מצויינת ותמורה טובה לכסף.

לגבי המלצה על ספר שים לב לספר של יגאל פתאל במודעה של הטלסקופ ששמת בפוסט שלך -זה ספר  בין הטובים שקיימים בעברית - מומלץ.

אם תרצה המלצות על ספרים באנגלית - תודיע ואשמח לתת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצטרף לשיחה

אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

אורח
הוסף תגובה

×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• פעילות אחרונה

1. 4

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

2. 4

3. 4

• נושאים

• צור חדש...

Important Information