עבור לתוכן
  • צור חשבון

מערכת ל-EAA בשדה רחב יחסית, צפייה וצילום שמש ב-Ha 

תגובות מומלצות

היי, 

אני רוצה לתפוס 3 ציפורים במכה אחת וברור לי שצריך להתפשר על משהו. העדיפות הראשונה היא EAA בשדה של 1° לפחות וביחס מוקד עד f/6. השנייה היא צפייה ויזואלית בשמש והשלישית היא צילום שמש. הכוונה להשתמש בחצובה ובמצלמה הקיימות, GEM28 ו-ASI178MC. 

הפתרון שחשבתי עליו הוא שובר אור טריפלט WO GT71 עם מפחית x0.8 וקווארק. למה טריפלט ולא דובלט כמו ZS73? כי ההבדל במחיר יחד עם המפחית לא גדול ואני שונא לתהות מה הייתי רואה יותר טוב אם הייתי משלם קצת יותר. ברור לי שלשמש זה לא משנה אבל ל-EAA יכול לשפר.
מה שאני אקבל:
שדה של 1.3x0.9°~ ביחס מוקד f/4.7 ל-EAA.
יכולת לצפות עם ובלי בינו בדיסקה מלאה של השמש, כמובן בלי מפחית במקרה הזה (שדה '40 שמוגבל ע"י הקוארק עצמו), ולצלם בשדה של 0.24x0.16°. 

מבחינת עיניות לצפייה בשמש, ראיתי את ההמלצה של Daystar ל-TV Plossl 25/32/40mm. יש לי כבר 3 זוגות שאני משתמש בהם בלילה: Celestron X-cel 25, WO Swan 20, TV Plossl 15. ה-20/25 יתנו שדה מקסימלי אפשרי של הפילטר והגדלות של x70 ו-x88. ה-15 יתן שדה צר יותר למבט מקרוב והגדלה x117. 

השאלות:
1. אשמח לחוות דעת כללית על הבחירה והאם יש לי אפשרויות טובות יותר בטווח מחירים דומה? (2200$ לפני משלוח ומסים)
2. בנושא העיניות לשמש, לא ברור לי איך מומלצות עיניות 32/40 מ"מ עם עצירת שדה של 27 מ"מ כשהמפתח של הפילטר הוא 21 מ"מ. יש הסבר?
3. אני חושב שאנסה לעבוד עם העיניות שיש לי. האם צפוי להיות הבדל גדול מהפלוסלים המומלצים? האם יש סיבה ללכת על הגדלות נמוכות מ-70 או גדולות מ-117 (מגבלת הטלסקופ היא עד 140)? 

תודה.

נערך היום על-ידי Yossi Zamir
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• Yossi Zamir changed the title to מערכת ל-EAA בשדה רחב יחסית, צפייה וצילום שמש ב-Ha 

יוסי,

נשמע מעניין מאוד - גם אני אשמח מאוד לשמוע את התשובות, כי אני מתכנן לבנות מערכת דומה על בסיס ה-102 מ"מ שהזמנתי עכשיו (אני כן החלטתי [בינתיים] ללכת על דובלט, הטריפלטי יבוא במפתח נמוך יותר בהמשך). דבר אחד - לפי מה שאני מבין, ה-WO לא מגיע עם מפחית במסגרת האבזור שכלול יחד עם ה-OTA, ואז צריך להוסיף אותו (218$ נוספים), אלא אם פספסתי איזשהו מבצע או הנחה באתר כלשהו?

גם אני לא הבנתי את ההמלצה בנוגע לעיניות - ייתכן שבעיקר הכוונה שאין צורך בעיניות עם זווית ראייה רחבה במיוחד, בגלל ההגבלות שהקווארק מטיל על שדה הראיה. אם זה העניין, השאלה היחידה היא האיכות האופטית של העיניות. בכל אופן, נמתין להתייחסות של @Ilan Shapira 😄

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כל פלוסל יעשה את העבודה. תישאר עם מה שיש ואם תצטרך תמיד אפשר להזמין. לא תהיה בעיה כשניפגש שתנסה את הפלוסלים של TV אבל לא ראיתי הבדל ביניהם לבין סלסטרון.

יש דבר אחד חשוב שצריך לשים לב אליו מבחינת צפייה בשמש - הטלסקופ הזה הוא F/5.9 - מה שאומר שתראה התפרצויות יפה מאוד אבל תאבד ניגודיות על פני השטח. תוכל לראות את הכתמים אבל יהיה קשה לראות פרטים מסביב. ככלל, אתה רוצה להגיע לפחות ל F/30 באתלון וכאן תגיע לאזור F/25. צפיתי בזמנו עם F/6.5 והניגודיות הייתה חסרה, אותו הדבר עם ה 50ממ החדש שלי - F/6. אולי שווה לשים בארלו 1.5 לפני ה Quark לטובת צפייה בפני השטח. יביא אותך ל F/37 וזה מצויין. אם אתה משתמש בבינו לצפייה, זה ישפר את החוויה והניגודיות. מפחית אורך שדה לפני ה Quark יפחית יותר את הניגודיות על פני השטח. אנשים מוסיפים מפחית פשוט אחרי הפילטר כדי לקבל שדה רחב לפעמים - לי זה לא הצליח כי אין לי מרחק של 55ממ מהחיישן.

המצלמה לא אידיאלית לצילום השמש - אתה צריך מצלמת מונו כי אתה מקבל אור בגל אחד בלבד. זה אפשרי אבל אתה מאבד הרבה מיכולות המצלמה. יש אפשרות ב Sharpcap ואחר כך ב Registax שעוזרים עם זה. בנוסף, צריך לראות אם תקבל טבעות ניוטון. אם כן, אתה צריך Tilter שמאפשר הטייה קלה של המצלמה וזה הורג את התופעה המעצבנת הזו. בכל מקרה, כדאי מאוד שתוסיף פילטר UV/IR Cut 2". זה אמנם לא חובה ב70ממ אבל יעזור לשמור על הפילטר וישפר את התמונה שתקבל

הטלסקופ עצמו צריך להיות נהדר ל EAA ובכלל לצילום שדה רחב. אתה מאוד תהנה ממנו.

לגבי ההתגברות על המפתח הקטן יחסית של הפילטר אין לי באמת הסבר. אני משתמש עם 40ממ, רואים את קצוות הכניסה לעינית אבל זה המקסימום המומלץ בכל מקרה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 3 שעות Ilan Shapira אמר:

יש דבר אחד חשוב שצריך לשים לב אליו מבחינת צפייה בשמש - הטלסקופ הזה הוא F/5.9 - מה שאומר שתראה התפרצויות יפה מאוד אבל תאבד ניגודיות על פני השטח. תוכל לראות את הכתמים אבל יהיה קשה לראות פרטים מסביב. ככלל, אתה רוצה להגיע לפחות ל F/30 באתלון וכאן תגיע לאזור F/25. צפיתי בזמנו עם F/6.5 והניגודיות הייתה חסרה, אותו הדבר עם ה 50ממ החדש שלי - F/6. אולי שווה לשים בארלו 1.5 לפני ה Quark לטובת צפייה בפני השטח. יביא אותך ל F/37 וזה מצויין. אם אתה משתמש בבינו לצפייה, זה ישפר את החוויה והניגודיות. מפחית אורך שדה לפני ה Quark יפחית יותר את הניגודיות על פני השטח. אנשים מוסיפים מפחית פשוט אחרי הפילטר כדי לקבל שדה רחב לפעמים - לי זה לא הצליח כי אין לי מרחק של 55ממ מהחיישן.

תודה על התגובה.

לא ציינתי, אבל תכננתי לקנות גם פילטר UV/IR Cut.

לגבי המצלמה אני מכיר את החסרון ויש חסרונות גם לאור לבן ולירח במערכת הנוכחית. בשלב הראשון אנסה לחיות עם זה.

לא תכננתי לשים מפחית בתצורה של השמש. לויזואלי אין צורך ולצילום גם עם מפחית לא אקבל דיסקה מלאה אז די מיותר.

אבדוק לגבי ברלו בהמשך אם ארגיש שיש צורך. שאלה בהקשר הזה - עם ברלו 1.5 כבר לא אצליח לראות דיסקה מלאה (שדה 27.3'). יכול להיות ש-1.25 יספיק עם f/31 (שדה 33')?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כן, כמו לגבי העיניות, תקנה בהתחלה רק את מה שצריך. ההתפרצויות עצמן יספקו מספיק דברים לראות. דרך אגב, אפשר להתחכם ובמקום בארלו להכין כיסוי שמכסה חלק מהמפתח ל 60ממ לדוגמא ולקבל עוד 15% ביחס אורך המוקד 🙂 עשיתי את זה אצלי וזה באמת מוסיף ניגודיות בצפייה (והמפתח עדיין מספיק).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני ב-19.9.2021 at 08:10 Ilan Shapira אמר:

המצלמה לא אידיאלית לצילום השמש - אתה צריך מצלמת מונו כי אתה מקבל אור בגל אחד בלבד. זה אפשרי אבל אתה מאבד הרבה מיכולות המצלמה.

התחלתי בבדיקה האם מצלמת העקיבה שלי, ASI290MM-Mini, יכולה להתאים כמצלמה ראשית. המשכתי לבדיקה איזה מצלמות מונו יש ל-ZWO להציע. לפני ששמתי לב הזמנתי את ה-178MM...

בצבעונית יש חלון הגנה עם UV/IR Cut ובגרסת המונו אין. האם יהיה צורך בפילטר כזה לצילום ירח ושמש באור לבן?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני לא משתמש בכזה פילטר לצילום הירח למרות שלא מעטים ממליצים לעשות כך. לשמש עם אור לבן גם אין צורך כי רוב האור מסונן למעלה. אפשר לנסות לראות אם מקבלים יותר ניגודיות אבל לטובת בטיחות הציוד לא ראיתי אנשים שמשתמשים ב UV/IR Cut.

לגבי ה 178 הצבעונית, יש לי אחת כזו ולא ראיתי כזה חלון הגנה, אולי אני מפספס משהו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 58 דקות Ilan Shapira אמר:

אני לא משתמש בכזה פילטר לצילום הירח למרות שלא מעטים ממליצים לעשות כך. לשמש עם אור לבן גם אין צורך כי רוב האור מסונן למעלה. אפשר לנסות לראות אם מקבלים יותר ניגודיות אבל לטובת בטיחות הציוד לא ראיתי אנשים שמשתמשים ב UV/IR Cut.

לגבי ה 178 הצבעונית, יש לי אחת כזו ולא ראיתי כזה חלון הגנה, אולי אני מפספס משהו.

הכוונה הייתה לטובת שיפור הניגודיות ולא לבטיחות. ראיתי שדווקא ממליצים על Red long pass filter או אפילו IR pass filter לטלסקופים גדולים כי אורכי הגל האלו פחות מושפעים מאי יציבות אטמוספרית. ההמלצה הזו תקפה גם לירח וגם לשמש באור לבן. אולי אנסה בהמשך...

Screenshot_20210922-122024_Chrome.jpg.12f192298711b7341b0b82fea00e04fc.jpg

לגבי ה-178MC, היא בוודאות מגיעה עם UV/IR Cut, וזה מופיע באתר של ZWO. זה לא משהו שקל לראות בעין כי החלון הזה יושב צמוד לסנסור.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כן, הפילטרים הקדמיים מעבירים אור אדום בלבד. זה מהאתר של BAADER:

image.png.7025755392dd45c3bf5018acafd8ca24.png

אני משתמש ב UV/IR Cut 2 גם עם ה 60ממ בדיוק לטובת ניגודיות טובה יותר ב H-Alpha. יהיה מעניין לבדוק את זה עם אור לבן שאני מתעצל לסדר

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצטרף לשיחה

אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

אורח
הוסף תגובה

×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• פעילות אחרונה

1. 2

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

2. 2

3. 2

4. 0

מטאור ב 15.3.2024 01:20

5. 5

ZWO seestar S50

• נושאים