עבור לתוכן
  • צור חשבון

תצפית מלאה הפתעות (וסינים) במצפה משואה


תגובות מומלצות

ביום שישי 1/10/2021 יוסי אילקנאיב ואני (אודי שפיגל) נסענו לתצפית במצפה משואה. עקב תחזיות לחות ועננות במידה זו או אחרת שקלנו גם לרדת לברק אך החלטנו לקחת סיכון על מצפה משואה ולצמצם את "בזבוז" הזמן לעומת ירידה לרום ואכזבה אפשרי שם. החלטה זו התגלתה בתחילה כמוטעית אך הפכה בהמשך למוצלחת, כפי שיתואר מיד.

תחזית העננות היתה עד 20% ולחות מעל 90% החל מחצות לערך. בפועל כשהגענו למצפה בשעה רבע לשש לפנות ערב, נראתה עננות של 80%. קיווינו לשיפור ופרסנו את הציודים - של יוסי Nexstar 8SE כולל החצובה הרובוטית שלו + ציוד צילום ומחשב עריכה, ושלי 8SCT על חצובת AZ-EQ5 עם מיתקון SSE (Star Sense Explorer)  הממפה את השמים בעזרת מצלמת הטלפון הנייד ומצביעה בדיוק מלא להיכן להזיז את הטלסקופ על מנת לצפות בגרם שמים ספציפי, כאשר המטרה מבחינתי הייתה לבדוק אופן הפעלה מעורב - גישה מהירה למיקום כוכב בעזרת ה-SSE, כיול עדין בעזרת הנעה רובוטית והמשך עקיבה אוטומטי - כלומר שרובוט ה-AZ-EQ5 ישמש העיקר לשמירת האובייקט במרכז העינית.

2066439272_WhatsAppImage2021-10-01at18_41_58.jpeg.459c995db3e7aab9a8b2ecfeb1649df2.jpeg

טיפה לאחר שהגענו עצר בקירבתינו רכב עם משפחה סינית, ואמר שיש להם קמפינג ליד ושאל אם אפשר לבקר יותר מאוחר ולצפות בטלסקופים - כמובן שהזמנו אותם, וביקשנו שיגיעו עם פנסים באור חלש ולא ישירות מולינו. חכו להמשך הסיפור....

ובכן, העננים לא התפזרו אלא התגברו. להוסיף על זה בסביבות שבע עברה שיירה של טרקטורונים עם מוזיקה ערבית בקול רם מאוד, וזה היה טיפה מלחיץ. ברקע, מרחוק התחלנו לשמוע דיבורים בסינית.

החלטנו שנמתין עוד קצת ובינתיים התפנינו להשוות רוחבי שדה בין מצלמה מחוברת ישירות לטלסקופ, לבין העדשה הכי רחבה שלי דרך תצפית על אורות הכפרים שממול (התוצאה - מצלמה רואה לפחות 30% יותר היות והיא לא מוגבלת על ידי ה-1.25"). בשמונה ראינו אולי כוכב אחד בינות לעננים ומיד הם התעבו למאה אחוז כיסוי שחור ומאיים. בשמונה ורבע החל טיפטוף כאן והחלטנו - עד כאן - והתחלנו לקפל. 

בתשע כבר עמדנו לזוז, ופתאום, במבט פרידה אחרון לשמים - מופיעים כוכבים. תוך דקות נגלו יותר מחמישים אחוז משטח השמים ובבהירות מפתיעה - כמו לאחר רחצה. החלטנו לפרוס מחדש, וכשסיימנו בתשע ועשרים לערך היו מעלינו שמים נקיים כמעט במלואם עם שפע עצום של כוכבים נוצצים.

זוכרים את הסינים? איך שמתחילים לאפס מחדש, אורות מסנוורים נכנסים בעיניים. אם המשפחה חזרה עם ביתה ובנה הקטנים. ביקשנו שימתינו כמה דקות וקראנו להם. התחלנו בלהראות להם את שבתאי - אני יכול להעיד שלא משנה אם בסינית או עברית, התדהמה של מי שרואה את טבעות שבתאי בפעם הראשונה מתבטאית אותו דבר על הפנים ובטונים של קריאות ההתלהבות. המשכנו לצדק, אלבירו ואנדרומידה. בינתיים אם המשפחה סיפרה לי שבעלה והחברים שלהם הם מנהלי עבודה בפרוייקט הרכבת התחתית בתל אביב, גרים בהרצליה פיתוח מזה שנה וחצי ואחראים על חמש מאות עובדים סינים... כבר אמרנו להם שלום, ולפתע מתוך החשיכה מופיעים לפחות עוד עשרה סינים... מה עושים? - החלטנו להסתפק בלהראות להם את אנדרומידה ושבתאי, יש גבול ומי יודע כמה עוד יגיעו. הסינים היו לבושים מסודר - כמו שאנו היינו פעם מתלבשים לעבודה, וזה עוד לנופש אצלם. כשהודו לנו, אם המשפחה שאלה אם אנו כאן כל שבוע, השבתי שלרוב אנו צופים בדרום. היא שאלה היכן בדיוק ומתי, והרגשתי שאני מסתבך וצריך "להגן" על התצפיות שלנו מ"פלישה" אפשרית של חמש מאות סינים ומשפחותיהם. אמרתי שכדאי להם להצטרף לסיורים של האגודה לאסטרונומיה. אלא מה? - הם תוך שניות היו באתר אינטרנט של האגודה וולא ראו שם אנגלית. החלטתי להקריב את עצמי והצעתי שאפנה לאגודה על מנת שיארגנו להם סיור, נתתי את מספר הטלפון שלי וקבענו לדבר עוד כשלושה שבועות לערך. אני מקווה שלא אהיה חשוף בקרוב לעשרות טלפונים מסינים, אך מה לעשות, הכל למען "הגנה" על נכסינו והתצפיות שלנו.

לאחר שהסינים עזבו חזרנו לתצפית. השיטה שרציתי לבדוק התגלתה כמעולה - הפקודות GOTO היחידות שנתתי ל-AZ-EQ5 היו רק במעבר בין תצפית בכוכבי לכת לתצפית בכוכבים אחרים, על מנת שקצב העקיבה יותאם. מעבר לזה היה תענוג צרוף, כל גרם שמים אותר ב-SSE והושם ידנית  במרכז העדשה במדויק תוך שניות, והעקיבה האוטומטית  איפשרה להתרכז בצפיה בו כמה שדרוש. אז מה ראינו? -המון.  להלן רשימה חלקית ביותר של דברים מיוחדים:

צדק - סינוור אפילו בעינית 6 מילימטר (הגדלה 350 לערך). החלטתי לבדוק אותו עם פילטר כחול חזק 80A שמעביר רק 29% מכלל הספקטרום הנראה. האפקט היה מדהים ביותר - כדור צדק הפך לכחול, ורצועות העננים הפכו לחוטי שני אדומים דקיקים אך חזקים סובבים אותו. החדות שראיתי אותם היתה אף יותר טובה מחדות שראיתי פעם בטלסקופ דובסוני ענק. לא תיארתי שאפשר להשיג חדות כזו בצפיה בצדק, זה היה מרהיב.

M39 - השמים היו כה חדים ובהירים שמלוא עינית ה-ES24ממ 68 מעלות הוצפה בכוכבים, כמעט כמו בגלובולר קלסטר ענקי. רק כשהוספתי פוקל רדיוסר שהגדיל את זוית צפיה ממעלה לערך ל-1.7 מעלות לערך, הבחנתי בגבולות הקלסטר.

M31 (גלקסיית אנדרומדה) - באחת וחצי בלילה הפניתי את הטלסקופ עוד פעם לאנדרומידה. היא הייתה בסביבות הזנית. מעולם לא ראיתי את אנדרומדה בטלסקופ שלי כה בהירה כמו אתמול בלילה, ומעולם לא התקרבתי לזה שהאליפסה תפסה חצי מרוחב העדשה. זה פשוט היה מדהים. "מעולם אצלי" זה רק שנה, אך גם בחמש תצפיות בנגב לא ראיתי חלק כה גדול מאנדרומידה מעבר לגרעין שלה.

לפתע, יוסי אומר לי שאנדרומדה מתחילה לברוח - הסתבר שהסוללה התרוקנה. היות וגם כל הציוד היה כבר רטוב לגמרי מהלחות (אך אני חייה לאמר שמגן הלחות עשה עבודה מצויינת ואיפשר צפייה לאורך שעות של לחות), החלטנו שהגיע הזמן לקפל ולחזור הביתה.

בדרך ראינו את סהר הירח עולה. כשהגעתי הביתה הבנתי עד כמה הציוד רטוב ופרשתי אותו לייבוש. לא עמדתי בפיתוי ועליתי לגג לצפות בירח עם המשקפת 70/25 בתקווה לראות מה מסתתר מאחורי ים גרימלדי - בהתאם להמלצת turn left at orion שמלמד שכשהטרמינטור מתקרב לגרימלדי אפשר להבין בצילי קצוות ההרים ופרטים אחרים שבחלק האפל של הירח שמאחוריו. וגיליתי שאכן כך. עוד פעם הספר הנפלא הזה צדק 🙂 זה היה סיום מושלם ללילה מרתק מלא תהפוכות וגילויים.

אוסיף גם בנימה אישית, שבדיוק שנה עברה מאז רכשתי את הטלסקופ הראשון שלי ואני מרגיש שעליתי מכיתה א' לכיתה ב' של האסטרונומים החובבים. במהלך השנה האחרונה למדתי במה כדאי לצפות, במה אני מעוניין ויכול לצפות, איך לצפות, איך להתחיל להתגבר על אתגרים, קצת להכיר את השמיים - ואתמול בלילה הרגשתי שהתבגרתי קצת ואני מוכן לאתגרים הבאים, ומחכה כבר להיפגש עם חברי הקבוצה בתצפיות הבאות ולהמשיך ללמוד וליהנות.

 

 

נערך היום על-ידי Ehud Spiegel
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

סקירה מעולה!!

שמח שלא נשברתם ונשארתם עד הסוף, האומץ השתלם. אבל חוץ מזה נשמע לי שקבוצה של 500 סינים זו פרנסה אסטרונומית לכמה חודשים טובים של תצפיות 🤑😎 והכי אהבתי - שהגעת הביתה ועוד הספקת להציץ בירח! 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצטרף לשיחה

אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

אורח
הוסף תגובה

×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • צור חדש...

Important Information