עבור לתוכן
  • צור חשבון

המדריך לצילום בעזרת NINA - חלק א' - הקדמה

תגובות מומלצות

אז לבקשת הקהל הנה החלק הראשון. אני אתחיל בבסיס ממש על מה זו התוכנה לאלה שממש רק מתחילים בתחום ואז אשתף את הסיקוונס הנוכחי שלי שמדגים לא רע מה התוכנה יודעת לעשות. את ההמשך אני אכתוב כשיש לי את הציוד מחובר ואולי אצרף כמה סרטונים.

אז NIGHTTIME IMAGING 'N' ASTRONOMY או בקצרה NINA היא תוכנת קוד פתוח לצילום אסטרונומי -DSO. היא כוללת מערך שליטה על ציוד אסטרונומי בפרוטוקול ASCOM והיא מסוגלת לשלוט על הכל החל מהמצלמה ועד לכיפות מצפה ומערכות מזג אוויר.

רשימה חלקית של האפשרויות בתוכנה:

• שליטה בפרוטוקול ASCOM על כל מערך הצילום שלכם
  • זיהוי, אפיון וקטלוג של החשיפות בזמן אמת
  • Sequencer עמוק המאפשר יצירת תנאים לכל סיטואציה שתוכלו לחשוב עליה. הכל מ-מתי להתחיל צילום ועד ללשלוח התראה לנייד אם משהו משתבש או צריך התערבות אדם.
  • אטלס שמיים מקיף עם לא מעט אפשרויות סינון. 
  • מסייע מסגור שעוזר לנו להשיג את הזווית המדוייקת למטרה או מוזאיקות מורכבות.
  • Flat Wizard כשמו כן הוא. מחשב את זמני החשיפה האופטימליים לFlats שלכם.
  • רשימה גדולה ומתרחבת של תוספים שמרחיבים את היכולות של התוכנה. שווה להזכיר את התוסף לאיפוס לצפון שעובד פשוט נהדר גם אם מבט לפולאריס.

אז בואו נביט רגע על הסיקוונס העיקרי שאיתו אני עובד כרגע:

Seq1.png.ac76b588232a658767d6a75e3e5790fb.png

• בחלק העליון אנחנו יכולים לראות את הנתונים על המטרה. השם מופיע בכותרת של כל הסיקוונס. בנוסף אנחנו רואים את המיקום של המטרה והסיבוב ביחס למצלמה.
  • הגרף מציג לנו את הנתונים על המטרה לאורך הלילה. ציר x הוא זמן, ציר y הוא גובה במעלות. בנוסף אפשר לראות את המסלול של המטרה לאורך הלילה ואת קו האופק שאני הגדרתי.
    זה קו האופק מהמרפסת שלי על בסיס נתוני גובה ואזימוט שהכנסתי לתוכנה, כולל כל ההפרעות כמו עצים, בניינים וכו'. אני אסביר גם איך עושים את זה. 
    אתם יכולים כבר בטח לראות כמה עוצמתי הכלי הזה. אפשר לתכנן את הצילום בצורה מושלמת רק מהנתונים האלה.
  • השלב הבא הם טריגרים שאומרים לתוכנה לעשות משהו כשתנאי מסויים קורה. לדוגמא, אם יש סטייה של יותר מ-3 שניות מעלה, תבצע תיקון, תשחזר עקיבה ותשלח Push לנייד שלי.

בשלב הבא, אנחנו עוברים להכנת הציוד והמטרה. זה נראה כך:

Seq2.png.8047cab6b7e7a049d9108f350dfef352.png

• בשלב הראשון אנחנו מכינים את הציוד. 10 דקות לפני השקיעה הטלסקופ יתעורר. אם יש לכם מצלמה מקוררת זה המקום לשים הוראה להתחיל בקירור.
  • השלבים הבאים הם ההכנה למטרה. דבר ראשון, אנחנו ממתינים לשקיעה מוחלטת ושהמטרה תהיה מעל האופק. במקרה הזה המטרה מעל לאופק כמה מהתתחלה אבל אם אתם רואים להכין מטרה לאמצע הלילה או אפילו כמה מטרות זה מאוד יעיל. קחו בחשבון שהוא מתייחס לקו האופק שאני הגדרתי לו, אם אין לכם אחד כזה הוא יתייחס לגובה המטרה בשמיים.
  • Slew, center and rotate - הטלסקופ יגש למטרה, יבצע Plate Solve ותיקונים לפי הצורך. כולל תיקון לסיבוב המצלמה על פי מה שקבעתם במסגור.
  • שני השלבים הבאים הם די ברורים, מתחילים עקיבה וביצוע פוקוס אוטומטי על המטרה.
  • שהכל מוכן ורץ אני מקבל הודעת פוש - Hooray! 😄 אני מתכנן להכניס כאן עוד הוראה להודעת פוש למקרה של כשלון באחד משלושת השלבים הקודמים.

השלב הבא הוא הצילום עצמו:

seq3.png.5edb6c1359548a74dfb8edc37bc909ee.png

• אז מה שקורה כאן בעצם זה ככה. התוכנה תיקח חשיפה אחת תבדוק שהHFR לא עלה ביותר מ-10%. אם כן, היא תעשה אוטו פוקוס. בנוסף, כל 10 חשיפות היא תעשה Dither.
    כל זה ימשיך בלופ כל עוד שני התנאים - שעה וגובה מתקיימים. בנוסף לתנאים של Meridian Flip ו Center After Drift שהגדרנו בהתחלה.
  • אח"כ יש הוראה להחלפת פילטר (במקרה של מגירת פילטרים ידנית הוא יתן התראה ישלח לי פוש שהגיע הזמן להחליף לי פילטר. אחרי ההחלפה הוא יבצע שוב אוטו פוקוס. 

seq4.png.6930f3684495c76d7a71954c1ccdc8bf.png

בשלב הבא אנחנו ממשיכים בצילום אחרי ההיפוך עד לשעה מסויימת.
ובסוף מחנים את הטלסקופ.

אז כמו שאתם רואים האפשרויות פה מאוד מקיפות ואני נוגע רק בקשקש של מה שאפשר לעשות בNINA.

אז זהו לבינתיים. אני מקווה שאתם רואים את כל הפוטנציאל, האפשרויות והנוחות. מכל התוכנות שניסיתי, NINA באמת מנצחת בגדול.

את החלק הבא אני כבר אכתוב עם כל הציוד מחובר ואסביר איך מכינים את התוכנה לעבודה יעילה וכיפית.

בינתיים אתם מוזמנים להוריד את התוכנה מפה:
Download – Nighttime Imaging 'N' Astronomy (nighttime-imaging.eu)
 אם אתם רוצים להשתמש בכל האפשרויות המתקדמות שאני מדבר עליהם פה, תצטרכו את גרסה Beta 2.0

עכשיו רק חסר שתעבור מאיתנו הסופה הזו 🙂

דיסקליימר: את כל המידע על התוכנה אני מקבל משני ערוצי יוטיוב. Cuiv the Lazy geek ו-Patriot Astro
צ'אד aka פטריוט אסטרו מייעץ לי המון והוא בחור נהדר עם המון ידע שהוא שמח לחלוק.

אחלה סופ"ש חברים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצטרף לשיחה

אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

אורח
הוסף תגובה

×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• פעילות אחרונה

1. 1

טלסקופ - רכישה

2. 1

טלסקופ - רכישה

3. 4

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

4. 4

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

• נושאים

• צור חדש...

Important Information