עבור לתוכן
 • צור חשבון

תצפית סוף אפריל - ברמת הגולן


תגובות מומלצות

ביום חמישי האחרון, 28 לאפריל, התאספנו מספר קטן של אסטרונומים חובבים מאזור הצפון לתצפית סוף אפריל ברמת הגולן, זאת במקביל לתצפית הגדולה שנערכה בדרום באותו הזמן.

כתושב זכרון יעקב, הנסיעה לרמת הגולן לוקחת לי בין שעה וחצי לשעתיים (תלוי בפקקים), מה שמאפשר לי בתאריכים הללו לצאת מהבית לאחר יום עבודה מלא (מהבית) בשעה 17:00, ועדיין להגיע לנקודת התצפית עוד לפני השקיעה. יתרון גדול בהשוואה לנסיעה הארוכה דרומה.

בשל מזג האוויר, כבר מספר חודשים לא נערכו תצפיות ברמת הגולן, וכל מי שהגיע לתצפית הפעם לתצפית היה רעב לראות קצת שמיים נקיים. הפעם התצפית נערכה באזור מעט צפוני יותר. למעשה זוהי אולי הנקודה הטובה ביותר לתצפית בגולן מבחינת איכות השמיים, הדרום שם נקי למדי, בניגוד לנקודות דרומיות יותר בגולן שסובלות מזיהום האור שמגיע מכיוון טבריה, וגם שאר כיווני השמיים ובעיקר הצפון כמעט בלי זיהום אור. הבעיה של נקודה זו היא נטייה ללחות גבוהה וסיכוי גבוה יותר לאורחים לא קרואים. למזלנו, הפעם לא היו לנו לא מזה ולא מזה.

בסה"כ היינו בתצפית 5 תצפיתנים, אני, @Yossi Zamir, אסף, אלי ונוח. בנוסף, באמצע הלילה הגיח לפתע מיכאל ולסוב, ששמע על קיום התצפית והרגיש שהוא חייב להגיע, ישר מהעבודה, בלי ציוד - אבל היי - רק לתצפת ולדבר איתו היה שווה את הסינוור הרגעי שהוא סידר לנו עם כניסתו.

יתרון אחד גדול שיש לגולן על הדרום בתאריכים הללו הם הנופים המהממים שעוברים בדרך. הגולן פשוט ירוק כולו, ולנסוע על הכבישים הצרים המתפתלים, עולים ויורדים בדרך לתצפית זו חוויה משל עצמה.

ויש גם תחנות רוח...

52039922848_fc1e020253_b.jpg

 

התחלנו להתמקם, ואז הגיעה שקיעה נהדרת...

52040390045_7dd3dd8dc3_b.jpg

 

מייד אחרי השקיעה, התחילו הכוכבים להופיע, בתחילה סיריוס וביטלג'וס, ומייד אחריהם פרוקיון, אלדברן, ומי שממש חיכיתי לו, כוכב חמה, אשר זכיתי לצפות בו לראשונה בחיי דרך הטלסקופ. בימים הללו הוא סהר צהוב, קטן ויפיפה. למעשה, עם הצפייה בו, אני שמח להכריז כי השלמתי את כל הסדרה, וצפיתי בכל כוכבי הלכת (מלבד כדור הארץ) דרך הטלסקופ.

במרכז התמונה הבאה, בין ענפי העץ, ניתן לראות בבירור את כוכב חמה. הכוכב למעלה ומשמאל הוא אלדברן...

52039876361_e3eacb3758_b.jpg

 

אני לא אתן כאן רשימה שלמה של האובייקטים שראינו, אבל הם היו רבים, ובהם גלקסיות, ערפיליות, צבירים פתוחים וסגורים, ולקראת סוף הערב נהניתי במיוחד גם לראות אחרי הרבה זמן את אלבירו, הכוכב הכפול המדהים - אז נכון, בשביל לראות אותו לא ממש צריך לעלות לגולן, אבל הוא היה שם, ואני הייתי שם, והיה לי טלסקופ, אז למה לא?

יש נקודה מעניינת שאני חייב לציין, די מוקדם בתחילת הערב צפינו בשלישיית לאו. צפיתי בה גם שבוע קודם מיער עופר, ולהפתעתי, לפחות בהרגשה שלי, לא ראיתי אותה יותר טוב כעת, בגולן, מה שרק הדגיש לי איזה לילה נהדר תפסתי באותו יום. כשמיכאל הגיע, הוא הסביר לי את ההבדלים בתנאי הצפיה השונים, שיכולים באמת לתת לך לראות אובייקטים מסויימים טוב יותר או פחות, לפי מצב האובך, היציבות ועוד.

באופן כללי, אפשר להגיד שבתחילת הערב התנאים היו טיפה פחות טובים, עם מעט אובך, אבל ככל שהערב הלך והתקדם, נראה היה שהתנאים הולכים ומשתפרים, כאשר מחצות הם היו ממש מושלמים. לקראת סיום התצפית שביל החלב זרח לו, תמיד כיף לראות אותו.

לסיכום, ועוד לפני התמונות, מספר הערות.

 1. למעשה זה היה אור ראשון של הסקייווטשר החדש של @Yossi Zamir בבורטל נמוך. מכשיר נהדר, שנתן תמונות נהדרות של ערפיליות וגלקסיות עמומות ביותר. החלטתי שברגע שאוכל, אקנה לעצמי גם אחד כזה... אבל היי, אני לא ממהר.
 2. למזלי הגדול התמקמתי בדיוק ליד נוח. אני לא יודע כמה מחברי הפורום כאן מכירים אותו, אבל מדובר באחד התצפיתנים הפעילים הותיקים ביותר בארץ. זכיתי לשמוע ממנו כיצד התחיל בתחביב, בשנות התשעים ברחובות סן פרנסיסקו, בתצפית רחוב של החבורה של ג'ון דובסון (ולא - הוא לא פגש אותו אישית). נוח הביא איתו לתצפית טלסקופ 10 אינטש נהדר שהוא קנה בהזמנה אישית, עם מערכת Push to מדוייקת להפליא, ואופטיקה שלא מהעולם הזה. פשוט חוויה להביט דרך העינית של הטלסקופ הזה.
  עוד נקודה על נוח - מתישהו בתחילת הערב, ביקשתי ממנו לראות את שלישיית לאו דרך הטלסקופ שלו. לאחר זמן מה, ואחרי שכולנו בתצפית עוברים מאובייקט לאובייקט, שאלתי אותו במה הוא מסתכל, ולהפתעתי הוא ענה לי שהוא עדיין מתעמק ב-M66 מהשלישייה ונהנה מהפרטים העדינים שמתגלים בתצפית ארוכה על אובייקט אחד... מה להגיד - הלואי עלי כזו תשוקה לתצפית עוד 30 שנה.
 3. כפי שהזכרתי קודם, מיכאל קפץ לבקר אותנו באמצע הערב. שוב, מה להגיד, השיחות עם מיכאל, הידע שלו, ההסברים שלו על תנאי תצפית, סוגי ציוד, מה נדרש לצורך ביצוע רישומים אסטרונומיים ועוד - פשוט שידרגו לי את החוויה הכוללת מהתצפית.

בכלל, הגעתי למסקנה, שחבורת המשוגעים שהם אנחנו היא חבורה של אנשים מיוחדים, חברותיים, שפשוט כיף להעביר איתה לילה מתחת לשמיים כל כך יפים, כמו שיש לנו. מזל גדול שיצא לי להכיר את כולכם.

וכהרגלי, אסיים עם כמה תמונות:

אזור התצפית - מקדימה, ה-8 אינטש של אסף, ה-6 אינטש שלי אחריו, ואחרון, ה-10 אינטש של נוח

52038832037_956996c940_b.jpg

 

תמונת סוף עונה של אוריון (מצטער על האיכות, החזקתי את הטלפון ביד, ללא ייצוב):

52040128379_8cf27222ba_b.jpg

 

העגלה הגדולה, עם לויין שחלף במקרה ליד.

52039925043_8f8575a25d_b.jpg

 

נוח מתצפת

52040129744_a2655497e3_b.jpg

 

ראש העקרב, ממש מתחיל לעלות מעבר לאופק

52039878406_a1fcf44130_b.jpg

 

שביל החלב

52038834837_e3c7ab919a_b.jpg

 

משולש הקיץ

52040393705_9e72bb6f48_b.jpg

 

אני

52040393470_014424384f_b.jpg

 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני שמח שהייתה לכם תצפית כזו טובה ומאוד נהנתי לקרוא את הסיכום שלך. בלילה במדבר הזכרנו את וולאסוב, נראה לי שלא ראינו אותו כבר תקופה ארוכה ואת נוח... שוחחתי איתו ולא יצא לנו להפגש מעולם.

תודה על השיתוף!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אחלה סיכום ותמונות!

 

אוסיף כמה מילים משלי:

אומרים שכל מקסוטוב במדבר פרח. אמנם בשלוש תצפיות הקיץ במדבר בתנאים טובים ומעלה עם מקסוטוב 6" היה נחמד מאוד, אבל בתצפית הזו עם דובסוני 10" ראיתי את האובייקטים הרבה יותר טוב.

בהתחלה הייתה הרגשה של מעט אובך ואפילו לחות. כסא התצפית נרטב וחששתי לרגע... מהר מאוד הלחות נעלמה וגם השמיים התנקו. בסיום מדדתי SQM 20.74 באתר שהוא לפי מפות ישנות 21.36. היציבות הייתה טובה. צבירי כוכבים פתוחים וכדוריים, ערפיליות פלנטריות וגלקסיות בהירות נראו מעולה. אובייקטים עם בהירות שטח נמוכה נראו פחות טוב. לדוגמה הייתי על ערפילית השושן, עם כל פילטר אפשרי, ולא ראיתי סימנים לערפילית. גם זיהום האור היחסי בדרום-מערב לא עזר.

רשימת האובייקטים ארוכה מידי. התכנון היה בסביבות 60, כאשר "אחד" מהם הוא פשוט שרשרת מרקריאן. בפועל נצפו כ-40. בהתחלה ויתרתי על כמה גלקסיות בשל תנאי השקיפות. בהמשך העייפות הכניעה בסביבות 2:00 ולכן לא הגעתי לצפון אמריקה ולצעיף לדוגמה. אציין מספר אובייקטים:

- צביר הרקולס M13 היה מסמר הערב מבחינתי. אחד הצבירים הכדוריים היפים ביותר. היה כל כך יפה וברור בהגדלה גבוהה, מה שגרם לי לנסות ולא להצטער גם על הגדלה 340!

- שיטוט חופשי נפלא סביב אזור שרשרת גלקסיות מרקריאן. ראיתי בסביבות 15 גלקסיות בשרשרת ובסביבתה, בלי אפילו להסתכל ב-skysafari ולזהות באילו מדובר. אצטרך לחזור לשם בצורה מסודרת יותר בהמשך

- אומגה סנטאורי התחבא לי בעצים, וראיתי אותו לפחות בטלסקופ של ניר. מקווה לראות אותו טוב יותר בתצפית הבאה במדבר שם הוא גם מעט גבוה יותר.

 

היה תענוג להיפגש, לתצפת ביחד ולדבר. מחכה כבר לתצפית הבאה!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה לכולם! נהניתי מהמפגש מאוד מאוד. ניר, הסיכום שלך היה נהדר. לקבוצה בדרום: אני מגיע לשם כמה פעמים בשנה, הייתי רוצה להכיר אתכם. אבל לא יוצא לתצפיות בשבת …אז אני בדרך כלל יוצא עם אשתי לחניוני לילה שבנחל פארן, נקרות או בורות לוץ באמצע שבוע. מתכוונים להיות שם גם בסוף מאי לכמה לילות. מישהו אחר יהיה שם בין 30/5

 עד 1/6?

נח

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 6 שעות Neil Folberg אמר:

תודה לכולם! נהניתי מהמפגש מאוד מאוד. ניר, הסיכום שלך היה נהדר. לקבוצה בדרום: אני מגיע לשם כמה פעמים בשנה, הייתי רוצה להכיר אתכם. אבל לא יוצא לתצפיות בשבת …אז אני בדרך כלל יוצא עם אשתי לחניוני לילה שבנחל פארן, נקרות או בורות לוץ באמצע שבוע. מתכוונים להיות שם גם בסוף מאי לכמה לילות. מישהו אחר יהיה שם בין 30/5

 עד 1/6?

נח

זה נראה שעקב קשיים טכניים עם האתר חלק מהתוכן נמחק.

נוח, תענוג שהצטרפת. חלק מהאנשים עושים מעבר לתצפיות בימי חמישי מסיבות שונות וזו יכולה באמת להיות הזדמנות להפגש באחת התצפיות

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצטרף לשיחה

אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

אורח
הוסף תגובה

×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • פעילות אחרונה

  1. 5

   שאלות בסיסיות - אסטרופוטוגרפיה

  2. 4

   פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

  3. 4

   פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

 • נושאים

×
×
 • צור חדש...

Important Information