עבור לתוכן
  • צור חשבון

תצפית ירח מצומצמת עם מספר תלמידי תיכון - 11 במאי 2022


תגובות מומלצות

אתמול ערכתי תצפית ירח ושמיים למספר חברות ועוד חבר של הבת שלי אצלנו בחצר (זכרון יעקב).

בהתחלה תכננתי לקיים תצפית גדולה בבית הספר שלהם (תיכון המושבה בזכרון יעקב), ואפילו גייסתי עוד חבר שיגיע עם עוד טלסקופ, אבל ברגע האחרון הסתבר שמעט מאד תלמידים אישרו שיגיעו לתצפית. עקב כך, הזזנו את מקום התצפית לחצר הבית שלנו, וערכנו תצפית יותר אינטמית (כולל פיצות).

52065472618_737718bdba_b.jpg

נתתי בהתחלה קצת הסברים טכניים על הציוד שהעמדתי לרשותם - דובסוני 6 אינטש עם עדשת זום, שובר אור ישן של 70 מ"מ ומשקפת אסטרונומית - מה זה בכלל טלסקופ, החשיבות של החצובה, איך לכוון פוקוס, הצורך לעקוב אחרי הירח תוך כדי התצפית, התאמת המרחק בין העיניים במשקפת - והאיסור לגעת בעיניות או לדחוף משהו לתוך הדובסוני...

אחרי זה הסברתי קצת על הירח, מה הן הימות, איך נוצרו המכתשים, וזה שהאזור הכי מעניין להביט בו הוא הטרמינטור. מאחר ואתמול היה יום נהדר לתצפית על המכתשים טיכו וקופרניקוס, סיפרתי להם קצת על המכתשים הללו, בעזרת הספר Turn Left at Orion והתמונות שבו, ואיתגרתי אותם לנסות למצוא את המכתשים הללו בעצמם (תוך הסבר על היפוך התמונה שרואים בטלסקופים).

ואז פנינו לתצפת. להפתעתי הנעימה, הילדים השתלטו מאד מהר על נושא הפוקוס והמעקב, וכמעט לא הייתי צריך לעזור להם עם זה. המכשיר שהיה להם הכי קשה איתו היה כמובן המשקפת, אבל גם עליה השתלטו בסוף, ונהנו ביותר לשכב על כסא הנוח על מנת לצפות דרכה בירח הגבוה (בגובה שהיה, לא היה טעם לשים את המשקפת על חצובה). מאד מהר הם התחילו לקרוא זה לזה וזיהו את המכתשים, וכמובן שכולם ניסו גם לצלם את הירח דרך העינית, ואפילו הצליחו לייצר כמה תמונות מוצלחות. זה יתרון של תצפית ירח למתחילים, שבאמת אפשר לצלם אותו דרך העינית באיכות טובה.

לאחר הפסקה לפיצות, כיבינו את כל האורות ההיקפיים בחצר, ונתתי להם סקירה קצרה על קבוצות הכוכבים שהיו אתמול בשמיים, הדובה הגדולה (כמובן), ואיך להגיע ממנה לכוכב הצפון, תאומים, אריה (שהירח חנה בה אתמול), וגם הזכרתי את סרטן, למרות שלא ראינו אותו ממש, אבל הזכרתי אותו בגלל צביר הכוורת שרצינו לתצפת אליו, ועוד כמה קבוצות כוכבים מגלגל המזלות, פשוט בגלל שהילדים מכירים את השמות שלהם. כמובן שהם מאד התלהבו מהלייזר הירוק.

חזרנו אל הטלסקופ הדובסוני, ודרכו צפינו בצביר הכוורת, M44, כאשר חלק מהותי מהצפייה בו היתה גם תצפית דרך הפיינדר. האמת - חבל שלא העלתי להם את המשקפת על חצובה לצורך צפיה בצביר הזה שנראה נהדר בשדה רחב, וגם היה מספיק נמוך (לא כמו הירח) - לקח לפעם הבאה. אחרי צביר הכוורת הפננו את הטלסקופ לעבר מיזאר שבדובה הגדולה, לא לפני שערכנו להם בדיקת ראיה - כמעט כולם ראו את הכוכב הכפול, ודרך העינית כבר ראו את כל השלושה.

ואז הגענו למה שמבחינתי היה השיא, אחרי ששאלתי אותם אם בא להם לנסות לראות עוד משהו, אמרתי - בואו ננסה לצפות על צביר הרקולס, M13 - האמת - לא חשבתי שעם ירח שמאיר ב-60% ועוד מתוך זכרון יעקב (בורטל 6-7) יש סיכוי לראות אותו, אבל אתמול באמת היו תנאי תצפית יוצאי דופן, ולא רק שהצלחנו לראות אותו, הצלחנו (אני וגם הילדים) ממש להפריד אותו, וכולם התפעלו לראות כל כך הרבה כוכבים באזור כזה קטן.

לסיכום, נראה לי שכל מי שהגיע מאד נהנה. הילדים מאד התעניינו, ושאלו כל מיני שאלות, כמו על המרחק של הכוכבים מאיתנו, והמשמעות שאנחנו למעשה רואים משהו שקרה לפני כל כך הרבה שנים. לדוגמא, שאלו האם יכול להיות שאחד הכוכבים שאנחנו צופים בהם התפוצץ ובעצם אנחנו עוד לא רואים את זה.

היה ערב מוצלח ביותר.


52065472598_a59ebc4551_b.jpg

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

איזה כיף!

נראה לי שהפליאה הראשונית שתצפיות התחלתיות נותנת היא תחושה מאוד ייחודית, שמעבר לחוויה העצמית שלה, ניתנת לשחזור דרך הפליאה של אחרים שמהדהדת גם אצלך.

זכית ניר, וזכו מי שבחרו לוותר על האליפות ולראות כוכבים בשמים ולא על המגרש 😉

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

איזה יופי, הם זכו! ואתה, כמו שיונתן אמר, זכית בלצפות בהתלהבות הראשונית מהצד ולחוות את התחושות שהיו לך פעם הוספת.

כל הכבוד לך על ההשקעה!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצטרף לשיחה

אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

אורח
הוסף תגובה

×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • צור חדש...

Important Information