עבור לתוכן
 • צור חשבון

תצפית קצרה, מצומצמת, עם תנאים בינוניים ברמת הגולן - שישי, 27 במאי 2022


תגובות מומלצות

אז אחרי שהתכוננתי ורציתי להצטרף לתצפית הגדולה שנערכה בגולן יום קודם, התעוררתי ביום חמישי עם הרגשה כללית רעה. ככל שהיום התקדם, קיוויתי שההרגשה תחלוף, אבל לא, ולקראת הצהריים הבנתי שאני חייב לוותר ולתת לגוף לנוח.

האכזבה הגדולה, במיוחד לאור כל הדיווחים על התנאים הנהדרים והאווירה בתצפית שפיספסתי הובילו אותי לנסות לעלות לגולן יום אחרי, למרות שהתחזית הראתה סימנים לאובך שהולך ומתגבר. קיוויתי שגובה נקודת התצפית (מעל ל-900 מ') יהיה כזה שהאובך פחות יפריע בו.

קבעתי להפגש בנקודה עם  אוריאל, בחור חדש שעם שלושה חברים שלו עלו על רעיון מעניין - קבוצת רכישה לטלסקופ. הם קנו, ארבעה חברים יחד, טלסקופ רובוטי 12 אינטש של סקייווטשר יד שנייה, אבל לתצפית הגיעו רק שניים.

הגעתי לנקודת התצפית בדיוק בשקיעה, כמה דקות אחרי אוריאל...

52104520421_370e8062ab_b.jpg

חוץ מאיתנו היתה במקום עוד משפחה אחת עם ילדים קטנים ומדורה !!!
המזל היה שהם התמקמו רחוק מתחת לעצים, אבל האמת שהם יותר נבהלו מאיתנו מאשר אנחנו מהם - בהתחלה, כשהם ראו את הטלסקופים מרחוק הם חשבו שהגענו עם מערכות הגברה ואלו רמקולים, לקראת איזו מסיבת טרנס לילית.

אחרי שדיברנו איתם, החששות גם שלנו וגם שלהם נרגעו. היה ברור שהילדים הקטנים ילכו לישון מוקדם, המדורה תכובה, והזמנו אותם לבוא לראות כמה דברים בטלסקופים, עם הסבר כמה חשוב לא להגיע אלינו עם פנסים לבנים.

מבחינת תנאים - אתמול היה לא טוב, בטח בהשוואה למה שאפשר לקבל בגולן. היה אובך שהלך והתגבר עם הלילה, שהביא איתו גם זיהום אור וגם פגע מאד בראות, במיוחד באזורים הנמוכים יותר, עד שאפילו לא היה ניתן להבחין בשביל החלב עם הזריחה שלו. לקראת שעה אחת בלילה התחילו להגיע גם ענני נוצה גבוהים ואני התקפלתי. החברים נשארו כי רצו לראות את שבתאי.
בתחילת הערב, כשהתנאים היו עוד סבירים צפינו בצבירים כדוריים. ראו אותם מאד יפה, כולל הילדים הקטנים. צביר הכוורת במשקפת היה מאד נחמד - למי שעורך תצפיות חובבים בעונה הזו - מאד מומלץ, המשפחה ממש התלהבה ממנו. ראינו את שלישיית לאו ואת m81 ו-m82 ואני הצלחתי לראות אצלי את m51 לא רע, ביחס למה שהטלסקופ שלי מצליח לראות בה בדרך כלל.
יותר מאוחר צפינו ב m57 ו-m27. האמת - רק בצפייה בערפילית הטבעת הבחנתי באמת ביתרון של ה-12 אינטש על הטלסקופ שלי. היא היתה שם גם יותר ברורה ובהירה וגם העקיבה איפשרה לשים עליה הגדלה גדולה בלי בעיות.
ממש בסוף התרכזתי קצת ב-m71, צביר כדורי שנמצא ממש בתוך החץ, אובייקט מאד מעניין ששווה להשקיע בו זמן תצפית לדעתי. מי שפחות מכיר אותו מוזמן לקרוא עליו קצת... 
זהו. היה טיפה מאכזב, אבל לפי הדיווח מנסיון התצפית הכושל במשואה, עדיין עשינו את התצפית הכי טובה שהיה ניתן לעשות אתמול. בסופו של דבר אני שמח שיצאתי לתצפית, למרות האכזבה הקלה.

 

הזריחה של עקרב, ממש אי אפשר לראות את שביל החלב (אפשר להשוות לתמונה דומה שלי מתצפית באותו אתר לפני חודש בה רואים מאד יפה את השביל)

52105046185_958c1aa9c1_b.jpg

 

משולש הקיץ - בפינה הימנית רואים כבר עננות

52105047405_71833a5d47_b.jpg

 

ומספר תמונות יפות של עננים...

52104574963_64b6e0757f_b.jpg

52103511822_22bf164c12_b.jpg

52104575298_725984bbb8_b.jpg

 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

סיכום יפה!

לדעתי נסיעה של שעה וחצי בכל כיוון משתלמת אפילו רק כדי לראות את אלפי הכוכבים בעין ולטייל עם המשקפת בשביל החלב. נשמע שראיתם הרבה יותר מזה למרות התנאים הלא אידאליים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 9 דקות Yossi Zamir אמר:

לדעתי נסיעה של שעה וחצי בכל כיוון משתלמת אפילו רק כדי לראות את אלפי הכוכבים בעין ולטייל עם המשקפת בשביל החלב. 

מסכין

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצטרף לשיחה

אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

אורח
הוסף תגובה

×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 • פעילות אחרונה

  1. 4

   פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

  2. 4

   פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

  3. 4

   פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

 • נושאים

×
×
 • צור חדש...

Important Information