עבור לתוכן
  • צור חשבון

למי יש יותר חד, יוצר צבעוני, יותר גדול, יותר גמיש, יותר קל, ויותר זמין (ויזואלית - לא צילום!)

תגובות מומלצות

בואו נמשיך פה... המלצות לתצפית ויזואלית בלבד ל

• דובסוני שולחני
  • דובסוני ריצפתי קטן (5.5 עד 😎
  • דובסוני בינוני (10-12)
  • דובסוני ענק כי אני רוצה גדול!!!
  • ניוטוי קטן (114-150) על חצובה
  • Mak
  • SCT
  • שובר אור אפו גדול 100 עד 130 (כי שילמתי הרבה)
  • שובר אור אפו בינוני 70 (כי אני רוצה אפו אבל אין לי מספק כסף לאפו גדול)
  • שובר אור אכרומט מהיר < F/5 (כי אתה עיוור צבעים) 
  • שובר אור אכרומט F/6-F/7 כי אני רואה צבעים אבל מתעלם מהם.
  • שובר אור אכרומטי איטי (כי קניתי 70/700 כי זה היה זול)
  • משקפת קטנה 50-70 כי בא לי לצפות מהר ונוח
  • משקפת גדולה 90-100 - כי יש לי שתי העיניים

לעניות דעתי: מה שמשנה זה מה שאתה משתמש בו הכי הרבה והוא הכי נוח לך - כמובן כל עוד המפתח מתאים. כי ניסיון הוא קריטי - אז אם יש לך גדול אבל הוא לא מספיק נוח אתה לא תצפה בו. או פשוט לא יהיה לך מקום לאכסן.

אני בדעה לא פופולרית חושב שאכרומט 4" זה אחלה טלסקופ אם אתה רוצה ניידות וזמינות מריבית - אין מה להשוות ניידות של חצובה שנכנסת יחד עם הטלסקופ לתיק לעומת שולחן. וניוטוי שבכל זאת קצת יותר גדול. בעיות האברציות אומנם מורגשות באובייקטים בהירים, לשאר הדברים פחות קריטי. נוחות, 0 זמן הקמה, 0 כיולים, אריזה מאוד קטנה זה שיקול חשוב ביותר. כמובן לא לכולם.

יאללה מכות!

יישומון AstroHopper ניווט אוטומטי בלי לשבור ראש

הטלסקופים שלי: Celestron AstroMaster 102AZ, SVBony sv501p 60mm

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לויזואלי - 6" דובסוני, נכנס לתיק (דיי גדול, אבל עדיין בתיק) והחצובה ביד.

לצילום - אפו 50מ"מ שעדיין ממתין לחצובה העוקבת שלו.

לתצפיות רחוב אני אקח או הדובסוני או את ה-80מ"מ אכרומט f5 שנכנס לתיק עם החצובה ושוקל 1200 גרם.

לתצפיות בדרום ולויזואלי אני כנראה אשדרג את הדובסוני (לכמה שאוכל להרשות לעצמי בהתחשב בדירה שנהיה בה, כרגע קומה שלישית בלי מעלית אז 12" זה המקסימום), זה יחכה לא מעט כי חצובה עוקבת לתצפיות פלנטריות, ירח, ל-EAA וצילום חובבני תגיע לפני

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

עכשיו רק הבנתי על מה המכות... חחח

אני בדעה שלויזואלי במדבר עדיף מפתח על פני הכל לכן דובסונים לוקחים בהליכה מבחינתי.

מצד שני גם כשהיה לי רק את האכרומט 80מ"מ נהניתי מאוד והחדות היתה מורגשת בצפייה.

כמו שאמרת - מה שיוצא הכי הרבה מהבית / למרפסת תצפיות זה ההכי טוב בסופו של דבר וסובייקטיבי לגמרי.

אבל לתצפיות שמגיעים עם רכב ישר מהבית ופותחים עמדה ללילה - 12" ומעלה ועם כמה שיותר שדה בעינית.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 12 דקות Joe אמר:

לויזואלי - 6" דובסוני, נכנס לתיק (דיי גדול, אבל עדיין בתיק) והחצובה ביד.

ואיפה הכיסא?

יישומון AstroHopper ניווט אוטומטי בלי לשבור ראש

הטלסקופים שלי: Celestron AstroMaster 102AZ, SVBony sv501p 60mm

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 5 דקות Artyom אמר:

ואיפה הכיסא?

בתצפיות רחוב הדובסוני על הרצפה ויושבים על הארגז, לא נורא בכלל.

בתצפיות מהמרפסת עם הדובסוני הוא על הארגז ויושבים על כיסא נח מהפינת אוכל.

בתצפיות במדבר הוא גם על הארגז פלסטיק ויושבים על אחד מהכסאות שגם ככה תמיד ברכב, נח לתצפית ארוכה ולא לוקח לי טיפת אנרגייה בהכנות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 1 דקה nirzon אמר:

הטלסקופ הכי טוב זה ה-20 אינטש של השכן שלך בתצפית 🤭

לגמרי, ואפילו ארחיב, הטלסקופ הכי טוב זה המערך המגוון של כל מי שיושב ליידך ובתצפית עצמה. לכל מכשיר יש את האיכות שלו.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

@Artyom אני קראתי את הפוסט המקורי שלך לא כאמירה חד משמעית ששובר אור עדיף על ניוטוני מעט גדול יותר, אלא כ"מה שאפשר עם מה שנשאר". כלומר, יש לך כבר שובר אור אכרומטי, ואתה רוצה להוציא ממנו את המקסימום. 

במצב אפס, אם לא היה לי בכלל טלסקופ והייתי שואל את עצמי איזה טלסקופ הכי ורסטילי, אני לא בטוח מה הייתי בוחר: נראה לי שזה היה בסופו של דבר מגיע לשאלה האם אני רוצה תצפיות שמש עם קווארק או לא (וזה כבר מוסיף באזור 1400$ בלי למצמץ). אם לא, אז ניוטוני מעט גדול יותר - ולא משמעותית כבד יותר - כנראה היה נותן לי ביצועים טובים יותר Across the board. אם כן, אז שובר האור מנצח.

בלי קשר לזה, אנחנו נכנסים גם למאגיה של איכות הצפייה - וכאן אני חייב לומר משהו לזכותם של שוברי האור, שמעבירים איזשהו "משהו" נוסף שלא ראיתי בצפייה במחזירי אור (או קטדיופטריים) במימדים דומים.

בקיצור - לגמרי עניין של טעם וריח, ובמקרה שלך - כבר יש לך שובר אור, אז סחטיין עליך על הנסיון להוציא ממנו כל טיפה של מיץ שאפשר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לא בטוח עד כמה זה עיניין של טעם. חושב שזה יותר עיניין של איכות האופטיקה בעדשות למול איכות המראות. טלסקופ מראות עם מראות איכותיות עדיף על סקופ עם עדשות גרועות וללא תיקון עיוותי צבע. טלסקופ עדשות 100 ממ או אפילו 80 ממ אבל איכותי, דאבלט או טריפלט עדיף מניוטוני 150 ממ עם מראות גרועות שנותנות עיוות ספרי  וכוכבים מרוחים. בעיקר אם מדובר על צפיה על עצמים בהרים כמו כוכבי לכת.

אני מדבר כרגע רק בהיבט ויזואל , ללא התייחסות לשיקולי תקציב , נוחות השימוש , איחסון, תחזוקה

נערך היום על-ידי Misha Kon
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 7 שעות Misha Kon אמר:

לט בטוח עד כמה זה עיניין של טעם. חושב שזה יותר עיניין של איכות האופטיקה בעדשות למול איכות המראות. טלסקופ מראות עם מראות איכותיות עדיף על סקופ עם עדשות גרועות וללא תיקון עיוותי צבע. טלסקופ עדשות איכותי 100 ממ או אפילו 80 ממ אבל איכותי, דאבלט או טריפלט עדיף מניוטוני 150 ממ עם מראות גרועות שנותנות עיוות ספרי  וכוכבים מרוחים. בעיקר עם מדובר על צפיה על עצמים בהרים כמו כוכבי לכת.

אני מדבר כרגע רק בהיבט ויזואל , ללא התייחסות לשיקולי תקציב , נוחות השימוש , איחסון, תחזוקה

כן. ההנחה שלי היתה שמדובר באופטיקה איכותית (או לפחות באופטיקה בת השוואה) בשתי האפשרויות. 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בשבילי לצפיה מהבית בירח וכובי לכת - דובסוני 8". קל מספיק, הקמה מהירה, רזולציה טובה. גם לא מוקמלץ ולא מוקרר ייתן מראות טובים, גם אם לא הכי טובים שהוא יכול לתת.

לתצפית במדבר דובסוני 12" + משקפת 10*50. אם אני כבר משקיע את הזמן בנסיעה למדבר אני רוצה מקסימום מפתח (שאני יכול להרשות לעצמי ;)). משקפת מספקת שדה רחב וחופש צפיה ללא חצובה. כבונוס, אבל לא חובה, יש לי גם אכרומט 120/600 לשדה רחב. לשימוש בהגדלות נמוכות או עם פילטר צר - אברציה כרומטית לא מפריע, אורך מוקד קצר ופוקוסר 2" מאפשרים שדה של 4.25 מעלות ומספיק מפתח לאובייקטים חיוורים. 

אם הייתי צריך להצטמצם לטלסקופ אחד כנראה שזה היה דובסוני 10", לא ענק כמו 12, יותר מפתח מ 8, שדה רחב יחסית.

F/6 8" SkyWatcher Collapsible Dob; 12" F/5 Meade Lightbridge Truss Dob; SkyWatcher StarTravel 120mm F/5

EPs: SkyRover ED 35mm; SkyRover UFF 30mm, SkyRover UWA 28mm, ES68 24mm; Meade UWA 20mm, ES82 18mm; ES82 11mm; SkyRover XWA 7mm, MaxvsiOn 82 6.7mm; 7.2 - 21.5mm Hyperflex Zoom; Celstron Excel LX 2x Barlow

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני ב-22.6.2022 at 17:29 pregulla אמר:

בשבילי לצפיה מהבית בירח וכובי לכת - דובסוני 8". קל מספיק, הקמה מהירה, רזולציה טובה. גם לא מוקמלץ ולא מוקרר ייתן מראות טובים, גם אם לא הכי טובים שהוא יכול לתת.

לתצפית במדבר דובסוני 12" + משקפת 10*50. אם אני כבר משקיע את הזמן בנסיעה למדבר אני רוצה מקסימום מפתח (שאני יכול להרשות לעצמי ;)). משקפת מספקת שדה רחב וחופש צפיה ללא חצובה. כבונוס, אבל לא חובה, יש לי גם אכרומט 120/600 לשדה רחב. לשימוש בהגדלות נמוכות או עם פילטר צר - אברציה כרומטית לא מפריע, אורך מוקד קצר ופוקוסר 2" מאפשרים שדה של 4.25 מעלות ומספיק מפתח לאובייקטים חיוורים. 

אם הייתי צריך להצטמצם לטלסקופ אחד כנראה שזה היה דובסוני 10", לא ענק כמו 12, יותר מפתח מ 8, שדה רחב יחסית.

לי יש "הרכב" הסקופים מאוד דומה: למדבר 12 אינץ ידני ובתקווה להגדיל ל16/18 עוד בהמשך ,אני פריק של גלקסיות  וזה מחייב מפתח מקסימלי אפשרי. מהבית הלכתי על 8  אינץ se  כי רציתי עקיבה.לפרטים קטנים על ירח וכוכבי לכת וכפולים צמודים , חייבים הגדלה משמעותית וסבלנות לחכות לתנאים שאטמוספירה מתייצבת וברגע שיש עקיבה  זה מאוד עוזר. בנוסף יש לי 130 ממ דובסוני שולחני ל"גראב אנד גו".

לבחור סקופ אחד שיהיה טוב להכל זה משימה קשה. זה קצת כמו  להתספק בסכין שוייצרי בבית. וזה עוד לא דברנו על שמש, eaa אולי צפיה בנוף . אבל כמו שאמתרת אם בכל זאת היה צריך ללכת על אחד אז בהחלט הייתי הולך על לפחות דובסוני  8 אינץ ממונע עם עקיבה. הרבה שנים באמת זה מה היה לי 8 אינץ דובסון והוא באמת מאוד ורסטילי

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצטרף לשיחה

אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

אורח
הוסף תגובה

×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• פעילות אחרונה

1. 1

טלסקופ - רכישה

2. 1

טלסקופ - רכישה

3. 4

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

4. 4

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

• נושאים

• צור חדש...

Important Information