עבור לתוכן
  • צור חשבון

שאלת המשך - התלבטות לגבי טלסקופ ראשון

תגובות מומלצות

התייעצתי פה לפני כמה ימים וקיבלתי המלצה לא ללכת על פחות מ5 אינץ'.
הבעיה שהטלסקופ 5 אינץ' הזול יחסית (1190) לא יהיה בקרוב במלאי.
מתלבט אולי כן ללכת על ה4.5 אינץ'?
השאלה שלי היא -
  1. האם הגידול בין 4.5 ל5 הוא ליניארי? ז"א - הגדלתי בעוד 20-30 אחוז את מה שאני רואה, או שהוא בפער איכותי אחר שני מפספס?
  2. האם כדאי לרכוש בנוסף "עינית מיישרת לתצפיות נוף"?
  3. הטלסקופ של ה130 מ"מ מגיע עם מראה פרבולית וה114 לא. בקוסמוס אמרו לי שזה בגלל הגודל השונה. שב114 אין צורך במראה פרבולית כי הוא לא גדול. מסכימים?
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לגבי מראה פרבולית זה קשקוש. קודם כל זה לא קשור לגודל אלא יחס מוקד (אורך חלקי קוטר). ועדיין גם בטלסקופ עם יחס מוקד גדול יחסית מראה ספרית לא תתן תמונה חדה וגם לא ניתן יהיה לצפות בהגדלות גבוהות. הייתי מתרחק ממנו. בהחלט עדיף ללכת על 130 ממ או לחכות... 

ואם אתה לא מתכנס בתקציב של טלסקופ נורמלי - הייתי נמנע מלבזבז אותו על גימיקים כמו "עינית מיישרת" (שבד"כ לא איכותיות כ"כ)

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 14 שעות moshe128able אמר:
התייעצתי פה לפני כמה ימים וקיבלתי המלצה לא ללכת על פחות מ5 אינץ'.
הבעיה שהטלסקופ 5 אינץ' הזול יחסית (1190) לא יהיה בקרוב במלאי.
מתלבט אולי כן ללכת על ה4.5 אינץ'?
השאלה שלי היא -
  1. האם הגידול בין 4.5 ל5 הוא ליניארי? ז"א - הגדלתי בעוד 20-30 אחוז את מה שאני רואה, או שהוא בפער איכותי אחר שני מפספס?
  2. האם כדאי לרכוש בנוסף "עינית מיישרת לתצפיות נוף"?
  3. הטלסקופ של ה130 מ"מ מגיע עם מראה פרבולית וה114 לא. בקוסמוס אמרו לי שזה בגלל הגודל השונה. שב114 אין צורך במראה פרבולית כי הוא לא גדול. מסכימים?

בטלסקופ 114 מ"מ, אתה לא רק יורד ברמת איסוף האור לפחות מהמינימום, אלא גם מתפשר על סוג המראה/ כמו שמיכאל רשם לך, ממראה ספרית הייתי מתרחק. אם אתה רוצה להבין את ההבדל ביניהן:

• מראה ספרית - מראה שהקיעור שלה הוא בצורת כדור (Sphere) - שווה מכל הצדדים. הבעיה היא שהיא לא יודעת לרכז את האור לפוקוס בנקודה אחת, ולכן לא תקבל תמונה חדה. למה מייצרים אותה? כי זה זול.
  • מראה פרבולית - מראה שהקיעור שלה מתבסס על נוסחה מתמטית, שלפיה אור שיפגע בה מכל כיוון ינוקז בדיוק לאותה נקודה קטנטנה וייתן תמונה חדה

משה, אני רואה את ההתלבטות שלך, ושתדע שאתה לא לבד כי הרבה מהמתחילים נמצאים בדיוק באותה סיטואציה - יודעים איזה טלסקופ אידיאלי בשבילם אבל אין מלאי בגלל הקורונה אז חושבים להתפשר. העניין שפה הפשרה היא מאוד גדולה, כנראה מתחת למינימום. זו לא שאלה של האם תצליח לראות את הירח.. יותר בכיוון של האם תקבל תמונה חדה.

זה מתסכל מאוד אבל עדיף לשים את הכסף בצד.. יש סיבה שכולם נותנים את אותה עצה 🙂

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 10 שעות Guydive אמר:

בטלסקופ 114 מ"מ, אתה לא רק יורד ברמת איסוף האור לפחות מהמינימום, אלא גם מתפשר על סוג המראה/ כמו שמיכאל רשם לך, ממראה ספרית הייתי מתרחק. אם אתה רוצה להבין את ההבדל ביניהן:

• מראה ספרית - מראה שהקיעור שלה הוא בצורת כדור (Sphere) - שווה מכל הצדדים. הבעיה היא שהיא לא יודעת לרכז את האור לפוקוס בנקודה אחת, ולכן לא תקבל תמונה חדה. למה מייצרים אותה? כי זה זול.
  • מראה פרבולית - מראה שהקיעור שלה מתבסס על נוסחה מתמטית, שלפיה אור שיפגע בה מכל כיוון ינוקז בדיוק לאותה נקודה קטנטנה וייתן תמונה חדה

משה, אני רואה את ההתלבטות שלך, ושתדע שאתה לא לבד כי הרבה מהמתחילים נמצאים בדיוק באותה סיטואציה - יודעים איזה טלסקופ אידיאלי בשבילם אבל אין מלאי בגלל הקורונה אז חושבים להתפשר. העניין שפה הפשרה היא מאוד גדולה, כנראה מתחת למינימום. זו לא שאלה של האם תצליח לראות את הירח.. יותר בכיוון של האם תקבל תמונה חדה.

זה מתסכל מאוד אבל עדיף לשים את הכסף בצד.. יש סיבה שכולם נותנים את אותה עצה 🙂

תודה רבה. אני מבין שהמראה הפרבולית באמת חשובה.

אבל...

הסתכלתי שוב ומסתבר שהטלסקופ של ה114 מגיעה עם מראה פרבולית.

לכן השאלות שלי מתמקדות ב-

• האם הגידול בין 4.5 ל5 הוא ליניארי? ז"א - הגדלתי בעוד 20-30 אחוז את מה שאני רואה, או שהוא בפער איכותי אחר שני מפספס?
  • האם כדאי לרכוש בנוסף "עינית מיישרת לתצפיות נוף"?
  •  

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 1 שעה moshe128able אמר:

תודה רבה. אני מבין שהמראה הפרבולית באמת חשובה.

אבל...

הסתכלתי שוב ומסתבר שהטלסקופ של ה114 מגיעה עם מראה פרבולית.

לכן השאלות שלי מתמקדות ב-

• האם הגידול בין 4.5 ל5 הוא ליניארי? ז"א - הגדלתי בעוד 20-30 אחוז את מה שאני רואה, או שהוא בפער איכותי אחר שני מפספס?
  • האם כדאי לרכוש בנוסף "עינית מיישרת לתצפיות נוף"?
  •  

• הגידול אינו לינארי. אתה גדל בקוטר, אך איסוף האור מחושב על ידי השטח. פשוט תחשב שטח של מעגל בקוטר 114 מול 130, זה ההבדל באיסוף האור
  • לא מכיר את הקונספט של עינית מיישרת. למיטב ידיעתי אף אחד לא משתמש בניוטוניים לתצפיות נוף (שוברי אור עדיפים)
לפני 59 דקות moshe128able אמר:

כמו כן - האם מכיר ספציפית את הדגם הזה?

http://www.cosmos.co.il/wfile/bundle/Bresser-NG-DOB114-bundle.htm

כן. כמו שאמרנו לך כבר, מדובר במראה ספרית עם מיישר. אם יש לך דגם שאתה חושב שהוא עם פרבולית שים פה לינק שלו ונוודא כדי שלא תידפק עם טלסקופ רע. 

לגבי הדגם הזה, כפי שהסברנו לך הוא לא מומלץ. אם אתה צריך עוד דעה אחרונה אתה מוזמן למצוא את הדגם הספציפי הזה ברשימה השחורה:

https://star-hunter.ru/en/black-list/

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

שטח של 130ממ - 13266

שטח של 114ממ - 10201

אתה מקבל שטח גדול ב 30% שזה 30% יותר אור שהטלסקופ אוסף. די משמעותי.

עינית מיישרת כמו שגיא ציין היא לא באמת אביזר אסטרונומי ובאמת עדיף להשתמש בטלסקופים אחרים. טלסקופ ניוטוני הוא מסורבל ולא תוכל לסחוב אותו לטיולים. משקפת היא הפתרון הנכון יותר לנוף.

אני גם חושב שאין טעם לרוץ לקנות למרות שאני מבין את הרצון לעשות כך. תמתין קצת או שתמצא בחו"ל ותקנה מכשיר שיתן לך תמורה טובה יותר לכסף

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 4 שעות Guydive אמר:
  • הגידול אינו לינארי. אתה גדל בקוטר, אך איסוף האור מחושב על ידי השטח. פשוט תחשב שטח של מעגל בקוטר 114 מול 130, זה ההבדל באיסוף האור
  • לא מכיר את הקונספט של עינית מיישרת. למיטב ידיעתי אף אחד לא משתמש בניוטוניים לתצפיות נוף (שוברי אור עדיפים)

כן. כמו שאמרנו לך כבר, מדובר במראה ספרית עם מיישר. אם יש לך דגם שאתה חושב שהוא עם פרבולית שים פה לינק שלו ונוודא כדי שלא תידפק עם טלסקופ רע. 

לגבי הדגם הזה, כפי שהסברנו לך הוא לא מומלץ. אם אתה צריך עוד דעה אחרונה אתה מוזמן למצוא את הדגם הספציפי הזה ברשימה השחורה:

https://star-hunter.ru/en/black-list/

ממש תודה
הם רושמים שם באתר שיש לו מראה פרבולית... בגלל זה חשבתי שהוא בסדר..
תודה רבה על העזרה.

איך הטלסקופ הזה?

http://www.cosmos.co.il/wfile/bundle/Bresser-DOB130-bundle.htm

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצטרף לשיחה

אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

אורח
הוסף תגובה

×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• פעילות אחרונה

1. 2

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

2. 2

3. 2

4. 0

מטאור ב 15.3.2024 01:20

5. 5

ZWO seestar S50

• נושאים