עבור לתוכן
  • צור חשבון

Binoviewers!

תגובות מומלצות

שלום,

הגיעו לא מזמן Binoviewers של חברת William Optics שהזמנתי כתוספת לטלסקופ 150 Mak שלי, ורציתי לשתף אתכם ולהתייעץ על נושא קטן בסיום.

החלטתי לקנות אחרי שקראתי בפורומים שונים כמה יותר נוח לצפות בשתי עיניים ושאפשר לראות יותר פרטים בהשוואה לצפיה בעינית בודדת. אחרי כמה צפיות בירח ובהתקבצות צדק ושבתאי, אני ממש מסכים עם האמירות האלה. התחושה הייתה מרשימה לא פחות מהפעם הראשונה שהסתכלתי בטלסקופ על הירח ועל כוכבי הלכת! אתמול באיזשהו שלב שמתי בצד לכמה דקות את נושא ההתקבצות, התמקדתי בצדק וראיתי את הצל של אחד הירחים והרבה פרטים שלא הצלחתי לראות קודם, וזה למרות תנאים אטמוספריים לא מושלמים והגובה הבעייתי בשמים. התחושה היא מעין תלת מימדית וההרגשה היא שהאובייקט גדול יותר מכפי שהוא נראה בהגדלה זהה בעינית בודדת (יש אפקט הגדלה אחר, נגיע לזה).

החבילה הגיעה עם עיניות 20mm וברלו 1.6 שמתברג לחלק הקדמי (נותנים הגדלות של 120, 183). קניתי בנוסף צמד 15mm plossl (הגדלות 160, 244) ו-12.4mm super plossl בנוסף לאחד שכבר יש לי (הגדלות  194, 295). אתמול הצפיה הייתה טובה עם 20mm וברלו, עם 15mm וברלו ההרגשה הייתה שהתנאים לא מספיק טובים בשביל ההגדלה.

החסרון בסוג הבינו שקניתי הוא Field Stop של 20.2mm שמגביל את שדה הראיה אצלי לקצת פחות מ-0.5 מעלה, כמעט מספיק כדי לראות את כל הירח. יש סוגים אחרים יקרים בהרבה שמאפשרים שדה רחב יותר, אבל החלטתי להסתפק בירח, בכוכבי הלכת ו-DSO קטנים יחסית.

דבר נוסף שחשוב לקחת בחשבון הוא תוספת של 100mm לנתיב האור, שבטלסקופ מהסוג שלי או SCT המשמעות היא 300mm תוספת לאורך המוקד האפקטיבי. על הנייר אורך המוקד הוא 1800mm, אבל בפועל הדיאגונל מוסיף 300mm והבינו מוסיף עד 300mm מעבר (עם ברלו מוסיף פחות), כך שאני מגיע כבר ל-F/16 במצב הקיצוני. ידעתי את זה מראש, וגם הבנתי שבעיניות באורכי מוקד קטנים קשה יותר לאחד את התמונות של שתי העיניים, ולקחתי את זה בחשבון בבחירת העיניות. בנוסף, יש התרחקות מנקודת הפוקוס האופטימלית של הטלסקופ אבל אני מרגיש שהאיכות עדיין טובה מאוד. אפשר להגיע לתצורה אופטימלית יותר עם דיאגונל SCT ומתאמים קצרים אבל זה כבר מייקר את העסק... יש גם קושי להגיע לפוקוס בתצורות מסוימות של טלסקופ ובינו ללא ברלו, אבל אני לא נתקלתי בזה אצלי וצריך גם להימנע מעיניות רחבות מידי שעלולות לא לאפשר מרחק נדרש בין העיניים.

באותם פורומים גם היו מקרים של אנשים שכתבו שהפסיקו לגמרי לצפות בעינית בודדת ועברו לבינו בלבד. יש סיכוי לא רע שאני בדרך לשם עבור הירח וכוכבי הלכת. צריך לעשות עוד השוואות בהמשך.

כרגע אני שוקל לקנות ברלו x2 ייעודי לבינו של WO ואולי עיניות 17mm כדי שיהיה לי קצת יותר משחק. מחפש עיניות plossl / ortho אבל אין הרבה אפשרויות באורך המוקד הזה (orion sirius, omegon plossl / super plossl). מישהו מכיר ויכול להמליץ? 

20201221_095009.jpg

20201221_095451.jpg

נערך היום על-ידי Yossi Zamir
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קודם כל תתחדש!

אני מאוד מסכים שעם בינו הירח נראה אחרת לגמרי ודי. אני קיבלתי את אותה ההרגשה שצפיתי עם בינו דרך הטלסקופ שלי.

גם אם נקודת הפוקוס לא ממש אופטימלית בטלסקופים מהסוג הזה, הירח נראה ממש מדהים, ממש אובייקט אחר לגמרי, הגדלה גדולה, שדה גדול והרגשה תלת מימדית שלא ניתן לקבל עם עינית אחת.

אני לא בטוח שהייתי מחליף עינית אחת עם בינו לכל דבר מעבר לירח, אולי אולי לכוכבי הלכת - כי שם עם עינית אחת איכותית מקבלים יותר ניגודיות ויותר פרטים - יכולתי לספור יותר ירחים של שבתאי עם עינית אחת מאשר עם בינו.

דבר נוסף שניסיתי איתו את הבינוסקופ - הפעם WO כמו שלך - צפייה בשמש ב H-Alpha. זה מראה מדהים - הבינו מכהה את התמונה מעט מה שדווקא מעלה את הניגודיות באובייקט בהיר כמו השמש, וממש חושף פרטים רבים על פני השטח של השמש. אותו האפקט כמו לירח. ממש נהדר.

אין ספק שבינו נמצא גבוה מאוד ברשימת הקניות שלי וזה נתון חשוב שבא לידי ביטוי בבחירת הטלסקופ שובר האור הבא שאני מתכוון לרכוש - יש כאלה שמאפשרים מאריך\קיצור של צינור הטלסקופ על מנת לאפשר להגיע לפוקוס וכמובן פוקוסר קצת מאסיבי יותר שלא יזוז בגלל המשקל של פילטר שמש + בינו + שתי עיניות.

לגבי עיניות, תחשוב האם זוג עיניות זום יתנו לך את כל הגמישות שאתה צריך. אני גם שוקל את האפשרות הזו בשבילי.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תתחדש! 

ה WO נחשב לבינו עם תמורה טובה מאוד לכסף, הזוי שהמחיר שלו כל כך נמוך.

אצלי אני משתמש בבינו Denkmeier II, שמגיע בתצורה קצת שונה. מדובר בסט שלם שמורכב מבינו עם מפתח גדול (26 מ"מ), מערכת OCS יעודית (מתאמת את הבינו לכל סוג טלסקופ כולל מחזירי אור מהירים), שתי עיניות 21 מ"מ 60 מעלות. מעל הכל גולת הכותרת של המערכת הזו היא ה - Power switch, שזה בעצם סט של מכפילים-מפחיתים שדרכם אפשר לשלוט בהגדלה.

המערכת הזו משודכת לשתי טלסקופים - מקסוטוב כמו שלך אבל 127 מ"מ, ודובוסוני מתקפל 10". התמונה במקסוטוב היא מאוד נחמדה לירח ולפלנטות, אבל בדובסוני מדובר בסיפור אחר לגמרי. גם בשימוש במכפיל (כדי להגיע לפוקוס) ה field stop הרבה יותר גדול - התחושה היא שצופים בירח על מסך IMAX ענק. בפלנטות המפתח הגדול מעמיס פרטים גם לירח וגם לפלנטות. עם זאת, ההבדל הגדול באמת מבחינתי הוא האפשרות לקצר את מוטות הדובסוני ולהשתמש בבינו באורך המוקד האמיתי של הטלסקופ ללא מכפילים. כך אני מקבל שדה טבעי ביחס מוקד טבעי לשתי העינים, וזה טוב בעיקר לדבר אחד - צפייה ב DSO (בעיקר מהמדבר). למרות שהבינו מחלק את כמות האור ל - 2 ונותן תמונה כהה יותר, 10 אינץ' זה עדיין בהיר מספיק כדי לקבל תמונות מעולות. המראה של אובייקיטי מסייה בהירים כמו ערפילית אוריון, ערפילית המשקולת, אומגה, לגונה, צביר הרקולס וכו' בשתי העיניים על מצע כוכבים, הוא עוצר נשימה מבחינתי. העניין הוא שהסיפור הזה לא עובד במערכת קטדיופטרית, מה עוד שלרוב המפתח יהיה קטן גם ככה.

מכל האמור לעיל הגעתי למסקנה לגבי עיניות והגדלות - בצפייה בירח ופלנטות אני מעוניין בהגדלה גדולה ככל האפשר כדי לראות פרטים. בצפייה ב DSO אני רוצה הגדלה קטנה ככל האפשר כדי לקבל את האובייקט על רקע מצע כוכבים. לכן אם השימוש בבינו יהיה רק דרך מערכת קטדיופטרית, כנראה שהוא יהיה מוגבל רק לפלנטות וירח, אז פשוט תמצא את ההגדלה הגדולה ביותר שנותנת לך מראה טוב בעין. לא חושב שיש צורך ב"טווח" של הגדלות. לרוב תרצה פשוט לדחוק את הסיפור לכיוון אחד.

מה שכן צריך לקחת בחשבון את השדה. עם כוכבי לכת, השדה פחות משנה כי ה field stop לא נראה על הרקע השחור, ואז פלוסלים זה אחלה. לירח לעומת זאת תרצה שדה רחב כי בהגדלה גדולה פשוט תקבל עיגול לבן בינוני במרכז רקע שחור. 

image.png.36b6c81ed1b1863107049a8889d7fb02.png

image.png.8cbac0e4d245ac3ba042c6af6d043687.png

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה על התגובות. חשבתי על באדר זום אבל ויתרתי בעיקר בגלל המשקל והמחיר. גם בגלל שהרבה מהמצבים לא רלוונטיים למערכת שלי (הגדלה מוגזמת, במיוחד עם ברלו). כבר יש לי עינית זום Pentax XF אחת אבל בלי click-stop לדעתי יהיה קשה להשתמש בה לבינו.

בינתיים בלי ששמתי לב האצבעות השלימו תהליך רכישה של ברלו x2 לבינו של WO וסופר פלוסלים 17mm מ-FLO בסביבות 70 פאונד כולל משלוח... יתן לי יותר שילובים אפשריים כדי להתאים לתנאי ראות שונים ובמקרה הגרוע אני בסוף לא אשתמש בחלק מהן. לא נורא במחיר הזה. אלה השילובים שיהיו לי וההגדלות שיתנו:

Screenshot_20201221-202318_Excel.jpg

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תתחדש עם הבינו. אני רכשתי בדיוק אותו אחד לפני כמה חודשים ומאוד מרוצה ממנו. כמוך הייתי מופתע עד כמה זה משנה תחושב בצפיה בירח וזאת הייתה מטרה עיקרית כשרכשתי . אבל בנוסף ניסיתי אותו פעם אחרונה שהייתי במדבר על dso, על 12 אינץ דובסוני ואני אגיד לך שהוא הפתיע אותי ביגטיים. ארפילית באוריון הייתה פשוט מהפנטת , פשוט אי אפשר היה להפסיק להסתכל. 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

עוד לא סיימתי להתלהב וכבר הספקתי להרוס...

אחרי נפילה של הבינו מגובה מטר פלוס, אני לא מצליח לאחד את התמונות יותר, וניסיתי את כל העיניות עם ובלי מכפיל. אין הרגשה שמשהו משוחרר בפנים אבל כנראה שאחת המראות זזה או כמה מראות זזו.

הזמנתי מ-opt corp בארה"ב. מה אתם ממליצים לעשות? יש סיכוי לתקן לבד? יש חנויות בארץ שיכולות לתקן?

עדכון: כאשר אחת מטבעות הלחיצה של העיניות משוחררת לגמרי ואני לוחץ את העינית לאחד הקצוות, אני מצליח לאחד. עובד גם אם אני מקבע את הראשונה, משחרר את השניה ולוחץ אותה לכיוון הנגדי. מעיד על זה שמשהו זז שם בפנים. בכל מקרה זה בטח לא מצב טוב לעבוד בו...

נערך היום על-ידי Yossi Zamir
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצטרף לשיחה

אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

אורח
הוסף תגובה

×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• צור חדש...

Important Information