עבור לתוכן
  • צור חשבון

ערב מהאגדות

תגובות מומלצות

בין כסה לעשור רגע לפני שהסהר מתעגל ויאיר לו את שמי הלילה, יצאנו לתצפית קל״ב, לשתות טיפות אור אחרונות משביל החלב להיפרד מקבוצות הקיץ ולקדם בברכה את קבוצות החורף.

כבר כשהגענו לתצפית (אני ומיכאל ולסוב) ברמת הגולן, עוד לפני שירד הירח ניתן היה להבחין בשמיים הנקיים והיציבים, הגובה מעל פני הים והלחות הנמוכה, ללא רוח עושים את שלהם - מסדרים לנו ערב מהאגדות.

התמקמנו, פרסנו את הציוד לאור ירח, מיכאל פרס את ציוד הקמפינג החדש שקנה לכבוד שיט קיאקים אי שם בים התיכון, התצפית היוותה רק תירוץ לבדוק את כשירות הציוד.

לאחר וידוא קולימציה קצר ואיפוס כוונות התחלנו לשוטט בשמי הלילה. אני החלטתי להתחיל בצפון עם קפיאוס, בעלה של קסיופיאה, אבא של אנדרומדה, שנכבלה  לסלע בים, קורבן לפוסידון אל הים, לאחר שאמה קסיופאה התרברבה שהיא יותר יפה מהנימפות. פרסיאוס הורג את המפלצת הימית שמאיימת לטרוף אותה, מציל אותה והם נישאים ומולידים צאצאי אלים קטנים ומאז אנחנו תקועים עם הסיפור של האביר שמציל את הנסיכה היפה מהדרקון.

D260146F-6B0D-4B24-8608-D58836E23950.jpeg.1b1db6499f60be5a7dd21464fe3bacdb.jpeg

בקיצור, בקפיאוס עצרנו לראות ערפילית פלנטרית NGC-40, בבהירות שבין 10 ל 11, תודות לשמים היציבים היה אפשר להבחין בה בקלות ולצפות בה בהגדלות גבוהות. מיכאל הציע שנתרכז הלילה בפלנטריות אבל אני העדפתי לשוטט באגדות. מקפיאוס המשכתי לאשתו, קסיופיאה ושם ביקרתי שלושה צבירים פתוחים קטנים צמודים. מהם המשכתי לבקר שוב אתהצביר היפיפה Caroline Rose NGC-7789 שהיא במקרה או לא אחות של Herschel שהוסיף את הצביר שהיא מצאה לקטלוג שלו (לפחות לא כלא אותה במגדל…). מצרף רישום (לא שלי) של הצביר שמבחינתי הכי מזכיר לי את מה שאני ראיתי.

724DF658-DAC0-48E2-8A4A-9C2C96172DF0.jpeg.eb983b38be462202857fbabf5f4744d4.jpeg

517B8DA3-15FC-474E-8D91-1FCBE87B1029.jpeg.374ec385032117f40001fe93c4a51230.jpeg

המשכתי מקסיופיאה צפונה לכיוון הזניט כדי לצפות שוב ב Blue Snowball שנראתה פחות כחלחלה ביחס לתצפית בדרום, אך עדיין ברורה וחדה, מיכאל כבר אמרנו…זה לילה לפלנטריות.

אבל אני בשלי, מקסיופיאה קפצתי על פגסוס הסוס המכונף בדהירה למה שחשבתי שהוא זנבו של הסוס אבל התגלה לי כקבוצת אנדרומידה. בין זנב הסוס (אנדרומידה) לטריאנגלום שוכן צביר פתוח גדול ויפה NGC-752 התבוננו בו בעדשות בשדה רחב, מיכאל הודה שזה אומנם ערב לפלנטריות אבל גם צבירים גדולים בשדה רחב זה על הכיפאק. מפגסוס גלשתי לפרסאוס לעוד צביר פתוח בעדשה רחבה. וויתרתי על הצביר הכפול, כי השור כבר עלה לאט לאט בשמים סוחב אחריו את העגלה Auriga ואיתם כל הצבירים הפתוחים של H400 שעוד מחכים לי מהחורף הקודם. בדרך קפצתי לגלקסית הטריאנגלום, למרות שמיכאל הזהיר אותי שחבל על הזמן, גלקסיה גדולה זה למדבר, אכן היה חיוור ומאכזב.

נדדתי ב Auriga בין צביר פתוח אחד למשנהו מדלג בין עיניות בשדה רחב וצר מנסה לספור את כל הכוכבים בצבירים(מדובר בצבירים פתוחים עם מעט כוכבים יחסית). המרשים ביותר בחבורה היה NGC-1907 שהיה קטן יחסית ומקובץ והזכיר צביר כדורי.

נהיה מאוחר, אוריון (כסיל) הצייד כבר עלה אט אט מעל להר, רגע לפני הקיפול הבטתי בערפילית אוריון, היפה שבערפיליות, הטרפז במרכז היה בולט וחד, הערפילית שעוטפת אותו במלוא הדרה נראתה יפה, ירקרקה וברורה. ערב לערפיליות, לא היה מי שיאמר, מיכאל כבר ישן.

קיפלתי את הציוד ונכנסתי למלון 5 כוכבים בתא המטען של האוטו, נהיה כבר קר, יום השוויון הסתווי קרב ובא, הכוכבים לא משקרים. התכסיתי היטב בסק״ש ובשמיכה של כוכבים ואגדות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצטרף לשיחה

אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

אורח
הוסף תגובה

×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• פעילות אחרונה

1. 0

טלסקופ - רכישה

2. 4

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

3. 4

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

• נושאים

• צור חדש...

Important Information