עבור לתוכן
  • צור חשבון

התלבטות בנושא עיניות 24ממ או 30ממ

תגובות מומלצות

שלום לחברי הפורום המכובדים,

לטובת שדרוג אני מתלבט בין 2 העיניות הבאות:

ES 24mm 82 deg

ES 30mm 82 deg

ההבדל במחיר הוא כ40$ - לא פקטור בהחלטה.

השדרוג נועד להחליף את העינית הרחבה הקיימת שלי Aero ED 30mm 68deg שהבעיות העיקריות בה הן: יותר מדיי עיוותים בקצות השדה ו APOV צר מדיי.

העינית העיקרית השנייה שלי היא ES 11mm 82deg ואני כל כך מרוצה ממנה שקשה לי לא להיות נאמן לסדרה הזו.

מבחינת ציוד, העינית מיועדת לשימוש עם הטלסקופים הבאים:

Sky watcher 10" 1200mm F/4.7

TS Optics Photoline 80mm ED 560mm F/7

בהתחלה תכננתי ללכת על ה 24ממ כי מבחינת שדה היא הכי דומה לעינית הקיימת, אבל בבחינה יותר מעמיקה מצאתי הבדל די משמעותי ב Eye relief לטובת ה 30ממ (כמשקפופר זה חשוב לי).

מצרף כאן את הנתונים שאספתי כדי לחסוך לכולם תקתוק במחשבונים, ואשמח לשמוע דעות לכאן ולכאן.

Screenshot2023-09-25at15_53_33.png.b28158fe7424616edf2cd35ef9d7d117.png

(שלושה מעגלים חיצוניים - על שובר האור. שלושה מעגלים פנימיים - על הדובסוני)

Screenshot2023-09-25at15_50_01.png.e87aa6e87a48882cc667362481c6ae95.png

נערך היום על-ידי Gal Golan
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אפשרות נוספת שאני מציע לשקול: APM UFF 30mm. עינית עם שדה ישר ושדה מכובד של 70 מעלות, ER של 22 מ"מ, לא כבדה (550 גרם) ולא יקרה מידי (אני קניתי ב-180$).

אני משתמש בה עם ה-"10 f/4.7 ועם GT71 f/5.9 ואני מרוצה ממנה מאוד. לא יצא לי להשוות לאפשרויות אחרות כמו רימוני היד באורך המוקד 30/31 מבית ES ו-TV.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני הייתי באותה התלבטות (רק בלי הנקודה של ER ארוך), ובחרתי ב24. הגעתי למסקנה שהשדה של 24 מספיק גדול בשבילי, והתוספת במשקל של ה30 משמעותית.

ה11 נוחה לך? ממה שנראה, הER של 24 בערך אותו הדבר כמו של ה11, אז אם ה11 נוחה לא אמורה להיות עם זה בעיה.

האפשרות שיוסי הציע נשמעת גם הגיונית. זו עינית שמקבלת ביקורות טובות מאוד (לא ניסיתי אותה בעצמי).

מה שבטוח, כדאי לחכות ל11.11, יחסוך כמה עשרות דולרים, כנראה (בהנחה שאתה קונה בעליאקספרס).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש לי את ה 24/82, ועבדתי לא מעט עם 30/24.  בגדול אני מאוד אוהב את ה 24/82 שלי, היא אידיאלית לרוב המטרות, אבל לפעמים הייתי שמח אם היה לי קצת יותר שדה (בווייל / פליאדות וכו׳). אם הייתי צריך להחליט היום מחדש הייתי עושה את אותה החלטה. כחיזוק לשדה יותר גדול אני שוקל משהו סטייל wo 40/72. בכל מקרה אם תרצה אפשר לארגן לך את שתיהן להשוואה בעין.

ובאופן כללי - ניתוח לייזר 😎

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 40 דקות Guy אמר:

יש לי את ה 24/82, ועבדתי לא מעט עם 30/24.  בגדול אני מאוד אוהב את ה 24/82 שלי, היא אידיאלית לרוב המטרות, אבל לפעמים הייתי שמח אם היה לי קצת יותר שדה (בווייל / פליאדות וכו׳). אם הייתי צריך להחליט היום מחדש הייתי עושה את אותה החלטה. כחיזוק לשדה יותר גדול אני שוקל משהו סטייל wo 40/72. בכל מקרה אם תרצה אפשר לארגן לך את שתיהן להשוואה בעין.

ובאופן כללי - ניתוח לייזר 😎

יש לי את ה-WO 40/72 ואפילו לא חשבתי לנסות אותה בדובסוני.

מעריך בסבירות מאוד גבוהה שהיא תיתן שדה מעוות לפחות כמו ה-Baader aspheric 31/72 כי גם היא לא בנויה לסקופ מהיר. מניח שחיפוש זריז ב-CN יתן את המידע הזה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לדעתי ה 82/24 - הגדלה קצת גבוה מדי/שדה קצת צר מדי בשביל עינית שדה רחב. 

82/30 - בחירה טובה מבחינת איכות אופטית ושדה ראיה ( field stop 43mm) - דיי קרובה למקסימום. אבל היא מפלצת של ממש ששקולת 1 ק"ג. היה לי אותה ואת Aero ED 35mm ומכרתי את ה ES בגלל הגודל והמשקל.

יש לי גם את 30mm UFF - טובה מאד אופטית, לא גדולה או כבדה מדי, נוחה לצפיה דרכה. אבל יש מטרות בודדות ששדה ראיה (37 מ"מ) טיפה חסר ב 12" F/5 והייתי עובר ל Aero ED בכל זאת. מבחינת eye relief היא הכי ידידותית למרכיבי משקפיים (ה UFF)

לא מזמן רכשתי גת את 28mm UWA. יצא לי לנסות אותה רק בבית. מהתרשמות ראשונית, הייתי בוחר בה לשדה רחב. איכות אופטית מעולה, גדולה יותר מ UFF אבל עדיין בגבול הסביר. שדה כמעט כמול של ES82/30 (41mm). 

ואני עדיין שומר את ה Aero ED 35mm - למרות שהיא לא מושלמת בקצוות שדה בראיה, המשקל הקל  (350 גר') והשדה הגדול (44.5 מ"מ) מחפים על זה.

UWA/UFF - אפשר להזמין מעליאקספרס תחת מותג SkyRover (מותג הבית של היצרן) במחיר זול יותר.

F/6 8" SkyWatcher Collapsible Dob; 12" F/5 Meade Lightbridge Truss Dob; SkyWatcher StarTravel 120mm F/5

EPs: SkyRover ED 35mm; SkyRover UFF 30mm, SkyRover UWA 28mm, ES68 24mm; Meade UWA 20mm, ES82 18mm; ES82 11mm; SkyRover XWA 7mm, MaxvsiOn 82 6.7mm; 7.2 - 21.5mm Hyperflex Zoom; Celstron Excel LX 2x Barlow

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 16 שעות שחר אמר:

אני הייתי באותה התלבטות (רק בלי הנקודה של ER ארוך), ובחרתי ב24. הגעתי למסקנה שהשדה של 24 מספיק גדול בשבילי, והתוספת במשקל של ה30 משמעותית.

ה11 נוחה לך? ממה שנראה, הER של 24 בערך אותו הדבר כמו של ה11, אז אם ה11 נוחה לא אמורה להיות עם זה בעיה.

האפשרות שיוסי הציע נשמעת גם הגיונית. זו עינית שמקבלת ביקורות טובות מאוד (לא ניסיתי אותה בעצמי).

מה שבטוח, כדאי לחכות ל11.11, יחסוך כמה עשרות דולרים, כנראה (בהנחה שאתה קונה בעליאקספרס).

ה eye relief של ה11 לא ממש נוח לי, הוא קצת קצר מדי.

לגבי הרכישה - אני שבוע הבא אהיה בקליפורניה אז חשבתי פשוט להזמין מ B&H.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 8 דקות Gal Golan אמר:

ה eye relief של ה11 לא ממש נוח לי, הוא קצת קצר מדי.

אם ככה, האופציות האחרות נראות יותר הגיוניות. נוחות בצפיה זה חשוב.

לפני 9 דקות Gal Golan אמר:

לגבי הרכישה - אני שבוע הבא אהיה בקליפורניה אז חשבתי פשוט להזמין מ B&H.

עדיין יצא יותר זול לקנות מעליאקספרס ב11.11 (גם אם קונים es מקורי, וחיסכון יותר גדול אם קונים maxvision), אבל אני מבין את ההיגיון בלקנות את העינית באמריקה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצטרף לשיחה

אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

אורח
הוסף תגובה

×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• צור חדש...

Important Information