עבור לתוכן
  • צור חשבון

סיכום תצפית ברמת הגולן - 8.10.2021

תגובות מומלצות

ביום שישי בערב הצטרפתי לתצפית ברמת הגולן בארגונו והדרכתו של מיכאל לוינגר.

התכנון המקורי שלי היה להצטרף לכולם לתצפית בנחל ברק, אבל צירוף נסיבות אישיות שלי שמנעו ממני הקדשה של זמן ארוך כל כך לנסיעה לדרום, והעובדה שבאופן חד פעמי התצפית החודשית ברמת הגולן נפרסה על יומיים (חמישי ושישי), ולא רק בחמישי, שזה היום הקבוע של התצפיות הללו, וגם התחזית ללחות מאד נמוכה, הובילה אותי צפונה.

התצפיות של מיכאל פתוחות לקהל הרחב, אבל המיקום המדוייק נמסר בצורה אישית למשתתפים, ולכן לא אפרסם אותו כאן בפורום. אגיד רק שזה באזור אלוני הבשן, עם גישה נוחה במכונית, ולא סובל כלל מסנוורים.

אזור רמת הגולן, קרוב לגבול הסורי, מתאפיין בהיותו בורטל 4, מעל 30-40 מעלות השמיים חשוכים לחלוטין, כמעט ברמה של המדבר (ראינו יפה את שביל החלב שעובר דרך משולש הקיץ), אבל מדרום יש זיהום אור ניכר, שמונע את הצפיה בו באזור היפה של עקרב וסרטן, עם השקיעה בימים אלו.

יצאתי מהבית (זכרון יעקב) קצת לפני שעה חמש בערב (כמו שאמרתי, תצפית בצפון חוסכת הרבה מאד זמן כביש). בדרך לתצפית, עברתי סמוך לכנרת, ולא התאפקתי לעצור ולצלם. זה נוף שלא רואים במדבר.

20211008_175728.jpg.ac157b3ff8e2665c525856095f44a759.jpg

הגעתי לנקודה עם השקיעה ומייד התחלתי להקים את הציוד. דובסוני 6 אינטש של אוריון. מיכאל הגיע איתי והתחיל להרים את ה-14 אינטש הנהדר שלו. לידנו כבר קרלוס ורועי כבר היו מוכנים, וזהו. היינו חבורה קטנה ואינטימית של ארבעה טלסקופים. יחד איתנו היתה גם משפחה נחמדה עם ילדים קטנים תושבי המקום, שבאו להציץ קצת בכוכבים. הספקנו עוד לתת להם הצצה בסהר היפה של הירח. התמזל מזלנו, כי באותו יום בצבץ לו ליד הירח אלפא של מאזניים (באותו הרגע לא ידעתי מי הוא, רק עכשיו ביררתי) - כוכב כפול עם מגניטודה מספיק גבוהה שיכולנו להפריד אותו אפילו בזמן שעוד לא היתה חשיכה מוחלטת. תמונה יפה בהחלט של הירח כאשר ניתן להבחין גם בפרטי שטח של החלק החשוך, וממש צמוד אליו הכוכב הכפול. כמובן שברגע שהטלסקופ היה מופנה מערבה, הסטנו אותו קצת לנוגה, שנראה גם הוא כמו חצי ירח קטן בתקופה זו.

מאחר והיו ילדים קטנים באתר, מייד המשכנו לצדק ושבתאי. שבתאי תמיד מביא צופים צעירים להתלהבות, ואנחנו יותר נהננו מצדק, כשהכתם האדום עמד לו ממש במרכז הדיסקה, ולידו ריחף הצל של איו. תמונה מספקת ביותר.

החושך ירד, ושביל החלב הופיע לו במרכז משולש הקיץ.

20211008_192218.jpg.81fd6657e1650c13e35370c2653e72e6.jpg

המשפחה מיצתה את התצפית (הילדים בטח היו צריכים ללכת לישון), ואנחנו התפננו לעסק האמיתי והתחלנו לצוד אובייקטים, כשמשולש הקיץ נותן לנו מייד את ערפילית הטבעת וערפילית המשקולת. תנאי התצפית היו בינוניים, עם טיפה אובך וחוסר יציבות (לדוגמא, הצל של איו נדמה היה שמופיע ונעלם לסירוגין מהתמונה).

אני ניסיתי לתפוס צבירים כדוריים. M13 עדיין היה מספיק גבוה בשמיים, והוא נראה תמיד נהדר, במיוחד ב-14 אינטש של מיכאל. M15 גם הוא מאד מרשים. כיוונתי ל-M72, שלא הצלחתי לראות אף פעם מזכרון יעקב, ובקלות הוא הופיע לי בעינית, יפה וברור. אצל מיכאל היה ניתן לראות בו בקלות כוכבים, ואני חושב שגם אצלי הצלחתי להפריד כמה, אבל הוא כל כך עמום שברור לי למה לא היה לי סיכוי לראות אותו בזכרון יעקב. עברתי גם ל-M92, שמאד הזכיר לי את M72, למרות שהוא אמור להיות במגניטודה הרבה יותר נמוכה.

אחר כך עברתי לאנדרומדה, שהיתה יפה וברורה אפילו בפיינדר, ו-M32 שצמודה לה גם הופיעה לה בעינית. ניסיתי גם את M33, אבל היא היתה עדיין נמוכה מדי. מאוחר יותר בערב, כשהיא התקרבה לזניט, הצלחנו לראות גם אותה - אצל מיכאל היה ניתן לראות רמזים לזרועות הספיראליות שלה. אצלי היה צריך יותר לדמיין. כשאנדרומדה הגיעה כמעט לזניט, שמתי לב פתאום שאני רואה בבירור גם את M110. לא שמתי לב אליה אף פעם מהבית. את M32 תמיד ראיתי, והאמת - שתמיד התבלבלתי וחשבתי שהיא M110, אבל אחרי שרואים את כל הגלקסיות במקום חשוך באמת מבינים מה באמת רואים. ככה זה, כל יום לומדים משהו חדש.

ככה כולנו המשכנו לעבור מצביר לערפילית, ומערפילית לגלקסיה. מיכאל עבר קצת להפריד כפולים. המשכנו לצפות בכל כך הרבה דברים, שאני באמת כבר לא ממש זוכר מה בדיוק. אני כל פעם אומר לעצמי שאני צריך להכין רשימה בזמן התצפית ולסכם מה אני רואה ואיך אני חווה את זה, אבל בזמן אמת אני פשוט מתלהב ורוצה לעבור כל פעם לעוד אובייקט, או שמישהו אחר במקום קורא לאחרים לבוא לראות אצלו, או שנותנים יד ועזרה טכנית, ובסוף אני לא רושם כלום. באמת חבל.

לקראת חצות הרוח התגברה, ואני ניסיתי קצת לנמנם על מנת שאהיה יותר עירני כשאוריון זורח, בתקווה שהרוח תפסק. לא ממש ישנתי, אבל בסביבות שעה אחת הרוח באמת נחלשה, והראות השתפרה בצורה ניכרת (זה הזמן בו צפיתי בגלקסיות של אנדרומדה, שסיפרתי עליהן קודם). רועי החליט כבר לקפל ציוד, וקרלוס גם עמד כבר לפני סיום.

אני ומיכאל המשכנו לצפות ולנצל את התנאים הטובים שהשתפרו, הפליאדות הנהדרות, הצבירים המדהימים של M36, M37 ו-M38, כמובן שגם ערפילית אוריון, ועוד ועוד, עד שהחלטנו גם אנחנו לקפל את הציוד.

כשכל הציוד כבר היה מקופל ובמכוניות, התיישבנו על כסאות עם משקפות ועברנו שוב על אותם האזורים שראינו דרך הטלסקופ, אבל הפעם עם משקפות - חוויה מאד מהנה, ועם ההדרכה של מיכאל, גם מאד משכילה - עם הסברים מעניינים ביותר על קבוצות הכוכבים השונות, הצבירים ובכלל מבנה היקום. אני שוב אומר לעצמי שאני חייב משקפת משלי.

אני שם כאן כמה תמונות של אזור התצפית שלנו, כאשר הצילום הוא לכיוון מזרח - זיהום האור ממזרח מגיע מסוריה. מיכאל סיפר לי שזה זיהום אור חדש, כאשר הסורים מיישבים מחדש כפרים שננטשו בזמן המלחמה שם (אז האזור היה חשוך לחלוטין).

20211008_235911.jpg.57964ed9bcf0f0b1e320039ce2978f98.jpg20211008_235956.jpg.68405e6ee321b5c907942be4700f2130.jpg20211008_234635.jpg.7eb23e3e5a5532dbb2644a8265e844b9.jpg20211008_235754.jpg.0c5e5332d4c8b3ab7da64506441e039d.jpg

רועי וקרלוס כבר עזבו, ואני ומיכאל חשבנו גם כבר ללכת, אבל פתאום התחלנו לראות מטאורים. עוד אחד ועוד אחד ועוד אחד. אחד חזק שחתך את הדובה הגדולה, כמה שנכנסו לתוך אוריון. הכמות היתה מטורפת, כמעט ברמה של מטר הפרסאידים באוגוסט. היה נדמה לנו שאולי זה שאריות של הפרסאידים, אבל התאריך הרי כבר ממש רחוק משם. רק אחרי התצפית הבנו שמה שחווינו הוא מטר הדרקונידים, שהשנה נתן הצגה יוצאת דופן. באמת קבוצת דרקו ופרסאוס קרובות אחת לשנייה, ולכן הכיוון של המטאורים בשניהם די דומה.

מפה לשם, כל המטאורים החזיקו אותנו במקום עד שעה שלוש לפנות בוקר, אז עזבנו גם אנחנו את המקום.

לסיכום - אני מאד נהנתי ולמדתי המון. היה כיף לפגוש חברים שמתלהבים כמוני מהשמיים.
אני בטוח שאחזור לעוד תצפיות ברמת הגולן, וכמובן שאגיע גם לעוד תצפיות במדבר. נשלב.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

תודה רבה ניר על סיכום תצפית מעולה!

טוב לדעת שיש תצפיות קבועות ברמת הגולן גם בימי חמישי - אשמח אם תוכל לשלוח לי בפרטי את פרטי הקשר של מיכאל, כדי להתעדכן.

התמונות צולמו באמצעות טלפון? מדהים איך הפליאדות (ואפילו ערפילית אוריון) נראות בבירור!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

עוד משהו - יפה ששמת לב לאוריון בתמונות למעלה, הן צולמו עוד לפני חצות, כשאוריון רק התחילה לזרוח.

מאוחר יותר, באזור שעה שתיים וחצי, צילמתי תמונה במיוחד של הפליאדות יחד עם אוריון. אני מצרף גם אותה כאן.

20211009_022701.jpg.7fc2538faf7b8b90db637d943dccad38.jpg

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יופי של סיכום. טוב לשמוע שכולם הפיקו את המיטב מסוף השבוע.

לגבי הרישום, ברגע שמתרגלים לרשום זה הופך לטבע שני. אני גם רושם וגם בבית עובר על מה שראיתי ועושה לי קצת סדר. Skysafari הופך את כל תהליך התיעוד לקל מאוד.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 1 שעה nirzon אמר:

עוד משהו - יפה ששמת לב לאוריון בתמונות למעלה, הן צולמו עוד לפני חצות, כשאוריון רק התחילה לזרוח.

מאוחר יותר, באזור שעה שתיים וחצי, צילמתי תמונה במיוחד של הפליאדות יחד עם אוריון. אני מצרף גם אותה כאן.

20211009_022701.jpg.7fc2538faf7b8b90db637d943dccad38.jpg

כן, כמובן שלא ניתן היה לראות את הערפילית בתמונה שלמעלה, היא עוד היתה מתחת לאופק, אלא רק את הקבוצה עצמה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 16 דקות givoly אמר:

סיכום מעולה.

אילן - איזה גרסא של skysafari? ואתה עושה את זה בטלפון? 

אני עובד עם גרסת ה PRO על אייפד מיני.  יש לי גם חשבון Live Sky שלהם וככה יש לי גישה למידע מכל מכשיר. גרסת ה Plus מספיקה בהחלט.

אחרי כשנה של רישום די חפיף, גיליתי שאני לא יודע אם ראיתי את כל האובייקטים בקטלוג מסייה. כמעט 100% שכן אבל כל עוד זה לא רשום לא באמת יכולתי לדעת אז התחלתי לרשום באדיקות וזה הפך להרגל

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצטרף לשיחה

אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

אורח
הוסף תגובה

×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• פעילות אחרונה

1. 2

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

2. 2

3. 2

4. 0

מטאור ב 15.3.2024 01:20

5. 5

ZWO seestar S50

• נושאים