עבור לתוכן
  • צור חשבון

הטלסקופ הגיע, טלרד והתלבטות לגבי עיניות

תגובות מומלצות

לפני 1 שעה Misha Kon אמר:

כלל אצבע בודובסונים /ניוטונים לחישוב ההגדלה המינימלית אפקטיבית היא - מפתח הטלסקופ במ"מ חלקי 5. כלומר במקרה שלך זה 200/5 =40 .לא מומלץ להגיע להגדלות מתחת ל40 כי שם באמת המראה המשנית עלולה כבר להפריע לתמונה. לפי זה אם אתה מחפש עינית לשדה רחב תשאר באיזור של 30 ממ, 31 ממ .  

@Amit Kahlon
לפי מה שמישה אומר אתה מתחת לזון הרצוי עם ה 30 מ"מ שלך

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

פורסם (נערך)
לפני 19 שעות Misha Kon אמר:

כלל אצבע בודובסונים /ניוטונים לחישוב ההגדלה המינימלית אפקטיבית היא - מפתח הטלסקופ במ"מ חלקי 5. כלומר במקרה שלך זה 200/5 =40 .לא מומלץ להגיע להגדלות מתחת ל40 כי שם באמת המראה המשנית עלולה כבר להפריע לתמונה. לפי זה אם אתה מחפש עינית לשדה רחב תשאר באיזור של 30 ממ, 31 ממ .  

זה חישוב נורא מסורבל. אם אתה רוצה להגביל את ה  exit pupil ל 5mm (זאת המשמעות של המספר 5 בחישוב שלך) אז אורך מוקד מקסימלי של העינית: exit pupil*focal ratio או 5*6=30 מ"מ בשביל טלסקופ שהוא f/6 ו exit pupil של 5 מ"מ.

לדעתי 5 זה ערך שמרני מאד. בשבילי, עם טלסקופים של F/5, זה אומר להשתמש בעינית של ES68 24mm במקום Aero ED 35mm, כלומר להגביל את עצמי ל 60% משדה ראיה שהטלסקופ מסוגל להגיע אליו. (או להוציא מלא כסף על מפלצת כמו 20 מ"מ APM AXW או ES82 24mm שעדיין תתן פחות מ 75% משדה ראיה מקסימלי).

בכל מקרה, מאיפה הכלל הזה מגיע? אולי אם נדע מה הקונטקסט נדע להבין למה דווקא 5 מ"מ .בטלסקופים עם פוקוסר של 1.25" למשל יש הגיון מסויים בזה, כי כבר ב 24 מ"מ אפשר להגיע לשדה מקסימלי.

בשבילי 35 מ"מ עובדת מצויין - שדה רחב, נוח לניווט, בנגב גם מאפשר להכניס אובייקטים גדולים כמו ערפילית הצעיף (אחת מהן) או הצביר הכפול לשדה ראיה בשלמותם. אחרי 35 אני מדלג או ל 18 או ל 11 מ"מ. יש לי את ה 24 גם, אבל אין מקרים שהייתי מעדיף אותה על 18 או על 35. בנגב זה לא פוגע בקונטרסט. מהבית שמי רקע כן נראים בהרים יותר בהגדלות נמוכות יותר. אבל מהבית המטרות העיקריות שלי זה כוכבי לכת והירח ואין שימוש בשדה רחב בכלל.

כמו שרשמתי קודם, כדי שהמראה המשנית תתחיל להפריע ה exit pupil צריך להיות הרבה יותר גדול מ 5 מ"מ (אלא אם צופים ביום או על הירח, מה שגורם לעישון להתכווץ). הצל מתחיל להפירע כאשר גודל של הצל מתחיל להתקרב לגודל העישון. למי שהאישון שלו 5 מ"מ וההסתרה של המשנית 30% זה קורה כשה exit pupil מתחיל להתקרב ל 15 מ"מ. 

כאשר exit pupil גדול יותר מהאישון התמונה מפסיקה להיות בהירה יותר (נשארת באותה בהירות) אם ממשיכים לרדת בהגדלה, כביכול מתחילים לאבד מהמפתח של הטלסקופ. אני לא מתרגש משה יותר מדי. אם המטרה שלי לקבל שדה רחב יותר, אז אין סיבה לא לעבור את גודל העישון.

תופעת לוואי נוספת שפחות מודעים אליה. בגלל שמפתח אפקטיטי של הטלסקופ קטן - הטלסקופ נהיה יותר "איטי" מבחינת העינית, (אם ה exit puipil 7mm והעישון 5 מ"מ זה כמו לשים את העינית בטלסקופ F/7 במקום F/5) ופתאום עינית פשוטה נותנת ביצועים טובים יותר. יש לא מעט דיווחים כאשר בסדרה של עינית פשוטות יחסית אנשים מדווחים שהעינית עם אורך המוקד הגדול (38מ"מ, 40מ"מ) בסדרה נותנת תמונה חדה יותר בקווצת של השדה 

נערך היום על-ידי pregulla

F/6 8" SkyWatcher Collapsible Dob; 12" F/5 Meade Lightbridge Truss Dob; SkyWatcher StarTravel 120mm F/5

EPs: SkyRover ED 35mm; SkyRover UFF 30mm, SkyRover UWA 28mm, ES68 24mm; Meade UWA 20mm, ES82 18mm; ES82 11mm; SkyRover XWA 7mm, MaxvsiOn 82 6.7mm; 7.2 - 21.5mm Hyperflex Zoom; Celstron Excel LX 2x Barlow

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

אני מסכים ש 5ממ זה מספר קשוח מדי. סה"כ אם ה exit pupil גדול מגודל האישון אז נצטרך להזיז מעט את העין כדי לראות את כל השדה כי כל מה שמעבר לגודל האישון אי אפשר לראות במבט יחיד. כל עוד לא רואים את ההחשכה של המשנית אפשר להגדיל את ה Exit pupil.

אני משתמש במספר 7מ"מ ככלל אצבע אבל גם אותו אני שובר.

אצלי ההגדלה הקטנה לפי 7 ממ אמורה להיות 71 וזה אומר עינית של 25ממ. למרות זאת, אני משתמש לא מעט בעינית 31 מ"מ ומאוד אוהב את התמונה שאני מקבל (8ממ exit pupil בערך)

כאשר ניסיתי עינית של 40ממ כבר ראו את המשנית בצורה מובהקת ככתם מאוד כהה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 2 שעות Ilan Shapira אמר:

סה"כ אם ה exit pupil גדול מגודל האישון אז נצטרך להזיז מעט את העין כדי לראות את כל השדה כי כל מה שמעבר לגודל האישון אי אפשר לראות במבט יחיד.

גם אם exit pupil גדול מהאישון אתה עדיין תראה את כל השדה בלי להזיז את העין (בעיניות עם AFOV שמאפשר זאת). אבל התמונה לא תיווצר ע"י כל שטח של המראה/העדשה וחלק מהאור "יבוזבז". זה כמו להסתיר חלק ממפתח הטלסקופ - זה לא יצמצם את שדה הראיה, אבל זה יצמצם את השטח שאוסף את האור ומייצר את התמונה. 

זה שצריך להזיז את העין כדי לראות את כל השדה נובע מגודל השדה הענק כמו 100 מעלות שעין לא מסוגלת לקלוט בבט אחת או מ eye relief קצר שלא מאפשר לראות את כל השדה.

F/6 8" SkyWatcher Collapsible Dob; 12" F/5 Meade Lightbridge Truss Dob; SkyWatcher StarTravel 120mm F/5

EPs: SkyRover ED 35mm; SkyRover UFF 30mm, SkyRover UWA 28mm, ES68 24mm; Meade UWA 20mm, ES82 18mm; ES82 11mm; SkyRover XWA 7mm, MaxvsiOn 82 6.7mm; 7.2 - 21.5mm Hyperflex Zoom; Celstron Excel LX 2x Barlow

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כמו שכתבתי זה כלל אצבע שמנסתם לא מדוייק ב100% , ויש סיכוי שזה 7 ולא 5 כי שמנסתם נגזר  מ ep. ברור שהחישןב המדוייק מורכב יותר שצריך לקחת בחשבון גודל משנית , ep וכו'. אז יכול להיות ש35 ממ כן יעבוד כאן בסדר.

אבל  בכל אופן  הרוב האובייקטים שאנו צופים נכנסים לשדה 1.5 , 1.6 מעלה שנגיד עינית 24 ממ 82 מעלות לדוגמה בטלסקופ הזה תיתן . לכן לדעתי להתחלה הייתי משדרג דבר ראשון פיינדר לפיינדר raci, אחר כך  את 10 ממ ו24ממ  ורק אחר כך מנסה ללכת למשהו באיזור של 30 ממ + .

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצטרף לשיחה

אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

אורח
הוסף תגובה

×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• פעילות אחרונה

1. 1

טלסקופ - רכישה

2. 1

טלסקופ - רכישה

3. 4

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

4. 4

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

• נושאים

• צור חדש...

Important Information