עבור לתוכן
  • צור חשבון

מעקב תצפית ירח משותפת חודש סיוון (יוני 2022)

תגובות מומלצות

יוזמה יפה מאוד ומוסיפה עניין לתצפיות.

בימים האחרונים לא ממש היה לי זמן להיערך והתצפיות היו די קצרות.

הצלחתי היום לראות ברגעים של יציבות טובה וכאשר דייקתי בפוקוס את Rima Menelaus בהגדלה 300, לא מאוד ברור אבל ראיתי צורה של חריץ.

Rima Ariadaeus ברור ויפה בכל ההגדלות שניסיתי (החל מ-100).

Triesnecker - המכתש ממש על הטרמינטור כשצפיתי, ראיתי רק חצי מהשפה שלו לדעתי. החריץ שמתחתיו מקביל לטרמינטור די ברור.

Maurolycus מעולה עם הר מרכזי והמון מכתשונים.

לא מהרשימה: הצל המשונן של Montes Caucasus ממש יפה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ישבנו ביחד עם ניר והדבר הראשון היה לתעד את הירח. זו הפעם הראשונה שיש לי תמונות של הירח שלושה ימים ברצף. היוזמה הזו של תצפיות משותפות ושכל אחד מביא את החלק שלו היא פשוט מצויינת.

מעבר ל Registax התמונה עברה טיפול קטן ב Shadows & highlights בעורך התמונות של Windows 🙂 . גרסא מלאה בקרוב. אחרי האתגר הזה יהיה לי חומר לעריכה שיספיק לימים רבים 

moon_40% Illuminated

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יפה מאד אילן. גם הפעם "גנבתי" לך את התמונה, עשיתי צילומי מסך וסימנתי אתרים.סימנתי ב x את האתרים שהיו בתכנון אבל יצאו חשוכים. היו רגעים שווידאתי שאני לא מערבב ומבלבל עם התמונות מ quickmap... ואני לא מתבדח😬

Screenshot_20220607-004654_Opera.jpg

Screenshot_20220607-010003_Opera.jpg

Screenshot_20220607-010713_Opera.jpg

נערך היום על-ידי Tamiro
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

איזה יופי, ממש צילומים יפים. אני אתמול באיזה רבע שעה שהיו לי בתנאים די קשים כי אור יום וזרמי אויר חזקים , הצלחתי להבחין ב"שחף", ולהסתכל על פוסידונוס קצת . פילטר צהוב מאוד עזר , בלעדיו לא ממש היה ניתן לראות פרטים , הוא הוריד את הבהירות הכללית והגדיל את הקוונטרסט. 

20220606_193710.jpg.8b89fe06ed42987526330168195202c2.jpg

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בנק מטרות להערב שלישי 7/6

אישית ברוב המטרות צופה עם הגדלות x180 ומעלה. 

מתוך.L100-200

Alphonsus 17.מכתש עם הרי געש קטנים בתוכו 

Rima bode 11 

Triesnecker 8.מלבד הפירמידה שאמורים לראות בתוכו יש לידו מספר הרי געש קטנים שחורים

Rimae plato? 48.צריך קצת להתאמץ. 

Lilius 57.סנטרל פיק במכתש. 

Oppolzer 87.מכתש נסתר וחריץ בתוכו. 

Muller 88.ליד המכתש שורת מכתשים קטנים. Catena. 

מתוך L100

Rima hadley 66(תודה ל Yossi) 

Regiomontnus 46.סנטרל פיק

Montes apenninus

Archimedes 27.מכתש מרשים. 

Mons pico 23.הר קטן ובודד בשטח. 

Rupes recta 15?ממש על הטרמינטור. 

נערך היום על-ידי Tamiro
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 7 דקות Tamiro אמר:

בנק מטרות להערב שלישי 7/6

מתוך.L100-200

Alphonsus 17.מכתש עם הרי געש קטנים בתוכו 

Rima bode 11

Triesnecker 8.מלבד הפירמידה שאמורים לראות בתוכו יש לידו מספר הרי געש קטנים שחורים

Rimae plato 48.צריך קצת להתאמץ. 

Lilius 57.סנטרל פיק במכתש. 

Oppolzer 87.מכתש נסתר וחריץ בתוכו. 

Muller 88.ליד המכתש שורת מכתשים קטנים. Catena. 

מתוך L100

Regiomontnus 46.סנטרל פיק

Montes apenninus

Archimedes 27.מכתש מרשים. 

Mons pico 23.הר קטן ובודד בשטח. 

Rupes fecta 15?ממש על הטרמינטור. 

החריץ ב-Vallis Alpes ו-Rima Hadley גם אמורים להיות במצב הארה טוב היום, לא?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

טוב סיכום להיום מבחינתי ,אומנם את ה"חריץ" בvallis לא תפסתי ובhadley ראיתי לשניה של יציבות את חלק הרחב יותר של הrima. אבל בכל זאת ערב מוצלח כי להפתעתי טפסתי במקרה אירוע נדיר יחסית ,תופעה שנקראת rays . קרן אור שמגיע למכתש דרך חריץ צר בין ההרים שמסביב למכתש ומאיר חלקים של המכתש. קראתי על התופעה הזאת  לפני (walter rays) ,  אך ראיתי אותה בפעם ראשונה.מה שתפסתי ספציפית נקרא  The Arrow head" ,"ראש חץ"  בmaginus ctater .בעינית זה נראה מאוד דרמטי. היה לי חלון זמן קצר רק של כ10 דקות לצערי לפני שירח ברח לי מאחורי ביניין הארור . ניסיתי לצלם עם טלפון , לא להיט אבל אפשר להבין על מה מדובר

329208149_20220607_1958412.jpg.bc46a02842bfc458d2345eacd0f63302.jpg

בהגדלה 

20220607_232147.jpg.2ce366d7c982ada5ecab29b89c574cd1.jpg

נערך היום על-ידי Misha Kon
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

רשמים מהערב, שלישי 

Alphonsus רואים את הרי הגעש בתוכו בהגדלות 200  ויותר

Rima bode שטוף, לא נראה

Triesneckerמאד קטן, מוצל בחלקו, לא ראיתי פירמידה

Rimae plato לא הצלחתי. במצב ההארה הזה, צריכים לחכות מהצד ההפוך 

Lilius סנטרל פיק יפה 

Oppilzer מאכזב

Muller רואים יפה את השרשרת מכתשים מתחתיו

Rima hadley. מואר מדי. רק את החלק הימני הצלחתי לראות בהבזקים

Regiomontanus46. אכן סנטרל פיק יפה 

Mons pico זוהר בבדידותו. מאד יפה 

Rupes recta רק החלק הימני, בולט ויפה 

לפני 27 דקות Misha Kon אמר:

טוב סיכום להיום מבחינתי ,אומנם את ה"חריץ" בvallis לא תפסתי ובhadley ראיתי לשניה של יציבות את חלק הרחב יותר של הrima. אבל בכל זאת ערב מוצלח כי להפתעתי טפסתי במקרה אירוע נדיר יחסית ,תופעה שנקראת rays . קרן אור שמגיע למכתש דרך חריץ צר בין ההרים שמסביב למכתש ומאיר חלקים של המכתש. קראתי על התופעה הזאת  לפני (walter rays) ,  אך ראיתי אותה בפעם ראשונה.מה שתפסתי ספציפית נקרא "ראש חץ"  בmaginus ctater .בעינית זה נראה מאוד דרמטי. היה לי חלון זמן קצר רק של כ10 דקות לצערי לפני שירח ברח לי מאחורי ביניין הארור . ניסיתי לצלם עם טלפון , כמובן שזה גרוע. אבל כרגע זה התיעוד329208149_20220607_1958412.jpg.bc46a02842bfc458d2345eacd0f63302.jpg

לפני 6 שעות Yossi Zamir אמר:

החריץ ב-Vallis Alpes ו-Rima Hadley גם אמורים להיות במצב הארה טוב היום, לא?

אכן. Rima Hadley. מאד חשוב. מקווה שתהיה במצב מואר. 

נערך היום על-ידי Tamiro
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

עמק האלפים - Vallis Aples

Vallis Aples 2x 7 June 2022

מתוך ויקיפידה באנגלית (תרגום שלי)

זהו עמק החותך את רכס הרי האלפים (Montes Alpes). הוא נמשך לאורך 166 ק"מ מתוך ימת הממטרים (Mare Imbrium), בכיוון מזרח - צפון מזרח לעבר גבול ימת הקור (Mare Frigoris).
העמק מגיע לרוחב מירבי של 10 ק"מ בחלק הרחב ביותר שלו. רצפת העמק הוא משטח שטוח מכוסה בלבה, ובמרכזה חריץ דק ושבור. חריץ זה מהווה אתגר לתצפיתנים. למעשה החריץ עצמו ארוך מהעמק. אורכו בערך 200 ש"מ, רוחבו בערך 600 מטרים ועומקו בערך 80 מטרים.
סביר להניח שהעמק הזה הוא גראבן שהוצף לאחר מכן במאגמה משתי הימות שהוא מחבר (הממטרים והקור). עם זאת, העמק יכול היה להיווצר משברי מאמץ כתוצאה מהתרחבות המעטפת או התכווצות לאחר התמצקות של רגולית. הוא אינו דומה למאפיינים קוויים אחרים שיוצאים מימת הממטרים, ויתכן שהפגיעה שיצרה את הימה הזו גרמה גם למתחים שיצרו את העמק. הצפת לבה ושברי מאמץ הם שני גורמים להיווצרות גראבן.

עמק זה התגלה בשנת 1727 על ידי פרנצ'סקו ביאנקיני . שמו אושר על ידי האיגוד האסטרונומי הבינלאומי בשנת 1961.

Vallis Alpes 4x 7 June 2022

שתי התמונות צולמו על ידי אתמול, 7 ביוני, במצלמת SVBONY SV105 על טלסקופ דובסוני ידני 6 אינטש F8. הראשונה עם ברלו 2X והשנייה עם שני ברלו 2X, כלומר, אפקטיבית עם ברלו 4X. צולמו סרטונים קצרים, אשר יוצבו ועובדו בצורה אגרסיבית על מנת לגרום לחריץ להופיע.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

היה מופע ירח מעולה!

ראש החץ ב-Maginus יפהפה ועקבתי אחרי ההתפתחות שלו קצת. תודה למישה על ההתראה המוקדמת בנושא.

Rima hadley ברור וחד באזורים שהוא לא בצל בהגדלות 200-300. ההרגשה שלי דווקא לא הייתה שהוא מואר מידי, להפך, חלקו היה מוסתר בצל ההרים.

אזור Mare Imbrium באופן כללי היה יפה, עם ההרים הבולטים במרכזו (למשל Piton ו-Pico שהיה די קרוב לטרמינטור) והמכתש Aristillus.

מכתש וערוץ Triesnecker, הערוץ ברור מאוד למרות שכבר היה יחסית רחוק מהטרמינטור.

Walther אחד האהובים עליי. מכתש גדול עם הר מרכזי ומכתשונים די צפופים סביבו.

החריץ באלפים? לא ממש... הצלחתי בהגדלה 300 לראות רק את האזור שבו החריץ רחב בגלל שהוא מלא מכתשונים. מצרף תמונה להמחשה (לא שלי).

Screenshot_20220607-220843_Chrome.jpg.ecf7acacb75f9d88e71c4e4d93c02c42.jpg

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קצת באיחור אבל הנה התמונה היומית מאתמול (השביעי ליוני):

Moon phase 51.5%

הראות הייתה סבירה. טובה מהיום שלפני אבל עדיין רחוקה מהאופטימום. עדיין לא עברתי על אזורים ספציפיים אבל אפשר לזהות את החריץ בעמק האלפים ובכלל כל הטרמינטור יפייפה. דרומית לים השלווה ניתן לראות מערכות מורכבות של חריצים. גם כאן ניתן לראות חלקים פחות מפוקסים, בחירה לא הכי נכונה של תוכנות תפירת הפנורמות אבל הם מצומצמים יותר כי הפעם חיברתי 19 פריימים שונים.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 5 דקות Ilan Shapira אמר:

... אפשר לזהות את החריץ בעמק האלפים ...

אילן, התמונה שלך יותר ברורה וחדה משלי (ברור...) - אבל גם אצלך, החריץ ניתן לזיהוי, אבל לא מאד בולט.

מהנסיון שלך - יכול להיות שהתאורה של העמק היום תבליט אותו יותר?

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 2 דקות nirzon אמר:

אילן, התמונה שלך יותר ברורה וחדה משלי (ברור...) - אבל גם אצלך, החריץ ניתן לזיהוי, אבל לא מאד בולט.

מהנסיון שלך - יכול להיות שהתאורה של העמק היום תבליט אותו יותר?

אני מאמין שכן. יש לי תמונות אחרות שצילמתי בדיוק מסביב לעמק ושם כנראה אפשר למצוא תמונה חדה אפילו יותר. העמק כאן גם יחסית חשוך כי הוא קרוב לטרמינטור ולא רציתי לשרוף את שאר התמונה (לא בהצלחה מרובה). בחודש הבא אני אנסה להתמקד באזור עם בארלו ומצלמה אחרת. זה ידרוש תנאים טובים אבל שווה לנסות.

תנאי ראות ויציבות הם הכרחיים לזה והיו בעבר גם תמונות ברורות יותר של החריץ. זה האתגר העיקרי בצילום פלנטרי - למצוא את היום המתאים

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

זה מדהים איך מתוך הצילום של אילן שנראה "תמים" ניתן להוציא פרטים כאלה. 

rima hadley "נשטף" ברובו 

בכלל הירח זה "או סקנדל או פסטיבל" בהפרש של כמה שעות האובייקט משתנה לגמריי. 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בנק מטרות רביעי 8/6

מהקלים וקלאסיים מרשימת L100

המכתשים 

Tycho 

Clavius 

Pitatus 

Hesiodus A

מרשימת L100-200

Fontenelle 78 מכתש יפה עם במה ריבועית לידו

Hell 64 מכתש עם פיק לא במרכז 

Mons moro 22? 

Catena beer 3(טור מכתשונים)

Catena Timocharis 4

Mons lambert 13

Rima hesiodus 60?

Guericker 69  שורת מכתשונים לידו

97 Rima Gay - lussac? מוקדש לגיא... 

נערך היום על-ידי Tamiro
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

Clavius נראה נהדר. כנראה האובייקט האהוב עלי על הירח

pitatus -מצדיק את השם ונראה שטוח כמו פיתה

Hell - לא ייודע למה המסכן קיבל את השם הזה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

התמונה היומית. למרות החלקים שיצאו פחות בפוקוס, יש לא מעט חלקים, ביחוד ליד הטרמינטור שיצאו מאוד מעניינים.

Clavius - הצל שמוטל מהמכתש השני בקשת המכתשים הפנימיים מראה יפה את ההר שנמצא בחלקו הדרום מערבי.

Valis Alps - יצא לא רע ואפשר להבחין בחלקים מהחריץ המרכזי.

Mare Sarenitatis, מואר כמעט לגמרי אבל ניתן להבחין בלא מעט מכתשים קטנים מפוזרים בכל רחבי הימה.

Moon 62%

ועדיין יש לי עוד לא מעט לחפש בתמונה הזו ומאתמול ולהכיר את האזורים האלה טוב יותר ולא לשכוח לסמן באקסל

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מתוך הצילום של אילן

rima plato נראה היטב. גם מהצילום של Yossi Zamir נראה יפה. 

ליד fontenelle רואים מעין במה ריבועית

Screenshot_20220609-082922_Opera.jpg

Screenshot_20220609-083644_Opera.jpg

Screenshot_20220609-083947_Opera.jpg

נערך היום על-ידי Tamiro
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצטרף לשיחה

אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

אורח
הוסף תגובה

×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• צור חדש...

Important Information