עבור לתוכן
  • צור חשבון

פילטרים לערפיליות UHC, ‏OIII ו־NBP ומה שביניהם

תגובות מומלצות

לפני 7 שעות Ilan Shapira אמר:

אתחיל בזה שלא ניתקלתי ב uhc שנתן לי תמונה מספקת כמו ה DGM או אפילו O3 ישן שהיה לי.

עם ה O3 החדש והצר יותר, הוא נשאר פחות בקופסה אבל הוא וה DGM משמשים לאובייקטים שונים. אזכר בשם הדגם ואשתף כמובן.

בכל ה UHC שניסיתי השמיים בהירים יותר והערפיליות בולטות פחות.

לגבי 2" או 1.25 זה יחסית פשוט. המון מהערפיליות הן גדולות ועל כן אני צופה בהן עם עיניות של 2". לדעתי קניית פילטר 1.25 היא בזבוז - אלא אם הפוקוסר הוא 1.25" - כי בסוף יש צורך ב 2" שמתאים גם לעיניות של 1.25

מבחינתי ה NPB הוא השימושי ביותר וה O3 עדיף עליו בחלק מהאובייקטים

לאיזה UHC השווית?

יש בדיוק 4 דגמים מומלצים (המחיר בהתאם): Astronomik, Lumicon, Televue, DGM NBP.

המשותף לכולם הוא פס מספיק צר סביב O3 ו-Hb. ההבדלים הם באדום. TV ו-Lumicon לא מעבירים בכלל. השניים האחרים מעבירים, כל אחד רוחב ואורכי גל קצת שונים. מה עדיף? כנראה תלוי אוביקט והעדפה אישית. לא יצא לי להשוות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש לי רק שני פילטרים 1.25" לערפיליות. UHC ו-O3 - מבחינתי, הפילטר המועדף עלי הוא ה-UHC, חוץ מאשר עבור הצעיף, שאותו אני יכול לראות רק עם ה-O3.

במדבר או ברמת הגולן, ה-UHC ממש נותן עבודה יפה על ערפיליות שביל החלב. את הנשר אני בכלל לא מצליח לראות גם מהמדבר בלעדיו. ה-O3 גם הוא עוזר לראות אותן, אבל להרגשתי פחות טוב. כמו שאמרתי, אני משתמש בו כמעט בלעדית לצורך צפיה בצעיף.

למרות שהוא לא ממש מיועד לזה, ה-UHC עוזר לי גם ב-EAA מהבית (בורטל 6).

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 35 דקות nirzon אמר:

יש לי רק שני פילטרים 1.25" לערפיליות. UHC ו-O3 - מבחינתי, הפילטר המועדף עלי הוא ה-UHC, חוץ מאשר עבור הצעיף, שאותו אני יכול לראות רק עם ה-O3.

במדבר או ברמת הגולן, ה-UHC ממש נותן עבודה יפה על ערפיליות שביל החלב. את הנשר אני בכלל לא מצליח לראות גם מהמדבר בלעדיו. ה-O3 גם הוא עוזר לראות אותן, אבל להרגשתי פחות טוב. כמו שאמרתי, אני משתמש בו כמעט בלעדית לצורך צפיה בצעיף.

למרות שהוא לא ממש מיועד לזה, ה-UHC עוזר לי גם ב-EAA מהבית (בורטל 6).

מצרף טבלה עם אובייקטים עיקריים ש-O3 טוב עבורם. באובייקטים הצבועים יש ל-O3 יתרונות על UHC:

Screenshot_20230913-084537_Excel.jpg.e096a96d5732e7025ab144748552695a.jpg

מבוסס על:

https://www.prairieastronomyclub.org/filter-performance-comparisons-for-some-common-nebulae/

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני ב-13.9.2023 at 08:42 Yossi Zamir אמר:

מצרף טבלה עם אובייקטים עיקריים ש-O3 טוב עבורם. באובייקטים הצבועים יש ל-O3 יתרונות על UHC:

שאלה לאיזה UHC זה מתייחס צר כ־30nm או רחב כ־50nm?

יש לי את ה־UHC של סביבוני (עכשיו גם 2") והוא עושה עבודה טובה - משקולת בבורטל 8, מדגיש ממש את הלגונה במדבר וגם מאפשר לראות ברבור נהדר בבורטל 5 (בלעדיו לא רואים)

ראיתי איתו גם צעיף במדבר עם 4" (אם כי חלש - אבל בכל זאת רק 4")

מבחינתי אולי אוסיף גם OIII (לא בטוח שאשקיע ב־UHC צר)... 

נערך היום על-ידי Artyom

יישומון AstroHopper ניווט אוטומטי בלי לשבור ראש

הטלסקופים שלי: Celestron AstroMaster 102AZ, SVBony sv501p 60mm

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 54 דקות Artyom אמר:

שאלה לאיזה UHC זה מתייחס צר כ־30nm או רחב כ־50nm?

יש לי את ה־UHC של סביבוני (עכשיו גם 2") והוא עושה עבודה טובה - משקולת בבורטל 8, מדגיש ממש את הלגונה במדבר וגם מאפשר לראות ברבור נהדר בבורטל 5 (בלעדיו לא רואים)

ראיתי איתו גם צעיף במדבר עם 4" (אם כי חלש - אבל בכל זאת רק 4")

כמובן שזה מתייחס ל-UHC אמיתי של עד 30nm (ועדיף אפילו קצת פחות). 

UHC רחב זה לא UHC. זה רק שיווקית עדיין נקרא UHC אבל זה בפועל Broad Band / LPF / Deep Sky איך שלא תקרא לזה. זה עדיין פילטר יעיל, אבל הרבה פחות.

עוד מדריך נחמד שיכול לעשות קצת סדר:

https://agenaastro.com/articles/guides/guide-to-light-pollution-filters.html

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 1 שעה Artyom אמר:

עם ה8" החדש פילטרים יהיו משמעותיים יותר מאשר ב4".

תנסה פילטר uhc צר (או npb), ואז אולי גם אתה תשדרג 🙂

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצטרף לשיחה

אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

אורח
הוסף תגובה

×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• צור חדש...

Important Information