עבור לתוכן
  • צור חשבון

תצפית שוברי האור 22/10/2022 מוצ"ש מצפה משואה

תגובות מומלצות

הגענו רוברט, אני, אהוד וטל למצפה במסביבות 18:00. גל הצטרף הרבה יותר מאוחר. הייתי עם הטלסקופ הגדול בחבורה, כל השאר הביאו שוברי של 70-80 מ"מ ורק לי היום היו 102. מי היה מאמין?

בזמן שהצלמים שבינינו סידרו את הציוד, אני ואהוד כבר התחלנו לצפות. מזג האוויר היה נהדר, אטמוספירה יציבה מאוד.

התחלנו מכוכבי הלכת. שבתאי היה גובה ונהדר. עם הגדלה של x220 הצלחתי לראות אפילו סימנים ברורים יחסית של מרווח קאסיני. צדק נראה נהדר.

כדי לתפוס כמה ערפיליות באיזור הקומקום שמתי את הפילטר UHC של SVBony שעשיתי לו אור ראשון בשטח. להפתעתי הצלחתי לראות בבירות את ערפילית הברבור. משהו שיכולתי לראות רק במדבר. בלי פילטר הערפילית הייתה הרבה יותר חויוורת וכנראה לא הייתי מזהה אותה אם לא הייתי יודע שהיא שם. הצלחתי לראות גם את ה־trifid שהייתה נמוכה יחסית. את לגונה לא תספתי כי הייתה בין העצים. עברתי גם למשקולת ש־UHC ממש הבליט, וטבעת שכרגיל עשתה כאב ראש לזהות - אחרי שאתה מזהה אותה אתה רואה. ממש ביליתי הרבה זמן בערפיליות עם הפילטר וזה היה חיזוק נהדר - ממש פתח אפשרויות צפייה שלא שקלתי ממש לפני.

אחר כך צפיתי באנדרומדה ולגלסקית הלוויין M32 שלה. ואז עברתי בכמה כדוריים - M15 נראה יפה, כמה פתוחים כמו שברירית וכמובן גם פליאדות. לקראת הסוף עלה מאדים אבל עדיין היה נמוך מידי כדי לראות פרטים כלשהם.

אני חושב שזו הפעם הראשונה שלא הייתי מרוכז בצבירים פתוחים כמו שזה היה עוד לפני שנה.

נראה לי הניסיון ושדרוגים ממוקדים בציוד: דיאגונל דיאלקטי, עינית 10מ"מ טובה ופילטר UHC עשו את שלהם ושדרגו את חווית הצפייה במשואה כמו שלא הייתה קודם.

כרגיל עשינו השוואה של ציוד. @Ehud Spiegel השוואה את הפילטר UHC של סביבוני שלי עם הפילטר NBP שלו.

כולנו עשינו השוואה של עיניות TBM 2.5 ו־3mm ושילוב של barlo x2+6mm redline.

עשיתי השוואה של aspheric 23mm/62deg מול ES 24mm/68deg והבנתי שאני לא בנוי עדיין לעיניות כאלה - לא לפחות עם הציוד הנוכחי. נכון, ראיתי הבדל בקצה שדה הראייה ש־Aspheric 23mm/62deg מראה קצת אסטיגמטיזם לעומת ES שהכוכבים נשארים "עגולים" עד הקצה, אבל... העינית כבדה מאוד ומוציאה את הטלסקופ מהאיזון, גם חווית צפייה לא נוחה מאוד. צריך להגיע עם העין קרוב מידי, עד כדי נגיעה בגומי כדי לראות את כל השדה או לוותר על חלק מהשדה להזיז את העין. כך שנראה לי היתרון של העינית זו במקרה שלי לא מפצה על נוחות השימוש והמחיר (בהתחשב בעובדה שעיניות נופלות לי לעתים 😞).ְ 

לקראת הסוף הלחות עלתה משמעותית, תוך קיפול הציוד התלבשתי על טלסקופ עם עקיבה של טל כדי לבדוק את האפציקציה שלי עם העקיבה. הדבר הטוב היה שזה עבד ללא דופי, אבל לא היה זמן לחפש דברים מעניינים.

נערך היום על-ידי Artyom

יישומון AstroHopper ניווט אוטומטי בלי לשבור ראש

הטלסקופים שלי: Celestron AstroMaster 102AZ, SVBony sv501p 60mm

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

היה אינטימי אך כיף. איכשהו, לא שמתי לב להתראת הלחות הגבוהה. אבל הציוד שרד. התפעלתי כהוגן מ-Celestron LCM ישנה ומשוקמת כחצובה עוקבת. שמתי עליה ASI178mc עם עדשת מצלמה 70-200 ב-70 מ״מ מוקד על מנת לעשות EAA על אובייקטים צפוניים, בעיקר. האתגר - השדה כל כך קטן שבלי finder היה טיפה קשה אפילו לכייל. אבל אחרי שכיילתי על 3 כוכבים ב-SkyAlign, הצעצוע הזה שמר על כיול ועקיבה מושלמת כל הלילה. 3 שעות אחרי, עדיין כששלחתי לקואורדינטות או לאובייקט, האובייקט התייצב לכבודנו במרכז הסנסור - בלי שליטה בחצובה, בלי plate solving, ובלי guiding. הזוי לגמרי. עשיתי EAA עם חשיפות של 10 שניות, והכוכבים היו עגולים בכל הפריים. התוצאה של field rotation נצפתה רק בקצוות הפריים אחרי כ-20 דק של חשיפה. אבל אם חושבים על מיסגור ריבועי של האובייקט, הכל סבבה. די מפתיע. סחב היטב והכל על בטריה נטענת קטנה. היום כבר קיבלתי את הכבל לשליטה מהמחשב - ואילו זה היה אמש, זה היה משפר את המצב עוד יותר... אבל ממש לא היה צורך. 

במקביל לוויזואלי הייתי עם ה-80ממ f/5 על חצובת מצלמה סבירה. לא יותר מכך. למצלמה היא ממש טובה, אבל להגדלות גדולות, יש דברים יציבים יותר. השימוש האידאלי היה בעיקר לשדה רחב, אבל אז בדקתי את העיניות 2.5ממ ו-3.2ממ. אף פעם לא השתמשתי בעיניות מתחת ל-4ממ עד אז... ובאופן מדהים, בהגדלה של 160, עדיין אפשר היה לצפות חד בכוכבי הלכת... בקיצור, כבר 2.5ממ אחת כזו בדרך אלי...  בכלל לא חשבתי על הטלסקופ הזה כמתאים בכלל לכוכבי לכת בגלל המוקד הקצר. 

השוואת שוברי האור - של @רוברט ושל @Ehud Spiegel גם היו שוברי אור, רק יותר איכותיים, ובכל זאת, לא הרגשתי הבדל סופר משמעותי. כרגיל, ההפרש במחיר ענק כדי להגיע לשיפור מסויים באופטיקה ובמכאניקה. החצובה שלי לא היתה משהו מבחינת יציבות, אבל כאמור, חצובת מצלמה, וסבירה למדי ל-grab and go. בכלל, החצובה בעיקר נועדה לצילום - או לסחוב ריג של EAA קל כמו ה-AZ GTi - ולהיות נמוכה לרצפה בלי ראש. 

כמה תוצאות ברבע רזולוציה עיבוד טלפון. 819964183_Snapseed(3).jpg.93c02f867f3b23c8c59b0b244e0c2c02.jpg584666671_IMG_4715(1).JPG.af013ed8f1f8a48b997656ca588e0f4e.JPG1420590101_Snapseed(5).jpg.2692d59aa7e5945ce969d26de4273723.jpgIMG_4709.JPG.9655792f6acca8eee9cdc4c0297c3e34.JPG

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצטרף לשיחה

אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

אורח
הוסף תגובה

×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• פעילות אחרונה

1. 2

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

2. 2

3. 2

4. 0

מטאור ב 15.3.2024 01:20

5. 5

ZWO seestar S50

• נושאים