עבור לתוכן
  • צור חשבון

ציוד *לא אסטרונומי* מומלץ לאסטרונומיה

תגובות מומלצות

בניגוד לתחביבים אחרים, אסטרונומיה דורשת ציוד לא מועט על מנת לעסוק בה ברצינות - מציוד אופטי כמו טלסקופ ועיניות, דרך חצובות, מצלמות יקרות ותוכנות לצילום אסטרנומי. בסך הכל מדובר בציוד לא מועט, וגם לא זול. עם זאת, ישנו גם ציוד שנמצא מחוץ לשימוש ישיר באסטרונומיה, אבל יכול לשפר את חווית התצפית מאוד, ובאופן לא מפתיע הוא גם זול יחסית.

זו רשימת הציוד שהטיסה לי למעלה את חווית התצפית:

1. ארגז כלים כתר טריו קנטיליבר - 170 ש"ח (קרדיט @Assaf)

image.png.6f6aca42d7a27170666d00859e8c22bf.png        image.png.26dcc46c3c56be2266a8b5e9cf7a7f5d.png 

image.png.036efe6c5314edc9f8f4126565eeefcf.png

עדכון - כתר החזירה את הארגז למלאי, תודה ל @Jonathan Elihis על העדכון. ניתן למצוא כאן.

ללא ספק הקניה הטובה ביותר שעשיתי באסטרונומיה, אפילו יותר מהטלסקופ 🙂 ארגז הכלים הזה נראה יחסית קטן במבט ראשון, אבל הוא נפתח לשלוש קומות ומכיל בתוכו כמעט את כל ציוד האסטרנומיה שלי שמגיע בגדלים האלה. בין אם מדובר בתצפית בבית, תצפית לילית קצרה בשטח או לילה מלא עם קמפינג בדרום, הארגז הולך איתי לכל מקום בקלות.

החלוקה בין התאים נעשית על ידי מחיצות נשלפות, כך שבכל פעם שאני חושב שעומד להיגמר המקום, אני פשוט משנה את הסידור של התאים וכמו נס פך השמן - יש לי עוד ועוד מקום. הוא מכיל הכל - עיניות, קולמטורים, כלי עבודה, מצלמה, כבלים, טאבלט קטן, מתאמים, מטען נייד, פילטרים, מפוח, פנסים, איזולירבנד, אזיקונים, גומיות ובטוח שכחתי עוד כמה דברים.

הפתיחה שלו קלה ומהירה, ולאחריה הקומה האמצעית נעמדת על שתי רליים אחוריות שנותנות לה תמיכה. לרוב אני פותח את הארגז על השולחן באיזור התצפית ומשאיר אותו שם. הוא עומד בצורה יציבה לגמרי עם מרכז כובד נמוך ומעולם לא התהפך (נקודה חשובה וכואבת שכן יש מזוודות שנוטות להתהפך ברוח כשהן מכילות עיניות יקרות או מצלמות). הסגירה שלו היא הרמטית ולכן אין בעיה להשאיר אותו בחוץ (כשהוא סגור) בעת תצפית עם לחות גבוהה או אובך ואבק.

השוס הגדול ביותר של הארגז זה שהוא מתאים לנשיאה בטוחה של עיניות. הרוב המוחלט של החובבים מסתובב עם מזוודות מסורבלות שדורשות להקיף את העיניות בספוגים מכל הכיוונים כדי שלא יתהפכו בתוך המזוודה וינזקו כאשר נושאים אותן. לעומת זאת בארגז הכלים הזה הנשיאה שלו היא בעזרת הידית מלמעלה, כך שהפוזיציה שלו לא משתנה בשום רגע וכלום לא מתהפך בפנים. המשמעות היא שכל מה שצריך בכדי לשמור על העינית הוא לחתוך את הספוג בצורת העינית רק מהצד התחתון, כך שירפד את העינית מלמטה וימנע ממנה להתגלגל לצדדים. העינית הגדולה ביותר שהוא יכול להכיל היא Explore Scientific 24mm/82°. עיניות גדולות יותר לא יכנסו. 

לסיכום - ממליץ בחום, התמורה הגדולה ביותר לכסף שקיבלתי עד עכשיו בתחום. 

2. אוהל לפתיחה מהירה של דקטלון - 230 ש"ח (קרדיט @Ilan Shapira)

image.png.e7e753b4df46db8e103d18d091e996da.png

בראשית הגעתי לתצפיות עם אוהל איגלו סטנדרטי עם מוטות מתקפלים, והיה תוהו-ובוהו. לרוב, הייתי מגיע לשטח אחה"צ לקראת שקיעה כמו כולם, ואז מתחיל מירוץ נגד הזמן להקים את כל ציוד הקמפינג והציוד האסטרונומי לפני שמחשיך. החלק השנוא עלי היה ההקמה של האוהל - 10-15 דקות של עינוי סיני שבוא נלחמים לבד נגד הרוח המדברית של לפנות ערב, עם מפרש ביד אחד ומוטות ארוכים מדי ביד שניה שאמורים להיכנס בלחץ פנימה.

שנאתי כל רגע, במיוחד כשהייתי רואה את אילן מגיע לידי, מוציא את האוהל המהיר מהאוטו, פותח שלושה אבזמים ותוך 5 שניות היה לו אוהל עומד. ככה איזה שלוש-ארבע תצפיות כשאני כל פעם מבטיח לעצמי שזו הפעם האחרונה שאני נלחם באוהל בשטח, והדבר הראשון שאני עושה כשאני מגיע הביתה זה לקנות אוהל פתיחה מהירה. וככה שלוש ארבע פעמים התחרטתי ברגע האמת ושאלתי את עצמי אם 10 דקות של סבל שוות ההוצאה הכספית. 

באחת הירידות נשבר לי ופשוט קניתי את האוהל, וככה בבת אחת נגמר הסבל.

3. כיסא יגאל - 120-250 ש"ח (קרדיט @יגאל אליהו)

image.png.386ccd508bacd859642a5d8e26d5a4a2.png

יש לי כיסא חוף מתקפל קטן מפלסטיק, שהייתי בטוח שהוא שוס עולמי. קטן, קומפקטי ונוח. ואז בתצפית קיצית מופלאה אחת יגאל עשה לו וידוי הריגה.

תצפית אינטימית וקטנה בלילה סופר חשוך ביולי. שביל החלב נמצא בשיא יופיו וגובהו, ככה שממש מפתה לקחת הפסקות מהטלסקופ ופשוט להביט בשמי הקיץ במלוא תפארתם. יגאל מזמין לשבת על הכיסא, לקחת את משקפת ה - William Optics הנהדרות שלו ולשוטט בשדה רחב בין הצבירים והערפיליות שיש לשביל להציע, עם בירה קרה ליד. 

פה לא היתה יותר מדי מחשבה וישר הלכתי לקנות. כל כך הנוח הכיסא הזה, שהגדלתי לעשות וקניתי שלושה, שיהיו בחצר. אני מאמין שאם הייתי מקבל עמלה על כל מכירה של כיסא כזה הייתי עושה הון קטן שכן כל מי שמתיישב עליו מיד רוצה אחד, חברים אסטרונומים או סתם חברים לא אסטרונומים.

המראה של אסטרונום משעין את הכיסא אחורה, מרים רגליים למעלה ומסתלבט מתחת לשמי הלילה עשה את שלו ככה שלא מעט מאיתנו קנו אות את הכיסא. השיא היה ליל מטר מטאורים על הכיסאות בזווית הנכונה. עוד יתרון הוא שבגלל מצב השכיבה, אפשר לתפוס עליו תנומות קצרות ומפנקות במהלך התצפית.

כיסא יגאל בניגוד לכיסאות מתקפלים אחרים הוא בהמה לא קטנה ודורש מקום ברכב, אבל היה שווה לשנות את הסידור הפנימי הקבוע, ומאז אני לא מוותר עליו.

4 חרמונית חגור - 250 ש"ח

יש צורך להרחיב?

בלילה במדבר בחורף לא יעזור מה תלבשו, רק חרמונית תעשה את העבודה. 

Walkin | חרמונית חגור | לחייל | חרמונית לצבא | חרמונית לעבודה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כל אחד מהדברים כאן הוא סופר חשוב וכמו שגיא אמר - משנים לגמרי את חווית התצפית

אני רוצה להוסיף שני פריטי ציוד חשובים:

פנס אדום של אוריון

image.png.3dabe5dd962245585a180e450927fba8.png

הפנס הזה נותן שלוש עוצמות של אור אדום ומספר עוצמות של אור לבן לטובת פירוק הציוד או עצבון קשה של צופים אחרים (לא, לא להשתמש באור לבן!)

הוא מאפשר לכבות את האור האדום ללא cycle של כל העוצמות על ידי לחיצה ארוכה כך שאין צורך להפריע לכל הצופים מסביב.

עוד יתרון - הרגלים שלו הן מגנטיות. עוזר מאוד להצמיד אותו למשטחים מתכתיים או רגלי חצובה. אני משתמש בשאקל על מנת לתלות אותו באוהל.

בנוסף, הוא מגיע עם סוללה של 2600mAH וחיבור USB ומאפשר הטענה של טלפון (לפחות חלקית). בהטענה מלאה הוא תמיד מחזיק לילה שלם + חיזוק טעינת טלפון.

קישור קניה

כיסא תצפית

כיסא תצפית עם כוונון לגובה הוא מאוד חשוב להשאיר אתכם ישובים כמעט בכל מצב שבו נמצא הטלסקופ. יש המגדילים להגיד שישיבה בצורה נוחה בזמן התצפית מוסיפה מגניטודה לאובייקטים אותם ניתן לראות.

כאן מדובר בציוד מעט יקר יותר אבל חשוב מאין כמוהו.

אחד הכסאות הפופולריים (קרדיט לגיל קידר) הוא הכסא של דובל:

image.png.dbc0723b4a7537a0f51e3aef28b34902.png

קישור לקניה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

מחצלת.

הדבר הכי פשוט אבל חשוב - גם אם הטלסקופ נמצא על אזור סלול, מחצלת יכולה לרכך במעט נפילה של ציוד, ולא פחות חשוב: אם נפל משהו קטן, יהיה קל למצוא אותו בבוקר. בעצתו של @Guydive אני לאחרונה משתמש במחצלת תמיד.

אם נמצאים בשטח לא סלול, אז זה כבר חובה כדי להרחיק מעט אבק מהציוד

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ניילון אדום דביק - להכין מדבקות מסך לטלפון או לכסות כל מקור אור אחר

מד זווית דיגיטלי עם בסיס מגנטי - אפשר לשים על טיובה - עוזר במציאת באובייקטים לפי קואורדינטות 

כיסוי עין

פוליגל - לוח פלסטיק שמוכרים בחניות יצירה - קל מאד לעבוד איתו, אפשר לעשות כיסויים או קופסאות שונות. עשיתי ממנו מכסה לפתח הטלסקופ ושמלה למיד 12".

Bellville Wahsers (16x8x0.4mm) - להחלפה של קפיצים/גומייות של המראה הראשית. החלפי עם 3 בטור את הגומיות של סקייווצ'ר 8" - עובדות מצויין, אחרי ההחלפה אפשר להשתמש רק בסט אחד של ברגים וההתנגדות של הקפיצים מספקת את הנעילה.

F/6 8" SkyWatcher Collapsible Dob; 12" F/5 Meade Lightbridge Truss Dob; SkyWatcher StarTravel 120mm F/5

EPs: SkyRover ED 35mm; SkyRover UFF 30mm, SkyRover UWA 28mm, ES68 24mm; Meade UWA 20mm, ES82 18mm; ES82 11mm; SkyRover XWA 7mm, MaxvsiOn 82 6.7mm; 7.2 - 21.5mm Hyperflex Zoom; Celstron Excel LX 2x Barlow

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 3 weeks later...

הרבה פעמים מכסים של עיניות הולכים לאיבוד בתצפית. וזה די מתסכל אם אין לך תחליף מידי.

גיליתי שמכסי פלסטיק של בקבוקי שתיה עם פה רחב יושבים בול על כמה סוגי עיניות ( לא על כולן). אצלי זה עבד על פלוסלים ונאגלרים מסוימים וגם על עיניות של טאקהשי  ( מסוג MC). מכסים של פריגת ופיוז טי עובדים בכיף). ביקור קצר בפח הזבל של כל מזללה או פלפליה יצייד אתכם לכמה שנים טובות וחינם אין כסף.🤣

ראו דוגמאות  בצילומים.

post-34975-14073863688782_thumb.jpg

post-34975-14073863689702_thumb.jpg

נערך היום על-ידי LIHU
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 2 weeks later...
לפני 32 דקות jonzm אמר:

מצטער לעדכן שכתר הפסיקו לייצר את הקנטילבר וכבר אין אותו במלאי. למישהו יש המלצה לארגז כלים אחר?

יש כמה חנויות נידחות שעדיין מחזיקות מלאי ישן, שלח לי הודעה בפרטי ואתן לך את הפרטים של המקום שאני קניתי

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 2 שעות Guydive אמר:

יש כמה חנויות נידחות שעדיין מחזיקות מלאי ישן, שלח לי הודעה בפרטי ואתן לך את הפרטים של המקום שאני קניתי

עכשיו שמתי לב שאתה כתבת את הפוסט המקורי, ולא אילן! סליחה על הרפרור הלא נכון... 🤦🏻

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני ב-19.2.2021 at 21:02 LIHU אמר:

הרבה פעמים מכסים של עיניות הולכים לאיבוד בתצפית. וזה די מתסכל אם אין לך תחליף מידי.

גיליתי שמכסי פלסטיק של בקבוקי שתיה עם פה רחב יושבים בול על כמה סוגי עיניות ( לא על כולן). אצלי זה עבד על פלוסלים ונאגלרים מסוימים וגם על עיניות של טאקהשי  ( מסוג MC). מכסים של פריגת ופיוז טי עובדים בכיף). ביקור קצר בפח הזבל של כל מזללה או פלפליה יצייד אתכם לכמה שנים טובות וחינם אין כסף.🤣

ראו דוגמאות  בצילומים.

post-34975-14073863688782_thumb.jpg

post-34975-14073863689702_thumb.jpg

גדול!

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני ב-6.3.2021 at 09:28 jonzm אמר:

מצטער לעדכן שכתר הפסיקו לייצר את הקנטילבר וכבר אין אותו במלאי. למישהו יש המלצה לארגז כלים אחר?

חזרו לייצר אותו. הכנסתי לינק מתחת לתמונות

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 1 year later...

סקוטש דו צדדי (velcro) - אני משתמש בו לקשירה של כל דבר בערך 😄 - כבלים, מוטות של טלסקופ, מחצלת וכו'. קונה 5 מ' וחותך לפי הצורך

ברגים למראה משנית (M4, 30mm) - ראש קטן מספיק שלא בולט מחוץ למשנית אבל גדול מספיק בשביל שיהיה נוח להחזיק.

F/6 8" SkyWatcher Collapsible Dob; 12" F/5 Meade Lightbridge Truss Dob; SkyWatcher StarTravel 120mm F/5

EPs: SkyRover ED 35mm; SkyRover UFF 30mm, SkyRover UWA 28mm, ES68 24mm; Meade UWA 20mm, ES82 18mm; ES82 11mm; SkyRover XWA 7mm, MaxvsiOn 82 6.7mm; 7.2 - 21.5mm Hyperflex Zoom; Celstron Excel LX 2x Barlow

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצטרף לשיחה

אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

אורח
הוסף תגובה

×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• פעילות אחרונה

1. 4

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

2. 4

3. 4

• נושאים

• צור חדש...

Important Information