עבור לתוכן
  • צור חשבון

הרכבת גלגל פילטרים לדובסוני: לתצפית ויזואלית

תגובות מומלצות

אני שונא להחליף פילטרים. צריך לקום לארגז ציוד, לחפש את הפילטר, להוציא אותו לפרק את העינית להבריג את הפילטר להחזיר אותה למקום... תוסיפו קור וחושך וזה בכלל מציק!

אני משתמש בטלסקופ דובסוני, אז אין לי דיאגונל להרכיב עליו את הפילטר - מה שאומר שצריך גם להרכיב/לפרק פילטרים בכל החלפת עינית 😵

באחד מהימים המעוננים שפוקדים אותנו לאחרונה @שחר מצא מבצע על גלגל פילטרים 2" ידני של סביבוני (https://www.svbony.com/multiple-5-position-filter-wheel/ :

W9103B-(3).jpg.ae54b09dc329548ccc47961dee4233df.jpg

רציתי להרכיב אותו על הדובסוני כדי לחסוך את החלפות הפילטרים המציקות. יש כמה בעיות עיקריות בהוספת גלגל לטלסקופ ניוטוני:

1. גלגל 2" זה לא דבר קטן (קוטר 15סמ) והוא יכול בקלות למנוע גישה לפוקוסר או לפיינדר.
  2. מרווח הפוקוס שיש בטלסקופים ניוטוניים הרבה פעמים קטן מדיי בשביל להוסיף ציוד בין הפוקוסר לעינית ולהצליח להגיע לפוקוס.

מהסיבות האלה, פיתרון נפוץ הוא הרכבת מסילת פילטרים מאחורי הפוקוסר:

Geoptik-Filter-slider-for-Nadirus-telescope.jpg.f3a36f16104c2559047eb368b47b8ec0.jpg

כאמור, היה מעונן, אז הלכנו על הגלגל. שווה את הנסיון 🙂

הגלגל מגיע עם 2" Nose piece בצד אחד כדי להתחבר לפוקוסר, ומחזיק ל 2" בצד השני. הרכבה מהירה על הטלסקופ הראתה שהגלגל לא חוסם את הגישה לפוקוסר וגם לא לפיינדר. מהבחינה הזו זה מאוד נוח. הבעיה היא שבאמת לא ניתן להגיע לפוקוס. הוספת הגלגל מרחיקה את העינית יותר מדיי. טוב, זה היה צפוי.

ראשית, ארשום כמה פתרונות שפסלתי:

1. החלפת הפוקוסר לאחד עם פרופיל דק יותר - יקר מאוד.
  2. קיצור הטלסקופ וקירוב המראה הראשית כדי "להוציא" את נקודת ה Prime Focus החוצה - למרות שבדגם הטלסקופ שלי (Sky Watcher FlexTube) לא צריך לנסר כלום (אפשר פשוט לא לפתוח אותו עד הסוף) זה לא בא בחשבון. המראה המשנית עלולה לא לכסות את כל קונוס האור וזה גורם אפקטיבית לאיבוד מפתח.
  3. מגירת פילטרים: לא לגמרי פותר את הבעיה. עדין צריך להוציא ולהכניס דברים ואם עוד לא הבנתם - אני עצלן!
  4. יש לציין שעם עיניות 1.25" אין שום בעיה להגיע לפוקוס: פשוט מחליפים את המחזיק 2" שמגיע עם הגלגל במתאם 2"->1.25" ובגלל שהוא קצר יותר זה מספיק בהחלט. מבחינתי זה לא פותר את הבעיה כי אני משתמש רוב הזמן בעינית 2".

מכאן שאין בררה, צריך לעשות לגלגל דיאטה.

החשוד המידי היה מחזיק ה2" שמגיע עם הגלגל (הכי ימני בתמונה העליונה), שלתוכו מכניסים את העינית. הוא באורך 50ממ ומחובר בהברגת M48 (הברגת פילטרים 2" סטנדרטית).

צינור של עינית הוא רק 35ממ אז חרשתי את האינטרנט בנסיון לחפש תחליף קצר יותר. צריך לשים לב שהוא חייב להיות 35ממ לפחות - פחות מזה והעינית לא תיכנס (היא תתקע בגלגל). להפתעתי הרבה לא מצאתי כזה באורך המתאים למעט מוצר אחד בלבד: Baader ClickLock. זהו מחזיק עיניות די פופולרי שננעל עם ידית במקום 2 ברגי אצבע. יש כאלה במגוון רחב של חיבורים, כולל M48 והם באורך 35ממ! נשמע כמו פיתרון מעולה וזה אפילו חוסך לי עוד 2 הברגות על כל החלפת עינית (עצלן כבר אמרנו?). זה לא מוצר זול אבל זה שדרוג נחמד בלי קשר וכאמור - מעונן. אז קונים.

לשחר כבר היה Click Lock בבית, אז הוא עשה בדיקה מהירה וזה אכן משפר את המצב משמעותית. הבעיה שעדין אי אפשר להגיע לפוקוס. כמעט... אבל לא. חסרים עוד כמה מ"מ בודדים.

לאחר בחינה של כמה אפשרויות הגענו למסקנה שהכי טוב יהיה לחבר את הגלגל ישירות לצינור של הפוקוסר. זאת אומרת להיפטר מהטבעת אחיזה שמוברגת על הפוקוסר - היא בעובי 13ממ וזה יחסוך המון.

בצד האחורי של הגלגל פילטרים יש הברגת M54x0.75 והצינור פוקוס של Sky Watcher הוא M54x1.0. הלכתי על המתאם הזה: https://agenaastro.com/blue-fireball-m48-male-m54x1-male-adapter-m09.html והוספתי לו מתאם שכבר היה לי בבית מ M54 ל M48 כדוגמת זה: https://agenaastro.com/zwo-m54-male-thread-to-m48-female-thread-zero-profile-adapter.html

אורך הכולל של שני המתאמים האלה הוא 5ממ - זה אומר שחסכתי 8ממ וזה יספיק.

זהו הסט אפ הסופי, מבפנים החוצה (מהפוקוסר לעינית):

1. פוקוסר
  2. מתאם M54x1.0 -> M48x0.75
  3. מתאם M48 -> M54
  4. גלגל פילטרים.
  5. מתאם M48 -> M48 (זכר-זכר)
  6. Baader ClickLock M48
  7. עינית 2"

IMG_3091.jpeg.1d04ffccb14525fbc36e6a0edf6e3cdc.jpeg

IMG_3082.jpeg.f5c700ec192707d34661e35c2c7cdca2.jpeg

מרגע שכל החלקים הגיעו והכל היה מורכב כמובן שעדיין היה מעונן ולא יכולתי לבדוק את הפוקוס. בבוקר השלישי נפתח פתח קטן בעננים אז כיוונתי מהר על השמש עם פילטר אור לבן ושמחתי לראות שאפשר להגיע לפוקוס בלי שום בעיות (ועדין נשאר מקום).

מבחינת אורך: במקום הטבעת שהייתה על הפוקוסר (13ממ) הורכב הגלגל עם כל המתאמים (65ממ). זה כאילו שהוספנו Extension של 50ממ.

מבחינת משקל יש פה תוספת: הגלגל שוקל 690 גרם לעומת הטבעת ששוקלת 46 גרם. מבחינתי זו לא בעיה כי הפוקוסר מחזיק את זה בקלות ואני גם ככה משתמש במשקולות איזון ככה שהצינור נשאר מאוזן לגמרי ולא הופך ל front heavy.

את הפילטרים בגלגל סידרתי מרוחב סרט רחב לצר, כדי שאזכור מה יש בכל מיקום:

1. מקום ריק ללא פילטר
  2. UHC
  3. O3
  4. ללא שימוש
  5. ללא שימוש

עדין מעונן ואני כבר מחכה לנסות את זה בשטח. 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

קודם כל יפה מאוד! פתרון יצירתי בהחלט

אני חושב שמעבר לשני הפילטרים שציינת לויזואלי אין צורך בעוד אחד Hbeta זה שימוש מאוד ספציפי, אולי ה DGM אם בא לך להתפנק אבל ההבדלים לא יהיו גדולים. 

לדעתי הגלגל הזה יככב בקיץ על הערפיליות של השביל

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

בתור שותף פעיל בתהליך, אני רק רוצה להוסיף 2 הערות:

1. החיבור בין הפוקוסר לגלגל משתנה בין טלסקופים. החיבור שכתוב פה מתאים לניוטוניים של סקייווצ'ר (כולל סדרת pds), אבל אני מניח שלפוקוסרים של חברות אחרות יש חיבור אחר, מה שידרוש מתאמים אחרים.

2. אני הזמנתי מתאמים מעליאקספרס, שאמורים להיות זהים למה שגל קנה באג'נה. אני אעדכן כשהם יגיעו אם הם באמת מתאימים. אם כן, זה חוסך קצת בעלות הכוללת.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

נשמע יופי של פתרון!

היכולת להחליף פילטרים באפס זמן בלי הברגות יכולה לשדרג משמעותית את התצפית. אם יש סט פילטרים פרפוקליים, אפילו אין צורך לפקס מחדש בהחלפה בין פילטרים.

שאלה קטנה לגבי אחד המתאמים: מתאם M48 -> M48 (זכר-זכר). האם מגיע עם הגלגל או נקנה בנפרד? אם נקנה בנפרד, אשמח לקבל קישור.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני ב-2.2.2024 at 16:38 Yossi Zamir אמר:

שאלה קטנה לגבי אחד המתאמים: מתאם M48 -> M48 (זכר-זכר). האם מגיע עם הגלגל או נקנה בנפרד? אם נקנה בנפרד, אשמח לקבל קישור.

הוא מגיע עם הגלגל, וגם לא באמת חובה. אפשר לקנות clicklock עם חיבור m48 זכר ולוותר על המתאם הזה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

• 2 weeks later...
לפני ב-2.2.2024 at 10:04 שחר אמר:

2. אני הזמנתי מתאמים מעליאקספרס, שאמורים להיות זהים למה שגל קנה באג'נה. אני אעדכן כשהם יגיעו אם הם באמת מתאימים. אם כן, זה חוסך קצת בעלות הכוללת.

כן, המתאם שמתחבר לפוקוסר (מספר 2 ברשימה של גל) מתאים לתיאור ומתחבר כמו שצריך.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצטרף לשיחה

אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

אורח
הוסף תגובה

×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• צור חדש...

Important Information