עבור לתוכן
  • צור חשבון

יומן התקדמות וכמה שאלות על תחזוקה

תגובות מומלצות

שוב שלום חברים לתחביב,

בחודשים האחרונים ביצעתי התקדמות די גדולה במסע הזה של צילום אסטרונומי. ובזמן שיורד עלינו ברד, חשבתי לעשות סיכום קצר שאולי יעזור לאחרים בתהליך קבלת ההחלטות.

בעצם תהליך הלמידה וההתקדמות היה בשני מישורים - הציוד והתוכנה. את הצד שלי בתוכנה אתם כבר מכירים, NINA מבחינתי שינתה את כל חוקי המשחק ואמשיך לכתוב את המדריכים כי אני מאמין שהיא יכולה לעזור גם להרבה מכם. אבל בפוסט הזה אדבר דווקא על הציוד.

המצלמה:

חפרתי לכם על מצלמות לא מעט פה ובזכות העצה שלכם הזמנתי את הASI485MC.
האם זו המצלמה האידיאלית לפלנטות וירח? כנראה שכן. ההסתייגות היחידה שלי היא שלא היה לי מספיק זמן איתה עם פלנטות. אבל ממש שכן יצא לי, התוצאות מרשימות מאוד.
האם זו המצלמה האידיאלית לצילום DSO? ממש לא.
האם אפשר להוציא איתה תוצאות מספקות? ממש כן. זה אומנם דורש יותר עבודה בקליברציה אבל עם טיפה עקשנות אני מוציא דברים יפים מאוד לטעמי.
האם אני שוקל להביא 533MC מתישהו? כן 😄

החצובה:

אני יודע, נתתם לי את העצה לא לקנות את הוודג' ועדיין הלכתי וקניתי אותו. זאת הייתה טעות. בסופו של דבר זה כלי שמתאים לEAA ולא לצילום ממושך לאורך לילות שלמים. אני כנראה אמכור רק את הוודג' בסופו של דבר ואשאיר את הSE לתצפיות מהירות יותר.

אחרי שהבנתי את הטעות, הזמנתי חצובה משוונית נורמלית. התלבטתי הרבה בין הSkyWatcher HEQ5 לiOptron GEM28. בסוף הזמנתי את הGEM28 ביחד עם iGuider בגלל המשקל והחיבור הישיר למחשב בלי מתאמים למיניהם והגייד סקופ שיושב כחלק מהחצובה. זה חסך לי את הצורך לקנות טבעות או מתאמים כדי להרכיב הכל. ידעתי שאני לוקח עוד פעם סיכון שהחצובה לא תתאים ב100 אחוז, שאקבל לימון, שהסקופ עקיבה קצת קטן לאורך מוקד שלי, ומה יקרה אם אני צריך להפעיל אחריות וכו'.
אז לגבי האחריות, מהשיחות שלי עם FLO הם הרגיעו אותי ואמרו שהם יעזרו בכל דבר כולל להחליף את החצובה במקרה הצורך. 

לא קיבלתי לימון. למעשה, אני חושב שקיבלתי אבטיח ממש מתוק. אני לא רוצה לכתוב ביקורת מלאה על החצובה כי אני יודע שהזמן עושה את שלו בכלים האלה. אני כן אגיד שאני מקבל ממוצע די קבוע של 0.8" RMS בעקיבה וחשיפות של 3 דקות עם הסטאפ הזה. אז בינתיים יש לי בעיקר דברים טובים להגיד על החצובה אבל נחכה עם גזר דין סופי.

פוקוסר אלקטרוני:

הכרחי? לא ממש. אבל זה מקל על החיים משמעותית. הזמנתי את הCelestron Focus Motor כי במקרה תפסתי אחד יד שניה בB&H ב120 דולר.
ההנאה הגדולה שלי במכשיר הזה היא שזה עוד כלי שמאפשר לי לנהל את כל המערכת מהטלפון בתוך הבית במקום להיות בחוץ בקור.
אני מניח שלקראת הקיץ ששינויי הטמפרטורה יהיו קיצוניים יותר, אז הוא יפעל קשה יותר.

אני מחכה למגירת פילטרים מZWO אבל הם כרגע בחופשת ראש השנה שלהם אז זה ישלח רק ב8 לפברואר. אבל אני מצפה שהפילטרים גם יעשו שינוי משמעותי.

אז בינתיים הריג שלי נראה ככה:20220130_174702.jpg.7c300db6f4f017ced1fbf7dcb43728f3.jpg

כמה תמונות מהשבוע האחרון:

M64 - 40 x 180s 
קצת מרוח. יכולתי להעיף כמה פריימים ולפתור את זה האמת.

286923448_M64Final.png.7c48e5c0cbf11251e9022b9c2fbb743b.png

M1 - 160 x 60s

1175438128_M1Final.png.26ef7cc3908d593e660f96208df47ef0.png

טוב חפרתי מלא.

כמה שאלות לגבי תחזוקה לסיום:

• ניהול לחות. למה זה כל כך יקר? האם בארצנו הלוהטת בעיקר יש צורך להשקיע במחמם אלקטרוני או שהשטיחונים האלה של סלסטרון מספיקים?
  • אני צריך לנקות את העדשה הקדמית. עצות לאיך לנקות במינימום נזק? 
  • כיסוי לטלסקופ. הייתי מעדיף לא לפרק את כל הריג בכל פעם שיורד גשם. יש כיסוי מסויים שאתם ממליצים עליו? אם זה כזה שמגן מהשמש הלוהטת אז בכלל נהדר.

תודה שקראתם ואחלה סופ"ש לכולם.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יופי של סיכום. כמה נקודות:

• על פי מה הקביעה האם ה 485 לא מתאימה ל dso? מדובר בחיישן, במכלול, בהיעדר קירור?
  • אם אתה הולך להשאיר את המערכת בחוץ כנראה שלא תצטרך את ה se לתצפיות מהירות 😀. מעבר לזה גם לא תרצה להוריד את הסקופ מהחצובה
  • יש כל מיני כיסויים יעודיים כמו הבחור הזה. לא יודע כמה הדברים האלה מתאימים למערכות צילום. לדעתי הם יגנו על מה שמגיע מלמעלה (שמש עד רמה מסויימת, גשם, התעבות ישירה). עם זאת השינויים החדים בטמפרטורה מחוץ לבית מביאים למשחקי לחות על האלמנטים גם אם מכוסים מלמעלה, כי יש תחלופת אוויר רגילה מלמטה. מאמין שזה גורם לבלאי/ החלדה מוגברת של הרכיבים. זה דבר אחד לשים בחוץ דובסוני של 3,000 שח ומה שיהיה יהיה, ודבר אחר לשים רכיבים עדינים ויקרים בחוץ לחסדי האלמנטים. אני לא הייתי משאיר ציוד צילום בחוץ אלא אם זה מתחת לסככה סגורה
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 51 דקות Guydive אמר:

יופי של סיכום. כמה נקודות:

• על פי מה הקביעה האם ה 485 לא מתאימה ל dso? מדובר בחיישן, במכלול, בהיעדר קירור? 

לא קביעה. אבחנה. 🙂 וגם כתבתי שהיא לא אידאלית.  הסיבה העיקרית מבחינתי היא הצורך בלצלם Darks כל לילה מחדש. זה גוזל זמן יקר. הamp glow די אגרסיבי במצלמה הזו. 

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יש כיסויים של Telegizmo 365 שמתוכננים לשמור על ציוד גם במזג אוויר קשה אבל כל עוד יש כניסה של אוויר מלמטה זה לא אידיאלי ולכסות גם מתחת לרגליות הופך את כל העסק למסורבל.

בכל מקרה, אני גם בתוך המצפה בינתיים דואג לאחסן את המצלמות ושאר ציוד רגיש יותר בתוך ארגזים אטומים עם שקיות של סיליקה ג'ל.

מבחינת לחות בזמן הצילום, יש מגני לחות עם או בלי גוף חימום וניתן לרכוש רק סרט חימום. טלסקופים מסוג SCT הם הכי רגישים ללחות כי העדשה המתקנת מקדימה די חשופה והטמפרטורה שלה מגיעה מאוד מהר לנקודת הטל (גם בחורף וגם בקיץ) ואז כבר אי אפשר לצלם עד שנפטרים מהלחות (פן, מפזר חום...). אבל לחות משאירה משקעים כשהיא מתייבשת או עובש אם מאחסנים את הטלסקופ כאשר העדשה עדיין לחה - עדיף להמנע ממנה.

אם אתה מעוניין לחסוך לעצמך זמן ומאמץ ויש לך מקום בתוך הבית, אולי כדאי לשקול עגלה בסגנון הזה:

Homemade telescope dolly - Beginners Forum (No astrophotography) - Cloudy  Nights

ככה אפשר בקלות לנייד את הטלסקופ פנימה והחוצה בלי מאמץ.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לגבי פוקוסר חשמלי - אני רואה בו אביזר צילום הכרחי. אפילו עם חצובה אולטרה יציבה, ברגע שנגעת בפוקוסר עם היד, התמונה רועדת ולוקח לה זמן משתנה להרגע, עד שזה קורה קשה להחליט האם יש שיפור לטובה בפוקוס או לא. זה תהליך שללא פוקוסר אוטומטי יכול להיות מתסכל מה גם שלא תמיד מסך המחשב נמצא קרוב. בנוסף, תוכנות צילום רבות מכילות יכולות של עזרה בפוקוס ברגע שיש פוקוסר חשמלי והשיפור בתפוקה הוא עצום.

גם אני רכשתי חצובה של ioptron מחו"ל ובינתיים מרוצה מאוד. אין ספק שהחיבור המהיר למחשב בלי כבלי EQMOD למיניהם הוא מרענן בהחלט.

תודה על השיתוף במסע שלך, זה מעניין לקרוא ואנחנו מספר חברים בקבוצה שעוברים דרך די דומה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני ב-4.2.2022 at 09:49 Ron Or-El אמר:

החצובה:

אני יודע, נתתם לי את העצה לא לקנות את הוודג' ועדיין הלכתי וקניתי אותו. זאת הייתה טעות. בסופו של דבר זה כלי שמתאים לEAA ולא לצילום ממושך לאורך לילות שלמים. אני כנראה אמכור רק את הוודג' בסופו של דבר ואשאיר את הSE לתצפיות מהירות יותר.

אני לא בטוח שהוודג׳ הוא הבעיה, אלא ה-SE. עם המאונט של ה-evo, הצלחתי אחרי polar alignment טוב לעשות גם צילומים של עשר דקות על גבי הוודג׳. בגלל שאין לי עדיין מחשב ווינדוס מחובר היה לי יותר קשה לשלוט בכל המערכת, אז לא ניסיתי מעבר לניסויי היתכנות. כפתרון ביניים נראה לי שהוודג׳ יכול לעבוד יפה, במיוחד עם evo או cpc .

חוץ מזה, ממש נהניתי מהסיכום וממדריכי ה-Nina שכתבת - מחכה לקבל מחשב שליטה ואז אתחיל לנסות יותר ברצינות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצטרף לשיחה

אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

אורח
הוסף תגובה

×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• פעילות אחרונה

1. 2

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

2. 2

3. 2

4. 0

מטאור ב 15.3.2024 01:20

5. 5

ZWO seestar S50

• נושאים