עבור לתוכן
  • צור חשבון

סיכום תצפית 28.7 - רמת הגולן

תגובות מומלצות

סיכום תצפית 28.7.22 - רמת הגולן

טוב, זו באמת התצפית הראשונה הרצינית שלי. לאחרונה
קניתי דובסוני 8'' של חברת gso (בהכוונת גיא ובעיקר שחר רייש, שפתח לי עולם), והייתי מאוד סקרן לראות מה הוא מסוגל לתת באזורים קצת יותר חשוכים.

הצטרפתי עם אחי הצעיר לתצפית ברמת הגולן (אזור מרום גולן) בניצוחו של מיכאל, והדובסוני המפלצתי שלו של 14". נוח הצטרף גם עם דובסוני נוסף של 10". גלעד בא לצלם ערפילית מקסימה (לצערי לא זוכר את השם).

הרגשתי בגן עדן לאסטרונומיה. והכי חשוב היה היחס המדהים שקיבלנו מחברי לתצפית. זה התחיל בהדרכה בסיסית איך לבצע קולימציה, והסברים מרתקים על קבוצות כוכבים ומזלות.

את הערב פתחנו במבט מהפנט על שביל החלב. הכנסתי את העין לעדשה ונפעמתי מכמות הכוכבים, בכל כיוון שאליו הזזתי את הטלסקופ. 

מיכאל מצא שביט כלשהו (אולי לאונרד?) אבל היה קצת קשה להתרגש. עצם חיוור במיוחד, שגם ב- 14" קשה מאוד להבחין בו.

גילוי נאות, לא הכרתי את שמי הלילה בכלל. בעזרתו של מיכאל, התחלנו לצפות בקבוצת עקרב, בצביר M4 המקסים (שהצלחתי למצוא לבד ולהתלהב). זה המשיך ב- M17 וב- M7 המרהיב,  ערפילית הלגונה ואומגה (אם אני לא טועה) ובצביר הכפול (NGC 884 + 869) באזור הקסיופאה. 

שוטטתי קצת באזור שביל החלב ולפתע נעצרתי על צביר מדהים, כמו פנינים זוהרות בעומק הים. מיכאל נקרא לזהות, וקבע כי מדובר ב- M22. ללא ספק אולי הצביר הכי יפה שראיתי הערב (ביחד עם M7). 

בשלב מסוים נוח התמקד ב- NCG 7789 המיוחד (של קרוליין הרשל).

צפינו כמובן בשבתאי וצדק. זו הפעם הראשונה שהצלחתי לראות את החגורות של צדק ואת הצבע האדמדם שכל כך מאפיין אותו.

מיכאל הביא איתו משקפת, וכמו האובייקטים שהצלחתי לזהות בעזרתה היה מדהים. ערפיליות, צבירים, שדות אין סופיים של כוכבים. למדתי שמשקפת זה כלי מאוד מאוד חשוב.

במהלך התצפית עיטרו את שמי הלילה לא מעט מטאורים, וגם המון לווינים נקלטו בעדשה.

טוב, כמובן שלא ויתרנו על אנדרומדה. 
זה היה קצת מאכזב לראות אותה במציאות ולא כתמונה מוגמרת. הדמיון והתמונות שמצלמים יכולים לבלבל, אבל זה בהחלט היה מראה מיוחד ומרגש. 

היתושים קצת אכלו אותנו, ובאמצע אופנוען תועה נכנס לשטח ושיבש לנו מעט את הראיה, אך זה היה לילה מדהים. השמים היו יציבים, הלחות היתה מינימלית והעננים היחידים שעיטרו אותם היו ענני כוכבים. זה הלילה שפותח לי דלת לעולם מופלא, לעולמות רחוקים, למרחבים עצומים ומעלה סקרנות וציפייה לפעמים הבאות. זכיתי על הדרך לראות צילום ערפילית מקרוב (של גלעד), טלסקופ בקוטר גדול באמת (14" של מיכאל) ומערכת DSC מיוחדת (של נוח) להתמצאות בשמי הלילה.

לקראת 2:30 העייפות התחילה לתת סימנים, והציוד החל להתקפל מאליו. נשארתי לישון בשטח במהלך הלילה, כאשר השאר התקפלו.

יש לי עוד דרך ארוכה מאוד לעשות, מלימוד שמי הלילה וקבוצות הכוכבים, דרך שימוש בציוד חדשני ומקצועי ועד יכולות תפעול גבוהות של הציוד. 

היה לילה מעניין, חדש בשבילי ומרתק. מקווה לעוד פעמים רבות. מחכה לרדת למדבר ולהכיר עוד חבר'ה מקצוענים, נחמדים ומפוצצים בידע.

IMG_20220728_193648.jpg

נערך היום על-ידי אור חיים יוסופוב
קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

כן גיא. 

מצאתי בעזרת מיכאל את M4 לפי מיקומו המוערך בקבוצת עקרב. 

מצאתי גם את אנדרומדה לבד. וגם את M7.

עשיתי טעות שלא באתי מוכן עם רשימת אובייקטים והמיקום שלהם בשמיים לפי קבוצות כוכבים, אבל זה לקח לפעם הבאה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

איזה יופי - כל כך שמח לשמוע על החוויה החיובית! השילוב של שמים בהירים וצלולים, לילה נעים וחברה טובה ללמוד איתה וממנה הוא דבר נפלא, ואני מאחל לך עוד הרבה לילות כאלה 🙏

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

יופי של סיכום. תצפית פעם ראשונה בשטח זו באמת חוויה מרגשת.

גם אצלי הפעם הראשונה הייתה עם מיכאל לוינגר, והוא תמיד שמח לעזור.

אנדרומדה נראית במדבר פי כמה יותר טוב. אני זוכר אותה בגולן לפני חצי שנה, ואתמול בדרום הרגשתי כאילו ראיתי אותה באמת פעם ראשונה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 41 דקות שחר רייש אמר:

יופי של סיכום. תצפית פעם ראשונה בשטח זו באמת חוויה מרגשת.

גם אצלי הפעם הראשונה הייתה עם מיכאל לוינגר, והוא תמיד שמח לעזור.

אנדרומדה נראית במדבר פי כמה יותר טוב. אני זוכר אותה בגולן לפני חצי שנה, ואתמול בדרום הרגשתי כאילו ראיתי אותה באמת פעם ראשונה.

לגבי אמדרומדה - דוקא הכי טוב שאי פעם ראיתי אותה היה ברמת הגולן בנובמבר, כשהיתה ממש בזניט.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 12 דקות nirzon אמר:

לגבי אמדרומדה - דוקא הכי טוב שאי פעם ראיתי אותה היה ברמת הגולן בנובמבר, כשהיתה ממש בזניט.

זה רק בגלל שלא היית באוגוסט ובספטמבר במדבר 😉

יצא לי להיות בתצפית בתנאים כמעט אידאליים ברמת הגולן, ושלושה שבועות אחרי זה בתנאים בינוניים במדבר (מעט אובך). זה לא כוחות, הבורטל מנצח בקלות את כל הפרמטרים האחרים. כל האובייקטים נראו טוב יותר במדבר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 27 דקות nirzon אמר:

חכה שתראה אותה הלילה לפנות בוקר... זה לא כוחות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

ראיתי. עדיין אנדרומדה של אותה תצפית בגולן מנצחת. הבעיה היא שאנדרומדה בתאריכים עכשיו סובלת מאד מזיהום האור של בהד 1.

מניח שאנדרומדה בזניט אכן תראה טוב יותר במדבר, אבל בינתיים, לא יצא לי לראות אותה ככה.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 31 דקות nirzon אמר:

ראיתי. עדיין אנדרומדה של אותה תצפית בגולן מנצחת. הבעיה היא שאנדרומדה בתאריכים עכשיו סובלת מאד מזיהום האור של בהד 1.

מניח שאנדרומדה בזניט אכן תראה טוב יותר במדבר, אבל בינתיים, לא יצא לי לראות אותה ככה.

אנדרומדה היא אובייקט מוזר וכדי לקבל תמונה ממש טובה צריך תנאים ומזל. יש ימים שאפשר למצוא צבירים כדוריים בתוכה (צדתי פעם כמה בודדים כאלה) ויש ימים שנאבקים לראות את שבילי האבק.

אתמול היא הייתה חצי כוח. לא דהויה אבל מלבד דקות מועטות (והיו כאלה - אסור להסתפק בהצצה) היא ממש ממש לא הייתה במיטבה

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני ב-29.7.2022 at 14:37 שחר רייש אמר:

חכה שתראה אותה הלילה לפנות בוקר... זה לא כוחות.

לפני 2 דקות Ilan Shapira אמר:

אנדרומדה היא אובייקט מוזר וכדי לקבל תמונה ממש טובה צריך תנאים ומזל. יש ימים שאפשר למצוא צבירים כדוריים בתוכה (צדתי פעם כמה בודדים כאלה) ויש ימים שנאבקים לראות את שבילי האבק.

אתמול היא הייתה חצי כוח. לא דהויה אבל מלבד דקות מועטות (והיו כאלה - אסור להסתפק בהצצה) היא ממש ממש לא הייתה במיטבה

אגב, היא בהחלט היתה נהדרת אתמול. אני דוקא צפיתי בה  דקות ארוכות עם משקפת, לא עם טלסקופ. חוויה לראות את המרחב שהיא תופסת בשמיים.

כנראה באותו היום בגולן היו תנאים מעולים עבורה. אני בטוח שיגיע היום שאתפוס אותה בתנאים אפילו טובים יותר במדבר.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

לפני 4 שעות nirzon אמר:

באיזה גובה היא הייתה כשצפית בה? אני צפיתי בה ב2:30 כשהיא הייתה כמעט ב60 מעלות.

קישור לתוכן
שתף באתרים אחרים

הצטרף לשיחה

אתה יכול לכתוב עכשיו ולהרשם אחר כך אם יש לכם חשבון הכנס עכשיו בשביל לכתוב מהחשבון שלך

אורח
הוסף תגובה

×   הודבק כטקסט מיוחד.   הדבק כטקסט רגיל

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   התוכן הקודם שלך שוחזר .   נקה

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• פעילות אחרונה

1. 1

טלסקופ - רכישה

2. 1

טלסקופ - רכישה

3. 4

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

4. 4

פלטפורמה משוונית - סיום פרוייקט, וחלוקת התוכניות לכולם

• נושאים

• צור חדש...

Important Information